Ποια θεωρείτε τη βάση των Eπιστημών;

Βασική Επιστήμη

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 314)
  • Μαθηματικά

    Ψήφοι: 166 52.9%
  • Φυσική

    Ψήφοι: 43 13.7%
  • Χημεία

    Ψήφοι: 8 2.5%
  • Βιολογία

    Ψήφοι: 5 1.6%
  • Φιλοσοφία

    Ψήφοι: 92 29.3%

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Βασικα τωρα που το ξανασκεφτομαι, καποια επιστημη δεν μπορει να ειναι η βαση ολων των επιστημων γιατι θα ειναι βαση και του εαυτου της οποτε αναγκαστικα πρεπει να μην ειναι επιστημη. Πιστευω οτι η περιεργεια και η λογικη σκεψη του ανθρωπου ειναι η βαση ολων των επιστημων και νομιζω οτι πιο κοντα σε αυτα τα δυο ειναι η φιλοσοφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Βασικα τωρα που το ξανασκεφτομαι, καποια επιστημη δεν μπορει να ειναι η βαση ολων των επιστημων γιατι θα ειναι βαση και του εαυτου της οποτε αναγκαστικα πρεπει να μην ειναι επιστημη. Πιστευω οτι η περιεργεια και η λογικη σκεψη του ανθρωπου ειναι η βαση ολων των επιστημων και νομιζω οτι πιο κοντα σε αυτα τα δυο ειναι η φιλοσοφια.
Νομίζω πως είναι κάπως αβάσιμος ο συλλογισμός σου. Είναι σα να δέχεσαι ότι ένα οικοδόμημα χρειάζεται θεμέλια για να στηριχτεί, και να λες ότι και τα θεμέλια με τη σειρά τους χρειάζονται άλλα, δικά τους θεμέλια. :D

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως η βάση των επιστημών είναι τα μαθηματικά, αλλά δεν ευνοούν οι συνθήκες δυστυχώς για να το αναλύσουμε αρκετά εκτενώς ώστε να καταλήξουμε κάπου.

ΥΓ. Είχε τη φάση του πάντως: θυμίζει το παράδοξο του "Ποιός κουρεύει τον κουρέα". :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
Στα μαθηματικά αυτό που λέει ο semfer στέκει, γιατί έτσι είναι η φύση, μη γραμμική και πολύπλοκη. Υπάρχουν δομές μέσα δομές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Στα μαθηματικά αυτό που λέει ο semfer στέκει, γιατί έτσι είναι η φύση, μη γραμμική και πολύπλοκη. Υπάρχουν δομές μέσα δομές..
Όσον αφορά τα μαθηματικά, συμφωνώ, εννοείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά πιστεύω πως η βάση των επιστημών είναι τα μαθηματικά

Διαφωνω με αυτο γιατι για παραδειγμα η Φυσικη μπορει να υπαρξει χωρις τα Μαθηματικα.

Νομίζω πως είναι κάπως αβάσιμος ο συλλογισμός σου. Είναι σα να δέχεσαι ότι ένα οικοδόμημα χρειάζεται θεμέλια για να στηριχτεί, και να λες ότι και τα θεμέλια με τη σειρά τους χρειάζονται άλλα, δικά τους θεμέλια. :D

Τα θεμελια στηριζονται στην Γη! Το οικοδομημα και τα θεμελια ειναι ανθρωπινα κατασκευασματα ενω η Γη οχι. Αν χρησιμοποιησουμε την αναλογια: οικοδομημα και θεμελια = επιστημες (επισης κατασκευασματα του ανθρωπου) τοτε Γη = βαση των επιστημων = ανθρωπινη περιεργεια και λογικη (ισως και κατι αλλο που δεν μου ερχεται αυτη την στιγμη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
λοιπόν μέχρι πριν απο λίγο ήμουν αποφασισμένος να μην ξαναγράψω σε αυτό το θέμα αλλά αποφάσισα να γράψω κάτι τελευταίο,έτσι για να κλείσω ωραία και να μην πάρει και άλλες διαστάσεις η παρεξήγηση.
Σεβάστηκα όλες τις γνώμες .Αυτό σίγουρα το αμφισβητούν πολλοί εξαιτίας του ύφους μου,η αλήθεια είναι ότι έιναι λίγο προκλητικό,δεν είχα όμως σκοπό να προσβάλω ή να υποτιμίσω κάποιον,συγγνώμη σε αυτούς
που παρεξηγήθηκαν.
Οι απόψεις μου είναι αυτές που γνωρίζετε,δεν άλλαξαν.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρόκειται να αλλάξουν στο μέλλόν,αλλά κανένας σας δεν με έπεισε(όχι, ότι αυτό είναι κακό),πάντως όλοι με προβληματίσατε και
είναι ευχάριστο, μια που κάνουμε συζήτηση.Μάλιστα συζήτηση για τους αρχαίους έλληνες είναι η προσπάθεια να πείσεις τον άλλον ότι έχεις δίκαιο και για να επιτύχεις κάτι τέτοιο πρέπει να χρησιμοποιήσεις
λογικά επιχειρήματα και τεκμήρια.Μάλιστα λέγεται ότι τα μαθηματικά < γεννήθηκαν > στην ελλάδα επειδή οι αρχαίοι έλληνες αγαπούσαν τη συζήτηση.Αυτή η συζήτηση για εμένα είναι φιλοσοφία.
Κάποιος έγραψε για μια πατάτα που έκανα,όντως το "φυσικά" δεν ήταν το κατάλληλο, αλλά ούτε και το "φιλοσοφικά" αφού τη φιλοσοφία πολλοί άνθρωποι την προσεγγίζουν διαφορετικά(αυτό πιστεύω εγώ τουλάχιστον).
Κάποιος είπε ότι φιλοσοφία δεν είναι επιστήμη.Όταν το πρωτοείπε σεβάστηκα την αποψή και δεν προσπάθησα να το αρνηθώ αφού και αυτό έχει μια λογική και το υποστιρίζουν αρκετοί.Αυτός ήταν ο πρώτος που προσπάθησε να
να επιβάλει τη γνώμη του με αυτά τα λόγια"Και ξαναλέω, η φιλοσοφία ΔΕΝ είναι επιστήμη",ενώ εγώ στην αρχή τουλάχιστον δεν έκανα κάτι τέτοιο,απλά συνέχισα να αποκαλώ τη φιλοσοφία επιστήμη χωρίς να θέλω να επιβάλω τη γνώμη μου.
Τώρα και άλλα πρέπει να έχετε πει αλλά δεν τα θυμάμαι,εξάλλου δεν γράφω για αυτόν το λόγο.

Συμπερασματικά εγώ διαπίστωσα ότι αλλίώς καταλαβαίνει ο καθένας μας τη φιλοσοφία και αλλίώς τη λέξη "βάση".(Ακόμα και αυτό να ψάχνουμε σε βάθος τις λέξεις για εμένα είναι φιλοσοφία)
Άρα αφού χρησιμοποιώντας τις ίδιες λέξεις αναφερόμαστε σε διαφορετικά πράγματα(οχι ότι είναι κακό αυτό) δεν βρίσκω το λόγο να συνεχίσουμε,εξάλλου γινόμαστε και κουραστικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Διαφωνω με αυτο γιατι για παραδειγμα η Φυσικη μπορει να υπαρξει χωρις τα Μαθηματικα.
Όντως, τώρα που το σκέφτομαι, έχεις δίκιο. Είχα άλλο πράγμα στο μυαλό μου όταν είπα ότι τα μαθηματικά είναι η βάση, ενώ πρακτικά απαντούσα στην ερώτηση "ποιά (επιστήμη) είναι η βάση των επιστημών?".


Τα θεμελια στηριζονται στην Γη! Το οικοδομημα και τα θεμελια ειναι ανθρωπινα κατασκευασματα ενω η Γη οχι. Αν χρησιμοποιησουμε την αναλογια: οικοδομημα και θεμελια = επιστημες (επισης κατασκευασματα του ανθρωπου) τοτε Γη = βαση των επιστημων = ανθρωπινη περιεργεια και λογικη (ισως και κατι αλλο που δεν μου ερχεται αυτη την στιγμη).
Αν το αναλύσουμε ίσως καταλήξουμε σε κάποιο κοινό σημείο, αλλά οι γνώμες μας (όχι μόνο οι δικές μας, αλλά όλων) διίστανται γενικώς, επειδή ο καθένας αντελήφθη διαφορετικά την αρχική ερώτηση του θέματος. Οπότε δε θα πω ούτε πως συμφωνώ, ούτε πως διαφωνώ.

Κάποιος είπε ότι φιλοσοφία δεν είναι επιστήμη.Όταν το πρωτοείπε σεβάστηκα την αποψή και δεν προσπάθησα να το αρνηθώ αφού και αυτό έχει μια λογική και το υποστιρίζουν αρκετοί.Αυτός ήταν ο πρώτος που προσπάθησε να
να επιβάλει τη γνώμη του με αυτά τα λόγια"Και ξαναλέω, η φιλοσοφία ΔΕΝ είναι επιστήμη",ενώ εγώ στην αρχή τουλάχιστον δεν έκανα κάτι τέτοιο,απλά συνέχισα να αποκαλώ τη φιλοσοφία επιστήμη χωρίς να θέλω να επιβάλω τη γνώμη μου.
Το ότι μένω σταθερός σ' αυτήν την άποψη δε σημαίνει ότι την επιβάλλω, όταν δε δέχομαι το αντίθετο. Όπως είπες κι εσύ, το να μεταπείσεις κάποιον από κάτι σε κάτι άλλο χρειάζεται λογική και επιχείρημα. Εφόσον λοιπόν δε μού απέδειξε κανείς μέχρι τώρα ότι η φιλοσοφία είναι επιστήμη, γιατί να αλλάξω την άποψή μου? Μέσα απ' αυτήν τη φτωχή, απρόσωπη συζήτηση, ακόμα και αν ήθελα, δε θα μπορούσα να την επιβάλλω. Αλλά το είπα και πιο πριν: η διάσταση των απόψεων οφείλεται κατά μείζονα λόγο σε σύγχυση εννοιών, όπως διαπίστωσες κι εσύ παρακάτω:
Άρα αφού χρησιμοποιώντας τις ίδιες λέξεις αναφερόμαστε σε διαφορετικά πράγματα(οχι ότι είναι κακό αυτό) δεν βρίσκω το λόγο να συνεχίσουμε,εξάλλου γινόμαστε και κουραστικοί.
...το οποίο είχα ήδη διαπιστώσει κι εγώ νωρίτερα, και μού είπες ότι το παίζω έξυπνος.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτό που εισέπραξα, εν τέλει, είναι ότι ο καθένας κατάλαβε διαφορετικά την ερώτηση, και εξ αρχής δεν υπήρχε ένας κοινός ορισμός εννοιών που προϋποτίθεται για να γίνει μια συζήτηση σαν αυτή. Ήταν εποικοδομητική, παρά ταύτα, γιατί βλέποντας τα πράγματα από την οπτική γωνία κάποιου άλλου, ακόμα κι αν είναι ακραία, μπορεί να σού φανερωθούν πράγματα που δε φανταζόσουν πριν, και να σού γεννήσουν προβληματισμούς. Αυτό είναι και το πρώτο πράγμα που κρατάω απ' το θέμα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Αν βαση θεωρειται αυτη που αναπτυχθηκε πρωτη, τοτε η φιλοσοφια ειναι κατα τη γνωμη μου η απαντηση στο ερωτημα, αν μπορει να θεωρηθει επιστημη (δεν μπορω να παρω θεση πανω σε αυτο αυτη τη στιγμη, λογω ελλειψης γνωσεων)...

Ο Αριστοτελης ομως, απ' ο,τι ξερω, ελεγε (λογικα οχι με βαση το ποια επιστημη εξελιχθηκε πρωτη) οτι βαση της φιλοσοφιας ειναι τα μαθηματικα... Κατι τετοιο δηλωνε και πιο πριν η επιγραφη εξω απο την ακαδημια του Πλατωνα, ετσι δεν ειναι;

Παρ' ολα αυτα, ξεφευγοντας απο τα ορια των επιστημων που εχουν να κανουν με τη σκεψη, η καλλιεργεια της γης δεν θα μπορουσε να θεωρηθει επιστημη; Ή το κυνηγι, το ψαρεμα κ.λπ. εφοσον χρειαζονται ειδικες γνωσεις; Ειδικα χωρις την γεωργια θα μπορουσε να πει κανεις οτι δεν θα υπηρχε πολιτισμος τωρα... :confused: Μαλλον το ερωτημα ειναι πολυ γενικο και περιορισμενο ταυτοχρονα...:confused:

Αλλα και παλι αν θα θελαμε να μεινουμε στα πλαισια της σκεψης, τοτε ειναι σιγουρο οτι χωρις γλωσσα αυτη δεν θα υπηρχε (η σκεψη), ισως και το αντιστροφο :confused:, αρα μαλλον θα πρεπει να ψαξει κανεις τη βαση των επιστημων στη γλωσσολογια π.χ. ή κατι τετοιο... :confused:

Μαλλον το ερωτημα ειναι πολυ γενικο και περιορισμενο ταυτοχρονα...:confused:

Ειλικρινα δεν ξερω, απλως παρεθεσα τις σκεψεις μου μηπως και βοηθηθει η συζητηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kel12

Νεοφερμένος

Η kel12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Η φιλοσοφια στην αρχαιοτητα πριν το Σωκρατη ερευνουσε και φυσικα ζητηματα και προβληματα του ανθρωπου. Αυτη λοιπον η φιλοσοφια που εμπεριεχει και μαθηματικα αλλα και φιλολογικα-ανθρωπολογικα ερεισματα ειναι η βαση ολων των επιστημων. Κατοπιν, η φιλοσοφια επικεντρωθηκε στον ανθρωπο και η επιστημη στο συμπαν. Η διαιρεση εγινε μεταγενεστερα και συνεπως δεν μπορει καποιο απο τα δυο συνολα να αποτελεσει μοναχο του ουτε χρονολογικα ουτε λογικα τη βαση της μετεπειτα εξελιξης. Απόδειξη οτι αυτα τα δυο δεν πρεπει να διαχωριστουν και να ζυγιστουν ειναι οτι η εμφυτη περιεργεια του ανθρωπου να εξηγησει τον γυρο του κοσμο (ο φιλοσοφικος του δηλαδη στοχασμος) πυροδοτησε τη μαθηματικη σκεψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
νομιζω πως ειναι η φιλοσοφία! αν κοιταξουμε καλα πως φτασαμε ως εδω όλα ξεκινησαν απο εκει και μετα ακολουθησαν τα μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι η φιλοσοφία γιατί μέσω των ερωτήσεων που έθετε ο άνθρωπος για να κατανοήσει τον κόσμο άρχισαν όλα.Τα μαθηματικά είναι εργαλείο για την μοντελοποίηση φαινομένων έτσι ώστε να ξέρουμε πως μεταβάλλονται με τον χρόνο έτσι ώστε νε μπορούμε να "τιθασεύσουμε" μερικά απο αυτά, και όχι η βάση των επιστημών.Η εξέλιξη των μαθηματικών πέρα απο το απλό άθροισμα έγινε μέσω της θέτησης ερωτημάτων.Το πυθαγόρειο θεώρημα που εμφανίζεται σε πολλά τμήματα των μαθηματικών και είναι πολύ χρήσιμο,"γεννήθηκε" τυχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο η απάντηση σε αυτό το ερώτημα έχει μια στάνταρ απάντηση. Πιστεύω πως όλα ξεκινούν από την λογική που έχουμε αναπτύξει σαν άνθρωποι. Όπότε θα πάω με την Φιλοσοφία και εγώ. Αλλά αν το δούμε εντελώς πρακτικά το θέμα, η βάση όλων είναι η Φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.melina

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Παιδιά, να πει την γνώμη του κι ένα άτομο θετικής. Ιατρική με τα χίλλλλλλλια θέλω να περάσω και θα νομίζεται ότι θα πω ότι η βασική επιστήμη είναι η ιατρική,αλλά όχι. Κατά τη γνώμη μου, η βάση όλων των επιστημών είναι η Φυσική.Όπου και δεις και να παρατηρήσεις υπάρχει Φυσική. Η μελέτη της ύλης, της κίνησης στο χώρο και στο χρόνο και γενικότερα η μελέτη της φύσης και των αντίστοιχων φυσικών φαινομένων πραγματοποιείται από την επιστήμη της Φυσικής. Όλες οι υπόλοιπες επιστήμες ακολούθησαν, με πρώτη από αυτές την φιλοσοφία η οποία δημιούργησε τα βασικά ερωτήματα που σχετίζοταν με την ύλη την οποία μελετά η Φυσική.

That's my opinion...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πρσσωπικά δε θεωρώ την ιατρική καθαρή επιστήμη αλλά ένα μότιβο από επιστήμες. Δε θεωρώ ούτε την φιλοσοφία επιστήμη παρόλα αυτά πιστεύω ότι δημιουργησε τις επιστήμες.

Η μάνα των επιστήμων δεν είναι επιστήμη (λογικό ) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
Και όμως τα Μαθηματικά συνυπάρχουν πέρα από την Φυσική ως αυτόνομος επιστημονικός χώρος με πολλούς κλάδους μελέτης. Πώς γίνεται τα Μαθηματικά ή η Φιλοσοφία να είναι ενότητες της Φυσικής, εφόσον τα Μαθηματικά και η Φιλοσοφία προϋπήρχαν της Φυσικής ως τρόπος ανθρώπινης σκέψης; Η Φυσική απλώς αποτέλεσε από έναν αιώνα και μετά, μια προσπάθεια του ανθρώπου να κατανοήσει τον κόσμο γύρω του. Τότε τα Μαθηματικά και η Φυσική είχαν κοινή διαδρομή. Μετά από ένα σημείο συνέχισαν διαφορετικές πορείες με συχνές διασταυρώσεις από άλλες "οδικές" αρτηρίες και γινόταν (και γίνεται) ανταλλαγή γνώσης. Η μεν Φυσική δανείζεται από τα Μαθηματικά για να μπορεί να ερμηνεύει με καλύτερες προσεγγίσεις την φυσική πραγματικότητα, τα δε Μαθηματικά εξελίσσονται όσο εξελίσσεται η ανθρώπινη σκέψη στην πορεία του ανθρώπινου πολιτισμού. Η Φιλοσοφία έρχεται να ερμηνεύσει μέσω διαλογικών καταστάσεων φυσικά, βιολογικά,...κτλ φαινόμενα που δεν έχουν μαθηματικώς αξιωματικοποιηθεί ή φυσικά, βιολογικά,...κτλ φαινόμενα τα οποία επιδέχονται ερμηνείες και εξηγήσεις εκεί που δεν δίνουν λύσεις τα Μαθηματικά. Όποιες "ενστάσεις" για παράδειγμα υπήρξαν μεταξύ θεωρητικών φυσικών π.χ. στον κλάδο της Κβαντομηχανικής, δημιούργησαν διάφορες φιλοσοφικές σχολές της Κβαντομηχανικής όπως η Σχολή του Bohm, η Σχολή της Κοπεγχάγης,...κτλ οι οποίες προσέγγιζαν διάφορα θέματα της Κβαντικής Φυσικής ιδίως το θέμα της πιθανοκρατίας (που οδήγησε στην Στατιστική Ερμηνεία της Κβαντομηχανικής με μετροθεωρητικούς χώρους καταστάσεων >> μαθηματική πιθανοθεωρία) με διαφορετική οπτική.

Μελίνα, η μελέτη κίνησης στον χώρο είτε ευθύγραμμα είτε καμπυλόγραμμα είναι ...μαθηματικά: ένας συνδυασμός της διαφορικής γεωμετρίας καμπυλών, διανυσματικού λογισμού και διαφορικών εξισώσεων. Ο 2ος νόμος του Νεύτωνα, ήταν η πρώτη γραμμική συνήθης διαφορική εξίσωση με σταθερούς συντελεστές που είναι μια μαθηματική εξίσωση με διαφορικά συναρτήσεων ..και αποτέλεσε την απαρχή για την φιλοσοφική θεωρία της αρχής του ντιντερμινισμού του Νεύτωνα, την δημιουργία του αχανούς ερευνητικού πεδίου των Μαθηματικών:

  • των Διαφορικών Εξισώσεων με Συνήθεις/Μερικές παραγώγους
  • την Μαθηματική Θεμελίωση της Διανυσματικής Ανάλυσης
  • της Γεωμετρικής Μηχανικής (ως σύγχρονης φυσικομαθηματικής ερευνητικής έκφρασης της Κλασικής Μηχανικής)...με μη Ευκλείδειες γεωμετρικές προεκτάσεις εμπλεκομένων και
  • φαινομένων μη γραμμικής πολυπλοκότητας και χάους σε θέματα μη γραμμικών ταλαντώσεων,..κτλ που οδήγησαν στον αχανή κλάδο της Μη Γραμμικής Ανάλυσης (ή Δυναμικής) και Θεωρίας του Χάους με τους επιμέρους ερευνητικούς αυτοτελείς κλάδους της Γεωμετρίας των Φράκταλς, της Γεωμετρικής Θεωρίας Ελέγχου, των Ολοκληρώσιμων (Κβαντικών) Συστημάτων, των Μη Γραμμικής Κυματικής Μηχανικής, της Μη Γραμμικής Οπτικής και της Μαθηματικής Βιολογίας αλλά
  • και την Μαθηματική αντιμετώπιση μη γραμμικών προβλημάτων της Ιατρικής (π.χ. περιπτώσεις ασθενειών ή ιατρικών απεικονιστικών τεχνικών), της Χημείας (π.χ. μη γραμμικά συστήματα χημικών αντιδράσεων), της Γεωλογίας (π.χ. μη γραμμική διάσπαση ραδιενεργών πετρωμάτων), της Οικονομίας (π.χ. προβλέψεις στο χρηματιστήριο με χαοτικές χρονοσειρές),...κτλ. Βέβαια μόνο εδώ παρατηρείται ερευνητική συνεργασία των Μαθηματικών μαζί με άλλους επιστήμονες...με κοινή γλώσσα επικοινωνίας τον προγραμματισμό σε κάποια αντικειμενοστραφή γλώσσα όπως C++.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dr.melina

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Πρσσωπικά δε θεωρώ την ιατρική καθαρή επιστήμη αλλά ένα μότιβο από επιστήμες. Δε θεωρώ ούτε την φιλοσοφία επιστήμη παρόλα αυτά πιστεύω ότι δημιουργησε τις επιστήμες.

Η μάνα των επιστήμων δεν είναι επιστήμη (λογικό ) :)
Οκ, είναι η προσωπική σου γνώμη αλλά θα διαφωνήσω λιγάκι μαζί σου, διότι η Ιατρική είναι και πάρα είναι πολύ καθαρή επιστήμη. Κρίνεται ορθό να μη λησμονούμε το γεγονός ότι η Ιατρική αποτελεί μία από τις αρχαιότερες των πρακτικών επιστημών. Εάν αναφέρεσαι στον Όρκο του Ιπποκράτη έχεις εν μέρει δίκιο διότι εκεί η Ιατρική ορίζεται ως Τέχνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Η φιλοσοφια ειναι αυτη που γεννησε τις επιστημες. Και λογικον. Πρωτα θα μαθουν οι ανθρωποι να σκεφτονται, να αναρωτιουνται, να αμφιβαλλουν και μετα θα περασουν στην αναπτυξη των υπολοιπων επιστημων. Αμεσως επομενα θεωρω τα μαθηματικα, εννοειται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Μαθηματικά διότι όπου και αν πας θα τα χρειαστείς αφού θα τα βρεις μπροστά σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Από ότι βλέπω εδώ μέσα...ο καθένας ανάλογα με το τι σπουδάζει υποστηρίζει και την δική του επιστήμη, κάτι απολύτως φυσιολογικό! Ωστόσο αυτό, μόνο ένα πράγμα μπορεί να δείξει και αυτό είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ! εγώ θεωρώ την γλώσσα, εσύ τα μαθηματικά,ο άλλος την φυσική κτλ κτλ...(παρεπιπτόντως η Ιατρική είναι Επιστήμη). Η ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΒΑΣΗ!!!! ειναι απλό! η Μετάφραση πχ έχει την γλώσσα, η επιστήμη των υπολογιστών έχει τα μαθηματικά κτλ...Δεν μπορούμε να υποστηρίζουμε ότι μαθηματικα είναι η βάση των επιστημών επειδή τα βλέπουμε μπροστά μας...χαίρω πολύ! και την γλώσσα την μιλάς καθημερινά και την σκέψη σου την χρησιμοποιείς καθημερινά! Γιατι να μην είναι και αυτές βάσεις των επιστημών? Τα μαθηματικά χρησιμεύουν σε συγκεκριμένους τομείς, η φυσική το ίδιο κτλ. Τελος πάντων, συγχιζομαι και χαλάω το τσι μου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
ειναι ξεκαθαρο...μαθηματικα,χωρις τα μαθηματικα δεν μπορει να υπαρξει φυσικη, χημεια, βιολογια και στην φιλοσοφια υπαρχει ο μαθηματικος τροπος σκεψης,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top