Ποια red flags εχετε παρατηρήσει σε καθηγητές φροντιστηρίου;

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Καλησπέρα, κάνω ιδιαίτερο και έχω παρόμοια θέματα με αυτά που προαναφέρθηκαν (πχ το να με συγκρίνει με μαθητές προηγούμενων ετών, να υποτιμά σχολές και επαγγέλματα , να μου λέει πως αν συνεχίσω έτσι δεν θα περάσω).Το γνωρίζω ότι δεν είναι τόσο σοβαρό αλλά έχει αρχίσει να επηρεάζει την ψυχολογία μου πλέον. Έκανα και πέρυσι στον ίδιο απλά δεν ήταν τόσο απαιτητικός και για κάποιο λόγο φέτος νιώθω πως κάτι δεν πάει καλά και ότι έκανα λάθος επιλογή (ίσως λόγω του ότι ξεκινήσαμε κατεύθυνση).Πιστεύω πως δεν έχουμε την απαιτούμενη χημεία μαθητή-καθηγητή ώστε να υπάρχει μια καλή συνεργασία. Πιστεύετε πως πρέπει να αλλάξω καθηγητή; Να σημειωθεί ότι διδάσκει στο σχολείο μου και αυτό κατά κάποιο τρόπο με εμποδίζει να σταματήσω.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Να σημειωθεί ότι διδάσκει στο σχολείο μου και αυτό κατά κάποιο τρόπο με εμποδίζει να σταματήσω.
woah woah woah woah

Σε κάνει ιδιαίτερο ο καθηγητής που σού διδάσκει και στο σχολείο;

Εαν ναι, είναι 150% παράνομο και εαν το καταλάβει τρίτος κόσμος και του κάνει αναφορά έφυγε για ΕΔΕ ο κυριούλης.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,780 μηνύματα.
Καλησπέρα, κάνω ιδιαίτερο και έχω παρόμοια θέματα με αυτά που προαναφέρθηκαν (πχ το να με συγκρίνει με μαθητές προηγούμενων ετών, να υποτιμά σχολές και επαγγέλματα , να μου λέει πως αν συνεχίσω έτσι δεν θα περάσω).Το γνωρίζω ότι δεν είναι τόσο σοβαρό αλλά έχει αρχίσει να επηρεάζει την ψυχολογία μου πλέον. Έκανα και πέρυσι στον ίδιο απλά δεν ήταν τόσο απαιτητικός και για κάποιο λόγο φέτος νιώθω πως κάτι δεν πάει καλά και ότι έκανα λάθος επιλογή (ίσως λόγω του ότι ξεκινήσαμε κατεύθυνση).Πιστεύω πως δεν έχουμε την απαιτούμενη χημεία μαθητή-καθηγητή ώστε να υπάρχει μια καλή συνεργασία. Πιστεύετε πως πρέπει να αλλάξω καθηγητή; Να σημειωθεί ότι διδάσκει στο σχολείο μου και αυτό κατά κάποιο τρόπο με εμποδίζει να σταματήσω.
Σταματά ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ μαζί του τώρα πριν να είναι αργα (πριν ξεκινήσεις δηλαδή επαναλήψεις).
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να κοιτάς ενώ κανεις μαθήματα μαζί του, παράλληλα άλλους καθηγητές δοκιμαστικά και μόλις βρεις τον κατάλληλο, τότε να τον ακυρώσεις, ώστε να προχωράει και η ύλη έστω. Μην τον φοβάσαι, δεν είναι η μάνα σου ούτε η πατέρα σου που λέει ο λόγος να τον χρωστάς κάτι. Αν σε στιγματίσει στο σχολείο, άλλος ένας λόγος να τον στιγματίσεις και εσυ στον διευθυντή.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Σταματά ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ μαζί του τώρα πριν να είναι αργα (πριν ξεκινήσεις δηλαδή επαναλήψεις).
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να κοιτάς ενώ κανεις μαθήματα μαζί του, παράλληλα άλλους καθηγητές δοκιμαστικά και μόλις βρεις τον κατάλληλο, τότε να τον ακυρώσεις, ώστε να προχωράει και η ύλη έστω. Μην τον φοβάσαι, δεν είναι η μάνα σου ούτε η πατέρα σου που λέει ο λόγος να τον χρωστάς κάτι. Αν σε στιγματίσει στο σχολείο, άλλος ένας λόγος να τον στιγματίσεις και εσυ στον διευθυντή.
Ας ελπίσουμε απλά ότι δεν θα πάει και το σφυρίξει κανείς στην Β'Βάθμια.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Σταματά ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ μαζί του τώρα πριν να είναι αργα (πριν ξεκινήσεις δηλαδή επαναλήψεις).
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να κοιτάς ενώ κανεις μαθήματα μαζί του, παράλληλα άλλους καθηγητές δοκιμαστικά και μόλις βρεις τον κατάλληλο, τότε να τον ακυρώσεις, ώστε να προχωράει και η ύλη έστω. Μην τον φοβάσαι, δεν είναι η μάνα σου ούτε η πατέρα σου που λέει ο λόγος να τον χρωστάς κάτι. Αν σε στιγματίσει στο σχολείο, άλλος ένας λόγος να τον στιγματίσεις και εσυ στον διευθυντή.
Ευχαριστω πολυυ!
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Καλησπέρα, κάνω ιδιαίτερο και έχω παρόμοια θέματα με αυτά που προαναφέρθηκαν (πχ το να με συγκρίνει με μαθητές προηγούμενων ετών, να υποτιμά σχολές και επαγγέλματα , να μου λέει πως αν συνεχίσω έτσι δεν θα περάσω).Το γνωρίζω ότι δεν είναι τόσο σοβαρό αλλά έχει αρχίσει να επηρεάζει την ψυχολογία μου πλέον. Έκανα και πέρυσι στον ίδιο απλά δεν ήταν τόσο απαιτητικός και για κάποιο λόγο φέτος νιώθω πως κάτι δεν πάει καλά και ότι έκανα λάθος επιλογή (ίσως λόγω του ότι ξεκινήσαμε κατεύθυνση).Πιστεύω πως δεν έχουμε την απαιτούμενη χημεία μαθητή-καθηγητή ώστε να υπάρχει μια καλή συνεργασία. Πιστεύετε πως πρέπει να αλλάξω καθηγητή; Να σημειωθεί ότι διδάσκει στο σχολείο μου και αυτό κατά κάποιο τρόπο με εμποδίζει να σταματήσω.
ας σημειωθεί ότι συμφωνώ με τους προλαλήσαντες στο ότι καλύτερα να αρχίζεις να ψάχνεις για άλλο καθηγητή. Απλώς θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο: στο σχολείο πώς είναι ως καθηγητής; κάνει καλό μάθημα ή έχει τους πάντες γραμμένους;
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
για μένα, τα μεγαλύτερα red flags είναι όσα σχετίζονται με την ψυχολογία των μαθητών. Έχω πάμπολλα παραδείγματα καθηγητών φροντιστηρίου και μη, που υποτιμούν τους μαθητές τους, τους προσβάλλουν, λένε φράσεις του τύπου "αν το γράψεις αυτό στις πανελλήνιες, δεν θα λέω ότι σε είχα μαθητή", "αν αποτύχεις, εγώ δεν σε ξέρω" και λοιπά ωραία.
θεε μου, υπάρχουν όντως καθηγητές που τα λένε αυτά;
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εδώ υπάρχουν άλλοι που λένε "δεν θα περάσεις πουθενά"
καλα το λιγότερο απαράδεκτο, το χρέο;ς του καθηγητή είναι να βοηθάει τον μαθητή όχι να του δημιουργεί ψυχολογικά. Εγώ το μόνο που εχψ ακούσει είναι να λέει καθηγητής σε μαθητή όταν πήραμε βαθμούς στο σχολείο "γιατί πιστεύεις τον άξιζες αυτον τον βαθμό;" γιατί είχε πάρει 20 ενώ είναι μέτριος προς όχι καλός μαθητής.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Εμείς είχαμε μια καθηγήτρια στη Φυσική Γενικής Παιδείας Β΄Λυκείου που μας έκανε τη ζωή δύσκολη στο φροντιστήριο. Να σημειώσω ότι το μάθημα το δίναμε πανελλαδικές εξετάσεις και η συγκεκριμένη είχε περισσότερο άγχος από εμάς αλλά της έβγαινε με ειρωνεία. Όποιος μαθητής δεν μπορούσε να λύσει κάποια άσκηση με τα ρευματάκια και τους πυκνωτές, κάτι Lenz, Lorentz, θυμάμαι ότι τρώγαμε 15 λεπτά κράξιμο στον πίνακα για ποιο λόγο δεν μπορούσαμε να λύσουμε την άσκηση φυλλαδίου. Δηλαδή, μας σήκωνε στον πίνακα ενώ είχαμε άλυτη άσκηση και μετά το κράξιμο ρωτούσε τυχαία από κάτω να πει κάποιος την απάντηση.

Η διεύθυνση θυμάμαι ότι την θεωρούσε καλή καθηγήτρια και εκλάμβανε τα παράπονα ως δικές μας δικαιολογίες. Μου έρχονται εικόνες που δεν θα ήθελα να θυμάμαι ας έχουν περάσει τόσα χρόνια και φυσικά, χειροτέρευε το άγχος των τελικών εξετάσεων.
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμείς είχαμε μια καθηγήτρια στη Φυσική Γενικής Παιδείας Β΄Λυκείου που μας έκανε τη ζωή δύσκολη στο φροντιστήριο. Να σημειώσω ότι το μάθημα το δίναμε πανελλαδικές εξετάσεις και η συγκεκριμένη είχε περισσότερο άγχος από εμάς αλλά της έβγαινε με ειρωνεία. Όποιος μαθητής δεν μπορούσε να λύσει κάποια άσκηση με τα ρευματάκια και τους πυκνωτές, κάτι Lenz, Lorentz, θυμάμαι ότι τρώγαμε 15 λεπτά κράξιμο στον πίνακα για ποιο λόγο δεν μπορούσαμε να λύσουμε την άσκηση φυλλαδίου. Δηλαδή, μας σήκωνε στον πίνακα ενώ είχαμε άλυτη άσκηση και μετά το κράξιμο ρωτούσε τυχαία από κάτω να πει κάποιος την απάντηση.

Η διεύθυνση θυμάμαι ότι την θεωρούσε καλή καθηγήτρια και εκλάμβανε τα παράπονα ως δικές μας δικαιολογίες. Μου έρχονται εικόνες που δεν θα ήθελα να θυμάμαι ας έχουν περάσει τόσα χρόνια και φυσικά, χειροτέρευε το άγχος των τελικών εξετάσεων.
Η συγκεκριμένη είναι απλά απαράδεκτη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ο προηγούμενος καθήγητης μου :'(
Χαίρομαι με τη λέξη προηγούμενος
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
θεε μου, υπάρχουν όντως καθηγητές που τα λένε αυτά;
Ναι τέκνον μου, υπάρχουν. Μάλιστα είναι συνηθισμένο οι καθηγητές των φροντιστηρίων να το παίζουν αυστηροί. Μαλώνουν τους μαθητές, τους μιλούν άσκημα, κάποιοι τους βρίζουν, όταν δεν ανταποκρίνονται όπως θέλουν οι καθηγητές στο μάθημα. Αυτό, ναι κάποιους τους ενοχλεί, αλλά όχι όλους. Στους περισσότερους γονείς αρέσει. Έτσι η συμπεριφορά αυτή είναι αποδεκτή και με τον τρόπο αυτό χτίζεται το προφίλ του αυστηρού φροντιστηρίου που θα μαζέψει πελατεία.
Υ.Γ. Βέβαια αν ένας καθηγητής δημόσιου σχολείου φερόταν έτσι, θα αντιμετώπιζε αναφορές, καταλήψεις, μηνύσεις.


1687697810366.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ναι τέκνον μου, υπάρχουν. Μάλιστα είναι συνηθισμένο οι καθηγητές των φροντιστηρίων να το παίζουν αυστηροί. Μαλώνουν τους μαθητές, τους μιλούν άσκημα, κάποιοι τους βρίζουν, όταν δεν ανταποκρίνονται όπως θέλουν οι καθηγητές στο μάθημα. Αυτό, ναι κάποιους τους ενοχλεί, αλλά όχι όλους. Στους περισσότερους γονείς αρέσει. Έτσι η συμπεριφορά αυτή είναι αποδεκτή και με τον τρόπο αυτό χτίζεται το προφίλ του αυστηρού φροντιστηρίου που θα μαζέψει πελατεία.
Υ.Γ. Βέβαια αν ένας καθηγητής δημόσιου σχολείου φερόταν έτσι, θα αντιμετώπιζε αναφορές, καταλήψεις, μηνύσεις.


Μα στο φροντιστήριό μας είναι πολύ χαλαροί, μιλάμε άνετα μαζί τους για γκομενικά άκυρες βλακείες, τους μιλάμε στον ενικό και γενικά το κλίμα είναι πολύ φιλικό καθόλου αυστηρό.:blink:
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,381 μηνύματα.
Μα στο φροντιστήριό μας είναι πολύ χαλαροί, μιλάμε άνετα μαζί τους για γκομενικά άκυρες βλακείες, τους μιλάμε στον ενικό και γενικά το κλίμα είναι πολύ φιλικό καθόλου αυστηρό.:blink:
Ωραίο αυτό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποτελεσματικό, εξαρτάται τον μαθητή υποθέτω.
Εμένα με βοηθούσε να μιλάνε πιο απότομα και να ρίχνουν κανένα μπινελικι καμιά φορά , ίσως να είμαι μαζοχιστης δεν ξέρω :laugh:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη είναι απλά απαράδεκτη

Μετά στο διάλειμμα το έριχνε σε καρδούλες ...σαν κάποια επίκαιρη των ημερών. <3

Ωραίο αυτό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποτελεσματικό, εξαρτάται τον μαθητή υποθέτω.
Εμένα με βοηθούσε να μιλάνε πιο απότομα και να ρίχνουν κανένα μπινελικι καμιά φορά , ίσως να είμαι μαζοχιστης δεν ξέρω :laugh:

Τη βρίσκεις να σου πατάνε μπινελίκι; Να ρίχνουν και καμία καρέκλα κάτω; :no: Θυμάμαι μια φορά ο Μαθηματικός μας στο σχολείο από τα νεύρα του είχε ρίξει καρέκλα κάτω, αυτές με το μπλε βαμμένο σίδερο και την ξύλινη πλάτη, και μετά φαινόταν ένας φαλλός με μαύρο μαρκαδόρο ζωγραφισμένος στην πλάτη. :cold: Στο σχολείο μας δεν είχαμε καμία κανονική καρέκλα...ήταν όλες με μια καλλιτεχνική ελεύθερη έκφραση, π.χ. μια σαύρα με όνομα Μαράκι με ένα συννεφάκι που να λέει Β + Φ θα σας φάω.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Τη βρίσκεις να σου πατάνε μπινελίκι; Να ρίχνουν και καμία καρέκλα κάτω; :no:
Εγώ πραγματικά θέλκω να τους δω να νευριάζουν κάποια φορά, έχει πλάκα όταν είναι θυμωμένοι (μετά απλά γελάω και με βρίζουν-στο σχολ)
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πραγματικά θέλκω να τους δω να νευριάζουν κάποια φορά, έχει πλάκα όταν είναι θυμωμένοι (μετά απλά γελάω και με βρίζουν-στο σχολ)
Κι εμείς έτσι νομίζαμε μέχρι που αποκαλύφτηκε ότι ο ένας είχε πάθει έμφραγμα στο παρελθόν οπότε κάθε φορά που φώναζε πιστεύαμε ότι θα σωριαστεί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο σχολείο μας δεν είχαμε καμία κανονική καρέκλα...ήταν όλες με μια καλλιτεχνική ελεύθερη έκφραση, π.χ. μια σαύρα με όνομα Μαράκι με ένα συννεφάκι που να λέει Β + Φ θα σας φάω.
Είχατε φαντασία και καλλιτεχνικές ανησυχίες εσείς
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Είχα πάει σε μια Καθηγήτρια αγγλικών (ιδιαίτερα) για proficiency που δεν ήξερε πάνω από τις μισές λέξεις κ άνοιγε το word reference για να τις δει 😭 ή από όσες έλεγε μόνη της , οι περισσότερες ήταν λάθος 🥲 εν τω μεταξύ ζητούσε κ αρκετά χρήματα την ώρα !!!
Μετά έψαξα καλύτερα κ βρήκα μια πολύ καλή !!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top