Ποιο το νόημα των εκκλησιαστικών πανεπιστημίω&#957

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έμεινα άναυδος ακούγοντας ότι η εκκλησία έχει το δικαίωμα να ανοιξεί πανεπίστημια και μάλιστα και μάλιστα ισάξιες των ΑΕΙ...

Και αναρωτίεμαι ποιος ο σκόπος να γίνει κάτι τέτοιο; Δεν νομίζω η εκπαίδευση που θα παρέχει η εκκλησία να είναι αντικειμενική και εκτός απο αυτό οι θεολογικές σχολές νομίζω ότι χαρακτηρίζονται απο την ανεργεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
περισσότερες πληροφορίες έχεις για το τι θα διδάσκεται σε αυτά τα πανεπιστήμια?

εγώ ομολογώ ότι πρώτη φορά το ακούω, πάντως..

Και στις θεολογικές σχολές διδάσκουν ιερείς και ανώτεροι σε βαθμίδα κληρικοί. Αυτό δε σημαίνει ομως ότι δεν είναι αντικειμενικοι. Ουτε ότι είναι. Εν ολίγοις, αν είμουν φοιτήτρια εκεί θα καταλάβαινα τι περίπου παίζει. Από τη στιγμή που είμαι απέξω, πως να εκφέρω άποψη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Νομίζω ότι η δημιουργία αυτών των πανεπιστημίων, το μόνο που θέλουν να μας δώσουν να καταλάβουμε είναι το πόσο μεγάλη εξουσία ασκεί η εκκλησία στο κράτος. Τίποτα περισσότερο από τα κοινά και ήδη υπάρχοντα πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
περισσότερες πληροφορίες έχεις για το τι θα διδάσκεται σε αυτά τα πανεπιστήμια?
Μόνο αυτό βρήκα από όσα έχω διαβάσει


Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Και στις θεολογικές σχολές διδάσκουν ιερείς και ανώτεροι σε βαθμίδα κληρικοί. Αυτό δε σημαίνει ομως ότι δεν είναι αντικειμενικοι. Ουτε ότι είναι. Εν ολίγοις, αν είμουν φοιτήτρια εκεί θα καταλάβαινα τι περίπου παίζει. Από τη στιγμή που είμαι απέξω, πως να εκφέρω άποψη?
Εγώ έχω άλλη άποψη. Πολλές φόρες έχω δεί θεολόγους θέματα να τα εξάτασουν τα πράγματα ΜΟΝΟ απο την εκκληισαστική πλεύρα
Νομίζω ότι η δημιουργία αυτών των πανεπιστημίων, το μόνο που θέλουν να μας δώσουν να καταλάβουμε είναι το πόσο μεγάλη εξουσία ασκεί η εκκλησία στο κράτος.
Όντως και εμένα ήταν η πρώτη σκέψη που έκανα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
...


Εγώ έχω άλλη άποψη. Πολλές φόρες έχω δεί θεολόγους θέματα να τα εξάτασουν τα πράγματα ΜΟΝΟ απο την εκκληισαστική πλεύρα ...

μα αφού θεολόγοι είναι, από ποια πλευρά να τα εξετάσουν???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
μα αφού θεολόγοι είναι, από ποια πλευρά να τα εξετάσουν???
Μα θεολόγοι, είναι όχι ορθοξολόγοι :/: για αυτό απαιτώ την αντικειμενικότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εμένα αυτό που με εξοργίζει ακόμη περισσότερο απο το γεγονός ότι η εκκλησία χώνει πάλι τα άμφια της παντού, παραγκωνίζει τις αξιοκρατικότατες θεολογικές σχολές των ΑΕΙ που ήδη υπάρχουν, νομοθετεί και τον ρατσισμό δλδ εκτός του γεγονότος ότι οδεύει προς την κατάργησει των υπάρχοντων θεολογικών σχολών με αντικατάσταση τους απο τις εκκλησιαστικές (με λίγα λόγια τέρμα οι γυναίκες θεολόγοι και γενικότερα οι κοσμικοί θεολόγοι τώρα μόνο ιερείς) κάνει και το εξής απίστευτο αν ο μαθητής θέλει να δηλώσει την συγκεκριμένη σχολή στο μηχανογραφικό του πρέπει να προσκομίσει στο λύκειο βεβαίωση απο την μητρόπολη του ότι είναι Χ.Ο. Θα μου πείτε και πολύ σωστά κανείς μωαμεθανός,βουδιστής,άθεος κτλ δεν θα δήλωνε αυτή τη σχολή οπότε γιατί το σχολιάζεις.Το σχολιάζω για τον απλό λόγο ότι ρατσισμός ακόμη και στις Πανελλαδικές πάει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Φάτε στη μάπα τώρα, τη δεξιά του κυρίου... :/ :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Και για να απαντήσω και στην ερώτηση του Πάνου: Το νόημα είναι ότι η κυβέρνηση έτσι ξεπληρώνει την προεκλογική στήριξη σύσσωμου του εκκλησιαστικού κόσμου προς την παράταξη της.Καλωσήρθες στον πραγματικό κόσμο, όλα είναι δούναι και λαβείν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να κατάλαβω γιατί πασχίζουν τα κόμματα να τα έχουν καλά με την εκκλησία, αφου υπάρχουν και άλλου ψήφοι...
Νομίζω τυπικές σχέσεις μεταξύ κράτος και εκκλησία θα ήταν το καλλίτερο για όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Γιατί δυστυχώς θέλουμε δεν θέλουμε είμαστε ολίγον τι θεοκρατική χώρα, άμα βγει ο παπάς την Κυριακή και πεί κάντε αυτό και αυτό η πλειοψηφία θα κάνει ότι είπε ο παπάς "γιατί είναι άνθρωπος του Θεού και ξέρει"...
Κρίμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Καταρχάς δε συμφωνώ με τη γενίκευση τα κόμματα.

Το κυβερνόν κόμμα έχει σαφώς τέτοιες βλέψεις όμως επί ΠΑ.ΣΟ.Κ. υπήρχε κόντρα μεταξύ κράτους και εκκλησίας. Θυμηθείτε για παράδειγμα το ζήτημα με τις ταυτότητες και το θρήσκευμα που ορθότατα αφαιρέθηκε.

Γιατί μπορεί τα 2 μεγάλα κόμματα να είναι δεξιά στον οικονομικό τομέα, όμως η αντιπολίτευση εκφράζει κοινωνικόπολιτικές απόψεις του χώρου της κεντροαριστεράς. Με άλλα λόγια ας μη τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.. (όχι ότι οι άλλοι είναι πολύ καλύτεροι... αλλά από τους τωρινούς! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top