Ποιο πτυχίο Αγγλικών πιστεύετε ότι θα μου είναι πιο χρήσιμο στο μέλλον;

Ποιό πτυχίο Αγγλικών πιστεύετε ότι θα σας διευκόλυνε περισσότερο στο μέλλον σας;
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Cambridge

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Lancashire

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Michigan

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • TOEIC

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κρατικό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Edexcel

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • TOEFL

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο?

    Ψήφοι: 0 0.0%

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
αα τελεια τα ιταλικαααααα!!αλλα και τα γερμανικα πολυ χρησιμα!!!!:Dεγω αναγκαστικα,λογω σχολης ξεκιναω απο σημερα προοοφ!!:P:(και απο οκτωβρη γαλλικααααα!!!αλλα αν δεν ημουν σε αυτο το τμημα θα τ αφηνα γ πιο μεταα!!:P
Μπα καλυτερα νωρις.Οσο το αργεις, τοσο δυσκολοτερο ειναι να το παρεις αποφαση μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Μπα καλυτερα νωρις.Οσο το αργεις, τοσο δυσκολοτερο ειναι να το παρεις αποφαση μετα.

ισχυειιι!δεν χανεις και την επαφη για πολλα χρονια ετσιι!!!αρκει να μην εισαι τεμπελης(οπως εγω!:Pδεν παει παραπανω η τεμπελια μ!!ασυγκριτη!)αλλα οποιος ειναι συνειδοτοποιημενος να το παρει(π δεν ειμαι) χιλιες φορες καλυτερα νωρις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
ισχυειιι!δεν χανεις και την επαφη για πολλα χρονια ετσιι!!!αρκει να μην εισαι τεμπελης(οπως εγω!:Pδεν παει παραπανω η τεμπελια μ!!ασυγκριτη!)αλλα οποιος ειναι συνειδοτοποιημενος να το παρει(π δεν ειμαι) χιλιες φορες καλυτερα νωρις!!
Εγω εκανα το αντιστοιχο στα γαλλικα.Ξεκινησα την προηγουμενη βδομαδα για C2, επειδη συνειδητοποιησα οτι αν το αφηνα για του χρονου απλα αποκλειεται να μου ερχοταν η ορεξη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Εγω εκανα το αντιστοιχο στα γαλλικα.Ξεκινησα την προηγουμενη βδομαδα για C2, επειδη συνειδητοποιησα οτι αν το αφηνα για του χρονου απλα αποκλειεται να μου ερχοταν η ορεξη.:P

χαχαχα οντως!!!!δεν παιζειι!θα ειχες παρει και τον αερα του φοιτητη μετα και ποιος μας πιανειι!:Pενω καλυτερα τωρα!!!μια ωρα αρχυτερα!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
αα τελεια τα ιταλικαααααα!!αλλα και τα γερμανικα πολυ χρησιμα!!!!:Dεγω αναγκαστικα,λογω σχολης ξεκιναω απο σημερα προοοφ!!:P:(και απο οκτωβρη γαλλικααααα!!!αλλα αν δεν ημουν σε αυτο το τμημα θα τ αφηνα γ πιο μεταα!!:P

χαχαχ μια χαρα κουραγιο.:D.!!οι γλωσσες ειναι πολυ χρησιμες παντως..εγω θα μαθω πρωτα ιταλικα και γερμανικα και μετα θα πιασω αγγλικα..χαχαχαχαχα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
χαχαχ μια χαρα κουραγιο.:D.!!οι γλωσσες ειναι πολυ χρησιμες παντως..εγω θα μαθω πρωτα ιταλικα και γερμανικα και μετα θα πιασω αγγλικα..χαχαχαχαχα:P

μια χαρουλα σε βρισκω!!!!!:Dειναι απιστευτα χρησιμες οι γλωσσες..μεγαλο εφοδιο!!!γερμανικα αν κανεις εντατικα παιζει και σε 9 μηνες να παρεις το Β1!!το εκανε η αδερφη μου και το πηρε!!!για ιταλικα χριστινακιι μ δεν γνωριζω αλλα εχω ακουσει πως τα λατινικα που καναμε βοηθουν λιγακι..στ πνευμα τς γλωσσας...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
μια χαρουλα σε βρισκω!!!!!:Dειναι απιστευτα χρησιμες οι γλωσσες..μεγαλο εφοδιο!!!γερμανικα αν κανεις εντατικα παιζει και σε 9 μηνες να παρεις το Β1!!το εκανε η αδερφη μου και το πηρε!!!για ιταλικα χριστινακιι μ δεν γνωριζω αλλα εχω ακουσει πως τα λατινικα που καναμε βοηθουν λιγακι..στ πνευμα τς γλωσσας...;)

ναι καλη μου..τα ιταλικα ειναι πολυ ευκολα μεσα σε ενα χρονο πηρες το προφ των ιταλικων!!!γι αυτο λεω να τ α μαθω και μετα γερμανικα τα οποια ειχα αρχισει κατι λιγο στο παρελθον!λατρευω γερμανικα παντως:D:D!!αμα παρω μεχρι β1 καλα ειναι στα γερμανικα:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
χαχαχ μια χαρα κουραγιο.:D.!!οι γλωσσες ειναι πολυ χρησιμες παντως..εγω θα μαθω πρωτα ιταλικα και γερμανικα και μετα θα πιασω αγγλικα..χαχαχαχαχα:P

Θα σου πρότεινα να τα πάρεις με την αντίστροφη σειρά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να τα πάρεις με την αντίστροφη σειρά :D

χαχαχα πιστεψε με δε θελω αυτη τη σττιγμη να πιασω αγγλικα..χαχαχαχαχα δεν τα ξεχναω καλε μην φοβου...!!!αλλωστε δεν ειμαι 100% σιγουρη οτι θα τ συνεχισω γι αυτο ασ παω αλλου και αν δω οτι θελω να παρω και προφ θα το παρω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
σόρυ αν είμαι off-topic, άλλα το michigan proficiency αναγνωρίζεται στην βρετανία και γενικά στην ευρώπη ?? ή κυρίως στην αμερική?ξέρω ότι παίζει στην ουσία ρόλο το που θες να χρησιμοποιήσεις το πτυχίο,αλλα πχ στο δημόσιο τομέα των ευρωπαικών κρατών έχει ισχύ?πάντως αν έχω καταλάβει καλά μόνο ielts ζητάνε πλέον..ειδικά στα μεταπτυχιακά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
σόρυ αν είμαι off-topic, άλλα το michigan proficiency αναγνωρίζεται στην βρετανία και γενικά στην ευρώπη ?? ή κυρίως στην αμερική?ξέρω ότι παίζει στην ουσία ρόλο το που θες να χρησιμοποιήσεις το πτυχίο,αλλα πχ στο δημόσιο τομέα των ευρωπαικών κρατών έχει ισχύ?πάντως αν έχω καταλάβει καλά μόνο ielts ζητάνε πλέον..ειδικά στα μεταπτυχιακά..

νομιζω οτι στο δημοσιο τομεα αναγνωριζεται κανονικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
σόρυ αν είμαι off-topic, άλλα το michigan proficiency αναγνωρίζεται στην βρετανία και γενικά στην ευρώπη ?? ή κυρίως στην αμερική?ξέρω ότι παίζει στην ουσία ρόλο το που θες να χρησιμοποιήσεις το πτυχίο,αλλα πχ στο δημόσιο τομέα των ευρωπαικών κρατών έχει ισχύ?πάντως αν έχω καταλάβει καλά μόνο ielts ζητάνε πλέον..ειδικά στα μεταπτυχιακά..

όλα τα prof είναι για ελλάδα, για εξωτερικό θέλεις ielts ή toefl
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Εμένα η καθηγήτριά μου,μου πρότεινε το Cambridge το οποίο και πήρα διότι αναγνωρίζεται παντού!Τώρα είναι αλήθεια,δεν είναι, δεν ξέρω!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
-υπαρχουν μερικα πανεπιστημια της αγγλιας που σε δεχονται και με προφ (αλλα δεν ειναι πολλα)
-και το cambridge και το michigan αναγνωριζονται εξισου..αυτους τους διαχωρισμους που τους κανουν καποιες καθηγητριες, δεν μπορω να τους καταλαβω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
-υπαρχουν μερικα πανεπιστημια της αγγλιας που σε δεχονται και με προφ (αλλα δεν ειναι πολλα)
-και το cambridge και το michigan αναγνωριζονται εξισου..αυτους τους διαχωρισμους που τους κανουν καποιες καθηγητριες, δεν μπορω να τους καταλαβω..

οκ,9ανκς για τν ενημέρωσηη!Για τν διαχωρισμό που λες,ίσως έγινε διότι και η καθηγήτριά μου είχε το cambridge και κατά κάποιο τρόπο με ''έσπρωξε'' προς αυτό!:)Εγώ πάντως και το michigan να έπαιρνα πάλι χαρούμενηη θα'μουν!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,922 μηνύματα.
Πάντως εμένα διάφορα κορυφαία Πανεπιστήμια στην Αγγλία, Ολλανδία, Δανία, Ελβετία, Σουηδία και Γερμανία μου ζητούν ...CPE. Δεν γνωρίζουν το Michigan ή άλλα παρεμφερή. Εναλλακτικά θέλουν ή CAE ή ΤΟΕFL ή IELTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Πάντως εμένα διάφορα κορυφαία Πανεπιστήμια στην Αγγλία, Ολλανδία, Δανία, Ελβετία, Σουηδία και Γερμανία μου ζητούν ...CPE. Δεν γνωρίζουν το Michigan ή άλλα παρεμφερή. Εναλλακτικά θέλουν ή CAE ή ΤΟΕFL ή IELTS.

Αυτό συμβαίνει γιατί το Michigan είναι αμερικάνικο πτυχίο και δεν αναγνωρίζεται στην Ευρώπη παρά μόνο στην Ελλάδα και στη Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία (ένα από τα 16 κρατίδια της Γερμανίας . στα υπόλοιπα 15 δεν τίθεται θέμα για Michigan.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το ECPE (Michigan) δεν αναγνωρίζεται στην Ευρώπη. Σε όλο τον κόσμο το δίνουν μόνο σε 18 χώρες, εκ των οποίων αν θυμάμαι καλά οι μόνες ευρωπαϊκές είναι Ισπανία, Πορτογαλία, Ελλάδα, Βέλγιο, Ρουμανία, Αλβανία, Βουλγαρία. Πράγμα που σημαίνει ότι στις περισσότερες χώρες του κόσμου δεν το έχουν ούτε ακουστά, όχι να το αναγνωρίσουν κιόλας.

To CPE (Cambridge) έχει σίγουρα μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα παγκοσμίως, και κάποια (λίγα) πανεπιστήμια το δέχονται ως αποδεικτικό γνώσης της γλώσσας, αλλά τα περισσότερα ζητάνε IELTS ή TOEFL.

Αν σκοπεύεις να διδάξεις αγγλικά, το καλύτερο πτυχίο είναι το CPE.

Αν απλά θέλεις ένα αποδεικτικό γνώσης της γλώσσας για γενική χρήση, το καλύτερο πτυχίο είναι αυτό που μπορείς να περάσεις με καλό βαθμό (καλύτερα να δώσεις και να πάρεις το ALCE παρά να δώσεις και να μην πάρεις το CPE).

Αν θες αποδεικτικό γνώσης για τον ΑΣΕΠ, οι επιλογές είναι πάρα πολλές.

Αν θες αποδεικτικό γνώσης για τον ιδιωτικό τομέα, ενδέχεται να σε καλύπτει το TOEIC ή το BULATS.

Αν θες να σπουδάσεις στο εξωτερικό, το πιθανότερο είναι να σου ζητήσουν IELTS ή TOEFL οπότε μαθαίνεις τώρα όσο καλύτερα μπορείς τα αγγλικά, και όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή κάνεις μερικά μαθήματα για το συγκεκριμένο πτυχίο.

Το βασικό είναι να ξέρεις καλά τη γλώσσα. Αν έχεις κατακτήσει το επίπεδο C1, θα μπορείς να περάσεις όλες τις εξετάσεις του επιπέδου με λίγη προσπάθεια και προετοιμασία. Αν δεν το έχεις κατακτήσει, τότε όσο και να προσπαθείς, το πολύ πολύ να πάρεις κανένα TIE...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juana7

Νεοφερμένος

Η Juana7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Kαι εγώ αυτή την απορία έχω βρε παιδιά! Ποιο είναι καλύτερο πτυχίο και θα μου χρησιμεύσει για το μέλλον!
Εγώ έχω σκοπό να πάω και αγγλία. Θα έδινα το tie αλλά δεν το έδωσα τελικά λόγω κάποιον περιστάσεων και τώρα σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να δώσω κάτι καλύτερο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
To TIE αξίζει μόνο για τον ΑΣΕΠ.

Αν θέλεις να πας Αγγλία να σπουδάσεις, τότε δύο πτυχία ενδέχεται να σου χρησιμεύσουν: IELTS με βαθμολογία από 6.5 και πάνω ή Cambridge CPE εφόσον τα έχεις πάρει το πολύ δύο χρόνια πριν ξεκινήσεις τις σπουδές σου.

Αν δεν πρόκειται να σπουδάσεις Αγγλία μέσα στα επόμενα δύο χρόνια, τότε δώσε το ανώτερο πτυχίο που μπορείς να πάρεις (ECCE, Lower, ALCE, CAE, ECPE, CPE) και προσπάθησε να διατηρήσεις τις γνώσεις σου όσο το δυνατόν πιο φρέσκιες τα επόμενα χρόνια χρησιμοποιώντας συστηματικά τη γλώσσα ή κάνοντας μαθήματα συντήρησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top