Ποιος είναι ο οικονομικότερος τρόπος να πάω Αθήνα;

Guest 595011

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το καλοκαίρι θέλω να πάω Αθήνα για 4 μερούλες. Η αλήθεια είναι πως έχω δει τιμές τρένου και κτελ που είναι γύρω στα 50-60 ευρώ και με δυσκολεύει λίγο η κατάσταση των οικονομικών. Το γεγονός ότι είμαι μαθητής με ευνοεί; Είμαι δευτέρα λυκείου και μένω σε μια πόλη της βόρειας Ελλάδας. Ποιοι τρόποι υπάρχουν και ποιος είναι ο οικονομικότερος;

Υ.Γ επίσης θέλω και να επιστρέψω, οπότε συν την επιστροφή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το καλοκαίρι θέλω να πάω Αθήνα για 4 μερούλες. Η αλήθεια είναι πως έχω δει τιμές τρένου και κτελ που είναι γύρω στα 50-60 ευρώ και με δυσκολεύει λίγο η κατάσταση των οικονομικών. Το γεγονός ότι είμαι μαθητής με ευνοεί; Είμαι δευτέρα λυκείου και μένω σε μια πόλη της βόρειας Ελλάδας. Ποιοι τρόποι υπάρχουν και ποιος είναι ο οικονομικότερος;

Υ.Γ επίσης θέλω και να επιστρέψω, οπότε συν την επιστροφή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Kαταρχας απο τη στιγμη που εισαι μαθητης, και θες να ταξιδεψεις μονος απο οτι καταλαβα, δεν μπορεις. Πρεπει να εχεις τη συγκαταθεση των γονιων σου αν εισαι κατω των 18 , με υπευθυνη δηλωση.

Ένα αυτό. Δευτερον, υπαρχει μαθητικο εισιτηριο νομιζω και θα σου βγει πιο οικονομικό. Αν πας με τους γονεις σου δεν ισχυουν αυτα που ειπα εκτος το μαθητικο εισιτηριο που ισχυει.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Πρεπει να εχεις τη συγκαταθεση των γονιων σου αν εισαι κατω των 18 , με υπευθυνη δηλωση.
Από 13 χρόνων ταξιδεύω μονος Κρητη-Μακεδονια και Αθηνα με αεροπλάνο με τις αεροπορικές εταιρείες όπου θεωρούμαι ενήλικας δηλαδή η Aegean από 11 χρόνων και έπειτα με τη Ryanair από τα 16 χρόνων. Δεν μου ζητήθηκε ποτέ υπεύθυνη δήλωση των γονιών, αυτό νομίζω είναι για το εξωτερικό. Τώρα για ΚΤΕΛ και τρένο δεν ξέρω τι ισχύει αλλά αφού είναι 17 χρόνων δεν νομίζω να έχει θέμα γιατί οι περισσότεροι ζητάνε να είσαι 16 και πάνω χωρίς συνοδεία γονιών.
Το καλοκαίρι θέλω να πάω Αθήνα για 4 μερούλες. Η αλήθεια είναι πως έχω δει τιμές τρένου και κτελ που είναι γύρω στα 50-60 ευρώ και με δυσκολεύει λίγο η κατάσταση των οικονομικών. Το γεγονός ότι είμαι μαθητής με ευνοεί; Είμαι δευτέρα λυκείου και μένω σε μια πόλη της βόρειας Ελλάδας. Ποιοι τρόποι υπάρχουν και ποιος είναι ο οικονομικότερος;

Υ.Γ επίσης θέλω και να επιστρέψω, οπότε συν την επιστροφή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αν κλείσεις online συνήθως είναι λίγο πιο φθηνά τα εισιτήρια αλλα πρέπει να είσαι πάνω στο υπολογιστή για να πετύχεις τη προσφορά όταν εμφανιστούν. Αρχικά πρέπει να υπολογίσεις και τη διαμονή εκτός αν σε φιλοξενήσουν και τα έξοδα όταν βγαίνεις έξω για βόλτα. Οπότε έχεις μέχρι το καλοκαίρι να μαζέψεις χρήματα.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν νομίζω να σου ζητήσει κανένας συγκατάθεση γονέων για μετακίνηση εντός Ελλάδας. Έχω ταξιδέψει πιο μικρός από σένα και με αεροπλάνο. Το οικονομικό είναι πρόβλημα. Αν οι γονείς σου δεν έχουν αντίρρηση ζήτησέ τους να σε χρηματοδοτήσουν. Αλλιώς . . .

autostop-travel-vector-14236106.jpg
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από 13 χρόνων ταξιδεύω μονος Κρητη-Μακεδονια και Αθηνα με αεροπλάνο με τις αεροπορικές εταιρείες όπου θεωρούμαι ενήλικας δηλαδή η Aegean από 11 χρόνων και έπειτα με τη Ryanair από τα 16 χρόνων. Δεν μου ζητήθηκε ποτέ υπεύθυνη δήλωση των γονιών, αυτό νομίζω είναι για το εξωτερικό. Τώρα για ΚΤΕΛ και τρένο δεν ξέρω τι ισχύει αλλά αφού είναι 17 χρόνων δεν νομίζω να έχει θέμα γιατί οι περισσότεροι ζητάνε να είσαι 16 και πάνω χωρίς συνοδεία γονιών.

Αν κλείσεις online συνήθως είναι λίγο πιο φθηνά τα εισιτήρια αλλα πρέπει να είσαι πάνω στο υπολογιστή για να πετύχεις τη προσφορά όταν εμφανιστούν. Αρχικά πρέπει να υπολογίσεις και τη διαμονή εκτός αν σε φιλοξενήσουν και τα έξοδα όταν βγαίνεις έξω για βόλτα. Οπότε έχεις μέχρι το καλοκαίρι να μαζέψεις χρήματα.
Φιλε σκαιο, προπερσι που ταξιδευα με καραβι, ηταν ενας 17χρονος και παρολο που ειχε εισιτηριο δεν τον αφησαν να περασει γιατι δεν ειχε με χαρτι τη συγκαταθεση των γονιων του. Αν εχει αλλαξει κατι παω πασο. Το εχω πετυχει και σε λεωφορειο αυτο. Δεν ειναι ετσι. Μπορει ο αλλος να το εσκασε αποτ οσ πιτι του και να θελει να εξαφανιστει. Μπορει 1002
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Φιλε σκαιο, προπερσι που ταξιδευα με καραβι, ηταν ενας 17χρονος και παρολο που ειχε εισιτηριο δεν τον αφησαν να περασει γιατι δεν ειχε με χαρτι τη συγκαταθεση των γονιων του. Αν εχει αλλαξει κατι παω πασο. Το εχω πετυχει και σε λεωφορειο αυτο. Δεν ειναι ετσι. Μπορει ο αλλος να το εσκασε αποτ οσ πιτι του και να θελει να εξαφανιστει. Μπορει 1002
Κατάλαβα...
Οπότε ο @Aigwkeros καλό κακού να πάρει ένα τηλέφωνο στο ΚΤΕΛ ή στο ΟΣΕ να ρωτήσει αν θέλουν τη συγκατάθεση των γονιών του για να μην υπάρξει θέμα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,554 μηνύματα.
Το καλοκαίρι θέλω να πάω Αθήνα για 4 μερούλες. Η αλήθεια είναι πως έχω δει τιμές τρένου και κτελ που είναι γύρω στα 50-60 ευρώ και με δυσκολεύει λίγο η κατάσταση των οικονομικών. Το γεγονός ότι είμαι μαθητής με ευνοεί; Είμαι δευτέρα λυκείου και μένω σε μια πόλη της βόρειας Ελλάδας. Ποιοι τρόποι υπάρχουν και ποιος είναι ο οικονομικότερος;

Υ.Γ επίσης θέλω και να επιστρέψω, οπότε συν την επιστροφή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κτελ θεσσαλονικης με κοστος περιπου 60 € μειον, πηγαινε -ελα ( με e-ticket -10% επιπλεον ) δες το εγκαιρα εχουν προσφορες.
Κανεις δεν θα σου ζητησει ταυτοτητα ουτε θα σε ρωτησει ποσο χρονων εισαι (μην ξεχνας εισαι σε ηλικια που ψηφίζεις). Πας καθεσαι στη θεση σου και εφυγες.
Το μαθητικο δεν παιζει , κανονικο εισιτήριο.
Αυτα οταν επιτρεψουν τα ταξιδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top