Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδατε;

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
El Hombre de las Caras- Ο άνρωπος με τα χίλια πρόσωπα και το Contratiempo(απο τα καλυτερα αστυνομικα θριλερ)
Τρομερο και ανατρεπτικο. Την προτεινω οπως επισης και το Contratiempo.
Ψαχνω τωρα να δω καμια γαλλικη ταινια ειτε κωμωδια/κομεντι/δραμα ειτε περιπετεια/θριλερ. Εχετε να προτεινετε κατι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Μυστηρίου / νουάρ, σου κάνουν; Du rififi chez les hommes και Les Diaboliques. Υπέροχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
@Lancelot

Μερικές που μου 'ρχονται στο μυαλό...

> Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?
> Elle
> Intouchables
> 8 Femmes
> Rust and Bone
> Les Choristes
> Le Prenom
> The Dinner Game
> Amour
> Amelie
> A Prophet

Καταρχην Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας . Δεν διευκρινησα στο μηνυμα μου ότι ειμαι μεγαλος φαν του Ευρωπαικου κινηματογραφου. Αρκετες απο αυτες τις εχω δει . Επελεξα να δω το Amour αρχικα.
Θελώ τη γνωμη σας για την ταινια : Η συνομωσια της σκιας με πρωταγωνιστη το φρανσουα κλουζε.
Ενα ακομη φανταστικο θριλερ του γαλλικου κινηματογραφου ειναι : Un Homme Ideal . Δειτε το απλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
American Beauty
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Medianeras
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,886 μηνύματα.
Μια εσθονικη ταινία...
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Fencer

«Ο Ξιφομάχος»

Η δράση της ταινίας εκτυλίσσεται στη δεκαετία του ’50 στην Εσθονία. Αφορά έναν νεαρό εσθονό ξιφομάχο, ο οποίος φεύγει από το Λένινγκραντ για να γλιτώσει από την ρωσική μυστική αστυνομία. Αναγκάζεται να επιστρέψει στην πόλη που γεννήθηκε. Γίνεται δάσκαλος γυμναστικής σε ένα τοπικό σχολείο και μαθαίνει στα παιδιά ξιφασκία. Το παρελθόν όμως συνεχίζει να τον κυνηγά και τον φέρνει μπροστά σε μια πολύ δύσκολη απόφαση.

Ο φινλανδός σκηνοθέτης, Κλάους Χέρο δεν ενδιαφερόταν στην αρχή για το πρότζεκτ:

Δεν ήθελα να διαβάσω το σενάριο. Όταν με ρώτησαν αν θέλω να διαβάσω ένα σενάριο που εκτυλίσσεται στην Εσθονία, τη δεκαετία του ’50, είπα παιδιά ακούγεται εντελώς αδιάφορο. Αλλά απάντησα ότι θα το διαβάσω από ευγένεια. Αλλά όταν ξεκίνησα να διαβάζω γι’ αυτό το άτομο που θέλει να μείνει μακριά και να κρυφτεί από όλους, ενώ είναι δάσκαλος εντυπωσιάστηκα. Οι μαθητές τον βλέπουν σαν πατέρα τους, άρα είναι αδύνατο να κρυφτεί. Νομίζω ότι η σύγκρουση ανάμεσα στο να μείνει μόνος του και να είναι με τα παιδιά που τον χρειάζονται έχει πολύ ενδιαφέρον

Μου άρεσε οπτικά η ιδέα αυτού του γκρίζου, χειμωνιάτικου επαρχιακού χωριού, όπου ξαφνικά παρεμβάλλεται κάτι σαν χορός, σαν μπαλέτο. Αυτό είναι η ξιφασκία. Η ξιφασκία είναι λευκή και κομψή. Και έπειτα έχεις την καθημερινή γκρίζα ζωή της κομμουνιστικής Εσθονίας. Αυτή ήταν μια πανέμορφη οπτικά εικόνα για μένα».

Η ταινία είναι μια δραματοποιημένη παρουσίαση της ζωής του Έντελ Νέλις, του εσθονού προπονητή ξιφασκίας, που δημιούργησε μια σχολή, στη δεκαετία του ’50, στην οποία ακόμη και σήμερα προπονούνται ξιφομάχοι.

«Υπάρχουν πολλά θέματα στην ταινία. Αυτό είναι το φόντο, η Εσθονία του ’50, μια εποχή καχυποψίας. Όλοι φοβούνταν όλους. Αν έλεγαν κάτι λάθος, αν προσέβαλαν κάποιον, αμέσως θα τους κατέδιδαν στις αρχές. Για μένα «Ο Ξιφομάχος» έχει να κάνει κυρίως με τη σχέση μεταξύ ενηλίκων και παιδιών. Πώς πρέπει να συμπεριφερόμαστε στα παιδιά; Και μετά έχουμε το θέμα της ταινίας, που σε μια γραμμή είναι:

“Κράτησε την απόσταση”. Στην ξιφασκία, όταν μάχεσαι, πρέπει να βλέπεις που βρίσκεται ο άλλος. Πρέπει να κρατάς τις αποστάσεις και να ξέρεις που είναι ο άλλος. Για μένα το θέμα της ταινίας είναι αυτό: εάν κρατάς την απόσταση από τον καθένα και το καθετί, θα είσαι ασφαλής, αλλά η ζωή σου θα είναι χωρίς νόημα

Κάθε φορά που εμπιστεύεσαι κάποιον, παίρνεις ρίσκο. Μπορεί να προδοθείς. Πρέπει να ρισκάρεις, γιατί αλλιώς η ζωή είναι χωρίς νόημα και πολύ θλιβερή» πρόσθεσε ο σκηνοθέτης.

https://gr.euronews.com/2015/12/17/finnish-movie-the-fencer-tells-tale-of-1950s-estonia
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Das experiment για δεύτερη φορά. Κοινωνικό θρίλερ που βασίζεται στο Stanford Prison Experiment.
Συγκεκριμένα, οι συμμετέχοντες στο πείραμα - άνδρες άγνωστοι μεταξύ τους - καλούνται να περάσουν δύο εβδομάδες συμβιώνοντας σε περιβάλλον φυλάκισης, με αντάλλαγμα ένα σημαντικό χρηματικό ποσό. Αφού πρώτα υποβάλλονται σε ψυχολογικές μετρήσεις και βρίσκονται όλοι ψυχικά υγιείς, χωρίζονται σε φύλακες και φυλακισμένους. Κάτω από το συγκεκριμένο πλαίσιο και έχοντας το ελεύθερο, κρυμμένοι και καλυμμένοι πίσω από το ρόλο, βγάζουν στη φόρα απωθημένες επιθυμίες και κάπου εκεί κρίνονται τα όρια μεταξύ κοινωνικής νόρμας, ηθικής συμπεριφοράς και πολλών, πολλών άλλων. Κάποιοι τη βρήκαν αργή, βαρετή και αρκετά προβλέψιμη. Εμένα μου άρεσε πολύ.
Υπάρχει και η αμερικανίστικη εκδοχή με τον Adrien Brody, αλλά, για εμένα, η γερμανική είναι 1000 φορές καλύτερη, πιο προσεγμένη και πιο "σκληρή" ίσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
To The Bone (2017)

Ήθελα να την δω από τότε που είχα πετύχει το trailer και σήμερα είδα τυχαία ότι κυκλοφόρησε.
Το Netflix το 'χει γυρίσει γενικά στο να προσεγγίζει ωραία θεματάκια. Η Lily Collins ήταν πάρα πολύ καλή στο ρόλο της Ellen/Eli, μιας 20χρονης με ψυχογενής ανορεξία και φαίνεται ότι δεσμεύτηκε πολύ με το ρόλο κρίνοντας και από την εικόνα της στην ταινία.Έχασε αρκετά κιλά. Νομίζω ότι η ταινία προσέγγισε καλά το θέμα της ανορεξίας και των διαταραχών πρόσληψης τροφής γενικότερα (βλέπουμε διάφορα περιστατικά στο threshold). Είχε κάποιες σκηνές, οι οποίες ήταν σοκαριστικές λόγω του ευαίσθητου περιεχομένου τους.
Δυστυχώς, αυτό που με χάλασε στην ταινία ήταν ο Keanu Reeves πράγμα που δεν περίμενα. O χαρακτήρας που υποδύθηκε μου φάνηκε κενός και αδιάφορος,πράγμα που ήταν κακό μιας και είναι ο γιατρός της ταινίας. Ίσως να φταίει και η ερμηνεία του Keanu Reeven, η οποία μου φάμηκε keaνή (pun intended) χωρίς συναίσθημα.

Σχολιάζω γιατί πρώτον θα σκάσω και δεύτερον είδα μια άλλη ταινία με την ίδια πρωταγωνίστρια. Αυτό που δεν μ'αρεσει σ'ολο το κονσεπτ ειναι ότι έκαναν την ηθοποιό να χάσει τόσα κιλά ενώ παλιότερα αντιμετώπιζε και η ίδια προβλήματα με την ανορεξία. Εντελώς ανεύθυνο και δεν ξέρω πως της το επέτρεψαν αυτό οι γιατροί της, εκτός κι αν έχει ξεπεράσει το πρόβλημα κατά το μεγαλύτερο μέρος του αλλά και παλι... (για τα λεφτά όλα γίνονται θα μου πεις :P) Ήταν ήδη αδύνατη και θα μπορούσε να πρωταγωνιστήσει και ετσι και επιτέλους μια φορά να δούμε κάπου ότι δεν πρέπει να περιμένεις μέχρι να φτασεις σε τόσο άσχημο σημείο για να ζητήσεις βοήθεια. Τεσπα, κατά τ'αλλα δεν μπορώ να δω την ταινία για κάποιους λόγους για να έχω γνώμη. Πάντως μ'αρεσει πολυ ο Keanu Reeves, κριμα αν όντως ο ρόλος του δεν είχε βάθος.
Εγώ είδα την ταινία Love, Rosie, ψάχνοντας για κάτι ανάλαφρο να δω,την είχα ξαναδεί αλλά όχι ολόκληρη. Είναι ρομαντική κομεντί χωρίς να είναι πολύ cheesy, αν θέλετε να δείτε κάτι ανάλαφρο για να περάσετε την ώρα σας την συνιστώ ανεπιφύλακτα, είναι ο,τι πρέπει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Arrival.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
The Circle
https://www.imdb.com/title/tt4287320/
Δεν τρελάθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Εγώ, ο Ντάνιελ Μπλέικ
https://www.imdb.com/title/tt5168192/
Καλη, συγκινητικη...να πω την αληθεια στεναχωρηθηκα πολυ στο τελος...:cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,886 μηνύματα.
Λογοκριμένο απο το σοβιετικό καθεστώς κι αυτό... Αντέι Ρουμπλιώφ...
https://en.wikipedia.org/wiki/Andrei_Rublev_(film)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,886 μηνύματα.
Σφαγές χιλιαδων Πολωνών under the soviet regime... Για γερά νεύρα....
https://en.wikipedia.org/wiki/Katyń_(film)


With the fall of communism in Poland in 1989, the first non-communist Polish government immediately acknowledged that the crime was committed by the Soviets. In 1990, Mikhail Gorbachev acknowledged Soviet responsibility for the Katyn massacre for the first time.[2] In 1991, Boris Yeltsin made public the documents which had authorised the massacre.[2]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
dunkirk

πολύ ωραία ταινία... μου άρεσε πολύ το αντιπολεμικό -οριακά αντιηρωικό- μήνυμά της.
Πολύ καλή σκηνοθεσία, αν και πολλοί μπερδεύτηκαν με τα διαφορετικά χρονικά επίπεδα ( Nolan γαρ :P )

Συμβουλή: αν είστε σε στενάχωρη φάση, απλά αφήστε την για αργότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είδα χθες -επιτέλους- το Πράσινο Μίλι. Και δώωωωστου κλάμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εγώ είδα χθες -επιτέλους- το Πράσινο Μίλι. Και δώωωωστου κλάμα.
Nαι πολύυυ καλή ταινία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Prometheus οχι ασχημο οσο περιμενα
Alien Covenant wtf? :confused:

Valerian
ειναι λες και καποιος ηθελε να φτιαξει ντοκιματερ για το πως θα ναι η γαλαξιακη ζωη οταν οι γενιες μας θα ναι σκονη αλλα επρεπε να πεταξει ενα μοντελο, εναν εφηβο με dub φωνη (πρεπει να δω τιποτε αλλο μ αυτον να δω τι φωνη εχει) και μια προβλεψιμη υποθεση μεσα ωστε να βρει παραγωγους και στουντιο...
Κράτα το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
The sense of an ending Καλούτσικη ήταν μωρέ. Το σενάριο δε με ενθουσίασε αλλά η ηθοποιία ήταν αξιοπρεπής. Επίσης το τέλος... απλά το τέλος...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top