Ποιο είναι το επίπεδο των Αγγλικών στις Πανελλαδικές;

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω πως αυτό με το 7,72 δεν ισχύει με τα ειδικά μαθήματα. Ανεξάρτητα από την ΕΒΕ που έχει καθοριστεί στα ειδικά μαθήματα, θα πρέπει ο βαθμός σε αυτά τα μαθήματα να είναι πάνω από 10. Αν κάποιος έχει κάτω από 10 σε ειδικό μάθημα, δεν μπορεί να δήλωσει το τμήμα.
Σύμφωνα με το άρθρο 2 του Νόμου 4777 (ΦΕΚ 25 τ.Α΄/17-2-2021), προϋπόθεση για την εισαγωγή σε σχολές για τις οποίες απαιτείται η εξέταση σε ειδικό μάθημα, αποτελεί ο υποψήφιος να επιτύχει βαθμολογική επίδοση ίση ή μεγαλύτερη με το γινόμενο του μέσου όρου της βαθμολογίας του ειδικού μαθήματος επί τον συντελεστή που ορίζεται για κάθε σχολή.

 

Guest 409691

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οσο πιο ψηλά γραψω αγγλικα, προστίθενται περισσότερα μορια ετσι?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.

dim_min

Νεοφερμένος

Η dim_min αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ποσο πρεπει να γραψω αγγλικα?
Περυσι ο ΜΟ αγγλικων ηταν 11,02 , εστω οτι θα παραμεινει ο ιδιος φετος
Εσυ για να εχεις δικαιωμα να δηλωσεις την συγκεκριμενη σχολη και να μην σε κοψη η ΕΒΕ αγγλικων θα πρεπει να γραψεις
11,02x0,7=7,72/20
Εσυ ομως θα γραψεις οσο παραπανω παει γιατι δεν ξερουμε ποιος θα ειναι ο φετινος ΜΟ.

Πόσο πρέπει να γράψω στα άλλα 4 μαθήματα?
Περυσι ο ΜΟ του 1ου πεδιου ηταν 10,9 αλλα εσενα δεν σε ενδιαφερει διοτι στην σχολη αυτη μπαινουν και απο το 4ο που ειχε ΜΟ περυσι 9,81 . εστω οτι φετος ο ΜΟ 4ου θα παει στο 10,10. ( υποθεση κανουμε)
10,10x0,96=9,70/20
O δικος σου λοιπον ΜΟ θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 9,70/20 για να μπορεις να δηλωσεις την σχολη.

Πως υπολογιζονται τα μορια μου?
Αρχαια --> ο βαθμος σου x 330
Ιστορια--> ο βαθμιος σου x270
Γλωσσα --> ο βαθμος σου x200
Κοινων.--> ο βαθμος σου x200
Αγγλικα-->ο βαθμος σου x100
-----------------------------------
Συνολο μοριων --> =
Που μπορουμε να βρουμε τους ΜΟ του καθε μαθηματος για να υπολογισουμε αντιστοιχα και για αλλες σχολες; Επισης κανω λαθος ή οντως ειχαν πει οτι οι ΕΒΕ του καθε τμηματος ενδεχεται να αλλαξουν του χρονου;
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξερετε σε τι επίπεδο κυμαίνονται τα αγγλικα στις πανελληνιες. Πριν 3 χρονια πηρα λοουερ, αλλα απο τοτε δεν εκατα να ασχοληθω με αυτα. Αποφάσισα τωρα να δωσω στις πανελληνιες αγγλικα ωστε να παρω επιπλέον μορια για την σχολη που θελω. Το θεμα ειναι οτι εκατσα ειδα παλαιότερα θεματα και μου φαίνονται σρκετα δύσκολα. Δεν θυμάμαι καν πως να γράφω έκθεση στα αγγλικα. Γενικα πιστεύετε οτι με ενα απλο διάβασμα (λεξιλογιο, γραμματική) μπορω να γραψω πανω απο βαση, ή πρέπει να το πάρω πιο αυστηρά? Επειδή κάποιοι λένε οτι τα αγγλικα είναι εύκολα και αλλοι λενε το αντίθετο. Πλέον, μετα τις αποτυχίες μου στα υπόλοιπα μαθήματα, βασίζομαι στα αγγλικα.
Αν και δεν έδωσα ποτέ Αγγλικά στις πανελλήνιες επειδή κοιτάω από περιέργεια τα θέματα.. Το δύσκολο και το εύκολο είναι υποκειμενικό. Θα μπορούσε κάποιος που έχει lower να τα βρει δύσκολα και άλλος που δεν έχει να τα βρει εύκολα. Πρέπει να έχεις μια εξοικείωση με τη γλώσσα, αν μπορείς προσπάθησε λίγο να μιλάς αγγλικά στο σπίτι σου να προσπαθείς όταν διαβάζεις μια πρόταση να την πεις και στα αγγλικά αυτό μας το είχαν πει στο φροντιστήριο αγγλικών. Γενικά τα αγγλικά θεωρώ δεν μπορείς να κάνεις αποστήθιση γιατί είναι μια ολόκληρη γλώσσα πρέπει να την ζήσεις κάπως. Βρες αγγλικά forum και επικοινώνησε στα αγγλικά, άκου αγγλικά τραγούδια κτλ Να προσπαθείς να έχεις κάποια επαφή με τη γλώσσα δηλαδή και θα δεις που σιγά σιγά πιο εύκολα θα σου φαίνονται με το καιρό όμως.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.
Αποφάσισα να δώσω και Αγγλικά στις Πανελλήνιες, για να μου ανοίξει κάποιες παραπάνω σχολές ώστε να τις έχω ως επόμενες επιλογές μετά τη Νομική.

Τον Δεκέμβριο του 2019 πήρα το Proficiency του Cambridge και τα αγγλικά μου έχουν διατηρηθεί σε καλό επίπεδο.

Πιστεύετε χρειάζομαι κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Αποφάσισα να δώσω και Αγγλικά στις Πανελλήνιες, για να μου ανοίξει κάποιες παραπάνω σχολές ώστε να τις έχω ως επόμενες επιλογές μετά τη Νομική.

Τον Δεκέμβριο του 2019 πήρα το Proficiency του Cambridge και τα αγγλικά μου έχουν διατηρηθεί σε καλό επίπεδο.

Πιστεύετε χρειάζομαι κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία;
Οχι αλλα μελετησε τα θεματα καπου τα ειχα μαζεψει παλιοτερα , θες να ψαχτω?
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Ωραια, αν πας για να περασεις εισαι οκ ( δεν ξερω και τι ΕΒΕ εχουν).
αν πας για βαθμο ψηλα, 15+ θελεις προετοιμασια απο ειδικους
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δήλωσα κι εγώ ξένες γλώσσες, αλλά σκέφτομαι να δώσω μόνο στο ενδεχομένο που θεωρήσω πως η επίδοση μου στα κυρίως εξεταζόμενα δεν είναι η δέουσα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Δήλωσα κι εγώ ξένες γλώσσες, αλλά σκέφτομαι να δώσω μόνο στο ενδεχομένο που θεωρήσω πως η επίδοση μου στα κυρίως εξεταζόμενα δεν είναι η δέουσα.
Δεν ειναι ταιριαστο αυτο , αν η σχολη θελει γλωσσα . δεν μπορει τα μορια να καλυφθουν απο τα κυρια μαθηματα.
Α εννοεις αμα βλεπω οτι δεν εγραψα τοσο οσο για την πρωτη επιλογη ας παω να δωσω γλώσσα για αλλες επιλογες
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αποφάσισα να δώσω και Αγγλικά στις Πανελλήνιες, για να μου ανοίξει κάποιες παραπάνω σχολές ώστε να τις έχω ως επόμενες επιλογές μετά τη Νομική.

Τον Δεκέμβριο του 2019 πήρα το Proficiency του Cambridge και τα αγγλικά μου έχουν διατηρηθεί σε καλό επίπεδο.

Πιστεύετε χρειάζομαι κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία;
Εξαρτάται σε τι βαθμό στοχεύεις. Αν θέλεις πάνω από 17-18 τότε σίγουρα προετοιμασία μετά τον Μάρτιο με βιβλίο που καλύπτει την ύλη και τις απαιτήσεις της εξέτασης. Αν καλύπτεσαι και με 14-15 τότε όχι, δες απλά μερικά past papers να έχεις μια εικόνα.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Αποφάσισα να δώσω και Αγγλικά στις Πανελλήνιες, για να μου ανοίξει κάποιες παραπάνω σχολές ώστε να τις έχω ως επόμενες επιλογές μετά τη Νομική.

Τον Δεκέμβριο του 2019 πήρα το Proficiency του Cambridge και τα αγγλικά μου έχουν διατηρηθεί σε καλό επίπεδο.

Πιστεύετε χρειάζομαι κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία;
Το επίπεδο στις πανελλήνιες είναι advanced (c1). Επομένως με cpe (c2) έχεις σίγουρα το απαιτούμενο υπόβαθρο. Όμως μάλλον το επίπεδο σου δεν θα έχει διατηρηθεί. Έχει παρέλθει διετία και άρα ένας βαθμός από 18 και πάνω σημαίνει πως θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο παραμελώντας σε κάποιο βαθμό τα κύρια μαθήματα. Κατά τη γνώμη μου αν δεν θες από 18 και πάνω, ξεκίνα με μια σχετική χαλαρότητα κάπου Φλεβάρη-Μάρτη προετοιμασία, όχι όμως εις βάρος των επαναλήψεων των βασικών μαθημάτων.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Εξαρτάται σε τι βαθμό στοχεύεις. Αν θέλεις πάνω από 17-18 τότε σίγουρα προετοιμασία μετά τον Μάρτιο με βιβλίο που καλύπτει την ύλη και τις απαιτήσεις της εξέτασης. Αν καλύπτεσαι και με 14-15 τότε όχι, δες απλά μερικά past papers να έχεις μια εικόνα.
Έχετε κάποιο βιβλίο να προτείνετε ή πρέπει ο καθένας να μιλήσει με δικό του καθηγητή;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι σημαινει συντελεστής 2 στα Αγγλικά? Το ενδιαφέρον μας είναι για Αγγλική φιλολογία. Είδα στην ανακοίνωση των συντελεστών βαρύτητας στα Αγγλικά 2. Δηλαδή το 20 είναι 4000 μόρια; (20Χ200)?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top