Γενικό -  Ποιος ήταν ο βαθμός σας; [τετράμηνο, φροντιστήριο, διαγωνίσματα,τεστ]

virginia8218

Νεοφερμένος

Η virginia8218 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μισό λεπτάκι. Αυτοί που βγάζουν 19 και 20 καλά κάνουν. Εγώ πάντα ήμουν μαθήτρια του 18 στο γυμνάσιο, και δε μπορώ να πω πως διαβάζω και πολύ. Απλά προσέχω πολύ στο μάθημα, κρατώ σημειώσεις, λέω μάθημα, είμαι ήσυχη και γράφω καλούτσικα στα διαγωνίσματα. Δεν είναι μόνο το διάβασμα που μετράει. Κανένας καθηγητής δεν είναι τόσο αντικειμενικός που να βάζει καλό βαθμό σε κάποιον μόνο και μόνο επειδή είναι καλός στο μάθημα. Όλοι μετράνε, σε μικρότερο ή σε μεγαλύτερο βαθμό, δεν έχει σημασία, και τη συμπεριφορά. Αν ένα παιδί είναι ευχάριστο, γλυκό και ευγενικό, δε κάνει φασαρία και προσπαθεί και ενδιαφέρεται τότε είναι πολύ πιθανό να βγάλει μεγαλύτερο μέσο όρο από κάποιο άλλο παιδί το οποίο είναι μεν πολύ έξυπνο και πολύ καλός μαθητής αλλά δείχνει αδιαφορία και έχει κακή συμπεριφορά. Επομένως δε μετράει μόνο το διάβασμα, είναι η γενική εικόνα του μαθητή, και η προσωπικότητα. Και το θέμα είναι πως στη τάξη δε σε υποχρεώνει κανένας καθηγητής να είσαι σκυμμένος πάνω από ένα βιβλίο και να διαβάζεις πυρετωδώς, αλλά ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως απαιτούν να έχεις κόσμια συμπεριφορά, και το εκτιμούν ιδιαίτερα, ειδικά αν τη καλή συμπεριφορά τη συνδυάζεις με ένα ενδιαφέρον για το μάθημα, έστω κι αν δεν είσαι καλός σε αυτό.
Πιστεύω πως δεν είναι σωστό το να κρίνεις τον οποιοδήποτε για το βαθμό του. Τι έγινε τώρα, θα θάψουμε τους καλούς επειδή είναι καλοί; Ακόμη και αν δε διαβάζουνε, προβλημα τους είναι. Κάποιοι άνθρωποι καταφέρνουν να τα θυμούνται όλα, ή μπορεί να τα ξέρουνε από πριν. Πρέπει να τους καταδικάσουμε γι'αυτό; Γιατί δε κοιτάζουμε καλύτερα τους εαυτούς μας; Έγω να είμαι ειλικρινής προσέχω στο μάθημα, σημειώνω τα βασικά και στο σπίτι τα ανοίγω να τα διαβάσω και θυμάμαι την ανάλυση που μας έκανε ο/η καθηγητής/τρια. Ο καθένας έχει δικούς του τρόπους να αποθηκεύει στη μακροπρόθεσμη μνήμη του πράγματα, και δε θα κάτσω εγώ να τους αναλύσω. Δε φταίνε οι καλοί μαθητές επειδή δε τα πάνε καλά οι υπόλοιποι ενώ προσπαθούνε. Άμα θέλετε να τα βάλετε με κάποιους αυτοί πρέπει να είναι οι καθηγητές, αν τους θεωρείτε τόσο άδικους μαζί σας. Αλλά δε μπορω να καταλάβω γιατί επιμένετε να συγκρίνετε τους εαυτούς σας με τους άλλους. Μάλλον μου φαίνεται πως πολλοί δεν έχουν καταφέρει να χωνέψουν το ότι ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός. Και χαλαρώστε. Γιατί τέτοιο κόλλημα με τους βαθμούς; Ειλικρινά τώρα, είναι γελοίο το όλο θέμα. Το διάβασμα δηλαδή το κάνετε μόνο και μόνο για να πάρετε βαθμό; Τόσο χάλια δηλαδή έχουμε καταντήσει σε αυτή τη χώρα; Γιατί δε κάνουμε κάτι κυρίως επειδή θα μας ωφελήσει αντί να το κάνουμε αυτό μόνο και μόνο για να γράφει πάνω στο χαρτί μας 19, έτσι ώστε να μπορούμε να κοκορευόμαστε; Αυτό είναι σαν να δηλώνετε πως δεν αγαπάτε καθόλου το σχολείο και δε σας ενδιαφέρουν οι γνώσεις που θα αποκτήσετε, παρά μόνο ο βαθμός!!!! Έλεος. Ας κάτσουμε να σκεφτούμε τι μας συμφέρει πιο πολύ τελικά, η μόστρα ή κάτι πιο ουσιαστικό;
Καλά μη χέσω, άλλο δεν διαβάζω πολύ κι άλλο διαβάζω μισή ώρα.

Στις πανελλήνιες δεν κοιτάνε την εικόνα του μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι είμαι απουσιολόγος της Τεχνολογικής Κατεύθυνσης με 18,9 και ειλικρινά μόνο για το φροντιστήριο διαβάζω το πολύ 30-40 λεπτά !
Διαβάζω μόνο για μαθήματα κατεύθυνσης (μαθηματικά , φυσική) και μαθήματα γενικής (άλγεβρα , φυσική , έκθεση) ! Στα υπόλοιπα απλά προσέχω και διαβάζω στο διαγώνισμα τετραμήνου !
Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα η αυτό που σε εκνευρίζει !

Έτσι:iagree: Aν έχεις και ένα καλό προφίλ μέσα στην τάξη και δεν προξενείς προβλήματα γιατί όχι.Βέβαια άλλο γυμνάσιο άλλο λύκειο(νοοτροπία;):fss:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ο Αινστάιν άνθρωπος ήταν παιδιά , όχι εξωγήινος !
Και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημά σου που βγάζουμε 19 με 30-45 λεπτά διάβασμα !
Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός : στο τρόπο σκέψης του , σε όλα !
Δικαίωμά σου είναι να διαβάζεις και 10ωρα και να παίρνεις 19 !
Εγώ διαβάζω και παίρνω στα τετράμηνα όσο είπα (για να μην επαναλαμβάνομαι -> και πείτε ότι επιδεικνύομαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
σε εμας δεν τελειωσε ακομα το τετραμηνο!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
βαρεθηκα να διαβαζω οτι με μιση ωρα διαβασμα βγαζετε τετοιους βαθμους..............Τωρα εσεις μικροι εξυπνοι που βγαζετε 19 κ 18 με μιση ωρα διαβασμα ειστε για σφαλιαρες ................με εκνευριζει οταν ακουω οτι πατε αδιαβαστοι κ ειστε κ απουσιολογοι μην χεσω. Και πιστευω οτι το 99,9% απο αυτους που το λενε ειναι μαθητες σαν κ μενα του 15..................αλλα ξαναλεω οι πλειονοτητα αυτων που τα λενε ειναι ψευτες !............
1) Το ότι εδώ υπάρχουμε πολλοί μαθητές πολύ υψηλών βαθμών (18,19,20) και απουσιολόγοι, να το πιστέψεις. Για να μπαίνουμε σε ένα φόρουμ και να συζητάμε για μαθήματα? Μάλλον “κωλόφυτα” πρέπει να είμαστε!!!
2) Σε εκείνο που θα συμφωνήσω μαζί σου είναι ότι αυτό το “μισή ώρα διάβασμα τη μέρα” είναι για την Ερμιόνη με τη μαγική κλεψύθρα. Μισή ώρα δεν φτάνει καλά καλά να δεις τι έχεις και να βάλεις τα βιβλία σου στην τσάντα!! Πώς μέσα σε μισή ώρα θα λύσεις και θα γράψεις ασκήσεις μαθηματικών και αρχαίων και φυσικής? Όσο και αν και θυμάσαι από την παράδοση η ιστορία δεν θέλει διάβασμα? Και αν έχεις και διαγώνισμα? Για να μην πω και άλλα!!! Μην τρελαθούμε λοιπόν!!! Ένας ξαδερφός μου μπήκε πρώτος πριν μερικά χρόνια στο πολυτεχνείο και βγήκε στην τηλεόραση και είπε ότι διάβαζε 1 με 2 ώρες τη μέρα αλλά όλοι στην οικογένεια ξέραμε ότι διάβαζε 25 ώρες το 24ωρο.
3) Σίγουρα από άτομο σε άτομο υπάρχει διαφορά. Και μπορεί κάποιες μέρες να φτάνει η 1 ώρα αλλά κάποιες χρειάζονται μέχρι και 6. Δηλαδή μέσος όρος για να εισαι πραγματικά “καλός” χρειάζονται τουλ. 2-3 ώρες διάβασμα τη μέρα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εγραψα 3 γεωμετρια 4,2 αλγεβρα 17,8 αγγλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Θα πάρουμε ελέγχους αρχές Φεβρουαρίου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
εγραψα 3 γεωμετρια 4,2 αλγεβρα 17,8 αγγλικα

:wow: εγω που ειμαι ασχετη απο μαθηματικα εγραψα 14(αλγεβρα):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Θα πάρουμε ελέγχους αρχές Φεβρουαρίου!

Eμείς 1 του μηνός.Αν και δεν έχει πολύ σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Atzaki

Νεοφερμένος

Η Atzaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ο Αινστάιν άνθρωπος ήταν παιδιά , όχι εξωγήινος !
Και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημά σου που βγάζουμε 19 με 30-45 λεπτά διάβασμα !
Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός : στο τρόπο σκέψης του , σε όλα !
Δικαίωμά σου είναι να διαβάζεις και 10ωρα και να παίρνεις 19 !
Εγώ διαβάζω και παίρνω στα τετράμηνα όσο είπα (για να μην επαναλαμβάνομαι -> και πείτε ότι επιδεικνύομαι)

Συμφωνω..... Αλλα πως βγαζεις τοσο με 30-45 λεπτα διαβασμα...????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
:wow: εγω που ειμαι ασχετη απο μαθηματικα εγραψα 14(αλγεβρα):P

Μπράβο,Μαίρη!:)
-----------------------------------------
Eμείς 1 του μηνός.Αν και δεν έχει πολύ σημασία.

:iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
Μπράβο,Μαίρη!:)
-----------------------------------------


:iagree::iagree::iagree:


αα και κατι αλλο
αυριο γραφουμε γεωμετρια και δεν εχω διαβασει ακομα
επισης εχω 7-9μαθημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλή επιτυχία στη γεωμετρία αύριο και καλό μάθημα σήμερα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
καλα εγραψα τελεια γεωμετρια σημερα.:D!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gewrgia_D

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καλά μη χέσω, άλλο δεν διαβάζω πολύ κι άλλο διαβάζω μισή ώρα.
-----------------------------------------

Στις πανελλήνιες δεν κοιτάνε την εικόνα του μαθητή.

Ναι, αλλά στο μάθημα την κοιτάνε. Και ο γενικός μέσος όρος στο τέλος μετράει μαζί με τις πανελλήνιες... Και εξάλλου επειδή δε την κοιτάνε τι πάει να πει αυτό; Εγώ πιστεύω πως κάποιος που νοιάζεται για τα μαθήματα και θέλει να περάσει στη σχολή γιατί θα του αρέσει, τότε θα περάσει. Δική μου άποψη. Και ο χαρακτήρας έχει σημασία. Δε γίνεται να είσαι χαζοχαρούμενο και να τα καταφέρεις να περάσεις π.χ. στο παιδαγωγικό. Εκεί πρέπει να είσαι μεν επαγγελματίας, να νοιάζεσαι δε για τα παιδιά. Το ξέρω αυτό, γιατί η μαμά μου είναι παιδαγωγός και είναι έτσι ακριβώς. Πρέπει γενικά να είσαι σοβαρός και να μη κάνεις φασαρίες μέσα στη τάξη, Το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο. Τέλοσπάντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
εμμ..ενα τεστ στην αλεβρα 6 και στο διαγωνισμα γεωμετριας 13,5 :D
αλλα τεστ αρχαιων 19 :fss:

διαγωνισμα θρησκευτικων: 12,5 ρε γμτ!
καταντησαν η ιστορια να ειναι ευκολοτερη απ τα θρησκευτικα :!::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Για ποιο σχολικό έτος μιλάμε; Αν είναι για 2009-2010 εμείς δεν πήραμε ακόμα βαθμούς, μάλλον 5 Ιανουαρίου παίρνουμε, μετά την Τσικνοπέμπτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Για ποιο σχολικό έτος μιλάμε; Αν είναι για 2009-2010 εμείς δεν πήραμε ακόμα βαθμούς, μάλλον 5 Ιανουαρίου παίρνουμε, μετά την Τσικνοπέμπτη.

Φεβρουαριου θες να πεις? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Αχ ναι, μπερδεύτηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
εμείς τρείς Φεβρουαρίου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top