Γενικό -  Ποιος ήταν ο βαθμός σας; [τετράμηνο, φροντιστήριο, διαγωνίσματα,τεστ]

Βικτωρία39112

Νεοφερμένος

Η Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αγαπητέ Σοφιστή που υπερεκτιμάς τις δυνάμεις όπως φαίνεται στο λόγο σου, έχω να σου θέσω κάποια ερωτηματάκια:
i. Το 49/50 που έχεις αναφέρει πολλάκις, είναι βαθμολογία σε έκθεση; Αν ναι, τι θέμα είχε αυτή η παραγωγή λόγου;
ii. Πιστεύεις ότι η βαθμολογία σου είναι αντικειμενική και σε ποιο βαθμό;
iii. Εμείς όλοι οι άλλοι που είχαμε 19 για παράδειγμα στην έκθεση είμαστε κατώτεροι σου;
iv. Οι απορίες πιστεύεις πως μειώνουν ένα μαθητή ή τσαλακώνουν την εικόνα του;
Μετά τις ερωτήσεις μου να σε ενημερώσω και για κάποια πράγματα που βλέπω σε σένα και σε καθιστούν κατ'εμέ τουλάχιστον ερειστικό:
i. Το σχολείο έχει ένα συγκεκριμένο ρόλο πλην της κοινωνικοποίησης των μελών του: Να μεταδίδει γνώσεις σε αυτά, πράγμα αδύνατο αν δεν διατυπώνονται απορίες. Αν λοιπόν κάποιος δεν έχει απορίες, γιατί να φοιτήσει σε σχολείο; Ας καθίσει σπιτάκι του και να διαβάζει μόνος με σκοπό να εξεταστεί μια-δυο φορές το χρόνο ώστε να αποκτήσει ένα τίτλο. Θεωρείς λοιπόν ανόητους αυτούς που όρισαν η εκπαίδευση να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο.
ii. Η καθηγήτρια σου μάλλον δεν έχει ενημερωθεί για τις εξελίξεις στον τρόπο βαθμολόγησης της έκθεσης, η οποία αξιολογείται πια με άριστα το 40.(Παρόλα αυτά, ο βαθμός που πήρες στον έλεγχο δεν είναι βαθμός έκθεσης, αλλά Ν.Γλώσσας, δηλαδή και έκθεση και περίληψη και ασκήσεις.)
iii. Αν θεωρείς πως αξίζεις το 20 στην έκθεση(δεν το αμφισβητώ), να είσαι σίγουρος πως το αξίζουν και πολλοί άλλοι.(μια μικρή λεπτομέρεια ίσως και ασήμαντη για τη ροή της συζήτησης: πήρα 19 στην έκθεση αν και έχω έρθει δεύτερος σε πανελλήνιο διαγωνισμό έκθεσης τον οποίο οργανώνει ένα από τα γραφεία των ηνωμένων εθνών με τη συμπαράσταση του ΥπΠαιδείας, ενώ τα δοκίμια διορθώθηκαν απο την ΠΕφιλολόγων, πράγμα που δεν γνωρίζει ο καθηγητής μου)
iv. Το 49/50 του καθηγητή σου μπορεί να αξιολογηθεί με 40/50 από κάποιον άλλο καθηγητή( που ίσως θα είναι και ένας από τους διορθωτές του γραπτού σου στις τελικές εξετάσεις)
v. Για πράγματα που δεν είμαστε σίγουροι καλό είναι να διατηρούμε μια ΦΕΙΔΩΛΗ στάση(συμβουλή!!!)
vi. Μην θεωρείς ότι οι βαθμοί είναι αντικειμενικοί καθώς αν ήταν το σύνολο σχεδόν των μαθητών θα έγραφε στο τέλος πάνω απο 18000.
vii. Μην θεωρείς πως είσαι ανώτερος του teol20. Δεν είναι σίγουρο πως σας έκριναν με τα ίδια κριτήρια.(Αυτή σου η στάση αποτέλεσε έναυσμα για τη μακρηγορία μου).
Το συμπέρασμα μου συνοψίζεται στο v.
Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά ήθελα να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα...
ΦΙΛΙΚΑ,
ntinost
Υ.Γ. Ακόμη να είσαι σίγουρος πως σε αυτό το forum συμμετέχουν και πολλά παιδιά άλλου επιπέδου που διαβάζοντας αυτά που γράφτηκαν, σίγουρα θα γελάνε...
θα πρεπει να συμφωνησω μαζι σου...οπωσ και να'χει δεν μπορουμε τοσο ευκολα να αμφισβητουμε τον βαθμο του αλλου εκτοσ κι αν ξερουμε την μεθοδολογια του καθηγητη που τον εξετασε.στην τελικη δεν ειναι ολοι οι καθηγητεσ ιδιου επιπεδου ουτε ιδίων απαιτησεων.και κουλαρετε λιγο Α' λυκειου πατε .λεσ και δεν ξερουμε πωσ μπαινουνε οι βαθμοι στο λυκειο...........ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.............................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
????????? ναι πρεπει να σε διωξουν απο το σχολειο με τετοιο βαθμο.... αριστη εισαι φιλη μου δεν εχεις λογο να στεναχωριεσαι!!!

δηλαδη με 17 8α αυτοκτονουσες?
σιγουρα πραγματα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vαggiω αplα =D

Νεοφερμένος

Η Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
εγω στο πρωτο τετραμηνο εβγαλα 18 και 11/12!(δεν το περιμενα)
με χαντακωσαν τα θρησκευτικα και οι αρχες οικονομιας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
ρε παιδια γιατι τοσο "καψιμο" με τους βαθμους? λες και θα σας ρωτανε μεθαυριο το βαθμο σας στην πρωτη λυκειου. σε δεκα-εικοσι (ή και παραπανω) χρονακια θα φανουν αυτοι που αξιζουν. μην αφηνετε εναν αριθμο να ρυθμιζει την αντιληψη και τη δημιουργικοτητα σας, οι πρωτοποροι της ιστοριας δεν ηταν ολοι τους αριστοι μαθητες. :)

παρεπιπτοντως, εμεις ακομα δεν εχουμε παρει βαθμους, την παρασκευη παιρνουμε (οργανωση, ε; ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasaaaa

Νεοφερμένος

Η natasaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά απαντήστε μου γιατί καίγομαι .

Είμαι λοιπόν στη Α λυκείου και δεν έβγαλα καλό βαθμό . Έβγαλα Μ.Ο. 11,7 αλλά σε όλα τα μαθήματα είχα 10 και 2 εννιάρια φυσική και χημεία. Εκτός από γαλλικά , τεχνολογία , πληροφορική γυμνασική , υπάρχει πιθανότητα να μείνω στην ίδια τάξη , ή επαναξεταστέα για το Σεπτέμβριο ;

Τι μπορώ να κάνω για να σωθώ τελευταία στιγμή στις εξετάσεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδιά απαντήστε μου γιατί καίγομαι .
1) υπάρχει πιθανότητα να μείνω στην ίδια τάξη , ή επαναξεταστέα για το Σεπτέμβριο ;
2) Τι μπορώ να κάνω για να σωθώ τελευταία στιγμή στις εξετάσεις ;
1) Να μείνεις στην ίδια τάξη δεν γίνεται. Επαναξεταστέα γίνεται αν γράψεις πολύ χάλια και ο τελικός γενικός γενικός μέσος όρος όλων των μαθημάτων (έξω γυμναστική και πληροφορική) είναι κάτω από 9,5.
2) Η απάντηση είναι προφανής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violina

Νεοφερμένος

Η violina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
φετος στη Α λυκειου εχω πεσει στα μαθηματα...:( στα διαγωνησματα γραφω ολο 16 ακομα και σε μαθηματα που μου αρεσουν κ τα καταλαβαινω, ενω περυσι απο 17 και πανω εγραφα. στο μαθημα συμμετεχω. εχω βεβαια και κατι 15 και 19 ομως. φοβαμαι τους ελεγχους που θα ερθουν σε λιγο... τι Μ.Ο λετε οτι θα βγαλω???
θελω διαφορες αποψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
18,333333333333!

Μα, τι ερωτήσεις είναι αυτές;
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο βαθμός δεν κρίνεται μόνο από τα γραπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Ξερετε αν στην εξαγωγη του μεσου ορου του Α' Τετραμηνου μετραει η Τεχνολογια; Και ακομα πανω στους βαθμους λεει απο κατω ποσο πηρες η το βγαζεις μονη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ξερετε αν στην εξαγωγη του μεσου ορου του Α' Τετραμηνου μετραει η Τεχνολογια; Και ακομα πανω στους βαθμους λεει απο κατω ποσο πηρες η το βγαζεις μονη σου;
Δεν υπάρχει επίσημος Μ.Ο. τετραμήνου στο λύκειο. Συνήθως τον βγάζει ο καθένας μόνος του, εκτός αν θέλουν στο σχολείο σου να τον γράψουν στον έλεγχο. Η τεχνολογία μετράει κανονικά στη βαθμολογία. Από Α λυκείου δεν μετράνε μόνον γυμναστική, υπολογιστές και αισθητική αγωγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Μπορείτε να μου παραθέσετε λίγο τα μαθήματα που μετριούνται στο μεσο ορο του A' τετραμηνου;10 δεν ειναι; Και αν οχι πως υπολογιζετε ο μεσος ορος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείτε να μου παραθέσετε λίγο τα μαθήματα που μετριούνται στο μεσο ορο του A' τετραμηνου;10 δεν ειναι; Και αν οχι πως υπολογιζετε ο μεσος ορος;
Τα ξεχωρίζει και ο έλεγχος με αστεράκι (*).
όλα εκτός γυμναστική, πληροφορική, αισθητική αγωγή.

ΜΟ= (μαθ1+μαθ2+...+μαθν)/ν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Τα ξεχωρίζει και ο έλεγχος με αστεράκι (*).
όλα εκτός γυμναστική, πληροφορική, αισθητική αγωγή.

ΜΟ= (μαθ1+μαθ2+...+μαθν)/ν

Nαι αλλα ο ΜΟ δεν ειναι στα 10;Τα μαθηματα ομως ειναι 11.
Η Τεχνολογια δεν εχει αστερακι καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εαν πραγματι ειναι 11 τοτε μετετρεψε το σε κλασμα και μετα βγαλε το δεκαδικο
αντε να δουμε....εμεις παιρνουμε Παρασκευη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Πολυ νωρις παιρνετε εσεις!Βασικα αν τα μαθηματα ειναι Αλγεβρα,Γεωμετρια,φυσικη,χημεια,θρησκευτικα,αρχες οικονομιας,ιστορια,αγγλικα,αρχαια,εκθεση,λογοτεχνια.Πως να βγαλω τον ΜΟ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Πολυ νωρις παιρνετε εσεις!Βασικα αν τα μαθηματα ειναι Αλγεβρα,Γεωμετρια,φυσικη,χημεια,θρησκευτικα,αρχες οικονομιας,ιστορια,αγγλικα,αρχαια,εκθεση,λογοτεχνια.Πως να βγαλω τον ΜΟ;


αυτο ηταν ειρωνικο???
προσθετεις ολους τουσ βαθμους και διαιρεις με το συνολο.Και εαν ειναι και η τεχνολογια την βαζεις και αυτη...καποιος εβαλε εναν τυπο πιο πανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Nαι αλλα ο ΜΟ δεν ειναι στα 10;Τα μαθηματα ομως ειναι 11.
Η Τεχνολογια δεν εχει αστερακι καθολου.
Δεν ξέρω αν είναι 10 ή 11. Αυτό εξαρτάται από το μάθημα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra..roxy

Νεοφερμένος

Η dimitra..roxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
και εμεις παρασκευη παιρνουμε..αντε να δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι 10 ή 11. Αυτό εξαρτάται από το μάθημα επιλογής.
Τα μαθήματα στην Α λυκείου που ο βαθμός μετράει στο Μ.Ο. είναι 12 και αν το μάθημα επιλογής δεν είναι πληροφορική ή αισθητική αγωγή, γίνονται 13.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ακόμα ασχολείστε με την Α; Oh, well.

Μην το παίρνεις προσωπικά. Πάντα, από εδώ και πέρα, θα διακρίνεις δυσπιστία από την πλευρά των άλλων μπροστά στο 20 στην έκθεση. Κι αυτό κυρίως γιατί -προσωπικά τουλάχιστον- σκέφτομαι πόσο παιδαγωγικά υπεύθυνο είναι να δίνεις σε ένα μαθητή λανθασμένες εντυπώσεις για ορισμένα πράγματα.

Φυσικά μπορώ να καταλάβω με ποια φιλοσοφία μπαίνουν τα εικοσάρια σε τέτοια μαθήματα. Τα δικαιολογώ μάλιστα, έως ένα σημείο. Πρόσεξε λοιπόν να το ερμηνεύσεις σωστά και συνετά. Από εσένα εξαρτάται αν ο βαθμός αυτός θα σε βοηθήσει ή όχι στο τέλος.

Και πάλι συγχαρητήρια. :)

Να πάρει, γιατί; ΓΙΑΤΙ;

Μαλακίες φίλε, μαλακίες. Χέσε παιδαγωγική, φιλοσοφίες, οράματα. Bullshit. Τα έλεγα τότε, τα πιστεύω ακόμα στον πυρήνα τους, αλλά φέτος βλέπεις τι σε παίρνει να λες και τι όχι. Μεθαύριο παίρνουμε εμείς και τα εικοσάρια που 'δεν είναι παιδαγωγικό να μπαίνουν' τα ΑΠΑΙΤΩ. Όχι στον αέρα όμως. Η μόνη δουλειά στο σχολείο στη Γ είναι τα 100 στα μαθήματα/διαγωνίσματα που μας ενδιαφέρουν -για να μη μπορεί να πει κανείς τίποτα για το βαθμό δηλαδή. Και αν χρειαστεί και στην Έκθεση, ναι και στην Έκθεση (αρκεί να μπορείς βέβαια).

Η χειρότερη χρονιά για ιδεολογία είναι φέτος. 6 χρόνια παιδείας για να μην τη χρησιμοποιήσεις τελικά φέτος. Ζητάς ό,τι σου αξίζει -η Γ προφανώς δε δικαιολογεί 20 με δεκαράκι στα διαγωνίσματα, εδώ μαζί σας, τσεκούρι- και απλά κοιτάς να περάσεις καλά τις 6-7 πρώτες ώρες της μέρας.

Good times indeed.

I'll go now.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top