Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 180)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 59 32.8%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.6%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.7%

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
1) βακτε και μια στατιστικη στο θεμα!! πλακα θα'χει! χαχα
2)αν και ειναι ακομη σχετικα νωρις για εμενα, θελω να ακολουθησω θετικη
3)στο τελος η στην αρχη της α'λυκειου επιλεγουμε κατευθυνση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpo7

Νεοφερμένος

Ο kpo7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
θετικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
τεχνολογικη θα παω στα σιγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
@rosi στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
εμας στην αρχη της β λυκειου.και ετσι γινεται απο παλια δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
εμας στην αρχη της β λυκειου.και ετσι γινεται απο παλια δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι τωρα

Βασικά, το κάνουν για να μπορούν να παραγγείλουν βιβλία..να φτιάξουν τμήματα, να χωρίσουν τις κατευθύνσεις και τα άτομα. Αρχές β'λυκείου είναι κάπως...Ίσως όμως, οκ να είναι έτσι το σύστημα του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eragon

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Δηλώνεις στο τέλος τησ Α' αλλά μπορείς να αλλάξεις στην αρχή της Β'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ginak

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εννοείται θεωρητική! Διάβασμα μόνο και το πανεπιστήμιο στο τσεπάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy

Νεοφερμένος

Η Νάνσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
επιτελοθς αποφασισα!!!!!!!θεωρητικη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Θεωρητική...

Ποτέ δεν είχα καλή σχέση με τη Φυσική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloodymary1993

Νεοφερμένος

Η bloodymary1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
στην αρχη ελεγα θεωρητικη αλλα τωρα θελω θετικη γιατι αποφασησα οτι θελω 3ο επιστημονικο πεδιο.ειμαι καλη στη χημεια και στα μαθηματικα (στη φυσικη θελω λιγη προσπαθεια ειχα 18 αλλα πιστευω οτι δεν προσπαθησα αρκετα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
στην αρχη ελεγα θεωρητικη αλλα τωρα θελω θετικη γιατι αποφασησα οτι θελω 3ο επιστημονικο πεδιο.ειμαι καλη στη χημεια και στα μαθηματικα (στη φυσικη θελω λιγη προσπαθεια ειχα 18 αλλα πιστευω οτι δεν προσπαθησα αρκετα)


Κοίτα στο σχολείο μου τουλάχιστον το 18 δεν θεωρείται χάλια βαθμός...Βέβαια εγω που είχα χημεία 18 έβαλα τα κλάματα για άλλο λόγο όμως όχι για το βαθμό αυτόν καθαυτόν. Δηλαδή αν το 18 είναι χάλια το 12 και το 11 τι είναι;;;Έλεος μια χαρά είσαι σούπερ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Η καλύτερη κατεύθυνση είναι η Θετική για όσους ενδιαφέρονται για Θετικές επιστήμες (Φυσική, Χημεία , Μαθηματικά, Βιολογία, Πολυτεχνείο , σχολές Υγείας κτλ). Γιατί μόνο εκεί υπάρχει η πιο ουσιαστική «γνώση» για τις θετικές επιστήμες. Γιατί όλες αυτές οι επιστήμες συνδέονται μεταξύ τους και συνιστούν ένα σώμα. Θετική κατεύθυνση για να μη «κοιμάται» το μυαλό !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Θεωρητική...

Ποτέ δεν είχα καλή σχέση με τη Φυσική...

Ποτέ μην επιλέξεις να κάνεις κάτι επειδή δεν είσαι καλή στην αντεπιλογή του.

Κοίτα στο σχολείο μου τουλάχιστον το 18 δεν θεωρείται χάλια βαθμός...Βέβαια εγω που είχα χημεία 18 έβαλα τα κλάματα για άλλο λόγο όμως όχι για το βαθμό αυτόν καθαυτόν. Δηλαδή αν το 18 είναι χάλια το 12 και το 11 τι είναι;;;Έλεος μια χαρά είσαι σούπερ!;)

Όπως και να 'χει, δε μπορώ να καταλάβω ποιός είναι ο λόγος που έβαλες τα κλάματα, μιλώντας πάντα για τον συγκεκριμένο βαθμό. Αλλά ας μη γίνομαι περίεργος, αν και από τη φύση μου είμαι αρκετά (:P). Θα 'χεις τους λόγους σου υποθέτω.

Η καλύτερη κατεύθυνση είναι η Θετική για όσους ενδιαφέρονται για Θετικές επιστήμες (Φυσική, Χημεία , Μαθηματικά, Βιολογία, Πολυτεχνείο , σχολές Υγείας κτλ). Γιατί μόνο εκεί υπάρχει η πιο ουσιαστική «γνώση» για τις θετικές επιστήμες. Γιατί όλες αυτές οι επιστήμες συνδέονται μεταξύ τους και συνιστούν ένα σώμα. Θετική κατεύθυνση για να μη «κοιμάται» το μυαλό !!!!!

Καλά τα άλλα, αλλά και τα Μαθηματικά; Μπορεί να έχετε δίκιο αλλά μου φάνηκε κάπως περίεργο. Δε νομίζω πάντως πως τα παιδιά που περνάνε σε Πολυτεχνεία ή μαθηματικά τμήματα από Τεχνολογική κατεύθυνση έχουν πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Βεβαίως θα έχουν πρόβλημα 134 σχολές στο μηχανογραφικό έχουν στο μαθήματα χημεία και αρκετές από αυτές έχουν μαθήματα βιολογίας. Επίσης σχολές του Πολυτεχνείου ασχολούνται με αντικείμενα τα οποία έχουν άμεση σχέση με ε χημικές γνώσεις πχ Χημικοί Μηχ. κατευθύνσεις σε σχολές του πολυτεχνείου που έχουν σχέση με το περιβάλλον ή με εφαρμογές στην ιατρική ή με την ενέργεια και τους μετασχηματισμούς της ή ακόμη και με την αντοχή των υλικών κ.α. ......
Δεν αρκεί πλέον να μπεις στο πανεπιστήμιο αλλά να έχεις και τα εφόδια να βγεις από αυτό με γνώσεις..... Αλλιώς είσαι ένας πτυχιούχος σαν όλους τους άλλους ........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arisar

Νεοφερμένος

Ο arisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Βεβαίως θα έχουν πρόβλημα 134 σχολές στο μηχανογραφικό έχουν στο μαθήματα χημεία και αρκετές από αυτές έχουν μαθήματα βιολογίας. Επίσης σχολές του Πολυτεχνείου ασχολούνται με αντικείμενα τα οποία έχουν άμεση σχέση με ε χημικές γνώσεις πχ Χημικοί Μηχ. κατευθύνσεις σε σχολές του πολυτεχνείου που έχουν σχέση με το περιβάλλον ή με εφαρμογές στην ιατρική ή με την ενέργεια και τους μετασχηματισμούς της ή ακόμη και με την αντοχή των υλικών κ.α. ......
Δεν αρκεί πλέον να μπεις στο πανεπιστήμιο αλλά να έχεις και τα εφόδια να βγεις από αυτό με γνώσεις..... Αλλιώς είσαι ένας πτυχιούχος σαν όλους τους άλλους ........
Πέσ'τα Χρυσοστομε!!! Εγώ ενδιαφέρομαι για χημικός μηχανικός και μου λένε πως περνάς από την τεχνολογική!!!!! :!: Πάντως εγώ από θετική θα πάω!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Φίλε μου και όταν έγινε το μπαμ στο χρηματιστήριο πιο παλιά όλοι έλεγαν αγοράστε και μετά τους ξύρισαν για τα καλά !!!!!!!

Ακολουθούμε πάντα ότι μας αρέσει περισσότερο και μόνο α' αυτό θα έχουμε επιτυχία !
Δες και αυτό το εδώ (τελευταίο post)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Καλά τα άλλα, αλλά και τα Μαθηματικά; Μπορεί να έχετε δίκιο αλλά μου φάνηκε κάπως περίεργο. Δε νομίζω πάντως πως τα παιδιά που περνάνε σε Πολυτεχνεία ή μαθηματικά τμήματα από Τεχνολογική κατεύθυνση έχουν πρόβλημα.

Βεβαίως θα έχουν πρόβλημα 134 σχολές στο μηχανογραφικό έχουν στο μαθήματα χημεία και αρκετές από αυτές έχουν μαθήματα βιολογίας. Επίσης σχολές του Πολυτεχνείου ασχολούνται με αντικείμενα τα οποία έχουν άμεση σχέση με ε χημικές γνώσεις πχ Χημικοί Μηχ. κατευθύνσεις σε σχολές του πολυτεχνείου που έχουν σχέση με το περιβάλλον ή με εφαρμογές στην ιατρική ή με την ενέργεια και τους μετασχηματισμούς της ή ακόμη και με την αντοχή των υλικών κ.α. ......
Δεν αρκεί πλέον να μπεις στο πανεπιστήμιο αλλά να έχεις και τα εφόδια να βγεις από αυτό με γνώσεις..... Αλλιώς είσαι ένας πτυχιούχος σαν όλους τους άλλους ........

Πάντως ο αδερφός μου που άλλαξε γνώμη τα Χριστούγεννα πριν δώσει πανελλαδικές πέρασε στο Μαθηματικό από Τεχνολογική κατεύθυνση και είναι από τους καλύτερους στην σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
H αλήθεια είναι ότι η θετική χαρακτηρίζεται από πολλούς η "καλύτερη" κατεύθυνση. ΌΜΩΣ αυτό δε σημαίνει αυτομάτως ότι είναι η μόνη κατεύθυνση. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπονομεύεται τόοοοσο πολύ πια η τεχνολογική. Κατ'εμέ, η επιλογή κατεύθυνσης είναι καθαρά προσωπική, και εξαρτάται κυρίως από το τι θέλει να ακολουθήσει ο μαθητής και δευτερευόντως από τις ικανότητες του-γιατί βεβαίως κάποιος "κακός μαθητής στη χημεία" δε θα ακολουθήσει θετική-.Αλλά καποιος "κακός μαθητής στη χημεία" λογικό είναι να μην στραφεί και προς αυτόν το κλάδο ή έστω παραπλήσιους.Άρα οι κατευθύνσεις τουλάχιστον θεωρητικά θα πρέπει να θεωρούνται ισάξιες-στην πράξη οι μαθητές στο κάτω κάτω κρίνουν ένα τμήμα με τους καθηγητές-.Από τη στιγμή όμως που ακόμα και οι καθηγητές επιλέγουν να διδάξουν στη θετική παραγγωνίζοντας τους μαθητές της τεχνολογικής εντάξει τι να πω...Από την άλλη, δε γνωρίζω την πραγματική κατάσταση μπορεί δικαίως τουλάχιστον στη β' η θετική να είναι η καλύτερη μιας και οι αριστούχοι προέρχονται κυρίως από αυτή. Δεν ξέρω.

Απάντηση προς Anarki: 18 στο τετράμηνο εννοούσα.Το πρώτο.Και δεν έκλαψα γι'αυτό. Έκλαψα γιατί στο β'τετράμηνο είχα γράψει ένα 18 σε ένα πρόχειρο και στο ωριαίο παρ'ότι είχα διαβάσει και τα ήξερα είχα αγχωθεί τόσο πολύ που έγραψα 11. Είμαι για γέλια δηλαδή έλεος! Το αστείο είναι ότι οι ασκήσεις του ωριαίου ήταν ό,τι πιο γελοίο(γράφαμε στην ενότητα με μετατροπές mol,g, τέτοια πράγματα τα οποία τουλάχιστον σε βαθμό που ζητούνται πιστεύω ότι τα είχα καταλάβει.Γι'αυτό έκλαψα.Γιατί δεν άξιζα ένα 11.Όμως το πήρα αξιοπρεπέστατα από δω και πέρα στο χέρι μου ήταν και είναι ακόμη να τ'αλλάξω αν θελήσω. Συμβαίνουν αυτά, και μπορούν να σου χαλάσουν τη μέρα, αλλά δε θα πει ότι θα σου χαλάσουν και τη ζωή! Τώρα ας πούμε αν γράψουμε την Τρίτη στη συγκέντρωση και στις ασκήσεις με περίσσεια περιμένω να γράψω πολύ καλά.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ο αδελφός σου και ο κάθε αδελφός θα είχε πολύ περισσότερα να μάθει από τις θετικές επιστήμες και όχι από το ΑΟΔΕ και από το ΑΠΠ και το να μπεις στο πανεπιστημιο κάπου !!! δεν είναι το δύσκολο πια, αλλά να βγεις και να έχεις γνώσεις είναι το ζητούμενο ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top