Ποια κεφάλαια των Μαθηματικών της Β' Λυκείου είναι απαραίτητα, ώστε να μην έχω κενά στα Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής της Γ' Λυκείου;

λολα45

Νεοφερμένος

Η λολα45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αναρωτιεμαι αμα χρειαζεται να παω φροντιστηριο για μαθηματικα β λυκειου(γενικης και κατευθηνσης) για να μην εχω κενα στα μαθηματικα της γ λυκειου γενικης, θα παω στο 3ο πεδιο υγειας και ζωης, επισης το 10% των βαθμων μου στη γ λυκειου θα παιξει ρολο στην εισαγωγη στο πανεπιστήμιο, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποια υλη μαθηματικων απο την β ταξη θα χρησιμευσει στη γ λυκειου γενικης. Ειναι σημαντικο
 

skyway

Νεοφερμένος

Ο skyway αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
αναρωτιεμαι αμα χρειαζεται να παω φροντιστηριο για μαθηματικα β λυκειου(γενικης και κατευθηνσης) για να μην εχω κενα στα μαθηματικα της γ λυκειου γενικης, θα παω στο 3ο πεδιο υγειας και ζωης, επισης το 10% των βαθμων μου στη γ λυκειου θα παιξει ρολο στην εισαγωγη στο πανεπιστήμιο, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποια υλη μαθηματικων απο την β ταξη θα χρησιμευσει στη γ λυκειου γενικης. Ειναι σημαντικο
Συναρτήσεις και βασικά πράγματα στη τριγωνομετρία + τριγωνομετρικές συναρτήσεις, από κατεύθυνση δεν χρειάζεσαι τπτ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
αναρωτιεμαι αμα χρειαζεται να παω φροντιστηριο για μαθηματικα β λυκειου(γενικης και κατευθηνσης) για να μην εχω κενα στα μαθηματικα της γ λυκειου γενικης, θα παω στο 3ο πεδιο υγειας και ζωης, επισης το 10% των βαθμων μου στη γ λυκειου θα παιξει ρολο στην εισαγωγη στο πανεπιστήμιο, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποια υλη μαθηματικων απο την β ταξη θα χρησιμευσει στη γ λυκειου γενικης. Ειναι σημαντικο
Εννοείται πως χρησιμεύουν, και τα δύο.
 

skyway

Νεοφερμένος

Ο skyway αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Τα μαθηματικά κατ θα χρειαστούν στη φυσική πχ διανυσματικός λογισμός όχι τπτ τρελό τα πολύ βασικά...

Δεν θα κάνει διανυσματικό λογισμό στην ιατρική για να ανησυχεί για αυτό :laugh: . Ούτως η άλλως τα μαθηματικά κατεύθυνσης δεν είναι διανυσματικός λογισμός αλλά εισαγωγή στα Ευκλείδεια διανύσματα. Ωστόσο είναι καλό να έχει κάποιες στοιχειώδεις βάσεις και λίγη οικειότητα μαζί τους, γιατί είναι πολύ βασικά στην φυσική.

Άλλωστε η έννοια του διανύσματος στα μαθηματικά είναι πολύ ευρύτερη, οπότε ακόμα και υπό αυτό το πρίσμα, μια βάση καλό είναι να υπάρχει, ακόμα και εαν δεν πρόκειται να μπει σε τόσο βάθος ποτέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Απο μαθηματικά κατευθυνσης (θα διαφωνησω με τον φιλο skyway) θα χρειαστεις σιγουρα εξισωσεις ευθειας, κλιση ευθειας κλπ πανω στην ευθεια πριν απο τις κωνικες τομές. ΠΟΛΥ βασικα
 

skyway

Νεοφερμένος

Ο skyway αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

λολα45

Νεοφερμένος

Η λολα45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Απο μαθηματικά κατευθυνσης (θα διαφωνησω με τον φιλο skyway) θα χρειαστεις σιγουρα εξισωσεις ευθειας, κλιση ευθειας κλπ πανω στην ευθεια πριν απο τις κωνικες τομές. ΠΟΛΥ βασικα
Ευχαριστώ
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Και μετα διαβαζουμε απο τους φυσικους, "το θεμα ειχε δυσκολες αλγεβρικες πραξεις"
το θεμα δεν ειναι να μαθεις τα χ,y κεφαλαια αλλα να παρεις καποιες δεξιοτητες απο τα μαθηματικα που θα σου φανουν χρησιμες στα αλλα σου μαθηματα just saying
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
αναρωτιεμαι αμα χρειαζεται να παω φροντιστηριο για μαθηματικα β λυκειου(γενικης και κατευθηνσης) για να μην εχω κενα στα μαθηματικα της γ λυκειου γενικης, θα παω στο 3ο πεδιο υγειας και ζωης, επισης το 10% των βαθμων μου στη γ λυκειου θα παιξει ρολο στην εισαγωγη στο πανεπιστήμιο, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποια υλη μαθηματικων απο την β ταξη θα χρησιμευσει στη γ λυκειου γενικης. Ειναι σημαντικο
Πλέον τα μαθηματικά γενικής (πιθανότητες-στατιστική) διδάσκονται ως κόντρα μάθημα μόνο στη θεωρητική. Εσύ που θα είσαι στην ομάδα προσανατολισμού των θετικών σπουδών θα διδαχθείς ιστορία γενικής ως κόντρα μάθημα και όχι μαθηματικά γενικής. Επίσης ο βαθμός του λυκείου ακόμα δεν παίζει ρόλο για την πρόσβαση στην τριτοβάθμια παρά το γεγονός ότι οι ενδοσχολικές γίνονται με τράπεζα θεμάτων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top