Ποιοι έχετε περάσει ή ενδιαφέρεστε να περάσετε σε Τμήμα Νοσηλευτικής;

poisonmushroom

Νεοφερμένος

Η poisonmushroom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας και παλι παιδια ,

Μηπως γνωριζει κανεις για παθολογια 2 ? τι ρωταει συνηθως? Μου εμειναν 5 μαθηματα και προσπαθω μεχρι σεπτεμβρη να τελειωσω.

Ευχαριστω

Α ευχαριστω και για την βιοστατιστικη..την περασα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
αν εισια αθηνα απο οσο ξερω την εχουν κανει προφορικα οποτε και ρωτανε οτι να ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitcaki07

Νεοφερμένος

Η mitcaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ρε παιδια να σας ρωτησω αν ξερει κανεις..απ την σχολη μας αν δωσεις κατατακτηριες για παρεμφερεις σχολες υγειας πας 3 εξαμηνο?δλδ αυτες που ανηκουν στο 3 πεδιο...ιατρικη οδοντ κτηνιατρικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
ρε παιδια να σας ρωτησω αν ξερει κανεις..απ την σχολη μας αν δωσεις κατατακτηριες για παρεμφερεις σχολες υγειας πας 3 εξαμηνο?δλδ αυτες που ανηκουν στο 3 πεδιο...ιατρικη οδοντ κτηνιατρικο

Επειδή το τμήμα μας είναι ΑΕΙ, μπαίνουμε κατευθείαν στο 2ο έτος της Ιατρικής/Οδοντιατρικής. Για την κτηνιατρική δεν γνωρίζω.

Αλλά, αν μπεις 2ο έτος, θα χρωστάς κάποια μαθήματα απ' το 1ο έτος του εκάστοτε τμήματος. Πχ, αν μπεις ιατρική, θα πρέπει να δώσεις τα μαθήματα μετά το 2ο ετός, αλλά και κάποια απ' το 1ο έτος (ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ: έχεις περάσει αυτά τα μαθήματα στη Νοσηλευτική, οπότε μπορούν να σου αναγνωριστούν και να περάσεις το μάθημα, με τον βαθμό που το χες περάσει στη Νοσηλευτική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitcaki07

Νεοφερμένος

Η mitcaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Επειδή το τμήμα μας είναι ΑΕΙ, μπαίνουμε κατευθείαν στο 2ο έτος της Ιατρικής/Οδοντιατρικής. Για την κτηνιατρική δεν γνωρίζω.

Αλλά, αν μπεις 2ο έτος, θα χρωστάς κάποια μαθήματα απ' το 1ο έτος του εκάστοτε τμήματος. Πχ, αν μπεις ιατρική, θα πρέπει να δώσεις τα μαθήματα μετά το 2ο ετός, αλλά και κάποια απ' το 1ο έτος (ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ: έχεις περάσει αυτά τα μαθήματα στη Νοσηλευτική, οπότε μπορούν να σου αναγνωριστούν και να περάσεις το μάθημα, με τον βαθμό που το χες περάσει στη Νοσηλευτική).
σε ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poisonmushroom

Νεοφερμένος

Η poisonmushroom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
SOS ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ 3 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΚΑΙ ΗΛΠΙΖΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΑΛΛΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ : ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ..ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kru

Νεοφερμένος

Η kru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα! περασα νοσηλευτικη παν αθηνων με 10 % !! μηπως γνωριζετε ποτε αρχιζουν τα μαθηματα? και αν τα εργαστηρια αχιζουν ταυτοχρονα με τα μαθηματα η μετα απο λιγο καιρο? αα! και ποια μαθηματα επιλογης συμβουλευεται να παρω..? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
SOS ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ 3 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΚΑΙ ΗΛΠΙΖΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΑΛΛΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ : ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ..ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ???

Πας με το πρόγραμμα σπουδών που μπήκες. Αν μπήκες, πχ, το 09, θα' χεις το πρόγραμμα σπουδών του 2009-2010. Αν μπήκες, πχ, το 10, θα' χεις του 2010-2011. Η χειρουργική σημειολογία είναι στο καινούργιο πρόγραμμα σπουδών, του 2012-2013, που έπιασε και το δικό μου έτος, που είχαμε μπει το 2011.

καλησπερα! περασα νοσηλευτικη παν αθηνων με 10 % !! μηπως γνωριζετε ποτε αρχιζουν τα μαθηματα? και αν τα εργαστηρια αχιζουν ταυτοχρονα με τα μαθηματα η μετα απο λιγο καιρο? αα! και ποια μαθηματα επιλογης συμβουλευεται να παρω..? :)

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου! :)

Απ' ότι άκουσα, φέτος ξεκινάμε από τις 23 Σεπτεμβρίου και μετά (δλδ μετά το τέλος της εξεταστικής).

Τα εργαστήρια ανατομίας ξεκινάνε μαζί με τα μαθήματα, ενώ της Βιολογίας θα είναι 3 φορές συνολικά, μέσα στο εξάμηνο.

Για 1ο εξάμηνο, θα σου πρότεινα να πάρεις: εισαγωγή στην πληροφορική και βιοηθική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kru

Νεοφερμένος

Η kru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστω! ημουν στους χημικους μηχανικους κι εχω περασει την πληροφορικη.. υπαρχει περιπτωση να αναγνωριστει ? απ οτι ξερω εχει να κανει με τον καθηγητη και με το αν ειναι κοινη η υλη.. εγω εχω κανει κατα βαση matlab kai excel..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poisonmushroom

Νεοφερμένος

Η poisonmushroom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,

μήπως γνωρίζετε τι γίνεται με την εξεταστική; Αύριο θα δώσουμε κανονικά ή θα είναι κλειστή η σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μαιρη812

Νεοφερμένος

Η Μαιρη812 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ειναι κανεις σ'αυτη την σχολη; Πως σας φαινεται; Επισης, πως ειναι η φοιτητικη ζωη στην Αθηνας;(μενω Θεσσαλονικη και δεν εχω ιδεα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για τη σχολή θα σου απαντήσουν αυτοί που γνωρίζουν. ΄Εχω ακούσει πάντως ότι η επαγγελματική αποκατάσταση είναι ευκολότερη από άλλα επαγγέλματα. Για τη ζωή στην Αθήνα δες στα threads φοιτητικά θέματα/φοιτητική ζωή/φοιτητικό σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Γεια σας .Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το φάρμακο για το πως κάνουμε την ενδομυική ..Πήρα τον αποστειρωμένο νερό από την αμπούλα και το έβαλα στο φυαλίδιο..Σε κάποια στιγμή όταν πήγα να βγάλω τη σύριγγα ώστε να ανακατέψω το φάρμακο πετάχτηκε λίγο νερό και το έμβολο μετακινήθηκε προς τα πάνω...Τι πρέπει να κάνω για να μην συμβεί αυτό?...Επίσης επειδή είχα ένα φιαλίδιο pentrexyl για εξάσκηση στο σπίτι έκανα πολλές πρόβες σε ένα..Από ένα σημείο και μετά πέρα από νερό έβγαινε και αέρας ....Μήπως φταίει το γεγονός ότι το είχα τρυπήσει πολλές φορές και λόγω πίεσης έβγαινε ο αέρας από τις άλλες τρύπες ή σε οφείλεται σε λάθος δικό μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Scalpel

Νεοφερμένος

Ο Mr.Scalpel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Στην 1η περίπτωση είχες ρουφήξει όλο το νερό και συνέχισες να ρουφάς. Είναι σαν να σηκώνεις το έμβολο με το χέρι στην άκρη της σύριγγας. όταν αφήσεις το έμβολο, αυτό πάει προς τα πάνω.
Μετά δεν κατάλαβα τι εννοείς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potaphkatsarida

Νεοφερμένος

Η potaphkatsarida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα κι από μένα, είμαι επί πτυχίω και χρωστάω τα εξής 5 μαθήματα: βιολογία, βιοχημεία, βιοστατιστική, επείγουσα νοσηλευτική και φαρμακολογία.
Αναζητώ ένα άτομο που να μπορεί να μου κάνει ιδιαίτερα ώστε να ξεμπερδεύω επιτέλους με τη σχολή :P
Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει στο 6946738439, τιμές ευελπιστώ φιλικές γιατί είμαι φοιτήτρια :P
Κατοικώ στην Αθήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Καλησπέρα κι από μένα, είμαι επί πτυχίω και χρωστάω τα εξής 5 μαθήματα: βιολογία, βιοχημεία, βιοστατιστική, επείγουσα νοσηλευτική και φαρμακολογία.
Αναζητώ ένα άτομο που να μπορεί να μου κάνει ιδιαίτερα ώστε να ξεμπερδεύω επιτέλους με τη σχολή :P
Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει στο 6946738439, τιμές ευελπιστώ φιλικές γιατί είμαι φοιτήτρια :P
Κατοικώ στην Αθήνα

Για τα δύο πρώτα, είμαι ο άνθρωπός σου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι Είμαι και είμαι πολύ προβληματισμένος.Να δεν λέω μάθαμε πώς να κάνουμε φλεβοκέντηση να παίρνω άιμα να βάζω φλεβοκαθετήρα ...Διαβάζω πως να πλένεις τον ασθενή αλλά 1ον με μια φορά δεν νιώθω ότι έμαθα και αυτά που διαβάζω και δεν τα κάνω πράξη έστω σε κούκλα νιώθω ότι δεν τα ξέρω...Στην πρακτική τι θα κάνω??Νιώθω ότι θα γελάνε μαζί μου
πχ κάποια ούτε στη θεωρία μπορώ να τα μάθω
πχ έχει κάτι μηχανήματα και γερανούς για υπέρβαρους
και λέει κάτι εξαρτήματα χωρίς να τα δείχνει σε κάποια εικόνα...Δεν μπορώ να το μάθω αν δεν δω το μηχάνημα
Επίσης νιώθω ότι όταν θα πάω να κάνω πρώτη φορά οτιδήποτε έχει αν κάνει με βελόνες σε άνθρωπο θα τρέμω σαν το ψάρι γιατί πολύ απλά δεν θα είμαι εξοικειωμένος με την σχολή..Είμαι 2ο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι Είμαι και είμαι πολύ προβληματισμένος.Να δεν λέω μάθαμε πώς να κάνουμε φλεβοκέντηση να παίρνω άιμα να βάζω φλεβοκαθετήρα ...Διαβάζω πως να πλένεις τον ασθενή αλλά 1ον με μια φορά δεν νιώθω ότι έμαθα και αυτά που διαβάζω και δεν τα κάνω πράξη έστω σε κούκλα νιώθω ότι δεν τα ξέρω...Στην πρακτική τι θα κάνω??Νιώθω ότι θα γελάνε μαζί μου
πχ κάποια ούτε στη θεωρία μπορώ να τα μάθω
πχ έχει κάτι μηχανήματα και γερανούς για υπέρβαρους
και λέει κάτι εξαρτήματα χωρίς να τα δείχνει σε κάποια εικόνα...Δεν μπορώ να το μάθω αν δεν δω το μηχάνημα
Επίσης νιώθω ότι όταν θα πάω να κάνω πρώτη φορά οτιδήποτε έχει αν κάνει με βελόνες σε άνθρωπο θα τρέμω σαν το ψάρι γιατί πολύ απλά δεν θα είμαι εξοικειωμένος με την σχολή..Είμαι 2ο εξάμηνο.
Μια φορά εννοείς σαν θεωρία ή σαν άσκηση; Υποθέτω σαν άσκηση. Μην ανησυχείς όλος ο κόσμος φοβάται στην αρχή. Γι αυτό στην πρακτική πρώτα βλέπεις τους άλλους να το κάνουν και μετά σιγά σιγά παίρνεις το θάρρος και δοκιμάζεις μόνος σου. Απλά πρέπει να ξεκινήσεις απο τα εύκολα, μην πας σε κάποιος παχύ που οι φλέβες είναι κάτω απο τόσο λίπος ή κανενα χιλιοτρυπημένο που δεν του βρίσκει κανείς. Ασχετο αλλά μου θύμησες που ήταν μια ναρκομανής και θέλανε να της κάνουν ενδοφλέβια αλλά δε βρίσκανε φλέβα και τους είπε αυτή καλέ δώστε σε μένα θα βρω εγω. :lol:
Οσο για το μηχάνημα.. τι να σου πω ρε παιδί μου, εδω τα νοσοκομεία δεν έχουν γάντια και γάζες θα έχουν μηχάνημα για υπέρβαρους (που να λειτουργεί κιόλας); Φαντάζομαι αν υπάρχει κάτι τέτοιο εκεί που θα δουλέψεις θα σου δείξουν πως λειτουργεί. Αλλιώς όλο και κάπου θα έχει οδηγίες χρησης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Μια φορά εννοείς σαν θεωρία ή σαν άσκηση; Υποθέτω σαν άσκηση. Μην ανησυχείς όλος ο κόσμος φοβάται στην αρχή. Γι αυτό στην πρακτική πρώτα βλέπεις τους άλλους να το κάνουν και μετά σιγά σιγά παίρνεις το θάρρος και δοκιμάζεις μόνος σου. Απλά πρέπει να ξεκινήσεις απο τα εύκολα, μην πας σε κάποιος παχύ που οι φλέβες είναι κάτω απο τόσο λίπος ή κανενα χιλιοτρυπημένο που δεν του βρίσκει κανείς. Ασχετο αλλά μου θύμησες που ήταν μια ναρκομανής και θέλανε να της κάνουν ενδοφλέβια αλλά δε βρίσκανε φλέβα και τους είπε αυτή καλέ δώστε σε μένα θα βρω εγω. :lol:
Οσο για το μηχάνημα.. τι να σου πω ρε παιδί μου, εδω τα νοσοκομεία δεν έχουν γάντια και γάζες θα έχουν μηχάνημα για υπέρβαρους (που να λειτουργεί κιόλας); Φαντάζομαι αν υπάρχει κάτι τέτοιο εκεί που θα δουλέψεις θα σου δείξουν πως λειτουργεί. Αλλιώς όλο και κάπου θα έχει οδηγίες χρησης :P

Ναι σαν άσκηση λέω.Πχ πρώτο μάθημα φυσιολογίας χωρίς να έχουμε κάνει τίποτα μας είπε να χωριστούμε σε ζευγάρια και να πάρουμε αίμα ό ένας από τον άλλο...Η κοπέλα δεν είχε φλέβα μια υπήρχε και ήταν τρίχα σκέτη..Έχω καλώς ή κακώς το μέσον να δουλέψω αργότερα στο ΥΓΕΙΑ ...Μια θεία μου είχε μια ναρκωμανή επίσης που ήταν να της πάρει αίμα και αυτή πήρε μόνη της από το κεφάλι..Με ανακούφισες η αλήθεια είναι γιατί είχα την εντύπωση ότι θα πάω και θα γελάνε μαζί μου..Επίσης μια μου είπε ότι δεν πρόκειται κάποιος να με σχολιάσει στην πρακτική γιατί γνωρίζει ότι κάποια πανεπιστήμια δεν διδάσκουν όπως πρέπει αυτά που πρέπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ναι σαν άσκηση λέω.Πχ πρώτο μάθημα φυσιολογίας χωρίς να έχουμε κάνει τίποτα μας είπε να χωριστούμε σε ζευγάρια και να πάρουμε αίμα ό ένας από τον άλλο...Η κοπέλα δεν είχε φλέβα μια υπήρχε και ήταν τρίχα σκέτη..Έχω καλώς ή κακώς το μέσον να δουλέψω αργότερα στο ΥΓΕΙΑ ...Μια θεία μου είχε μια ναρκωμανή επίσης που ήταν να της πάρει αίμα και αυτή πήρε μόνη της από το κεφάλι..Με ανακούφισες η αλήθεια είναι γιατί είχα την εντύπωση ότι θα πάω και θα γελάνε μαζί μου..Επίσης μια μου είπε ότι δεν πρόκειται κάποιος να με σχολιάσει στην πρακτική γιατί γνωρίζει ότι κάποια πανεπιστήμια δεν διδάσκουν όπως πρέπει αυτά που πρέπει
Πιστεύω πως είναι πιο πιθανό να σχολιάσουν το ίδιο το πανεπιστήμιο παρά εσένα. Κανένας δε γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα, ειδικά τεχνικές που απαιτούν κάποια συγκεκριμένα στάδια και είναι διαφορετικό να έχεις μπροστά μια άψυχη κούκλα κι έναν άνθρωπο. Σίγουρα κι αυτοί ένιωσαν έτσι κάποια στιγμή στη ζωή τους. Αλλωστε ούτε αυτοί τα κάνουν ολόσωστα, πόσες φορές πάνε και παίρνουν αίμα/βάζουν φλεβο/ρες χωρίς γάντια, γυρίζουν όλη την κλινική με τα ίδια γάντια, μολύνουν ενδοφλέβια διαλύματα-θυμάμαι ειδικά μια προισταμένη που σχολίαζε το πανεπιστήμιο και πήγε να μας δείξει τη διάλυση των φαρμάκων στους ορούς και τα έκανε όλα με γυμνά χέρια, μόνο την ίδια τη βελόνα δεν έπιασε (έπιασε όμως το έμβολο της σύριγγας) και άλλα πολλά. Μην τους βλέπεις τέλειους και παντογνώστες. Ναι έχουν εμπειρία και ως εκ τούτου εμπιστοσύνη στον εαυτό τους κάτι που εμάς μας λείπει αλλά σίγουρα δεν είναι θεοι κι εμείς γελοίοι μπροστά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top