Γενικό -  Ποιο είναι πιο εύκολο: Το Τρίτο ή το Πέμπτο πεδίο;

χριστιανα22117

Νεοφερμένος

Η χριστιανα22117 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
λοιπόν επειδή είμαι σε δίλλημα........θα ήθελα να ρωτήσω αν το πέμπτο πεδιο ειναι το πιο εύκολο οπως εχω ακουσει........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
όλα είναι σχετικά..Για μένα πχ που είμαι θεωρητική,δεν είναι οτι καλύτερο να δώσω μαθηματικά..Προτιμώ το 3ο πεδίο..Βέβαια εξαρτάται απο το ποιά σχολή σε ενδιαφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΑΣΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΤΑΣΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ .ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙς ΤΟ 5ο ΠΕΔΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙς 7ο ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΙς ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕς ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ{Α.Ο.Θ}.ΚΑΙ 8Α ΔΥΣΚΛΕΥΤΕΙΣ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΕΙΤΕ 4ο ΕΙΤΕ 3ο ΠΕΔΙΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanoulitsa

Νεοφερμένος

Η Τανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Απο θεωριτικη το 1ο και το 5ο ανοιγεις μονο αρα αν επιλεξεις 5ο οπως εγω τα μαθηματα που δινεις ειναι 4 +μαθηματικα επιλογης (στατιστικη) τα οποια αν εχεις μια καλη τυπικη οχι ιδιετερη σχεση με τα μαθηματικα ειναι οκ (οχι ευκολα αλλα ουτε δυσκολα) + Α. Ο. Θ. (Αρχες Οικονομικης Θεωριας) η οποια βεβαια ειναι αν σου αρεσει αλλα αν δεν σου αρεσει γιατι να πας στο 5ο πεδιο αφου εχει μονο ουσιαστικα οικονομικες σχολες? Δεν ειναι ευκολο το 5ο πεδιο οπως κανενα αλλωστε ειναι απλα πεδιο που ανοιγει απο ολες τις κατευθηνσεις αλλα αυτο ειναι λαθος γιατι ουτε αρχαια σου χρειαζωνται (βλ θεωριτικη) ουτε χημεια (βλ θετικη) ουτε προγραμματισμος (βλ τεχνολογικη) ειναι επιλογη σου που θα πας εγω θα παω θετικη! Γιατι ειμαι καλυτερη και θελω και τα μαθηματικα. Ξερω πως σε 2 χρονια θα γινει ξεχωριστο πεδιο για τις οικονομικες σχολες αλλα μεχρι τοτε θα εχω τελιωσει! Παντως εγω πρωτινω να δεις τι σου αρεσει απο σχολες και μετα επιλεξεις πεδιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει έυκολο/δύσκολο πεδίο. Έχει να κάνει αποκλειστικά με τις κλίσεις και τα ενδιαφέροντά σου. Ναι, για μένα που μου αρέσουν τα μαθηματικά, ο προγραμματισμός και οι επιχειρήσεις ίσως είναι πολύ πιο εύκολο από το 3ο επειδή έχει χημείες και βιολογίες που μισώ αφάνταστα. Από την άλλη πρέπει να σκεφτείς οτι για το 5ο θα έχεις 7 και οχι 6 μαθήματα. Και πάλι ανάλογα με τις δικές σου επιθυμίες. Για μένα ειναι πολύ πιο εύκολο να γράψω 7ο μάθημα Οικονομική Θεωρία που και τη βρίσκω εύκολη και μου αρέσει, παρά να γράψω 6 και να περιλαμβάνονται χημεία και βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
ΠΙστευω οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να περασεις σε σχολη του 5ου πεδιου, καθως στα μαθηματα βαρυτητας (στατιστικη + αοθ) μπορεις ευκολα να γραψεις πανω απο 18, σε αντιθεση με το 2ο-4ο που εχεις βαρυτητα μαθηματικα και φυσικη και , αντικειμενικα μιλωντας παντα, γραφεις δυσκολα πανω απο 18. Στο 3ο πεδιο επισης τα μαθηματα βαρυτητας ειναι ευκολα οποτε και παλι ανεβαινουν τα μορια. Αυτα σε γενικες γραμμες, παντως , το καλυτερο θα ηταν να επιλεξεις το πεδιο αναλογα με το ποια σχολη σε ενδιαφερει, κ οχι με το που μπορεις να γραψεις καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, δεν καθορίζονται μόνο από τα βαρύτητας τα μόρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanoulitsa

Νεοφερμένος

Η Τανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Δεν νομιζω πως τα μαθηματα ειναι πιο ευκολα και πιο δυσκολα..!
Ειναι αναλογα τα γουστα στα μαθηματα..! Ας πουμε εμενα μου αρεσει ηαλγεβρα τη θεωρω ευκολη αλλα τη χημεια παν δυσκολη αλλα θα παω θετικη γιαι μπορω να τα καταφερω! Ειναι στην ευκερια του καθενως..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
παιδιά κάπου είδα οτι γράφτηκε πως "θα γίνει ξεχωριστό πεδίο για τις οικονομικές σχολές"..ουσιαστικά αυτό υπάρχει ήδη ;) Αν ρίξεις μια ματιά στο 5 πεδίο θα το καταλάβεις και μόνος σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanoulitsa

Νεοφερμένος

Η Τανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
παιδιά κάπου είδα οτι γράφτηκε πως "θα γίνει ξεχωριστό πεδίο για τις οικονομικές σχολές"..ουσιαστικά αυτό υπάρχει ήδη ;) Αν ρίξεις μια ματιά στο 5 πεδίο θα το καταλάβεις και μόνος σου ;)

Tο αναφερω επανω...! Ισχυει σε 2χρονια θα γινει αυτο αλλα εγω θα εχω τελιωσει...! Το 5 πεδιο δν εχει σταθερη κατευθηνση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
δεν έχει σταθερή κατεύθυνση ορθώς.. κατά τη γνώμη μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanoulitsa

Νεοφερμένος

Η Τανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
δεν έχει σταθερή κατεύθυνση ορθώς.. κατά τη γνώμη μου ;)
Ορθος? Λες ενα οικονομολογος να παθει τιποτα αν δεν βγαινει η χημικη αντιδραση και αν το αντιδρων ειναι αεριο η ιζημα? Λες να καιγεται για τα ανωμαλα? Εγω διαφωνω εφοσον στη δευτερα λυκειου ολοι επιλεγουν κατευθηνση συμφωνα με το επαγγελμα που πρωτιμουν εμεις πρεπει να αμφιταλαντευομαστε? Γιατι στη Β να μην κανω εγω Α.Ο.Θ.? Δεν λεω να μην παρω τις γενικες γνωσεις αλλα εγω δεν γοθσταρω τη χημεια ρε παιδι μου...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
τα οικονομικά είναι μια επιστήμη η οποία μπορεί να λεχθεί και θεωρητική επιστήμη αλλά και πρακτική..Θεωρητική γιατί τα οικονομικά είναι θεωρητικά,ενώ πρακτική γιατί η λογιστική πχ είναι καθαρά πρακτική-μαθηματική..Στην Α λυκείου,διδάσκεσαι οικονομία.. Στην Β λυκείου επιλέγεις μια κατεύθυνση που σε οδηγεί ΣΕ 2 ΠΕΔΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ..Και αν εν πάσει περιπτώσει δε γουστάρεις την χημεία,πήγαινε θεωρητική..ή τεχνολογική..

Ο οικονομολόγος δε θα πάθει τίποτα αν δε ξέρει χημεία,όπως πχ και ο δικηγόρος ή ο ψθχολόγος αν δεν ξέρει λατινικά..Οι κατευθύνσεις όμως,δεν έχουν το νόημα της απόλυτης εξειδίκευσης,αλλά βάζει πολλά διαφορετικά επαγγέλματα ΚΑΚΩΣ στο ίδιο τσουβάλι..αν για κάθε σχολή,φτιάχναμε διαφορετική κατεύθυνση,θα έπρεπε άλλη να έχουν οι μαθηματικοί,άλλη οι χημικοι,άλλοι οι μηχανικοί κλπ κλπ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι κατευθύνσεις ειναι απαράδεκτο σύστημα. Δεν χρειάζεται ειδίκευση από τα γεννοφάσκια μας. Αυτή δυστυχώς είναι η καπιταλιστική επιταγή. Γενική παιδεία μέχρι τα 18. Έτσι πρέπει. Τα υπόλοιπα είναι απλά ανεπαρκή ημίμετρα. Δε μπορείς να βάζεις κατευθύνσεις και να αναγκάζεις το μαθητή να απαξιώνει, ήδη από το Γυμνάσιο, ολόκληρα πακέτα μαθηματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Οι κατευθύνσεις ειναι απαράδεκτο σύστημα. Δεν χρειάζεται ειδίκευση από τα γεννοφάσκια μας. Αυτή δυστυχώς είναι η καπιταλιστική επιταγή. Γενική παιδεία μέχρι τα 18. Έτσι πρέπει. Τα υπόλοιπα είναι απλά ανεπαρκή ημίμετρα. Δε μπορείς να βάζεις κατευθύνσεις και να αναγκάζεις το μαθητή να απαξιώνει, ήδη από το Γυμνάσιο, ολόκληρα πακέτα μαθηματων.

:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ακουσα στις ειδησεις νομιζω οτι ο Στυλιανιδης ειπε πως σκεφτονται να φτιαξουν 4η λυκειου που θα ειναι σαν την τριτη λυκειου τωρα και θα φοιτουν μονο αυτοι που θα θελουν να περασουν σε ανωτατες σχολες. Καλο πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό που χρειάζεται είναι ένα ενιαίο απολυτήριο με το οποίο να μπορείς να εγγράφεσαι σε οποιαδήποτε σχολή θέλεις. Με την προυπόθεση οτι αν δεν ικανοποιήσεις τις απαιτήσεις της σχολής, πχ. παρουσια σε εργαστήρια, εργασίες, καλή επίδοση κλπ. να μπορεί το πανεπιστήμιο να σε διώξει στη μέση των σπουδών. Εκεί θα σπουδάσουν όσοι πραγματικά το αξίζουν και θα σταματήσει το μπάχαλο των αιωνίων φοιτητών. Έτσι γίνεται σε όλη την Ευρώπη, έτσι πρέπει να γίνει κι εδώ. Να μπαίνεις εύκολα στη σχολή, αλλά να μη βγαίνεις εύκολα, να χρειαζεται πραγματική προσπάθεια. Τα 13 χρόνια σχολείο για να μπεις στο πανεπιστημιο νομίζω πραγματικά θα είναι ελληνική πρωτοτυπία και ένα επιπλέον βάρος για τους στρατευόμενους άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Απο οσο καταλαβα δεν θα ειναι 13 χρονια σχολειο αλλα το απολυτηριο θα δινεται κανονικα στα 12 και οσοι θελουν μετα να σπουδασουν θα κανουν το επιπλεον ετος. Κατι σαν προπαρασκευαστικο ετος δηλαδη, αλλα λογικα επειδη δε θελουν να αλλαξουν το σχεδον αδιαβλητο συστημα των πανελληνιων το κανουν προαιρετικο. Θα δουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι Πανελλήνιες μπορούν να μείνουν αδιάβλητες ακόμη κι αν αποσυνδεθούν από το σχολείο...
Άσε που το θεωρώ λίγο κοροιδία αυτό αν γίνει με το προπαρασκευαστικό. Δηλαδή, ποιος δεν σπουδάζει από γενικό; Είναι δυνατόν; Εδώ πτυχιούχοι και πεινάνε, ποιος θα κάτσει με απολυτήριο Λυκείου; Ας καταλάβει ο Στυλιανίδης σε ποια εποχή βρισκόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε ακριβως αυτο λεμε. Θα τις αποσυνδεσουν απο το σχολειο. Και λεμε οτι δε θα φτιαξουν προπαρασκευαστικο, αλλα μια ταξη σχολειου ωστε να διατηρηθει το συστημα των πανελληνιων, αλλα θα ειναι προαιρετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top