Ποιοι κατάλαβαν ότι τελικά η σχολή τους θέλει πολύ διάβασμα;

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
τώρα με αγχώσατε τρομερα και κυρίως τα παιδια που σπουδάζουν χημεία γιατι και ε΄γω εκεί θα πάω. ουφφφφφφφ
καλως ορισες αγόρι,η Χημεια ως επιστημη θελει πολυ διαβασμα,να το ξερεις.Και θα ασχοληθεις και με μαθηματικα,φυσικη,βιολογια,εργαστήρια.Μην ανησυχεις ομως,ειναι τετοια η ποιοτητα σπουδων,και η ιδια η φυση της επιστημης , που θα σε καθηλώσουν.Οσο για το pm σου,εχω ήδη ρωτήσει μεγαλυτερους,κι οταν παρω απαντηση θα σε ειδοποιησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Από την αρχή το ήξερα ότι η Ιατρική θέλει πολύ διάβασμα. Εκεί όμως που άρχισαν πραγματικά να ζορίζουν πολύ τα πράγματα ήταν το 3ο έτος. Από εκεί και πέρα, :jumpy:

+το ότι στη Ιατρική δεν επιτρέπονται "λάθη"

Χαζομάρες! Όλοι κάνουμε λάθη! Όσο πιο μεγάλο το λάθος, τόσο πιο cool είμαστε! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Χαζομάρες! Όλοι κάνουμε λάθη! Όσο πιο μεγάλο το λάθος, τόσο πιο cool είμαστε! 8)
On the other side: μικρό το λάθος, αλλά θα πάμε φυλακή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Απ τα πρωτα μαθηματα καταλαβα οτι ηρθα σε σχολη η οποια θελει ΠΟΛΥ διαβασμα!!!!!!!!


γενικα τρεχω και δεν φτανω(και πολλα και δυσκολα)!!!


Αλλα μ αρεσει!!!!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Μετα την πρωτη εξεταστικη το καταλαβα κι εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Πέρασα στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο στο τμήμα Πληροφορικής. Τον πρώτο χρόνο με καθόλου διάβασμα πέρασα και τις δύο Θ.Ε. που είχα επιλέξει. Τα μαθηματικά του 1ου έτους τα πήρα το 2ο μαζί με άλλες δύο Θ.Ε. Δεν πέρασα τίποτα. Ξαναπήρα τις ίδιες φέτος, ώσπου στα μέσα της χρονιά τα παραίτησα. Δεν έχω διάθεση να μελετήσω, δεν έχω τις βάσεις και μου φαίνονται όλα βουνό. Γενικά το πήρα πολύ αρνητικά το όλο ζήτημα.

Επειδή απ' όταν τελείωσα το κολέγιο πριν 6 χρόνια (πότε πέρασαν;) η βασική μου δραστηριότητα ήταν διδασκαλία ECDL, σκέφτηκα ότι επειδή μου αρέσει ο τομέας αυτός, θα ήταν ωραία να πάρω το πτυχίο και να μπω κάποια στιγμή σε ένα σχολείο. Δεν είναι όμως τόσο εύκολα όσο τα φαντάστηκα και πρέπει να κάνω πολλές θυσίες για να πάρω κααααααποια στιγμή το πτυχίο και να δώσω ΑΣΕΠ και κααααααποια στιγμή να διοριστώ...

Το κακό είναι ότι είναι ο μόνος τομέας της Πληροφορικής που με ενδιαφέρει. Το βιογραφικό μου έχει γεμίσει από φροντιστήρια, τα χρόνια περνάνε, οι καιροί είναι δύσκολοι και οι εργοδότες ζητάνε άτομα με προϋπηρεσία. Ποιος θα σε πάρει αν το βιογραφικό σου λέει σχεδόν μόνο διδασκαλία; Ποιος θα σε εμπιστευτεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Εγώ το κατάλαβα τώρα στο τέταρτο εξάμηνο με τον καταιγισμό εργασιών που απαιτούν συνεχή ενασχόληση από πλευράς του σπουδαστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
προς το τέλος του δευτέρου εξαμήνου όταν πήγα να διαβάσω θερμότητα- ηλεκτρισμό :P
α και με το εργαστήριο (1000 λέξεις αναφορά κάθε βδομάδα) :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Χαζομάρες! Όλοι κάνουμε λάθη! Όσο πιο μεγάλο το λάθος, τόσο πιο cool είμαστε! 8)

ναι μωρέ σιγά, και να ξεχάσουμε καμιά λαβίδα μέσα στον ασθενή τι έγινε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spakon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ευκαρπία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Παίδες δεν είμαι ακόμα φοιτητής. Αλλά μάλλον δε χρειάστηκε να σπαταλήσω πολλή φαιά ουσία για να καταλάβω ότι η Ιατρική θα είναι σκέτος πόνος ( με 19.414 μόρια θέλω Ιατρικό ΣΣΑΣ, λογικά το 'χω!!:D ). Φοβάμαι μη πέσω και σε κατάσταση διαβασματος 3ης Λυκείου:blink::blink::knife::knife: φαντάζομαι θα ναι σκέτο:hump:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Παίδες δεν είμαι ακόμα φοιτητής. Αλλά μάλλον δε χρειάστηκε να σπαταλήσω πολλή φαιά ουσία για να καταλάβω ότι η Ιατρική θα είναι σκέτος πόνος ( με 19.414 μόρια θέλω Ιατρικό ΣΣΑΣ, λογικά το 'χω!!:D ). Φοβάμαι μη πέσω και σε κατάσταση διαβασματος 3ης Λυκείου:blink::blink::knife::knife: φαντάζομαι θα ναι σκέτο:hump:

αν δεν έχεις σκοπό να διαβάσεις τότε γιατί θες ιατρική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Είχα την εντύπωση ότι είναι πιο βατό τμήμα το ιστορικό είναι η αλήθεια.Μέτα έμαθα ότι είναι το πιο δύσκολο τμήμα της φιλοσοφικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
αν δεν έχεις σκοπό να διαβάσεις τότε γιατί θες ιατρική;

Υπάρχει περίπτωση μαθητής που συγκέντρωσε 19400 μόρια, να μην έχει μάθει στη ζωή του να διαβάζει και να προσπαθεί?Δε νομίζω να εννοούσε αυτό που κατάλαβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση μαθητής που συγκέντρωσε 19400 μόρια, να μην έχει μάθει στη ζωή του να διαβάζει και να προσπαθεί?Δε νομίζω να εννοούσε αυτό που κατάλαβες.

φυσικά , ουκ ολίγα τα παραδείγματα άριστων μαθητών που ως φοιτητές δεν κατάφεραν να πάρουν πτυχίο ή έχουν μείνει αιώνιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spakon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ευκαρπία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Eυχαριστώ Alhemist
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Αυτο το εξαμηνο γραφω μονο 4 μαθηματα. Τα αλλα 2 τα περασα με προοδους μεσα στο εξαμηνο (2 για το καθενα) και το 3ο με μια απαλλακτικη με καθηγητη που ουσιαστικα μας φλομωσε στο ψεμα οτι και καλα θα μας βοηθουσε, θα εδινε αρθρα που ειχε για να τη γραψουμε γιατι σχεδον τα παντα που βρισκαμε ηταν με εγγραφη και πληρωμη.. τελικα τον χαλασε που βαλαμε 5 εικονιτσες για να δειξουμε την τεχνικη (λες και μας ειπε ποτε οτι δε θελει εικονες) και που δε βαλαμε τη βιβλιογραφια με το συστημα που ηθελε (ουτε μας ειπε ποτε τι συστημα ηθελε και γραφαμε και τις προοδους). Τελικα λοιπον εξεταστικη με 4 μαθηματα. Κι ομως κοντευω να τρελαθω. Αυριο γραφω ενα μαθημα που μπαινουν εκτος υλης. Και τα εντος υλης ειναι κι αυτα.. αναλογης ευκολιας... Το προηγουμενο που εγραφα δεν ειχα προλαβει καν να το τελειωσω σαν υλη.. το επομενο.,.. κι αυτο πολυ αμφιβαλλω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθούν όλοι (καθηγητές-γονείς-περίγυρος) να μας καθησυχάσουν όταν είμαστε 3η λυκείου λέγοντας ότι αν περάσουμε σε μια σχολή μετά δε θα χρειαστεί να διαβάζουμε και θα είμαστε αραχτοί και λάιτ.
Και ντάξει,τότε είμαστε αρκετά χάφτες και τους πιστεύουμε.Είναι αλήθεια,ότι είναι και αγχολυτικό όταν έχεις τις πανελλήνιες μπροστά σου.
Αλλά μετά γιατί μας φαίνεται περίεργο?
Θέλω να πω...Στην ανώτατη εκπαίδευση μπαίνεις.Σαφώς και θα είναι πιο δύσκολα(πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) απ'όσο ήταν μέχρι τώρα.
Ντάξει,επιστήμονας θες να βγεις.Δεν πρέπει να πληρώσεις το τίμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι που είναι επιστήμονες με λιγότερο διάβασμα ή αντιγραφές..συνεπώς κάποιοι πληρώνουν το τίμημα και κάποιοι όχι..;)
στο χέρι του καθενός είναι να επιλέξει τι θέλει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Είχα την εντύπωση ότι είναι πιο βατό τμήμα το ιστορικό είναι η αλήθεια.Μέτα έμαθα ότι είναι το πιο δύσκολο τμήμα της φιλοσοφικής





Κι εγω την ιδια εντυπωση ειχα και τωρα κανω καλοκαιρι παρεα με τη Βυζαντινη Τεχνη!

Οπως εχουν γραψει κι αλλοι ολοι μου ελεγαν οτι ετσι και καταφερω να περασω μετα θα ειναι χαλαρα απο αποψη διαβασματος αλλα τελικα ουτε αυτο ισχυει, γιατι αν δε στρωθεις κατα τη διαρκεια του εξαμηνου και διαβαζεις μονο στην εξεταστικη κινδυνευεις να μη περασεις ουτε ενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είστε υπερβολικοί ...... και δε θυμάστε πόσο διαβάζαμε όταν στην 3η λυκείου και γενικά στο σχολείο . Δε λέω ότι ήταν δύσκολη η ύλη αλλά το διάβασμα ήταν ανυπόφορο.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθούν όλοι (καθηγητές-γονείς-περίγυρος) να μας καθησυχάσουν όταν είμαστε 3η λυκείου λέγοντας ότι αν περάσουμε σε μια σχολή μετά δε θα χρειαστεί να διαβάζουμε και θα είμαστε αραχτοί και λάιτ.
Και ντάξει,τότε είμαστε αρκετά χάφτες και τους πιστεύουμε.Είναι αλήθεια,ότι είναι και αγχολυτικό όταν έχεις τις πανελλήνιες μπροστά σου.
Αλλά μετά γιατί μας φαίνεται περίεργο?
Θέλω να πω...Στην ανώτατη εκπαίδευση μπαίνεις.Σαφώς και θα είναι πιο δύσκολα(πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) απ'όσο ήταν μέχρι τώρα.
Ντάξει,επιστήμονας θες να βγεις.Δεν πρέπει να πληρώσεις το τίμημα;
Το λένε καθαρά για ψυχολογικούς ρόλους. Στοχος του είναι να γράψεις καλά και τίποτα άλλο. Επίσης οι περισσότεροι φροντιστές που κάνουν επαγγελματικό προσαατολισμό λένε στα παιδιά που γράψαν άριστα να δηλώσουν ημμυ, ιατρική, νομική για να διαφημιστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top