Ποιες επιλογές έχω για να γίνω μηχανικός από ΓΕ.Λ.;

Peter mich

Νεοφερμένος

Ο Peter mich αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα με ενδιαφέρει να γίνω μηχανικός και πάω ΓΕΛ τι επιλογές έχω
Από ΙΕΚ μηχανοτρονικος είναι καλή επιλογή ?
Γίνεται να περάσω από πανελλήνιες ?
(Ευχαριστώ εκ των προτέρων)
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Τι μηχανικός θέλεις να γίνεις;
Ηλεκτρολόγος μηχανικός; Μηχανολόγος μηχανικός; Πολιτικός μηχανικός; Μηχανικός περιβάλλοντος; κλπ
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Νομίζω μέσω των τμημάτων των Μηχανολόγων μηχανικών μπορείς να ασχοληθείς με αυτοκίνητα.

Εσύ να τα επισκευάζεις θέλεις;
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Δεν είμαι και πολύ σχετική ώστε να σου αναλύσω τις προοπτικές, ωστόσο στο φόρουμ, αν ψάξεις, θα βρεις νομίζω τις πληροφορίες που θέλεις.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλε , Για μηχανικός αυτοκινήτων μπορείς να γίνεις από ΙΕΚ ναι που έχει την αντίστοιχη ειδικότητα. Αν θες να σχεδιάζεις αυτοκίνητα , τις μηχανές τους , τα εξαρτήματά τους κλπ θα πρέπει να σπουδάσεις Μηχανολόγος Μηχανικός. Δεν χρειάζεται πανελλαδικές για ΙΕΚ , πληρώνεις δίδακτρα. Ο μηχανοτρονικός μηχανικός ασχολείται περισσότερο με συστήματα αυτόματου ελέγχου , ρομπότ κλπ. όχι τόσο με αυτοκίνητα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,574 μηνύματα.
Υπήρχε στο τέως ΤΕΙ Σίνδου τμήμα Μηχανικός Οχημάτων. Τώρα θα έγινε και ΑΕΙ μια χαρά ( αν υπάρχει ακόμη ). Ψάξτο, καλό είναι να μην μπλέξεις με ΙΕΚ ( μόνο σαν τελική λύση ).
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι το ΤΕΙ Μηχανικών Οχημάτων ενώθηκε με το ΤΕΙ Αυτοματισμού και δημιουργήθηκε το τμήμα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης του ΔΙΠΑΕ στη Θεσσαλονίκη.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μηχανικός αυτοκινήτων

Να προσθέσω στα παραπάνω ότι υπάρχουν και δημόσια ΙΕΚ. Ωστόσο, δε σκέφτεσαι το ΕΠΑΛ - π.χ. να πας Β-Γ ΕΠΑΛ τα επόμενα δύο έτη; Που έχεις και τη σχετική ειδικότητα και με το έτος μαθητείας παίρνεις χαρτί επιπέδου EQF 5 - ισοδύναμο με του ΙΕΚ, τυπικά.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Καλά μηχανικός αυτοκινήτου δεν θες σπουδές απαραίτητα η αλήθεια είναι. Αν είσαι γάτος θα προχωρήσεις. Συνήθως οι νεότεροι για να μάθουν πάνε κοντά στους μάστορες μαθαίνουν ότι είναι να μάθουν και αν το έχουν προχωράνε. Αλλά επειδή τα αυτοκίνητα πλέον είναι υπολογιστές φαντάζομαι αυτό μόνο δεν αρκεί οπότε στον ΟΑΕΔ νομίζω υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα βέβαια δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται στις πραγματικές συνθήκες κάποιο τέτοιο πρόγραμμα γιατί όπως είπα είναι κυρίως εμπειρικό το επάγγελμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top