Ποια θεωρείτε τη βάση των Eπιστημών;

Βασική Επιστήμη

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 314)
  • Μαθηματικά

    Ψήφοι: 166 52.9%
  • Φυσική

    Ψήφοι: 43 13.7%
  • Χημεία

    Ψήφοι: 8 2.5%
  • Βιολογία

    Ψήφοι: 5 1.6%
  • Φιλοσοφία

    Ψήφοι: 92 29.3%

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
βαση της σκεψης μας ειναι τα μαθηματικα... και οταν λεω μαθηματικα δεν εννοω με τη μορφη εξισωσεων και συναρτησεων που τα διδασκομαστε στο σχολειο..αλλωστε και ο σωκρατης θεωρουσε βαση της μεθοδου του, που ηταν η διαλεκτικη τα μαθηματικα! ποια ειμαι εγω που θα τον αμφισβητησω; :P μπορει να πιστευουμε σε θεωρηματα και φιλοσοφιες αλλα αν τα πραγματα δεν τα βαλεις κατω με μαθηματικη ακολουθια δεν λυνεις το προβλημα.
Προηγείται η σκέψη, η αμφιβολία, και μετά το αξίωμα.

H φιλοσοφια ειναι το εναυσμα για τη βλακεια και τη χειραγωγηση του μυαλου.
Δεν αναφέρθηκα στη θεοσοφία / θεολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LYDIAG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LYDIAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
mr . blonde γινεσαι απολυτος
sparkl. και η σκεψη πως προκυπτει; μονη της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
και η σκεψη πως προκυπτει; μονη της;
Συνδυασμός μαθηματικών & φιλοσοφίας.

Και μη σπέυσετε όλοι οι θετικοτεχνολογικοί επιστήμονες να υπερασπιστείτε τα μαθήματά σας. Τα μαθηματικά και ιδίως η γεωμετρία είναι μία επιστήμη που θαυμάζω και, αν είχα τη δυνατότητα, θα επιθυμούσα να εντρυφήσω σε αυτήν. Είπα ότι τα μαθηματικά δεν είναι από μόνα τους η βάση των επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
στην ουσια δε διαφερουν πολυ η φιλοσοφια απο τα μαθηματικα..εμενα τουλαχιστον η φιλοσοφια μου φαινεται σαν..θεωρητικη εκφραση των μαθηματικων! Ας μη ξεχναμε αλλωστε, αγεωμετρητος μηδεις εισιτω ελεγε ο Πλατων ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Προηγείται η σκέψη, η αμφιβολία, και μετά το αξίωμα.


Δεν αναφέρθηκα στη θεοσοφία / θεολογία.
Η σκεψη και η αμφιβολια δεν αποτελουν κανενα ειδος φιλοσοφιας.Το οτι η η επιστημη προηλθε απο τη φιλοσοφια ή ακομα χειροτερα το οτι η ιδια φιλοσοφια αποτελει επιστημη ειναι παραμυθια.Χωνεψτε το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Τα μαθηματικα ειναι η επιστημη των επιστημων απλα η φιλοσοφια βαζει τα γκολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
mr . blonde γινεσαι απολυτος
Δεν γινομαι απολυτος, απλως λεω τη γνωμη μου.Για εμενα η φιλοσοφια δεν εχει καν λογο υπαρξης.
Μονο για ψευτοκουλτουριαρηδες μπορει να υπαρξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Δεν γινομαι απολυτος, απλως λεω τη γνωμη μου.Για εμενα η φιλοσοφια δεν εχει καν λογο υπαρξης.
Μονο για ψευτοκουλτουριαρηδες μπορει να υπαρξει.
Απ αυτο φαινεται οτι οντως δεν εχεις ασχοληθει καθολου με φιλοσοφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Απ αυτο φαινεται οτι οντως δεν εχεις ασχοληθει καθολου με φιλοσοφια.
Ενω εσυ που ασχολεισαι με τη φιλοσοφια τι εχεις κερδισει;
Τουλαχιστον δεν ασχολουμαι με πραγματα επειδη επιβαλλονται απο τους λεγομενους "ψευτοκουλτουριαρηδες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα στα Μαθηματικά και τη Φιλοσοφία .
Ακόμα και ο τρόπος σκέψης του Αριστοτέλη θυμίζει Μαθηματικά(ειδικά στην εξαγωγή συμπερασμάτων).
Ομως, προκειμένου να περάσεις στην πράξη, απαιτείται θεωρητικό υπόβαθρο .
Η Φιλοσοφία έχει ανοίξει πολλές πόρτες αν όχι σε όλους, στους περισσότερους τομείς.
Για αυτό το λόγο ψήφισα τη Φιλοσοφία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ενω εσυ που ασχολεισαι με τη φιλοσοφια τι εχεις κερδισει;
Τουλαχιστον δεν ασχολουμαι με πραγματα επειδη επιβαλλονται απο τους λεγομενους "ψευτοκουλτουριαρηδες".
τουλαχιστον φροντισα να ασχοληθω και με τα μαθηματικα, ωστε να μπορω να εχω αποψη και να μην πεταω ο,τι μου κατεβει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
νομιζω η φυσικη ειναι βαση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
τουλαχιστον φροντισα να ασχοληθω και με τα μαθηματικα, ωστε να μπορω να εχω αποψη και να μην πεταω ο,τι μου κατεβει;)
Τι εννοεις ασχοληθηκες;Ακομα και εγω που ημουν θετικη κατευθυνση δεν θεωρω οτι εχω ασχοληθει πραγματικα με τα μαθηματικα.Επειδη ξερεις να λυνεις μια εξισωση σημαινει οτι μπορεις να μιλας για μαθηματικα και να λες ψευτοφιλοσοφιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Υπάρχει μια ισχυρή συσχέτιση μεταξύ φυσικής φιλοσοφίας και των άλλων τομέων της επιστήμης, καθώς και με τις σημαντικότερες πτυχές της κοινωνικής, οικονομικής και της πολιτικής ζωής σε κάθε εποχή. Ως φυσική φιλοσοφία, εννοείται εδώ η θεωρία, η οποία εξηγεί τον τρόπο με τον οποίο ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται και κατανοεί τον Κόσμο, το σύμπαν γύρω του, τη Φύση, τη Ζωή, κλπ.
Θεωρείται δεδομένο ότι η φυσική φιλοσοφία μορφοποιεί την εκάστοτε κοσμοθεωρία και ιδιαίτερα κατά το παρελθόν, έχει διαμορφώσει τη δυτική κοινωνία, τις αξίες της, τη δομή και την ηθική της.
Στην πραγματικότητα η φυσική φιλοσοφία μπορεί να ονομαστεί η «Μητέρα της Επιστήμης».
Η κοσμοθέαση και η συσσωρευμένη γνώση που ο άνθρωπος είχε και εμπλουτίζει διαρκώς για τον κόσμο γύρω του, αποτέλεσε συχνά την "πυξίδα" του, το σημείο εκκίνησης των ερευνών, ώς και των φιλοδοξιών του...
Το αποτέλεσμα αυτών είναι, η διαρκής πρόοδος σε σχέση με πρίν και η εύρεση νέων επιστημών, οι οποίες πάντα προκύπτουν απο την ανάγκη απάντησης σε νέα ερωτήματα.....
Επειδή τα ερωτήματα γεννιούνται μόνο με φιλοσοφία, αυτή είναι η «Μητέρα της Επιστήμης» γιατί η εμπειρία, η νοητική αφαίρεση και ο συλλογισμός είναι τα μόνα αποδεκτά εργαλεία του επιστημονικού οπλοστασίου.
Το μοντέλο για την προσέγγιση των επιστημών, σύμφωνα με τον Αριστοτέλη είναι: προκείμενες αρχαί (αληθείς και αναγκαίες)-συλλογισμός-απόδειξη-συμπέρασμα.
Οι Αρχαίοι Έλληνες ήταν αυτοί ακριβώς που διαμόρφωσαν την ορθολογική αντίληψη «ότι ο κόσμος είναι ένα τακτοποιημένο σύνολο και λειτουργεί με νόμους που μπορεί να τους ανακαλύψει το ανθρώπινο μυαλό». Η εκπληκτική αυτή σύλληψη ότι, δηλαδή, η «εννοιολογική…σκέψη…μεσολαβεί ανάμεσα στη συνείδηση και στη φύση» διέπει μέχρι και σήμερα την επιστήμη, η οποία διαφοροποιείται από την αρχαία ως προς το ότι έγινε πιο συγκεκριμένη, επαγωγική, μετρική, πειραματική. Ο επιστήμονας θα εφαρμόσει την επαγωγή με στοιχεία που θα αντλήσει από τις παρατηρήσεις του στη φύση αλλά, για να ισχύσει η αρχή του αποκλεισμού των άσχετων δεδομένων, θα πρέπει να βασιστεί «στην τεχνητή αναπαραγωγή της φύσης που είναι το πείραμα».
Σύμφωνα με τον Αριστοτέλη φύσις είναι το σύνολο των αυτόνομων μεταβλητών πραγμάτων, «που είναι προικισμένα με ουσιώδη ύπαρξη αλλά ανήκουν στον κόσμο της ύλης και της κίνησης», αντικείμενα που έχουν, δηλαδή, «μια ενδογενή ικανότητα εκτέλεσης διαδικασιών»[. Και την επιστήμη που ασχολείται με αυτά την ονομάζει φυσική ή φυσική φιλοσοφία.
Το τελευταίο πείραμα του CERN είναι απάντηση στο επάνω και σε όλες τις επιστήμες που λειτουργήσαν καλύπτωντας όλους τους αναγκαίους τομείς π.χ μαθηματικά,φυσική,χημεία,αστροφυσική και πάει λέγοντας...
Όμως τι πραγματικά του CERN ανακάλυψε;; Επιβεβαίωσε αυτό που προείπαν θεωρητικά οι πρόγονοί μας Ελληνες φιλόσοφοι και κυρίως ο Ηράκλειτος: Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ'αυτό μένειν. Επίσης υποστήριζε ότι η πρωταρχική ουσία στον κόσμο είναι η ενέργεια (το πυρ).
Ο κόσμος για τον Ηράκλειτο δεν είναι αποτέλεσμα δημιουργίας ή γέννεσης, αλλά προϋπάρχει προαιώνια και περιγράφεται ως ζωντανή φωτιά, η οποία εναλλάξ δυναμώνει και εξασθενεί, χωρίς ποτέ να σβήνει εντελώς, «κόσμον τόνδε τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησε, αλλ’ ην αεί και έστιν και έσται πυρ αείζωον, απτόμενον μέτρα και αποσβεννύμενον μέτρα» και ακόμη «συνάψιες όλα και ουχ όλα, συμφερόμενον διαφερόμενον, συνάδον διάδον ∙ εκ πάντων εν και εξ ενός πάντα»
Σήμερα, μετά την πειραματική επιβεβαίωση της θεωρίας του Αϊνστάιν γνωρίζουμε βέβαια ότι αυτό είναι αλήθεια και ότι η ύλη και η ενέργεια είναι το ίδιο πράγμα σε διαφορετική κατάσταση και το Μποζόνιο Χιγκς που προσδίδει μάζα στην ύλη.

Μπορεί όποιος δεν πείσθηκε ακόμη, να απαντήσει διαφορετικά;; Τα ερωτήματα γεννιούνται μόνο με φιλοσοφία.
Άν δεν υπήρχαν τα ερωτήματα της φιλοσοφίας, θα υπήρχαν επιστήμες;;

:clapup: Να γιατί είναι η φιλοσοφία είναι η μήτρα/μητέρα των επιστημών. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Οι θρησκείες είναι η βάση των επιστημών. Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Χαχαχαχα για γελια απλα.Μου λες οτι εξαιτιας καποιων θεωριων ,που θεωρουνται φιλοσοφια υπαρχουν οι επιστημες.
Ελεος με αυτες τις θεωρητικες μπουρδες που αραδιαζουν μερικοι(αναμεσα τους και λαμπροι επιστημονες πιστευοντας οτι ειναι ο μονος τροπος να προσεγγισουν τις επιστημες οι υπολοιποι ανθρωποι).
Ακομα και αν ισχυαν αυτα που γραφεις,η φιλοσοφια δεν μπορει να ειναι η μητερα των επιστημων αφου δεν ειναι ΕΠΙΣΤΗΜΗ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πες μου τι ορίζεις ως επιστήμη, λοιπόν, αφού μιλάς, και σε τι υστερεί η φιλοσοφία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Πωπω. Είσαι ο ορισμός της άγνοιας, για να είμαι ευγενικός.
Ξεστραβώσου διαβάζοντας τίποτα, να δεις πώς-από πού ήρθαν στην επιφάνεια οι «επιστήμες», και μετά μίλα.

Πες μου τι ορίζεις ως επιστήμη, λοιπόν, αφού μιλάς, και σε τι υστερεί η φιλοσοφία;

Σοβαρα τωρα,αμα γυρισεις πισω σελιδες,θα δεις οτι λεει μονο ''η φιλοσοφια δεν ειναι επιστημη'' χωρις καμια τεκμηριωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Πληροφοριακα,ιδρυτης της Λογικης ειναι ο Αριστοτελης :teasing::teasing::teasing::teasing::teasing::teasing:

Οπου Χ Αριστοτελης
Χ=ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Δεν γινομαι απολυτος, απλως λεω τη γνωμη μου.Για εμενα η φιλοσοφια δεν εχει καν λογο υπαρξης.
Μονο για ψευτοκουλτουριαρηδες μπορει να υπαρξει.
Χρόνια ήθελα να τα πω γι' αυτούς τους βλαμένους Σωκράτη, Πλάτωνα, Αριστοτέλη, Ηράκλειτο και άλλους πολλούς Αρχαίους Έλληνες φιλόσοφους. Δεν είχαν κανένα λόγο να υπάρξουν.
Πρέπει να ντρέπονται οι διοικήσεις των Ελληνικών και των ξένων πανεπιστημίων που αναγκάζουν τους καημένους τους φοιτητές να διαβάζουν αυτούς τους ασήμαντους. Είναι κάτι ψευτοκουλτουριάρηδες εκεί μέσα που επιμένουν να ασχολούνται (και να παιδεύουν και τα παιδιά) μ' αυτούς του ηλίθιους τους φιλόσοφους.
Είναι ξεκάθαρο νομίζω ότι δεν είμαι απόλυτος, απλώς λέω τη γνώμη μου.

Υ.Γ. Φίλε μου, συγγνώμη για το ύφος, αλλά θυμώνω όταν μιλάμε για πράγματα που δε γνωρίζουμε, με το φανατισμό του οπαδού στο ποδόσφαιρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top