Ποιον Προσανατολισμό να επιλέξω;

an200

Νεοφερμένος

Η an200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας!!
Είμαι καινούργια εδώ.
Θα ήθελα να ρωτήσω είμαι πρώτη Λυκείου και τον Σεπτέμβριο πάω Τρίτη λυκείου τι κατεύθυνση να επιλέξω; Θετική ή τεχνολογική ;;;; Θέλω να σπουδάσω οικονομικά μπορώ από τεχνολογική;;;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου,
Τον Σεπτέμβρη πας Β λυκείου εννοείς, οι ομάδες προσανατολισμού γίνονται πάλι γράφει το νέο νοσμοσχέδιο. Στην 3η επιλογή είναι οι σπουδές οικονομίας και πληροφορικής (αντίστοιχο της τεχνολογικής που λες). Ναι μπορείς, να περάσεις οικονομικά από εκεί.
 

an200

Νεοφερμένος

Η an200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δηλαδή από την τεχνολογική μπορώ ;;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας!!
Είμαι καινούργια εδώ.
Θα ήθελα να ρωτήσω είμαι πρώτη Λυκείου και τον Σεπτέμβριο πάω Τρίτη λυκείου τι κατεύθυνση να επιλέξω; Θετική ή τεχνολογική ;;;; Θέλω να σπουδάσω οικονομικά μπορώ από τεχνολογική;;;

Στη Β΄Λυκείου θα υπάρχουν 2 ομάδες μαθημάτων προσανατολισμού:
1) Ανθρωπιστικών Σπουδών και
2) Θετικών Σπουδών.
Εσύ θα επιλέξεις να ενταχθείς στην ομάδα Θετικών Σπουδών όπου εκτός από τα μαθήματα της Γενικής Παιδείας, θα διδάσκεσαι 5 ώρες την εβδομάδα μαθήματα αυτής της ομάδας (3 ώρες Φυσική και 2 ώρες Μαθηματικά).

Στη Γ΄Λυκείου θα υπάρχουν 3 ομάδες μαθημάτων προσανατολισμού:
1) Ανθρωπιστικών Σπουδών
2) Θετικών Σπουδών και Σπουδών Υγείας και
3) Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής.
Εσύ θα επιλέξεις να ενταχθείς στην ομάδα Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής από την οποία θα έχεις πρόσβαση στις Σχολές του 4ου Επιστημονικού Πεδίου που σ΄ενδιαφέρουν.

Τα μαθήματα στα οποία θα εξεταστείς στις πανελλαδικές είναι:
α) Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία
β) Μαθηματικά
γ) Πληροφορική και
δ) Οικονομία
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top