Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 58 32.4%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.8%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.8%

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ο αδελφός σου και ο κάθε αδελφός θα είχε πολύ περισσότερα να μάθει από τις θετικές επιστήμες και όχι από το ΑΟΔΕ και από το ΑΠΠ και το να μπεις στο πανεπιστημιο κάπου !!! δεν είναι το δύσκολο πια, αλλά να βγεις και να έχεις γνώσεις είναι το ζητούμενο ....

Εντάξει σ'αυτό θα συμφωνήσω - το ότι δηλαδή η ΑΟΔΕ είναι άχρηστη σχεδόν-.Το ζητούμενο όπως είπες όμως είναι να έχει γνώσεις. Από που θα τις έχει αυτές τις γνώσεις έχει σημασία; Σίγουρα από θετική θα έχεις και μια κάποια ιδέα από χημεία και βιολογία αλλά έτσι όπως διδάσκεται τουλάχιστον η 2η, καταντάει μάθημα αποστήθισης για τις Πανελλήνιες και όχι μάθημα γνώσεων. Δε διαφωνώ με κάτι απόσα λέγονται αλλά δεν είναι μόνο η θετική! Υπάρχουν και κάποιοι που όχι δεν μπορούν, αλλά δε θέλουν να την ακολουθήσουν ξέροντας ότι στην γ' είναι η δυσκολότερη.Έτσι θέλουν να πιάσουν όσο το συνατόν περισσότερα μόρια και το "γυρίζουν" σε τεχνολογική, και κυρίως τεχνολογική υπηρεσιών.
Δεν είπα ότι αυτό μ'αρέσει ή κάτι τέτοιο κι εγω άλλωστε αν ακολουθήσω θετική, θα συνεχίσω θετική.

υ.γ.Λίγο άσχετο αλλά τουλάχιστον κάποιοι βρίσκονται σε δίλημμα θετικής-τεχνολογικής εγω που βρίσκομαι σε δίλημμα θετικής-θεωρητικής τι να πω;!;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ο αδελφός σου και ο κάθε αδελφός θα είχε πολύ περισσότερα να μάθει από τις θετικές επιστήμες και όχι από το ΑΟΔΕ και από το ΑΠΠ και το να μπεις στο πανεπιστημιο κάπου !!! δεν είναι το δύσκολο πια, αλλά να βγεις και να έχεις γνώσεις είναι το ζητούμενο ....

Ο καθένας ιεραρχεί διαφορετικά τις προτιμήσεις του. Δεν μπορεί έτσι απλά να καταργούμε τα πάντα ούτε να απαλείφουμε την χρησιμότητα κάθε μαθήματος ούτε ακόμα να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα που ακολουθούν παράλληλες πορείες (αιώνια μάχη θετικής – τεχνολογικής).
Και εξηγώ: είναι από τους πρώτους στην σχολή του, πράγμα που σημαίνει πως προφανώς μπήκε στο πανεπιστήμιο και θα βγει από αυτό δίχως απώλεια γνώσεων. Περιττό όμως να πω πως ο ίδιος κάνει μάθημα σε μια κοπέλα πρωτοετή στο χημικό. Η οποία πέρασε από θετική. Ας μην περνάμε σε γενικεύσεις, δεν οδηγούν πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Εγώ εδώ και 5 χρόνια κάνω μαθήματα σε 1ετεις φοιτητές που έχουν περάσει σε γεωπονική χημικό ΤΕΙ τροφίμων γεωλογικό και .... που πέρασαν από τεχνολογική κατεύθυνση και δεν γνωρίζουν ούτε τον C και κάνουν βιοχημεία οργανική ανόργανη κτλ έλα να τους εξηγήσεις την χρησιμότητα των παραπάνω μαθημάτων εσύ .... (ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ). Το δείγμα μου είναι και σαφώς μεγαλύτερο αλλά είναι και θέμα λογικής. Δες τις ανακοινώσεις του ΤΕΕ και του Χημικού και Γεωπονικού τμήματος και όχι μόνο !! Αλλά η προπαγάνδα είναι τεράστια !!!! Είμαι λίγο καυστικό γιατί αντιμετωπίζω την κατάσταση και μετά το πανηγύρι …..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
παιδια ειμαι μαθητης της Α' Λυκειου και σκεφτομαι να παρω Θεωριτικη γιατι δεν τα παω καλα με τα μαθηματικα αλλα σκεφτομαι για ιατρικη....μηπως ξερει κανεις αμα μπορω να περασω ιατρικη απο Θεωριτικη κατευθυνση???
sos!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ιατρική από θεωρητική κατεύθυνση; Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;
Είμαι κατά 99% σίγουρη ότι δεν μπορείς. Κι αυτό γιατί η ιατρική ανήκει στο 2ο αν δεν κάνω λάθος πεδίο με μάθημα αυξημένης βαρύτητας τη βιολογία και τη χημεία. Οπότε η απάντηση στο ερώτημά σου είναι μάλλον αρνητική. Εκτός και αν στη γ' το γυρίσεις σε θετική, που και πάλι δε γνωρίζω αν είναι εφικτό και πώς.
Ελπίζω να βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ιατρική από θεωρητική κατεύθυνση; Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;
Είμαι κατά 99% σίγουρη ότι δεν μπορείς. Κι αυτό γιατί η ιατρική ανήκει στο 2ο αν δεν κάνω λάθος πεδίο με μάθημα αυξημένης βαρύτητας τη βιολογία και τη χημεία. Οπότε η απάντηση στο ερώτημά σου είναι μάλλον αρνητική. Εκτός και αν στη γ' το γυρίσεις σε θετική, που και πάλι δε γνωρίζω αν είναι εφικτό και πώς.
Ελπίζω να βοήθησα

Kάντο 100% :D
Δεν μπορείς από θεωρητική. Επίσης το να αλλάξεις στην γ' και να πας θετική είναι βλακώδες (πολλά κενά νομίζω!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Φαντάσου στις εξετάσεις από β' σε γ' παιδί από τη θεωρητική που θέλει να αλλάξει κατεύθυνση και εξετάζεται π.χ. στα μαθηματικά κατεύθυνσης:
Να βρείτε την εξίσωση της ευθείας τάδε....
β)Για ποιες τιμές του χ ισχύει......

Απάντηση
Υποκείμενο:
Εσείς(εννοείται)
Ρήμα:να βρείτε
Αντικείμενο:την εξίσωση
Της ευθείας:γενική κτητική στο την εξίσωση
και κλείνει με ένα λατινικό το άπαιχτο γραπτό
vini vidi vici!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ιατρική από θεωρητική κατεύθυνση; Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;
Είμαι κατά 99% σίγουρη ότι δεν μπορείς. Κι αυτό γιατί η ιατρική ανήκει στο 2ο αν δεν κάνω λάθος πεδίο με μάθημα αυξημένης βαρύτητας τη βιολογία και τη χημεία. Οπότε η απάντηση στο ερώτημά σου είναι μάλλον αρνητική. Εκτός και αν στη γ' το γυρίσεις σε θετική, που και πάλι δε γνωρίζω αν είναι εφικτό και πώς.
Ελπίζω να βοήθησα

1 ανήκει στο 3ο πεδίο:)
2 ιατρική από θεωρητική θεωρητικά(:P) μπορεί να περάσει μόνο αν γράψει σε όλα 20 και η βάση της τελευταίας ιατρικής πάει στο 18600 και κάτω πράγμα αδύνατο...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
1 ανήκει στο 3ο πεδίο:)
2 ιατρική από θεωρητική θεωρητικά(:P) μπορεί να περάσει μόνο αν γράψει σε όλα 20 και η βάση της τελευταίας ιατρικής πάει στο 18600 και κάτω πράγμα αδύνατο...:bye:

Χαρωπά τα δυο μου χέρια τα χτυπώ...:P
άσχετο εσύ Ηλία αποφάσισες τελικά ή ακολουθείς το μονοπάτι των ΔΞΔΑ (δεν ξέρω δεν απαντώ), δηλαδή το δικό μου;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Χαρωπά τα δυο μου χέρια τα χτυπώ...:P
άσχετο εσύ Ηλία αποφάσισες τελικά ή ακολουθείς το μονοπάτι των ΔΞΔΑ (δεν ξέρω δεν απαντώ), δηλαδή το δικό μου;:P

Θετική:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
παιδια ειμαι μαθητης της Α' Λυκειου και σκεφτομαι να παρω Θεωριτικη γιατι δεν τα παω καλα με τα μαθηματικα αλλα σκεφτομαι για ιατρικη....μηπως ξερει κανεις αμα μπορω να περασω ιατρικη απο Θεωριτικη κατευθυνση???
sos!!!!!!!!!!!

Φυσικά και μπορείς. Γενικά από παντού έχεις δικαίωμα να πας παντού με τα κατάλληλα μαθήματα επιλογής. Τώρα βέβαια το αν τελικά θα καταφέρεις να πας παντού είναι άλλο θέμα. Για να γίνω πιο σαφής, η θεωρητική κατεύθυνση με Βιολογία ως μάθημα επιλογής ανοίγει το 3ο επιστημονικό πεδίο. Ωστόσο, τα περισσότερα μόρια που μπορείς να συγκεντρώσεις είναι 18.600 και αυτό με 20 παντού (προφορικούς - γραπτούς). Θεωρητικά λοιπόν μπορείς να περάσεις ιατρική, αρκεί φυσικά να υπάρχει αντίστοιχο τμήμα με λιγότερα μόρια. Σήμερα δεν υπάρχει αυτό το τμήμα.

Αμέσως συμπεραίνεις τα εξής: είναι σχεδόν αδύνατο να γράψεις σε όλα 20. Τυπικά γίνεται, στην ουσία αμφιβάλλω. Και είναι και το άλλο: δε σε συμφέρει. Αν θέλεις ιατρικές σχολές, η καλύτερη επιλογή είναι η θετική. Αυτή σου παρέχει τα απαραίτητα εφόδια. Προσανατολίσου λοιπόν σε κάτι πιο προσεγγίσιμο ή στην τελική, πήγαινε θετική.
-----------------------------------------
Θετική:iagree:

You just made my day! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
ΧΑΧΑΧΑ πολλα θετικα μυαλα μαζευτηκαμε!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
ΧΑΧΑΧΑ πολλα θετικα μυαλα μαζευτηκαμε!!! :P

Μου φαίνεται πως έχεις ξεφύγει τελείως εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Φυσικά και μπορείς. Γενικά από παντού έχεις δικαίωμα να πας παντού με τα κατάλληλα μαθήματα επιλογής. Τώρα βέβαια το αν τελικά θα καταφέρεις να πας παντού είναι άλλο θέμα. Για να γίνω πιο σαφής, η θεωρητική κατεύθυνση με Βιολογία ως μάθημα επιλογής ανοίγει το 3ο επιστημονικό πεδίο. Ωστόσο, τα περισσότερα μόρια που μπορείς να συγκεντρώσεις είναι 18.600 και αυτό με 20 παντού (προφορικούς - γραπτούς). Θεωρητικά λοιπόν μπορείς να περάσεις ιατρική, αρκεί φυσικά να υπάρχει αντίστοιχο τμήμα με λιγότερα μόρια. Σήμερα δεν υπάρχει αυτό το τμήμα.

Αμέσως συμπεραίνεις τα εξής: είναι σχεδόν αδύνατο να γράψεις σε όλα 20. Τυπικά γίνεται, στην ουσία αμφιβάλλω. Και είναι και το άλλο: δε σε συμφέρει. Αν θέλεις ιατρικές σχολές, η καλύτερη επιλογή είναι η θετική. Αυτή σου παρέχει τα απαραίτητα εφόδια. Προσανατολίσου λοιπόν σε κάτι πιο προσεγγίσιμο ή στην τελική, πήγαινε θετική.
-----------------------------------------


You just made my day! :P

Πολλύ εύκολα φτιάχνεται η μέρα σου!
υ.γ.πλς ακούω συμβουλές για κατευθύνσεις είμαι η μόνη που δεν εχω πάει-ακόμα -το χαρτί επιλογής πίσω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πολλύ εύκολα φτιάχνεται η μέρα σου!
υ.γ.πλς ακούω συμβουλές για κατευθύνσεις είμαι η μόνη που δεν εχω πάει-ακόμα -το χαρτί επιλογής πίσω:P

Εγώ δεν το έχω πάρει καν ακόμα:P...Υπάρχει η πολύ πολύ μικρή περίπτωση να σκεφτώ το καλοκαίρι τη θεωρητική αλλά δεν νομίζω...:)
1 δεν κάνω για παπαγαλία
2 τα πράγματα που μου αρέσουν από εκεί είναι λίγα ενώ στα άλλα περισσότερα(2 έναντι 15:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Μου φαίνεται πως έχεις ξεφύγει τελείως εσύ.


τωρα που το λες.... ειμαι εκτος οριων χαχαχαχα:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
και επίσημα πια θετική:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ μέχρι να ακούσω Ηλία από Σεπτέμβριο το ''έχω απορία στην Χημεία Κατ.'' δεν σε πιστεύω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eγώ μια φορά πάντως το δήλωσα... α και για να πειστείς... έχω ένα μικρό πρόβλημα με την όσμωση καμιά βοήθεια?:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top