Ποιοι θα δηλώσετε φέτος παραϊατρικές σχολές;

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Καταρχήν η βάση της φαρμακευτικής πρώτη χρονιά έπεσε τόσο χαμηλά.Όπως αντίστοιχα και της Ιατρικής.Πρώτη χρονιά έμπαινε κάποιος με 18 ιατρική.
Όποιος πηγαίνει για φαρμακευτικη ή οδοντιατρική δε μπορει να έχει ως στόχο τη βάση της σχολής.Πρέπει να έχεις στόχο τα 100ρια στις εξετάσεις.
Εγώ που πάντα στοχευα στη φαρμακευτική είχα στόχο να γράψω πάνω από 18700 για να είμαι σίγουρος ότι θα περάσω.Τελικά έγραψα 19113.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αδερφή ψυχή μου εσύ! και εγώ πανελήνιες δίνω φέτος και θέλω ιατρική και είμαι σχετικά καλή αλλά νομίζω ότι δε θα πετύχω το στόχο μου :( μην απελπ'ιζεσαι όμως γιατί δεν έχουμε βγάλει ουτε μία φορά την ύλη ακόμα και μας φαίνεται βουνό, με λίγα λόγια έιναι αρχή ακόμα, επίσης μπορείς να περάσεις βιολογικό και στο τέλος του πρώτου έτους εαν (νομίζω) έχεις περάσει τα μαθηματα μπορείς να δωσεις κάτι σαν εξετάσεις και να μπεις στο πρώτο έτος της ιατρικής, γνωτή μου γιατρός-παθολόγος έτσι μπήκε στην ιατρική, επίσης ακόμα και σκατά να γράψουμε μπορούμε να μπουμε σε κάποια παραϊαττρική σχολή και αφού τη βγάλουμε μπορούμε να μεταπηδήσουμε πάλι στην ιατρική (πρώτο έτος, δλδ μετά παει πολλά χρόνια σπουδών αλλά don't care αν είναι το όνειρο σου αξίζει) και τέλος άμα δε περάσουμε με την πρώτη υπάρχει και η δεύτερη και αν δε περάσουμε για λίγο υπάρχει και το 10%(εαν υπάρχει και για εμάς)... αυτά μικρή μου!

Εχω καποιες ενστασεις στο μυνημα σου.
Καταρχας οπως ειπε ο Raiseonce αυτο που ειπε ο γιατρος σου ειναι χαζομαρα. Μπορει να ισχυε παλια -που δεν νομιζω- αλλα τωρα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τελειωσεις το βιολογικο που ειναι 4 χρονια και ειναι πολυ δυσκολο τμημα (γεματο εργαστηρια και πολλους τομους θεωρια) και μετα να δωσεις κατατακτηριες εξετασεις οπου θα διαγωνιστεις πολλους αλλους βιολογους, χημικους, νοσηλευτες κτλ για περιορισμενο αριθμο θεσεων σε καποια ιατρικη σχολη. Σε μερικες μαλιστα μπαινεις απο το 2ο ετος.

Επιπλεον το 10% για σχολες οπως η ιατρικη να ξερεις οτι συνηθως ευνοει μαθητες που ειχαν τα μορια να μπουνε στην ιατρικη αλλα επελεξαν καποια αλλη σχολη. Φετος απο οτι ειδα μπηκαν παιδια ιατρικη με 10% που δεν παιρνουσαν περσυ (ξερω εναν που ομως ανηκε σε ειδικη κατηγορια) αλλα δεν συμβαινει και πολυ συχνα αυτο νομιζω.

Τελος να ξερετε -γενικα το αναφερω- οτι η 2η φορα δεν ειναι και ευκολο εγχειρημα. Δηλαδη ενας μαθητης που τα εχει δωσει ολα την 1η φορα αλλα δυστυχως δεν τα καταφερε θα πρεπει να ξαναβιωσει την διαδικασια των πανελληνιων που εκτος απο κουραστικη θα ειναι και ιδαιτερα βαρετη μιας και θα κανετε τα ιδια πραγματα. Φυσικα αξιζει η προσπαθεια αν εχει καποιος ενα ονειρο αλλα να ξερετε οτι δεν ειναι οτι πιο ευκολο και φυσικα εχει αρκετο ρισκο η αποφαση αυτη.





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Raiseonce , διαφωνω με αυτο που λες , σχετικα με το οτι οσοι στοχευουν φαρμ.-οδοντ. πρεπει να εχουν στοχο τα 100ρια. Αυτο ισχυε πριν 3 χρονια-4 χρονια, διοτι απο το 2011 και μετα η μορφη-δυσκολια των θεματων δεν εκανε ευκολη την αποκτηση του 20 στο μαθημα. Εξαλλου, γραφεις με σκοπο να τα πας καλυτερα απο τους αλλους και οχι να γραψεις τον απολυτο βαθμο. Και στην τελικη γιατι να μην εχει ως στοχο καποιος την βαση της σχολης του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Καταρχήν η βάση της φαρμακευτικής πρώτη χρονιά έπεσε τόσο χαμηλά.Όπως αντίστοιχα και της Ιατρικής.Πρώτη χρονιά έμπαινε κάποιος με 18 ιατρική.
Όποιος πηγαίνει για φαρμακευτικη ή οδοντιατρική δε μπορει να έχει ως στόχο τη βάση της σχολής.Πρέπει να έχεις στόχο τα 100ρια στις εξετάσεις.
Εγώ που πάντα στοχευα στη φαρμακευτική είχα στόχο να γράψω πάνω από 18700 για να είμαι σίγουρος ότι θα περάσω.Τελικά έγραψα 19113.

η βαση διαμορφωνεται αναλογα με τη ζητηση, τη δυσκολια των θεματων και την αποδοση των υποψηφιων...ενδεικτικα την ανεφερα παραπανω...το 18.000 το φετινο πιθανως ισοδυναμουσε σε αλλες χρονιες με 18.500+

παντως αυτο που αντιλαμβανομαι οτι θες να πεις και συμφωνω απολυτα ειναι οτι στοχευεις οσο πιο ψηλα γινεται ανεξαρτητα απο τη βαση...

προς την υποψηφια γιατρινα εχω να πω παντως οτι ισως ειναι νωρις να αγχωνεσαι για αυτα...συνεχισε την προσπαθεια σου και γυρω στα Χριστουγεννα που θα εχει βγει ενα σημαντικο μερος της υλης θα εχει συνηδειτοποιησει πανω κατω τις δυνατοτητες σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Και στην τελικη γιατι να μην εχει ως στοχο καποιος την βαση της σχολης του?

Γιατί κάλλιστα γράφεις 18500,χοροπηδάς από τη χαρά σου και τον Αύγουστο βλέπεις τη βάση στα 18650 και τρελαίνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Με βαση τα φετινα δεδομενα? Χμμμμ δεν θα το ελεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
παντως αυτο που αντιλαμβανομαι οτι θες να πεις και συμφωνω απολυτα ειναι οτι στοχευεις οσο πιο ψηλα γινεται ανεξαρτητα απο τη βαση...

Αυτό θέλω να πω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Φέτος ήρθε και η δική μου σειρά να δώσω πανελήνιες! Ακολουθώ τη θετική κατεύθυνση και θέλω να περάσω Ιατρική. Το θέμα μου όμως είναι ότι ενώ είμαι αρκετά καλή στα περισσότερα μαθήματα, αντιμετωπίζω πολλές δυκολίες στα Μαθηματικά και στη Φυσική Κατεύθυνσης . Βασικά αισθάνομαι σαν να μην τα καταλαβαίνω καθόλου και αυτό με έχει αγχώσει πάρα πολύ σε σημείο που να λέω ότι δεν θα πετύχω το στόχο μου (και είναι ακόμα Σεπτέμβριος).:( Για το λόγο αυτό προσπαθώ να βρω και άλλες εναλλακτικές σχετικά με το τι σχολές θα δηλώσω. Όμως, αυτό που θα περάσω θα ήθελα να έχει κάποια σχέση με ιατρική, τουλάχιστον όσο το δυνατό γίνεται. Μπορεί η ιατρική να είναι αυτό που θέλω, αλλά πρέπει να βρω και άλλες λύσεις, όμως δεν ξέρω τι :/:

Αν χάσεις την Ιατρική για ελάχιστα: Οδοντιατρική ή Φαρμακευτική, αναλόγως με τις προτιμήσεις σου και τη μετέπειτα αποκατάστασή σου.

Αν χάσεις την Ιατρική για (πολύ) περισσότερο:

1) Το κοντινότερο στην άσκηση της Ιατρικής είναι η Νοσηλευτική, την οποία μπορείς να ακολουθήσεις μέσω του Α.Ε.Ι. Νοσηλευτικής, του οποίου η βάση είναι προσεγγίσιμη.
2) Το κοντινότερο στο θεωρητικό υπόβαθρο της Ιατρικής - αλλά με εξ'ολοκλήρου διαφορετικό προσανατολισμό - είναι η Βιολογία, με επίσης πιο εύκολα προσεγγίσιμη βάση.
(Οι απόφοιτοι των παραπάνω Σχολών είναι και συχνοί (ίσως οι συχνότεροι) υποψήφιοι Κατατακτηρίων, ενώ έχουν και "αντβαντάζ" στην περίπτωση που δώσουν Κατατακτήριες.)
3) Ενδιαφέρουσες παραϊατρικές σπουδές είναι επίσης αυτές της Φυσικοθεραπείας ή της Μαιευτικής, ενώ ενδιαφέρουσες "απόμακρα" παραϊατρικές σπουδές είναι αυτές της Διατροφολογίας, της Εργοθεραπείας και της Λογοθεραπείας.

Τέλος, αν απλώς ενδιαφέρεσαι να "εμπλακείς" στο σύστημα υγείας, μπορείς να κοιτάξεις λίγο τα Τ.Ε.Ι. που αναφέρονται εδώ: https://www.teiath.gr/seyp/categories.php?mid=496&lang=el
(Έχω προαναφέρει κάποια, επικεντρώσου στα υπόλοιπα.)

Εσένα σε ελκύει το επιστημονικό κομμάτι ή η κοινωνική προσφορά της Ιατρικής;

Υ.γ.: Είναι σημαντική η διαφορά του "με δυσκολεύουν τα Μαθηματικά κι η Φυσική" και του "δεν κατανοώ καθόλου Μαθηματικά και Φυσική".
Αν αισθάνεσαι πως σε εκφράζει το 1ο, η λύση είναι πολύ, ουσιώδες κι επίμονο διάβασμα, με σωστή καθοδήγηση από καθηγητές. (Είναι πολύ λογικό να σου φαίνονται βουνό ακόμη.)
Αν αισθάνεσαι πως σε εκφράζει το 2ο, θα πρότεινα να συζητήσεις διεξοδικά με τους γονείς και τους καθηγητές σου, (δυστυχώς, δεν είναι λίγα τα παιδιά που επιλέγουν Θετική, με αντίστοιχες βλέψεις, και τελικά απογοητεύονται πάρα πολύ), και ίσως να επαναπροσδιορίσεις τους στόχους σου.

Σε κάθε περίπτωση, όχι απαισιοδοξία, όχι πανικός, όχι παραίτηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Με βαση τα φετινα δεδομενα? Χμμμμ δεν θα το ελεγα.

Εσύ έχεις μείνει στα φετινά δεδομένα.Λες και του χρόνου θα βάλουν τα ίδια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Οδοντιατρικη:)

Πολλοί που πιάνουν τη βάση διάφορων Ιατρικών προτιμούν τελικά Οδοντιατρική (έναν κλάδο της Ιατρικής επιστήμης) για διάφορους λόγους (πιο ανθρώπινο ωράριο,λιγότερα χρόνια αν δεν κάνεις 1234 μεταπτυχιακές ειδικεύσεις κτλ).
Επειδή η βάση Οδοντιατρικής ΕΚΠΑ-ΑΠΘ είναι πολύ κοντά στην Ιατρική Κρήτης-Θράκης όποιος δεν γράψει τόσα πολλά μόρια δεν περνάει ούτε κατά διάνοια Οδοντιατρική ούτε Ιατρική φυσικά . Οπότε άλλες ελκυστικές προοπτικές προκύπτουν από τα ακόλουθα τμήματα:
Φυσικοθεραπεία,Εργοθεραπεία,Διαιτολογία-Διατροφολογία,Νοσηλευτική (ΑΕΙ για διευθύνουσες θέσεις). Επίσης και το Οδοντικής τεχνολογίας είναι καλό ειδικά αν έχετε γνωστό οδοντίατρο ( money makes the world go round! ). Το βιολογικό δεν είναι παραιατρικό ούτε σε σκέψη, ανήκει στις θετικές επιστήμες οπότε...
Αυταααά τα λίγα από εμένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αναφερθηκα για τις χρονιες του 2011-2013. Σαφως του χρονου μπορει να ειναι πιο βατα. Αν καποιος εχει ομως συγκεκριμενη σχολη ως ονειρο , τοτε ΠΡΕΠΕΙ πρωτιστως να εχει ως στοχο την βαση της και απο εκει και περα να τα παει οσο το δυνατον καλυτερα.(και ξανατονιζω ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τους αλλους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PLACEBO

Νεοφερμένος

Η Παναγιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
^Γνώμη μου πάντως είναι ότι οι βάσεις φέτος "έπιασαν πάτο"... Θα εκπλαγώ αν πέσουν κι άλλο οπότε οι φετινές δεν αποτελούν κριτήριο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
^ Γνώμη μου πάντως είναι ότι οι βάσεις φέτος "έπιασαν πάτο"... Θα εκπλαγώ αν πέσουν κι άλλο!!!

Πφφφ, και γιατί όχι;
Οι βάσεις διαμορφώνονται από 3 παράγοντες: αριθμός εισακτέων/σχολή (δε νομίζω να αυξήθηκαν φέτος για να μειωθούν του χρόνου), ζήτηση κάθε σχολής (μειώνεται μόνο για τις επαρχιακές, όσο οξύνεται η οικονομική κρίση) και φυσικά επιδόσεις.
Αν συνεχίσουν την αύξηση δυσκολίας που παρατηρούμε από '11 έως '13, και ο 3ος παράγοντας συνηγορεί υπέρ μείωσης.

Γνώμη μου είναι πως τα θέματα θα παραμείνουν δύσκολα (ίσως και δυσκολότερα), με σκοπό την ανάδειξη του επόμενου συστήματος. (Ξέρω, έχει καταντήσει κλισέ, αλλά έτσι "αισθάνομαι"! :P)

Τέλος, μην ξεχνάς πως, επί εποχής δεσμών, λόγω των εξαιρετικά απαιτητικών θεμάτων, έμπαιναν σε Ιατρικές με ανήκουστες βαθμολογίες, με τα σημερινά φυσικά δεδομένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Εμένα γνώμη μου είναι πως όποιος δίνει πανελλήνιες για ιατρικές-οδοντιατρικές-φαρμακευτικές δεν κοιτάει ούτε βάσεις,ούτε εισακτέους,ούτε τίποτα.
Βάζεις στόχο να γράφεις 100αρια στις εξετάσεις και πάνω από 15 στην έκθεση και στο τέλος κάνεις ταμείο.Τα άλλα κοίτα τα μετά τα αποτελέσματα.
Αλλιώς πολύ πιθανό τον Αύγουστο να είσαι στο όριο αν θα μπεις ή δε θα μπεις και να τρελαθείς από το άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
για μενα ειναι απαραδεκτο να εχεις 19000 ας πουμε και να μην ξερεις να θα πιανεις την 1η σου επιλογη...συνεπως μακαρι καθε χρονο να ηταν η κατασταση οπως και φετοςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα, αν όντως πιστεύεις πως δεν το χεις με τα μαθηματικά, να ψαχτείς για εξωτερικό καλύτερα, και να κόψεις τα φροντιστήρια. Αν και η μαθηματική λογική είναι κατά την άποψή μου, χρήσιμη για όλους, ιατρός μπορείς να βγεις και να μην σκαμπάζεις από μαθηματικά, μετά την εισαγωγή σου εννοείται πάντα!
Δεν ξέρω αν έχει χαμηλή βάση ή όχι, δεν κοίταξα βάσεις, αλλά κοίτα το τμήμα βιοχημείας Λάρισας, κοιτούσα το πρόγραμμά τους και φαινόταν γαμάτο, αλλά δεν ξέρω και τι είδος μαθήματα θέλεις, ανατομίες και χειρουργικές δεν θα χει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Raise, ημουν στο οριο και ολο το καλοκαιρι με ειχε φαει το αγχος (θα μπω η δεν θα μπω) και τελικα ανταμειφθηκα. Τα 100αρια ειχα βαλει στοχο,παρολα αυτα ομως ηρθε κατι λιγοτερο σε καθε μαθημα,με εξαιρεση η εκθεση που ηρθε ΠΟΛΥ παραπανω απο οτι περιμενα. Δεν θα το συστηνα σε ενα υποψηφιο που δινει με το ηδη ισχυων συστημα, σου καταστρεφει την ψυχολογια αμεσως μετα την εξεταση την καθιερωμενη μερα. Αυτο που προτεινω ειναι να μπει μεσα και να γραψει οσο καλυτερα μπορει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PLACEBO

Νεοφερμένος

Η Παναγιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Πάντως νομίζω πως με τα χρόνια μαθήτες/φροντηστήρια "πονηρεύοναται" με την έννοια ότι η προετοιμασία γίνεται όλο και πιο σκληρή! Το 2002 ήταν τοοοοοσο τρομερά τα θέματα που η βάση της ιατρικής ήταν κάτω απο 18? Μπα όχι! Απλά τα παιδιά είχαν συνηθίσει να βρίσκουν την κωδική για 10 μόρια και τους την έβαλαν γραμμένη ανάποδα και ταράχτηκαν! Τεσπα εννοώ ότι όσο δυσκολεύουν τα θέματα οι μαθητές θα γίνονται καλύτεροι και οι βάσεις θα διατηρούνται στα ίδια επίπεδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
για μενα ειναι απαραδεκτο να εχεις 19000 ας πουμε και να μην ξερεις να θα πιανεις την 1η σου επιλογη...συνεπως μακαρι καθε χρονο να ηταν η κατασταση οπως και φετοςς

Μεγάλο +1 εδώ!
Αυτό ακριβώς συνέβαινε λίγα χρόνια πριν!
Να γράφεις 19.500 και να αμφιβάλλεις για Ιατρική Αθηνών; Φοβερό ψυχολογικό μαρτύριο.

Πολύ καλύτερα φέτος.
Όσοι έκλαιγαν τον Ιούνιο, πετούσαν από χαρά τον Αύγουστο! Το αντίθετο όμως είναι εξουθενωτικό!
Κι εγώ, που απείχα 75 μόρια από Ιατρική Αλεξ/πολης, ανακουφίστηκα μόλις βγήκαν τα στατιστικά, ήξερα πως ήμουν σε Ιατρική!

Η μόνη δική μου διαφωνία είναι πως τα θέματα δεν πρέπει να είναι αλλοπρόσαλλα (και μόνο για τους εξαιρετικούς), αλλά έξυπνα για τους διαβασμένους.
(Γιατί, ως μέλλων γιατρός, να καλούμαι να λύσω ερωτήματα τύπου Β3 για να μην ξενιτευτώ από την πόλη μου; Γιατί να πρέπει να ανταποκριθώ άψογα σε τομείς παράταιρους της μελλοντικής μου επιστήμης; Τέλος πάντων, μάλλον θα υπερβάλλω! Συγχαρητήρια για τη δική σου επιτυχία!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Νομίζω πώς ξεφύγαμε από το θέμα.Ας μην αρχίσει ο καθένας μας να γράφει για τα ¨κατορθώματά¨ του.
Εγώ θα πρότεινα στην κοπέλα πέρα από Ιατρικη,Οδοντιατρική,Φαρμακευτική αν δεν γράψει πολύ καλά να δηλώσει τη διαιτολογία στη Χαροκόπειο και μετά φυσικοθεραπεία,λογοθεραπεία.
Για κτηνιατρική δε λέω γιατί όσο να ναι πρέπει να θες να ασχοληθείς με τα ζώα για να πας.Δε θέλει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top