Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 58 32.4%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.8%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.8%

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Παιδιά εγώ εχω άλλο πρόβλημα: όλοι (οι φίλοι) με αποθαρρυνουν απο το να ακολουθήσω θετική γιατι λενε οτι δεν θα τα καταφέρω και τέτοια... κ πιο πολύ για την χημεία γιατί λενε είναι πολυ δύσκολη κ ότι έκανα στην Α δν έχει καμία σχεση με την κατέυθυνση της Β+Γ λυκείου. (με γμο 17, χημεια ειχα τετραμηνα 19-20 κ εγραψα 19,6 και ετσι ενοιωσα αυτοπεποίθηση για την θετική), οπότε αν και λέω θετική, δεν νοιώθω καλα... μπορει καποιος να με βοηθήσει?.............
Τέλος απο θετικη μπορω να παρω 2ο πεδιο??? (άλλοι μ λενε μπορώ κ άλλοι όχι.....) πλζ καποιος να απαντήσει αμεσα αν κ ειναι λίγο off-topic..

Συμφωνώ με την Ελένη, με μια μικρή διαφορά: Αν σου αρέσουν τα μαθήματα της θετικής και τα μαθήματα της τεχνολογικής δε σου γεμίζουν το μάτι, πήγαινε καλύτερα θετική. Θα έχεις καλύτερη απόδοση κάπου που σε ενδιαφέρει.

Η θετική κατεύθυνση σου δίνει πρόσβαση στο 2ο, 3ο και, αν δώσεις ΑΟΘ, 5ο πεδίο. Η ιατρική είναι στο 3ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
2ο 3ο και 4ο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αν σου αρέσουν τα μαθήματα της θετικής και τα μαθήματα της τεχνολογικής δε σου γεμίζουν το μάτι, πήγαινε καλύτερα θετική. Θα έχεις καλύτερη απόδοση κάπου που σε ενδιαφέρει.
Ναι.. εγω ακριβως αυτο φοβαμαι. Τρελενομαι για Χημεια, Βιολογία δεν ειχα τις καλυτερες εντυπωσεις (γυμνασιο) αλλα ηταν κ λιγο ζωο ο καθηγητης, και μαθ/φυσ που ετσι κ αλλιως θα εχω. Και ολοι μου λενε ποσο δυσκολο ειναι και οτι δεν υπαρχει περιπτωση να τα καταφερω... Και ετσι εχω παγωσει και δεν ξερω τι να κανω..! (Εμενα με ενδιαφερει 2ο πεδιο κυριως και μετα 5ο, δεν ειπα για 3ο, βασικα ομως δεν τοχω σκεφτει να περασω καπου απο κει...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glykeria k

Νεοφερμένος

Η Γλυκερια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πως ειστε τοσο σιγουροι για την κατευθυνση ενω ακομα δν εχετε κανει τη α λυκειου...

πες τα.:iagree: εγω ειμαι 100% μπερδεμενη για την κατευθυνση που θα ακολουθησω.βασικα ιδεα δεν εχω.ελπιζω να με διαφωτισει η α' λυκειου(ή τουλαχιστον να με βοηθησει)παντως,μαλλον για θετικη με βλεπω(βαριεμαι πολυ τα αρχαια..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εγώ Θετική στην Β, Τεχνολογική στην Γ


Και γιατί δεν παίρνεις κατευθείαν τεχνολογική ? Για να κάνεις τσάμπα χημεία . Παιδιά αυτό που παρατηρώ τελικά είναι ότι η θετική είναι μόδα . Εγώ πήρα θετική ειδή θέλω και σχολές απο το τρίτο . Αν δε θες σχολές απο το τρίτο πεδίο τι να τη κάνεις τη θετική ? Να ξεσκίζεσαι περισσότερο να βγάλεις και χημεία ενώ θα μπορούσες να αφιερώσεις το χρόνο σου στα μαθηματικά που είναι πολύ σημαντικά ?:)

Ναι.. εγω ακριβως αυτο φοβαμαι. Τρελενομαι για Χημεια, Βιολογία δεν ειχα τις καλυτερες εντυπωσεις (γυμνασιο) αλλα ηταν κ λιγο ζωο ο καθηγητης, και μαθ/φυσ που ετσι κ αλλιως θα εχω. Και ολοι μου λενε ποσο δυσκολο ειναι και οτι δεν υπαρχει περιπτωση να τα καταφερω... Και ετσι εχω παγωσει και δεν ξερω τι να κανω..! (Εμενα με ενδιαφερει 2ο πεδιο κυριως και μετα 5ο, δεν ειπα για 3ο, βασικα ομως δεν τοχω σκεφτει να περασω καπου απο κει...)

Πάρε κύκλο τεχνολογικής με χημεία-βιοχήμεια στη τρίτη λυκείου και στη δευτέρα ότι θες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Και γιατί δεν παίρνεις κατευθείαν τεχνολογική ? Για να κάνεις τσάμπα χημεία . Παιδιά αυτό που παρατηρώ τελικά είναι ότι η θετική είναι μόδα . Εγώ πήρα θετική ειδή θέλω και σχολές απο το τρίτο . Αν δε θες σχολές απο το τρίτο πεδίο τι να τη κάνεις τη θετική ? Να ξεσκίζεσαι περισσότερο να βγάλεις και χημεία ενώ θα μπορούσες να αφιερώσεις το χρόνο σου στα μαθηματικά που είναι πολύ σημαντικά ?:)

Σωστό αυτό που λες, αλλά όταν κάποιος έχει αποκλείσει τη θεωρητική και δεν έχει αποφασίσει μεταξύ θετικής και τεχνολογικής, τότε το πιο ασφαλές είναι να πάει τη μία χρονία θετική και την άλλη τεχνολογική ή και τη δεύτερη θετική.

Βέβαια μπορεί να υπάρχουν και άτομα που δεν τους ενδιαφέρουν οι επιστήμες υγείας αλλά προτιμούν Χημεία από Τεχνολογία Επικοινωνιών. Σ' αυτούς είμαι κι εγώ, απλά άργησα να το συνειδητοποιήσω και πήγα Τεχνολογική στη Β:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna93

Νεοφερμένος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Θετική ή Τεχνολογική.
Χημεία, Μαθηματικά και Βιολογία τα καταφέρνω.
Αλλά ούτε να ακούσω για Φυσική!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Πάρε κύκλο τεχνολογικής με χημεία-βιοχήμεια στη τρίτη λυκείου και στη δευτέρα ότι θες .
Στο σχολείο μας ομως δεν εχουμε κυκλο ηλεκτρολογίας, εχουμε μόνο πληροφορικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisuke

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Από όλες τις κατευθύνσεις μπορείς να ανοίξεις όλα τα πεδία αρκεί να επιλέξεις
το κατάλληλο μάθημα επιλογής (αυτό κρίνει τα πεδια). Η κατεύθυνση έχει να κάνει με
τα μαθήματα βαρύτητας των πεδίων (π.χ άν θες να μπεις απο τεχνολογική στο 3ο
πεδίο που είναι οι επιστήμες υγείας έχεις για μαθήματα βαρύτητας τα μαθηματικά
και την φυσική ενώ απο θετική έχεις την βιολογία και την χημεία, σαφώς πιο εύκολα
λοιπόν μπαίνεις απο την θετική). Κύκλο τεχνολογίας και παραγωγής έχουνε πολύ
λίγα σχολεία, συνήθως τα πρότυπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Κατι άλλο τωρα... η τεχνολογική ανεξάρτητα απο τον κύκλο, εχεις 2ο και 4ο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Πήρα θετική τελικα και με βλέπω να μένω εκεί και στην Γ!....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
εμενα η απορια μου ειναι πως γίνεται η θετική να εχει την πλειοψηφία στην ψηφοφορία και στην πραγματικότητα είναι τα λιγότερα παιδιά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Κατι άλλο τωρα... η τεχνολογική ανεξάρτητα απο τον κύκλο, εχεις 2ο και 4ο??
απο παντου μπορεις να πας παντου, αλλα χανεις μορια
νομιζω, οτι θετικη εχει 2,3,4 πεδιο και τεχνολογικη 2,3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
αυτο μ εκανε και μενα εντυπωση... ποσοι πια θα πανε β θετικη και γ τεχνολογικη???

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill_zaf

Νεοφερμένος

Ο bill_zaf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μάλλον θεωριτική αλλά μπορεί και τεχνολογική>:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Έχω κατασταλάξει στη Θεωρητική αφού μισώ τα Μαθηματικά και συνεπώς δεν τα καταφέρνω εκεί με τίποτα...:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
ΜΙΣΩ την ιστορια και γενικα βαριεμαι τα θεωρητικα..
Τα καταφερνω ΤΕΛΕΙΑ σε αλγεβρα και γεωμετρια και τα αγαπω πολυ αυτα τα μαθηματα οπως και ην φυσικη και την χημεια..
Τελος θελω να περασω σε στρατιωτικες σχολες για αξιωματικος και λεω να διαλεξω.. θετικη.... μαλλον ετσι θα γινει!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Από όλες τις κατευθύνσεις μπορείς να ανοίξεις όλα τα πεδία αρκεί να επιλέξεις
το κατάλληλο μάθημα επιλογής (αυτό κρίνει τα πεδια). Η κατεύθυνση έχει να κάνει με
τα μαθήματα βαρύτητας των πεδίων (π.χ άν θες να μπεις απο τεχνολογική στο 3ο
πεδίο που είναι οι επιστήμες υγείας έχεις για μαθήματα βαρύτητας τα μαθηματικά
και την φυσική ενώ απο θετική έχεις την βιολογία και την χημεία, σαφώς πιο εύκολα
λοιπόν μπαίνεις απο την θετική). Κύκλο τεχνολογίας και παραγωγής έχουνε πολύ
λίγα σχολεία, συνήθως τα πρότυπα...


Δεν έχεις πρόσβαση σε όλα τα πεδία κι από όλες τις κατευθύνσεις χωρίς απώλεια μορίων. Που ουσιαστικά αυτό σημαίνει πως σε πεδία που μπορείς να πας, αλλά με απώλεια μορίων, χάνεις όλες τις "καλές" σχολές που έχουν συνήθως βάση πάνω από 17,5 χιλιάδες μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
θετικη βεβαιως βεβαιως!!:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
αυτο μ εκανε και μενα εντυπωση... ποσοι πια θα πανε β θετικη και γ τεχνολογικη???

:hmm:
να ειμαι ειλικρινής κ γω θετική πήρα αλλα σκοπευω να την κρατήσω... βεβαια αρχή ειναι ακομη ποτε δεν ξερεις..... :P

Σωστό αυτό που λες, αλλά όταν κάποιος έχει αποκλείσει τη θεωρητική και δεν έχει αποφασίσει μεταξύ θετικής και τεχνολογικής, τότε το πιο ασφαλές είναι να πάει τη μία χρονία θετική και την άλλη τεχνολογική ή και τη δεύτερη θετική.

Βέβαια μπορεί να υπάρχουν και άτομα που δεν τους ενδιαφέρουν οι επιστήμες υγείας αλλά προτιμούν Χημεία από Τεχνολογία Επικοινωνιών. Σ' αυτούς είμαι κι εγώ, απλά άργησα να το συνειδητοποιήσω και πήγα Τεχνολογική στη Β:P
Βασικά λατρευω Χημεια οπότε.... ηθελα να παρω το ρισκο της θετικής...
Εγω αυτο που φοβάμαι είναι η βιολογία (για Γ)... Απο τν αλλη φοβαμαι και το ΑΕΠΠ της τεχνολογικής (προγραμματισμος) παρολο που στον τομεα της πληροφορικής ειμαι αρκετα ψαγμενος...

Ο χρονος θα δειξει......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top