Ποιοι έχετε περάσει ή ενδιαφέρεστε να περάσετε σε Τμήμα Νοσηλευτικής;

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Κανενας συμφοιτητης υπαρχει στο φορουμ;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Έχω τελειώσει πρόσφατα το τμήμα (στην Αθήνα) οπότε αν έχει καμιά απορεία ρώτα. γενικές πληροφορίες για την σχολή δες το παρακάτω λινκ




https://www.look4studies.com/Courses.aspx?coid=48960
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manelaki

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
:(το λινκ δεν ανοιγει....
ενδιαφερομαι κ εγω γι'αυτη τη σχολη..θα'θελα να ακουσω τις εντυπωσεις σας σχετικα με οσα εχετε ακουσει ή βιωσει ως φοιτητες στη σχολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Απ οσα εχω δει μεχρι τωρα (ναι ειναι πολυ νωρις αλλα εχω ακουσει και απο αλλους) ειναι ωραια αλλα δυσκολη.. επιπλεον δεν εχει κυρος κοινωνικα.. 1-2 καθηγητες ειναι ελαφρως ''καπως'' :P ας πουμε τη βιοφυσικη πρεπει να χυσεις αιμα για να την περασεις,λενε.. εμενα παντως μ αρεσει αρκετα η σχολη :D..ομως να ξερεις οτι ο χωρος εργασιας ειναι ψιλομπαχαλο,λογω των διαφορων συγκρουομενων συμφεροντων,εγω εψαξα στο νετ και πραγματικα απογοητευτηκα απ αυτα που διαβαζα.. τες πα ειχα αγορασει ενα βιβλιαρακι που εδινε μια εφημεριδα τοτε που καναμε τα μηχανογραφικα.. τα βασικα ειναι πως ο πρωτος μισθος ειναι γυρω στα 950 ευρω,οτι δεν κανουμε βαρδιες,οτι οι ρολοι μας ειναι κυριως διοικητικοι.Μπορουμε να γινουμε ακομα και καθηγητες στα τει χωρις προυπηρεσια :!:. https://www.nurs.uoa.gr:85/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1 αυτο ειναι το σαιτ της σχολης,μπορεις να δεις τα μαθηματα,πιστευω πως ειναι εξαιρετικα ενδιαφεροντα (τα περισσοτερα) βεβαια υπαρχουν κατι λαθη στο προγραμμα σπουδων αλλα τες πα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manelaki

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Σ'ευχαριστουμε παρα πολυ!950 ο πρωτος και μετα λογικα αυξανεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Βεβαια αυξανεται... μια καθηγητρια μας ειπε πως ειναι κατι παραπανω απ το μισθο ενος συνηθησμενου δημοσιου υπαλληλου.Αν σ αρεσει το αντικειμενο,να πας.. ειναι ωραια σχολη,με επαγγελματικη αποκατασταση κι αυτο φαινεται και απ τη βαση της που τα τελευταια χρονια ανεβαινει διαρκως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manelaki

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μακαρι να μην ανεβει αλλο φετος!!!ξερεις πως το σκεφτομαι εγω το ονειροπολο ατομο???να περασω με το καλο,να κανω μεταπτυχιακο στη παιδιατρικη νοσηλευτικη κ να δουλεψω στο Παιδων!!!ενταξει..ονειρα κανω γιατι τα αγαπω τοσο πολυ αυτα τα πλασματακια που λεγονται μωρα κ παιδια!ειναι το ομορφοτερο πραγμα..το πιο αγνο σ'αυτη τη ζωη!Μακαρι να μου πανε ολα καλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Κι εγω ετσι σκεφτομαι,ειδικα τα παιδια ειναι τοσο αθωα και δεν πρεπει να υποφερουν,σε ωθει να κανεις οτι καλυτερο μπορεις.. ειδικα αν πας για δουλεια στο εξωτερικο που οι συνθηκες ειναι πολυ καλυτερες,θα σ αρεσει παρα πολυ,θα νιωθεις τοση ικανοποιηση.. εδω δεν ξερω πως ειναι η κατασταση αλλα απ οτι εχω καταλαβει μαθαινεις 1002 πραγματα και το μονο που κανεις πρακτικα ειναι να δινεις το φαρμακο στον ασθενη.. Υπαρχει μια κοπελα γυρω στα 25 στο νοσοκομειο που δουλευει η μητερα μου,αποφοιτος του αει,και της εχω πει να τη ρωτησει καποια πραγματα για τη δουλεια (ποια ειναι τα καθηκοντα της κλπ) ομως η κοπελα δουλευει σχεδον αποκλειστικα το πρωι ενω η μανα μου απογευματα και βραδια,οποτε δεν την εχει δει εδω και μηνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manelaki

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εξωτερικο ε?ναι αν μου τα φερει ετσι η ζωη ναι θα μπορουσα να φυγω...
Εγω δεν εχω καποιο γνωστο αλλα οντως μου φαινεται πολυ ενδιαφερον επαγγελμα...Γιατι γιατρος δεν θα μπορουσα ποτε να γινω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Στο εξωτερικο αξιοποιεις τις γνωσεις σου,το επαγγελμα εχει περισσοτερο κυρος (εδω ειναι πατος,να μπεις σε σχολη με 17000 μορια και να σε κοιτανε λες και περασες στο τελευταιο τει).Εδω επειδη υπαρχει ελλειψη προσωπικου και ενας νοσηλευτης αντιστοιχει περιπου σε 40 ασθενεις,μειωσαμε τις ευθυνες μας ωστε να εχουμε περισσοτερο χρονο αντι να ζητησουμε αμεσες προσληψεις (ειπε μια καθηγητρια). Αν ποτε συναντηθει η μανα μου με αυτη την κοπελα που ανεφερα θα μαθω τι γινεται στην πραξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manelaki

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Οταν μαθεις να μας πληροφορησεις!....ναι στο εξωτερικο ειναι ολα καλυτερα απο'δω...δυστυχως...κ ειδικα στο τομεα που θελουμε!μακαρι να τα καταφερω κ εγω οπως εσυ!αληθεια σε ποια πολη εχεις περασει?μηπως ξερεις ποιο ειναι το καλυτερο τμημα?της αθηνας που ειναι το πιο υψηλοβαθμο(δεν ξερω βεβαια αν παιζει καποιο ρολο αυτο)?.....το πιο χαμηλοβαθμο ειναι της σπαρτης...λιγο μακρυα και δεν ειναι κ τοσο ωραια...εγω θελω πολυ να περασω εξω γτ πιστευω πως μαθαινεις να ζεις οταν φευγεις απ'το σπιτι σου κ ζεις μονος σου αλλα το προβλημα ειναι οικονομικο(ως συνηθως)!!!:(η μαμα μου μου λεει να δηλωσω κ στρατιωτικη νοσηλευτικη αλλα δεν θελω να κλειστω μεσα!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Στη σπαρτη περασα εγω αλλα πηρα μετεγγραφη,ομως πιστευω οτι ειναι καλυτερο της σπαρτης.. εχει τα υποχρεωτικα μαθηματα που εχει και η αθηνα (πανω κατω) αλλα μερικα αυτο αυτα που ειναι επιλογης στην αθηνα,στη σπαρτη ειναι υποχρεωτικα!Ας πουμε η καρδιολογια-νοσηλευτικη των καρδιαγγειακων παθησεων ειναι υποχρεωτικη στη σπαρτη,αλλα επιλογης στην αθηνα!Οποτε λογικα στη σπαρτη εχεις τη δυνατοτητα να μαθεις περισσοτερα,δεν ξερω ομως πως παει απο καθηγητες και εξοπλισμο.Η αθηνα εχει μεγαλυτερη βαση επειδη η μιση ελλαδα μενει στην αθηνα οποτε ζητουν τις σχολες εκει και οχι στην επαρχια (και η σπαρτη ειναι μια μικρη πολη που δεν εχει ουτε αεροδρομιο,ουτε πλοιο ουτε τρενο,μονο ιχ και κτελ).Το σαιτ της σχολης στη σπαρτη ειναι αυτο αλλα δε λεει τπτ ιδιαιτερο,απλως μπορεις να δεις τα μαθηματα https://sparti.uop.gr/~nosil/ επισης και το τμημα της σπαρτης ανεβηκε 150 μορια παρα το οτι επαιρνε 18 (νομιζω) ατομα παραπανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manelaki

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μου φαινονται πολυ ενδιαφερον!εγω δυστυχως μετεγγραφη δεν θα μπορω να παρω.....μακαρι να τα καταφερω εδω στην αθηνα αν τελικα δεν πιασω τη διαιτολογια που πραγματικα ειναι πολυ υψηλοβαθμη!!!το τμημα της αθηνας απο εξοπλισμο κ καθηγητες τι λεει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Εχουμε εργαστηριο στην ανατομια και τη βιολογια του κυτταρου.Προς το παρον παω μονο στην ανατομια,η βιολογια θα γινει το νοεμβρη.Στην ανατομια εχουμε πλαστικες κουκλες με τους μυες,τα οργανα κλπ.. εχουμε πραγματικα οστα τα οποια ειναι απλως επεξεργασμενα για να μην αλλοιωνονται,σπανε... μας ειπαν οτι θα μας δειξουν πραγματικα εμβρυα και οργανα κυριως στο β εξαμηνο.Οι καθηγητες τωρα..
στην ανατομια πολυ καλοι,
στη βιολογια του κυτταρου μετρια προς καλη (ειναι λιγο υστερικια),
στη βιοφυσικη ο τυπος ειναι τρελαρας,
στην κοινωνιολογια κοιμασαι,
στην εισαγωγη στη νοσηλευτικη πολυ καλη..
στη βιοηθικη (επιλογης) ο τυπος εχει δωσει ενα βιβλιο 400 σελιδες,θα το παρουμε το δεκεμβρη-γεναρη και ειπε πως οτι μας λεει στην αιθουσα εχει ελαχιστη σχεση μ αυτα που λεει το βιβλιο!
στην πληροφορικη(επιλογης) ουτε κρυο ουτε ζεστη...
επισης για βιοχημεια (αυτο υποχρεωτικο) εχω γραψει στο θεμα για τη διατροφη-διαιτολογια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Καλησπέρα.Μαρια θα ηθελα να σε ρωτησω,ειναι πολυ δυσκολο να αντεπεξελθει ενας μαθητης της θεωρητικης στο Αει νοσηλευτικης? (Ο οποιος να εχει βασικες γνωσεις χημειας-φυσικης και που ανοιγε και καπως το βιβλιο του τα προηγουμενα χρονια....?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ειναι δυσκολο απο θεωρητικη.. ειχαμε μια κοπελα που στη βιοχημεια δεν καταλαβαινε αρκετα πραγματα λογω κατευθυνσης και η καθηγητρια που απευθυνθηκε της ειπε οτι πολυ δυσκολα να καταφερει να καταλαβει κατι.. αν και δε μπορω να σκεφτω τι θα γινοταν αν ημουν εγω στη θεση της,νομιζω πως με αρκετο διαβασμα μπορεις να καλυψεις τα κενα.. δεν ξερω,ισως καποιος καθηγητης που θα μπορουσες να απευθυνθεις θα σου εξηγει καποιες αποριες σου απο καθε μαθημα κι ετσι να καλυφθεις.Τα μαθηματα αυτα ειναι μονο του 1ου εξαμηνου (νομιζω δηλαδη) και ειναι η βιολογια του κυτταρου,η βιοφυσικη και η βιοχημεια.Επισης οποιος δεν αντεχει τους νεκρους καλυτερα να μην δηλωσει καν τη σχολη γιατι απ οτι εμαθα μεχρι και νεκροτομη θα δουμε,μια κοπελα παρατησε τη σχολη γιατι δεν το αντεξε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
https://www.evrytanika.gr/0261-0280/0273/l_psych.htm πολυ ωραιο αρθρο για την πε νοσηλευτικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Ειναι δυσκολο απο θεωρητικη.. ειχαμε μια κοπελα που στη βιοχημεια δεν καταλαβαινε αρκετα πραγματα λογω κατευθυνσης και η καθηγητρια που απευθυνθηκε της ειπε οτι πολυ δυσκολα να καταφερει να καταλαβει κατι.. αν και δε μπορω να σκεφτω τι θα γινοταν αν ημουν εγω στη θεση της,νομιζω πως με αρκετο διαβασμα μπορεις να καλυψεις τα κενα.. δεν ξερω,ισως καποιος καθηγητης που θα μπορουσες να απευθυνθεις θα σου εξηγει καποιες αποριες σου απο καθε μαθημα κι ετσι να καλυφθεις.Τα μαθηματα αυτα ειναι μονο του 1ου εξαμηνου (νομιζω δηλαδη) και ειναι η βιολογια του κυτταρου,η βιοφυσικη και η βιοχημεια.Επισης οποιος δεν αντεχει τους νεκρους καλυτερα να μην δηλωσει καν τη σχολη γιατι απ οτι εμαθα μεχρι και νεκροτομη θα δουμε,μια κοπελα παρατησε τη σχολη γιατι δεν το αντεξε

Δεν αντεξε την ιδεα των πτωματων?Δηλαδη,αργοτερα που θα χρειαστει να αντιμετωπισει περιστατικα δυσκολα γεματα με αιματα και στα προθυρα θανατου τι θα εκανε??:jumpy:

Παντως,μην τα φοβαστε αυτα,θα συνηθισετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Παντως,μην τα φοβαστε αυτα,θα συνηθισετε
Κι εγω αυτο λεω για Ιατρικη που θελω (ΑΝ γραψω :P). Αλλα δεν ξερω, και μονο μ' αυτο που ειπες για τα αιματα και τα προθυρα θανατου οταν το εφερα σαν εικονα στο μυαλο μου, μια παραλυση την ενιωσα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

monroe201120

Νεοφερμένος

Ο monroe201120 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα μπορουσε καποιος να με πληροφορησει για καταταρκτηριες στην Ιατρικη΄?ποσοστο και σε ποιο εξαμηνο κατατασσεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top