Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 58 32.4%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.8%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.8%

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ναι αλλα οπως ειδες την εχει αποκλεισει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Θεωρητική :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleNouzZz

Νεοφερμένος

Η EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Θεωριτικη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Η επιλογή κυρίως κατεύθυνσης είναι κάτι που με απασχολεί πάρα πολυ΄καιρό....έχω μιλήσει σε αρκετούς γ το δίλημμά μου αυτό και ο καθένας έδινε και μια συμβουλή...όμως, θα ήθελ να θέσω το ερωτημά μου σε εσάς, εδω...
επιλέγει κανείς κάτι στο οποίο έχει ενδεχομένως μια κλίση αλλά δεν τον εμπνέει πως να το πω, η κάτι στο οποίο δεν είναι και ο καλυτερος όμως του αρέσει πραγματικά?και σας ρωτώ γιατί οι γόνείς μου έχουν βαλθεί με το "ζόρι" να με πάνε θεωρητική....κι αυτό γιατί τα θεωρητικά μαθήματα ήταν ανέκαθεν αυτά που είχα υψηλους βαθμούς....φέτος που στα θετικά τα πάω εξίσου καλά εως καλύτερα, κι εχω δείξει ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη φυσική, θεωρούν πως αυτό είναι κάτι πρόσκαιρο, που συμβαίνει μονάψα εξαιτίας κάποιων καλών καθηγητών που μου έτυχαν...
σας παρακαλώ πείτε μ τη γνώμη σας...έχω μπερδευτεί με την έννοια του ότι η επιλογή μου καθορίζει και τον τρόπο ζωής μου μετεπειτα...κι όμως...το δικό μου ¨"όνειρο" να το πω ήταν να σπουδάσω φυσική στο καποδιστριακό και να έκανα μεταπτυχιακό κάπου έξω...στην ελλάδα παρόλα αυτά δεν υπάρχουν επιδοτήσεις γ έρευνα κι έτσι κάποιος που θαποφασίσει να μείνει εδω είναι "εγλωβισμενος¨" ανάμεσα σε 2 επιλογές....διδασκαλία, και Δημόκριτο που αποτι ακουω παει απτο κακο στο χειροτερο(no funds ....)απο την άλλη σκέφτομαι...Ρε Ναυσικά, τι βλακείες λες?πιστεύεις ότι ΕΣΥ μπορείς να τα καταφέρεις στη Φυσική, με την οποία ουσιαστικά φέτος εμβαθύνεις...και ρε Ναυσικά θεωρείς ότι αυτό που θες να σπουδάσεις είναι τόσο εύκολο με τις κινήσεις και τους νόμους του Νεύτωνα που κάνουμε τώρα?
τι να πω, βοηθήστε με.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizzaki62

Νεοφερμένος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τι να σου πω. Εγώ μέχρη 3η γυμνασίου απεχθανόμουν τα αρχαία και ήμουν πεπισμένη για θετική πρώτων επειδή ήταν αρχαία και 2ον οι καθηγήτριες έκαναν μόνο μαθήμα και δεν άσχολούνταν μαζί μας. Στη 3η τα πράγματα άλλαξαν γνωρισα την αγαπημένη μου καθήγητρια η οποια μας έκανε αρχαια δεν έκανε μόνο μάθημα αλλά και ασχολούνταν μαζί μας και ειδικα με 2 κορίτσια (μια απο αυτές εγω) οι οποίες είχαν λίγο πρόβλημα στα αρχαι και για αυτήν ήταν για θεωριτική. Να σου πω την αλήθεια με επιρέαζε πολυ και μέχρη να γνωρίσω τον καινούριο μου καθηγητη στα αρχαία και μάθω πως το κείμενο στις πανελληνιες θα είναι άσχετα έλεγα να πάω θεωρητικη.Όμως κάθησα και σκέφτηκα πιο μάθημα αντέχω περισσότερο τη χημεία ή τα αρχαία και επέλεξα τη χημεία. Βλέπεις ένα προβλημά μου στα αρχαία είναι πως τα κείμενα τα μαθαίνω απ έξω χωρις να καταλαβαίνω τι σημαίνει.Αλλά σκέφτηκα και μακρια στο μέλλον για το που θα βρω πιο εύκολα δουλεια και αποφάσισα στην αισθητική όχι επειδή μου αρέσει να βάφομαι(3-4 φορες έχω βαφτεί στη ζωή μου και αυτές τις φορές με εύαφαν) με λιγα λόγια δεν έχω βαφτει ποτε μόνη μου αλλά επέλεξα αυτό το επάγγελμα επειδη κατα κάποιον τρόπο είναι η μητέρα μου και έχει λενα πολυ καλό όνομα στη Λιβαδεια με αποτέλεσμα να έχω περισσότερες επαγγελματικές ευκερίες.Συμβουλή μου είναι σκέψου πρώτα τι αληθινά σου αρέσει αλλά σκέψου περισσότερο αν αυτό που σου αρέσει θα σου δώσει καλή δουλεία δεν λέω σίγουρη γιατι στην εποχή μας τπτ δεν είναι σίγουρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Η επιλογή κυρίως κατεύθυνσης είναι κάτι που με απασχολεί πάρα πολυ΄καιρό....έχω μιλήσει σε αρκετούς γ το δίλημμά μου αυτό και ο καθένας έδινε και μια συμβουλή...όμως, θα ήθελ να θέσω το ερωτημά μου σε εσάς, εδω...
επιλέγει κανείς κάτι στο οποίο έχει ενδεχομένως μια κλίση αλλά δεν τον εμπνέει πως να το πω, η κάτι στο οποίο δεν είναι και ο καλυτερος όμως του αρέσει πραγματικά?και σας ρωτώ γιατί οι γόνείς μου έχουν βαλθεί με το "ζόρι" να με πάνε θεωρητική....κι αυτό γιατί τα θεωρητικά μαθήματα ήταν ανέκαθεν αυτά που είχα υψηλους βαθμούς....φέτος που στα θετικά τα πάω εξίσου καλά εως καλύτερα, κι εχω δείξει ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη φυσική, θεωρούν πως αυτό είναι κάτι πρόσκαιρο, που συμβαίνει μονάψα εξαιτίας κάποιων καλών καθηγητών που μου έτυχαν...
σας παρακαλώ πείτε μ τη γνώμη σας...έχω μπερδευτεί με την έννοια του ότι η επιλογή μου καθορίζει και τον τρόπο ζωής μου μετεπειτα...κι όμως...το δικό μου ¨"όνειρο" να το πω ήταν να σπουδάσω φυσική στο καποδιστριακό και να έκανα μεταπτυχιακό κάπου έξω...στην ελλάδα παρόλα αυτά δεν υπάρχουν επιδοτήσεις γ έρευνα κι έτσι κάποιος που θαποφασίσει να μείνει εδω είναι "εγλωβισμενος¨" ανάμεσα σε 2 επιλογές....διδασκαλία, και Δημόκριτο που αποτι ακουω παει απτο κακο στο χειροτερο(no funds ....)απο την άλλη σκέφτομαι...Ρε Ναυσικά, τι βλακείες λες?πιστεύεις ότι ΕΣΥ μπορείς να τα καταφέρεις στη Φυσική, με την οποία ουσιαστικά φέτος εμβαθύνεις...και ρε Ναυσικά θεωρείς ότι αυτό που θες να σπουδάσεις είναι τόσο εύκολο με τις κινήσεις και τους νόμους του Νεύτωνα που κάνουμε τώρα?
τι να πω, βοηθήστε με.....

Μήπως αυτά είναι σκέψεις των άλλων που σ εχουν κάνει να νομίζεις οτι είναι δικιές σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Η επιλογή κυρίως κατεύθυνσης είναι κάτι που με απασχολεί πάρα πολυ΄καιρό....έχω μιλήσει σε αρκετούς γ το δίλημμά μου αυτό και ο καθένας έδινε και μια συμβουλή...όμως, θα ήθελ να θέσω το ερωτημά μου σε εσάς, εδω...
επιλέγει κανείς κάτι στο οποίο έχει ενδεχομένως μια κλίση αλλά δεν τον εμπνέει πως να το πω, η κάτι στο οποίο δεν είναι και ο καλυτερος όμως του αρέσει πραγματικά?και σας ρωτώ γιατί οι γόνείς μου έχουν βαλθεί με το "ζόρι" να με πάνε θεωρητική....κι αυτό γιατί τα θεωρητικά μαθήματα ήταν ανέκαθεν αυτά που είχα υψηλους βαθμούς....φέτος που στα θετικά τα πάω εξίσου καλά εως καλύτερα, κι εχω δείξει ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη φυσική, θεωρούν πως αυτό είναι κάτι πρόσκαιρο, που συμβαίνει μονάψα εξαιτίας κάποιων καλών καθηγητών που μου έτυχαν...
σας παρακαλώ πείτε μ τη γνώμη σας...έχω μπερδευτεί με την έννοια του ότι η επιλογή μου καθορίζει και τον τρόπο ζωής μου μετεπειτα...κι όμως...το δικό μου ¨"όνειρο" να το πω ήταν να σπουδάσω φυσική στο καποδιστριακό και να έκανα μεταπτυχιακό κάπου έξω...στην ελλάδα παρόλα αυτά δεν υπάρχουν επιδοτήσεις γ έρευνα κι έτσι κάποιος που θαποφασίσει να μείνει εδω είναι "εγλωβισμενος¨" ανάμεσα σε 2 επιλογές....διδασκαλία, και Δημόκριτο που αποτι ακουω παει απτο κακο στο χειροτερο(no funds ....)απο την άλλη σκέφτομαι...Ρε Ναυσικά, τι βλακείες λες?πιστεύεις ότι ΕΣΥ μπορείς να τα καταφέρεις στη Φυσική, με την οποία ουσιαστικά φέτος εμβαθύνεις...και ρε Ναυσικά θεωρείς ότι αυτό που θες να σπουδάσεις είναι τόσο εύκολο με τις κινήσεις και τους νόμους του Νεύτωνα που κάνουμε τώρα?
τι να πω, βοηθήστε με.....
Χωρίς παρεξήγηση,πιστεύω ότι καλύτερο θα ήταν να ακολουθήσεις τις δικές επιθυμίες και όχι των γονέων σου.Δεν θα ασκούν αυτοί το αυριανό σου επάγγελμα,αλλά εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εχουν δικιο τα παιδια!!!εγω δεχτηκα μια μικρη πιεση ως αναφορα την κατευθυνση και κριτικη για το επαγγελμα που ηθελα να ακολουθησω αλλα πρεπει να σταθεις δυνατη και να επιλεξεις οτι πραγματικα σε ευχαριστει και οχι κατι για να ικανοποιησει τα ''θελω'' των γωνιων σ!!!ναι, μπορεις να τα καταφερεις αν πιστεψεις στον εαυτο σ...αν πραγματικα το θελεις θα το καταφερεις....στη ζωη σου θα ακουσεις πολλα αρνητικα σχολια...παρ'ολα αυτα πρεπει να φανεις δυνατη και να μην δινεις βαση...κανε αυτο που πραγματικα θα σε κανει να νιωσεις ανετα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssss

Νεοφερμένος

Η ssss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια που προσπαθειτε να μου δωσετε..αλλα παλι δν ξερω τι να κανω..γιατι να αποκλεισω τη θετικη>?η γλωσσαα μου αρεσει λιγο..αλλωστε μεγαλο ρολο παιζει ο καθηγητης..μπορει στο λυκειο εξαιτιας του καθηγητη να μου αρεσουν τα αρχαια..ποιος ξερει..τοτε τα πραγματα ομωσ θα γινουν ακομα δυσκολοτερα στο να επιλεξω πια κατευθυνση θα παρω..αμα παρω θεωρητικη στην τριτη πωσ να παω θετικη αμα αλλαξω γνωμη>?θα εχω μεινει πισω σε ολα..γιατι κακα τα ψεματα αλλα δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο..λοιπον..καμια βοηθεια η σκεψη?
-----------------------------------------
σορρυ και δν ηθελα να πω -γιατι να αποκλεισω τη θετικη- αλλα ηθελα να πω-γιατι να αποκλεισω τη θεωρητικη-
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
δεν έχει σχέση τόσο με τα θέλω των γονιών μου, όσο με τις¨"κλίσεις "να το πω δεν μου φαίνεται σωστή η λέξη αλλά οκ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
α..οκ...εγω παντως εχω να σου δωσω ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα!!!η ξαδερφη μου(μεχρι την γ λυκειου-θεωρητικη κατευθυνση)δεν ηξερε να κλινει το λυω και ομως περασε παιδαγωγικα στην αθηνα, οπου οι βασεις εχουν εκτοξευτει!!!αν θελεις θα τα καταφερεις!!!!!εχε λιγη αυτοπεποιθηση!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gabon.S_t_V

Νεοφερμένος

Ο loooooool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Βασίκα όσον αφορά την Θεωρητική κατεύθυνση (και ας λένε ολοι που είναι εκεί ότι είναι και αυτή δύσκολη) υπάρχουν κάποια στάνταρ πράγματα που ξέρεις ότι να διαβάσεις θα γράψεις. Κενά καλύπτονται με εξωντοτικό διάβασμα ακόμα και στην Γ' κάτι που δεν γίνεται με Τεχνολογική και Θετική. Εκεί δεν καλύπτονται τα κενά από προηγούμενες τάξεις. Έχω παραδείγματα από μαθητές που σκωτόνονται στο διάβασμα φέτος και δεν μπορούν να λύσουν ούτε την πιο απλή άσκηση... Γιατί; Γιατι δεν ξέρουν να λύσουν ούτε πρωτοβάθμια εξίσωση, γιατί έλεγαν στο γυμνάσιο και στην Α' λυκείου δεν πειράζει ασ ξεκουραστούμε τώρα και διαβάζουμε στην Β' και την Γ'. Αυτό μπορείς να το κάνεις στη Θεωριτική όχι όμως και στίς Θετικοτεχνολογικές. Από εκεί θα κρίνεις σε τι θα μπορέσεις να ανταποκριθείς καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Βασίκα όσον αφορά την Θεωρητική κατεύθυνση (και ας λένε ολοι που είναι εκεί ότι είναι και αυτή δύσκολη) υπάρχουν κάποια στάνταρ πράγματα που ξέρεις ότι να διαβάσεις θα γράψεις. Κενά καλύπτονται με εξωντοτικό διάβασμα ακόμα και στην Γ' κάτι που δεν γίνεται με Τεχνολογική και Θετική. Εκεί δεν καλύπτονται τα κενά από προηγούμενες τάξεις. Έχω παραδείγματα από μαθητές που σκωτόνονται στο διάβασμα φέτος και δεν μπορούν να λύσουν ούτε την πιο απλή άσκηση... Γιατί; Γιατι δεν ξέρουν να λύσουν ούτε πρωτοβάθμια εξίσωση, γιατί έλεγαν στο γυμνάσιο και στην Α' λυκείου δεν πειράζει ασ ξεκουραστούμε τώρα και διαβάζουμε στην Β' και την Γ'. Αυτό μπορείς να το κάνεις στη Θεωριτική όχι όμως και στίς Θετικοτεχνολογικές. Από εκεί θα κρίνεις σε τι θα μπορέσεις να ανταποκριθείς καλύτερα.

[οφτοπικ]Δε νομίζω ότι είναι και πολύ σωστό αυτό που λες, προσπάθεια χρειάζεται σε όλα, είτε είσαι θετική είτε είσαι θεωρητική είτε τεχνολογική[/οφτοπικ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πήγαινε θετική/τεχνολογική. Hands fuckin' down.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτό που σου αρέσει θα πρέπει να ακολουθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Πήγαινε θετική/τεχνολογική. Hands fuckin' down.


αν είναι θετική.....τεχνολογική την έχω αποκλείσει σχεδόν γτ από θετικά το 2ο πεδίο(θετικές επιστήμες) μενδιαφέρει πιο πολύ κι λίγο το 3ο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αν είναι για Μαθηματικό ή Φυσικό αξίζει πιο πολύ η τεχνολογική imo, μπαίνεις ευκολότερα και δεν χάνεις κάποια βάση που θα έπρεπε να έχεις :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Αν τα πας απρόσμενα καλά στη Φυσική φέτος, μπορεί κάλλιστα να έχεις κλίση σ' αυτό, και να το ανακαλύπτεις λόγω καλού καθηγητή.
'Οπως και να έχει, μόνο το ότι μας παρουσιάζεις σαν όνειρό σου το να σπουδάσεις Φυσική, ότι η ιδέα μόνο σ' ενθουσιάζει, είναι παραπάνω από επαρκής αιτία για να εστιάσεις εκεί, και να κυνηγήσεις ακριβώς αυτό, αφήνοντας τις φοβίες σου και τους γονείς σου πίσω.
Μην ξεχνάς εξάλλου, πως ό,τι πιστεύεις πως σου λείπει σε 'κλίση', μπορείς να το αναπληρώσεις με δουλειά στον συγκεκριμένο τομέα. :xixi:

(Α, κι αν αποφασίσεις για Φυσικό, θα σου πρότεινα Τεχνολογική, εκτός κι αν έχεις ιδιαίτερη έφεση στη Χημεία ή έχεις συνειδητά κι άλλους στόχους όπου θα χρειαστούν θετικά μαθήματα. Εάν όμως θες Φυσικό και μόνο αυτό, θα είναι ευκολότερο να εστιάσεις κυρίως σε μαθηματικά/φυσική που θα σου είναι απαραίτητα, επιλέγοντας Τεχνολογική κατεύθυνση. Υπάρχει φυσικά και η δυνατότητα να κάνεις ένα χρόνο Θετική και τον επόμενο Τεχνολογική, βλέποντας έτσι πόσο σ' ενδιαφέρουν τα θετικά μαθήματα και έχοντας καλύτερο επίπεδο εκπαίδευσης στη Β' Λυκείου, καθώς συνήθως οι 'καλοί' μαθητές και καθηγητές είναι στη Θετική.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
ναι κι εγω το άκουσα γ τους καθηγητές....
είναι αλήθεια ότι τα σχολεία γ κάποιο λόγο περιμένουν τους αριστούχους τους από θετική...

υ.γ.η βιοχημεία + ηλεκτρολογία τι λένε??πάντως δεν νομίζω να μενδιαφέρουν περισσότερο από βιολογία κατ.και χημεία κατ....έχουμε καιρό...
υ.γ.τώρα εμείς ξεκινήσαμε το σ.ε.π. να γράψουμε και το "άριστον τεστ" όπως λέει κι ο ηλίας και θα δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
το κακο με εμας ειναι οτι επειδη ειμαστε λιγα ατομα η μονη διαφορα θετικης -τεχνολογικης στη β ειναι το 3ο μαθημα... ολα τα αλλα κοινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top