Ποιοί πάνε 1ο και ποιοί 2ο εξάμηνο;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SuperSayian

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Παιδιά εγω πέρασα 67ος στους 190 αλλά και πάλι είμαι β εξάμηνο!Τα συμπεράσματα δικά σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Παιδιά εγω πέρασα 67ος στους 190 αλλά και πάλι είμαι β εξάμηνο!Τα συμπεράσματα δικά σας!

:!::!:
Μήπως έκανες κάποιο λάθος;;Είναι σίγουρο οτι ο αριθμός εισακτέων ειναι 190;
Σε ποια σχολή πέρασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
:!::!:
Μήπως έκανες κάποιο λάθος;;Είναι σίγουρο οτι ο αριθμός εισακτέων ειναι 190;
Σε ποια σχολή πέρασες;

Μηπως η σχολη δεν γεμισε και ας ειχε 190 εισακτεους απο το υπουργειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@my_07

Νεοφερμένος

Η @my_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
μπορει καποιος που περασε β εξαμηνο να παρακολουθει θεωριες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
μπορει καποιος που περασε β εξαμηνο να παρακολουθει θεωριες?

νομιζω πως μπορει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Titakos

Νεοφερμένος

Ο Titakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Και εγώ πέρασα 43 στους 120 στο ΤΕΙ πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη και είμαι 2ο~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Και εγώ πέρασα 43 στους 120 στο ΤΕΙ πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη και είμαι 2ο~

Νομίζω ότι οι εισακτέοι στη σχολή σου είναι 83 (απο ΓΕΛ)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
να ρωτησω..

αν μια σχολη εχει 400 θεσεις και εσυ εισαι 204ος παραδειγμα πας β εξαμηνο? αυτο ισχυει για ολα τα τει;

κοιτανε πρωτα να εγγραφουν οι φοιτητες? δηλαδη μπορει αρκετοι απο τους 200 πρωτους να μην θελουν να πανε στη σχολη και να ξαναδωσουν.
τοτε τις θεσεις του πρωτου θα τις παρουνε οι 2οι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourou

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εγώ που πέρασα 69ος στους 71 δηλαδή θα πάω Β εξάμηνο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Kάτι έλεγαν σήμερα σε άλλο τόπικ ότι αυτά καταργήθηκαν και γράφονται όλοι πρώτο εξάμηνο. Τσεκάρετε το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourou

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Kάτι έλεγαν σήμερα σε άλλο τόπικ ότι αυτά καταργήθηκαν και γράφονται όλοι πρώτο εξάμηνο. Τσεκάρετε το

φιλε σε ποιο τοπικ; ισχυει και για τει αυτο; δηλαδη μπορει να πανε 350 ατομα α εξαμηνο και να κανουν ολοι μαζι ή θα τους χωρίσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aparadektos7

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια ο υφυπουργος παιδειας ανακοινωσε οτι ολοι οσοι εχουν περάσει σε ΤΕΙ θα εγραφουν στο 1ο εξαμηνο. Δηλαδη καταργουνται οι εγγραφες 2ο εξαμηνου. Αντε λοιπόν συγχαρητηρια σε ολους και σας ευχομαι καλη σταδιοδρομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourou

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
έχεις κάποιο λινκ που μπορεί να μας το επιβεβαιώσει αυτό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aparadektos7

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

mourou

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ωραίος,ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βαλεσι

Νεοφερμένος

Η βαλεσι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
έχω πάρει στο υπουργείο και στη σχολη p πέρασα και δεν είναι τίποτα σίγουρο ακόμα και κανένας δεν ξέρει...............:mad::rtfm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Κατάργηση του Εαρινού εξαμήνου στα ΤΕΙ!
Ο διαχωρισμός των νεοεισαχθέντων στα ΤΕΙ σε φοιτητές Χειμερινού και Εαρινού εξαμήνου παύει οριστικά. Η άδικη αυτή νομοθετική ρύθμιση που ανάγεται στην εποχή των ΚΑΤΕ (1970) και η οποία εξακολούθησε να ισχύει όχι μόνο επί ΚΑΤΕΕ αλλά και όταν τα τελευταία αντικαταστάθηκαν από τα ΤΕΙ (
Ν. 1404/83 ΦΕΚ 173 Α'/23-11-1983). Χρειάστηκαν 40 ολόκληρα χρόνια προκειμένου το Υπουργείο Παιδείας να αντιληφθεί και εν τέλει να καταργήσει τον παράλογο διαχωρισμό των φοιτητών των ΤΕΙ.
Πέρα από την εισαγωγή όλων των φοιτητών ΤΕΙ στο Χειμερινό (Α) εξάμηνο, από το ακαδημαϊκό έτος 2010-11 θα υπάρξουν αλλαγές οι οποίες αφορούν στις εξεταστικές περιόδους και την παράδοση των μαθημάτων. Οι "διπλή" εξεταστική του Χειμερινού εξαμήνου παύει να ισχύει. Με άλλα λόγια, συγκροτείται ένα πιο λογικό προγράμμα εξετάσεων πανομοιότυπο με έκεινο των Πανεπιστημίων.

Ίσως η εν λόγω απόφαση του Υπουργείου Παιδείας να αποτελέσει ένα σημαντικό βήμα για την αναβάθμιση ( θεέ μου, πόσες φορές έχω ακούσει τη λέξη αυτή) των ΤΕΙ. Από την άλλη πλευρά, ίσως να προκαλέσει δυσχέρειες στη λειτουργία των ΤΕΙ. Ο λόγος; Τα ΤΕΙ, κυρίως τα κεντρικά,
υποδέχονται χιλιάδες φοιτητές οι οποίοι υποχρεούνται στην παρακολούθηση εργαστηρίων. Ως γνωστόν τα ΤΕΙ δεν έχουν τις απαραίτητες υποδομές, εξαιτίας των περιορισμένων κονδυλίων συγκριτικά με τα Πανεπιστήμια (που και αυτά με τη σειρά τους υποχρηματοδοτούνται, τέλος πάντων...). Το πώς θα ανταποκριθούν οι σχολές των ΤΕΙ στο αυξημένο αριθμό των σπουδαστών έχοντας τις ίδιες υποδομές είναι ένα καίριο ερώτημα.:hmm: Μάλλον θα έχουμε πολλές/-ους όρθιες/-ους στα μαθήματα!:worry::P

Στην πρακτική εφαρμογή θα διαπιστώσουμε την ορθότητα της νέας ρύθμισης ή καλύτερα της ορθότητας της χρονικής στιγμής που πάρθηκε η απόφαση. Αφού, σε κάθε περίπτωση έπρεπε να εκλείψει η κραυγαλέα αδικία έναντι των φοιτητων Εαρινού εξαμήνου.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Οι "διπλή" εξεταστική του Χειμερινού εξαμήνου παύει να ισχύει. Με άλλα λόγια, συγκροτείται ένα πιο λογικό προγράμμα εξετάσεων πανομοιότυπο με έκεινο των Πανεπιστημίων.

Υπαρχει καποια πηγη γ αυτο?

εγω γνωριζω οτι μονο για τους νεοεισαχθεντες παυει να ισχυει η διπλη χειμερινη εξεταστικη,για οσους ηδη σπουδαζουμε σε μεγαλυτερα εξαμηνα ισχυει κανονικα!

Συγκεκριμενα το Τει Αθηνας,εβγαλε προγραμμα που διαχωριζει τις εξεταστικες νεοεισαχθεντων με τους υπολοιπους

Το Συμβούλιο του Τ.Ε.Ι. Αθήνας, κατά την αρ. 34 / 8- 9-2010 συνεδρίασή του, ομόφωνα αποφάσισε το πρόγραμμα σπουδών Aκαδημαϊκού έτους 2010-2011, ως εξής:

Πρόγραμμα Σπουδών
Ακαδημαϊκού έτους 2010-2011 ΕΝΑΡΞΗ ΛΗΞΗ
Εξετάσεις Ιανουαρίου Α΄ Εξαμήνου
17-1-2011
28-1-2011
Εξετάσεις Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου
Β΄ Εξαμήνου και άνω (Α΄ περίοδος )
17-1-2011

28-1-2011

Εξετάσεις Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου
Β΄ Εξαμήνου και άνω (Β΄ περίοδος )
31-1-2011

11-2-2011
Α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Υπαρχει καποια πηγη γ αυτο?

εγω γνωριζω οτι μονο για τους νεοεισαχθεντες παυει να ισχυει η διπλη χειμερινη εξεταστικη,για οσους ηδη σπουδαζουμε σε μεγαλυτερα εξαμηνα ισχυει κανονικα!

Συγκεκριμενα το Τει Αθηνας,εβγαλε προγραμμα που διαχωριζει τις εξεταστικες νεοεισαχθεντων με τους υπολοιπους


Δικό μου το λάθος! Δεν διευκρίνισα ότι η απόφαση του Υπουργείου δεν αφορά στους ήδη φοιτητές των ΤΕΙ. Συγκεκριμένα αναφέρεται ότι:

  • Για τα μαθήματα των εξαμήνων 2ο έως 7ο θα πραγματοποιηθούν και οι επαναληπτικές εξετάσεις του Φεβρουαρίου, σύμφωνα με το ακαδημαϊκό ημερολόγιο.
  • Για τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου οι επαναληπτικές εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν για μεν τους κανονικούς φοιτητές το Σεπτέμβριο του 2011, για δε αυτούς των παλαιοτέρων ετών το Φεβρουάριο.
  • Σπουδαστές που απέτυχαν σε μαθήματα του 1ου εξαμήνου στην εξεταστική του Ιανουαρίου, δεν θα τα δηλώσουν το Εαρινό Εξάμηνο, αλλά θα δηλώσουν μαθήματα του επόμενου εξάμηνου.

Για περισσότερα εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top