Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδατε;

Imagine01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Πρόσφατα πήγα στο σινεμά και είδα την ταινία "War of the planets of apes (2017) " Εξαιρετική ταινία κατά την άποψη μου!;) Η ταινία είχε την ιδανική δράση και το ιδανικό δράμα,δεν ήταν "υπερβολική" ,όπως κάποιες άλλες ταινίες που όλη την ώρα έχουν πολλές μάχες και σκοτωμούς.. :cold:¨Μέσα από μια ταινία μου ήρθαν πολλές σκέψεις στο μυαλό,καθώς η ταινία περνά ένα σημαντικό μήνυμα σε εμάς τους ανθρώπους.. (θα μου πείτε όλες οι ταινίες περνάνε ένα μήνυμα), ναι άλλα εγώ πρώτη φορά ένιωσα τόσο έντονα το μήνυμα αυτό να διαπερνά στον εγκέφαλο μου, και να με βάζει σε θέση να αναλογιστώ,να συνδυάσω και να συγκρίνω σκηνές από την ταινία με προσωπικές μου σκηνές/στιγμές από την ζωή μου. Όλα ήταν με μέτρο πράγμα που με έκανε να λατρέψω την ταινία και σε αρκετά σημεία συγκινήθηκα κιόλας :cry_x: (άμα συγκινηθώ πάει να πει ότι η ταινία είναι καλή :hehe: ) :whistle: Στην αρχή δίσταζα να την δω,γιατί πίστευα ότι δεν θα μου άρεσε και ότι θα ήταν μια ταινία όλο μάχες και σκοτωμούς και σκεφτόμουν "όχι κλάψα πάλι" :worry: ,αλλά τελικά ήταν τελείως διαφορετική από όσο την είχα φανταστεί :hmm:,γεγονός που με άφησε πολύ ικανοποιημένη και για αυτό την βαθμολογώ με 10/10 :P
Tip: Μην βγάζετε ποτέ συμπεράσματα από έναν τίτλο,οι ταινίες πάντα αποδεικνύουν το αντίθετο από αυτό που είχατε φανταστεί. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Πρόσφατα πήγα στο σινεμά και είδα την ταινία "War of the planets of apes (2017) " Εξαιρετική ταινία κατά την άποψη μου!;) Η ταινία είχε την ιδανική δράση και το ιδανικό δράμα,δεν ήταν "υπερβολική" ,όπως κάποιες άλλες ταινίες που όλη την ώρα έχουν πολλές μάχες και σκοτωμούς.. :cold:¨Μέσα από μια ταινία μου ήρθαν πολλές σκέψεις στο μυαλό,καθώς η ταινία περνά ένα σημαντικό μήνυμα σε εμάς τους ανθρώπους.. (θα μου πείτε όλες οι ταινίες περνάνε ένα μήνυμα), ναι άλλα εγώ πρώτη φορά ένιωσα τόσο έντονα το μήνυμα αυτό να διαπερνά στον εγκέφαλο μου, και να με βάζει σε θέση να αναλογιστώ,να συνδυάσω και να συγκρίνω σκηνές από την ταινία με προσωπικές μου σκηνές/στιγμές από την ζωή μου. Όλα ήταν με μέτρο πράγμα που με έκανε να λατρέψω την ταινία και σε αρκετά σημεία συγκινήθηκα κιόλας :cry_x: (άμα συγκινηθώ πάει να πει ότι η ταινία είναι καλή :hehe: ) :whistle: Στην αρχή δίσταζα να την δω,γιατί πίστευα ότι δεν θα μου άρεσε και ότι θα ήταν μια ταινία όλο μάχες και σκοτωμούς και σκεφτόμουν "όχι κλάψα πάλι" :worry: ,αλλά τελικά ήταν τελείως διαφορετική από όσο την είχα φανταστεί :hmm:,γεγονός που με άφησε πολύ ικανοποιημένη και για αυτό την βαθμολογώ με 10/10 :P
Tip: Μην βγάζετε ποτέ συμπεράσματα από έναν τίτλο,οι ταινίες πάντα αποδεικνύουν το αντίθετο από αυτό που είχατε φανταστεί. ;)

Οι πρώτες 2 ταινίες που έχω δει δεν μου άρεσαν καθόλου. Δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει αυτή.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagine01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Οι πρώτες 2 ταινίες που έχω δει δεν μου άρεσαν καθόλου. Δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει αυτή.:/:
Να σου πω την αλήθεια ούτε εγώ έχω δει τις πρώτες δύο ταινίες :shifty: :lol: Πήγα στο σινεμά που λες, και μου πρότεινε η φίλη μου να δούμε αυτή την ταινία, παρόλο που εγώ δεν είχα δει τις δύο προηγούμενες :P, οπότε είπα γιατί όχι, και στο τέλος έμεινα αρκετά ικανοποιημένη :whistle: "Ούτε εγώ ήμουνα σίγουρη στην αρχή :hmm:, νόμιζα ότι θα ήταν βαρετή και χάλια αλλά τελικά στο τέλος *κατά την δική μου άποψη* , την βρήκα καταπληκτική. Η πλοκή της ταινίας με εξέπληξε και η σειρά των σκηνών ήταν πολύ ενδιαφέρουσα.
Εκεί ειδικά όπου οι γορίλες είχαν οικεγενειακές στιγμές μεταξύ τους :P αυτό ειδικά με άγγιξε straight to my heart :")
Δες το trailer, και πάρε μια ιδέα για την ταινία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Trainspotting 2, 9/10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Jane Wants A Boyfriend
"A young woman with Asperger's tries to find her first boyfriend with a little help from her older sister."
Βασικά, η περιγραφή στο imdb είναι λίγο fail. Η ταινία δεν είχε τόσο να κάνει με το να βρει αγόρι όσο με τη σχέση που είχε με την αδερφή της. Καλή ταινιούλα. Ένα 7αράκι το αξίζει. Δεν έχω δει ακόμη κάποια στο συγκεκριμένο θέμα (πέρα από mary and max) που να με συνεπάρει.Και το Adam καλούτσικο ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
The Hippopotamus
αγγλικη κωμωδια με την απαραιτητη ποσοτητα αηδιας/self deprication/humor.
φαση ειχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Αν ενδιαφέρεστε για αστυνομικό θρίλερ, προτείνω τον "Αόρατο Επισκέπτη" (Contratiempo / The Invisible Guest).
Ισπανική ταινία, εξαιρετική στο είδος της. Με διαρκείς ανατροπές, κρατά το ενδιαφέρον του θεατή μέχρι το τέλος.
Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Θέλω και εγώ να δω τον αόρατο επισκέπτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
To The Bone (2017)

Ήθελα να την δω από τότε που είχα πετύχει το trailer και σήμερα είδα τυχαία ότι κυκλοφόρησε.
Το Netflix το 'χει γυρίσει γενικά στο να προσεγγίζει ωραία θεματάκια. Η Lily Collins ήταν πάρα πολύ καλή στο ρόλο της Ellen/Eli, μιας 20χρονης με ψυχογενής ανορεξία και φαίνεται ότι δεσμεύτηκε πολύ με το ρόλο κρίνοντας και από την εικόνα της στην ταινία.Έχασε αρκετά κιλά. Νομίζω ότι η ταινία προσέγγισε καλά το θέμα της ανορεξίας και των διαταραχών πρόσληψης τροφής γενικότερα (βλέπουμε διάφορα περιστατικά στο threshold). Είχε κάποιες σκηνές, οι οποίες ήταν σοκαριστικές λόγω του ευαίσθητου περιεχομένου τους.
Δυστυχώς, αυτό που με χάλασε στην ταινία ήταν ο Keanu Reeves πράγμα που δεν περίμενα. O χαρακτήρας που υποδύθηκε μου φάνηκε κενός και αδιάφορος,πράγμα που ήταν κακό μιας και είναι ο γιατρός της ταινίας. Ίσως να φταίει και η ερμηνεία του Keanu Reeven, η οποία μου φάμηκε keaνή (pun intended) χωρίς συναίσθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Είδα το Trainspotting χθες το βράδυ. Μου άρεσε αρκετά, όμως με άφησε με την εντύπωση ότι υπήρχε κάτι που δεν κατάλαβα. Ήταν όμως πολύ ωραίο, και είχε και ωραία μουσική. Συνεχίζω με το δεύτερο.

Το Don't Breathe που το έχω κατεβασμένο στον υπολογιστή τόσους μήνες αξίζει να το δω ή μπα; Πώς σας φάνηκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Είδα πριν κάτι μέρες το Paterson και μου φάνηκε πολύ γλυκιά ταινία! :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Είδα προχθές το Trainspotting 2, και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ, ίσως λίγο περισσότερο από την πρώτη ταινία. Συμπλήρωσε νοηματικά την πρώτη, και μου έλυσε την απορία που είχα μόλις τελείωσε η πρώτη ταινία για το "τί έγινε μετά". Μου άρεσε η εξέλιξη της ιστορία, όλα πάρα πολύ ωραία. Πάρα πολύ καλή.

Είδα και το Don't Breathe. Ενώ με τρόμαξε ελάχιστα, με άγχωσε πάαααρα πολύ και σε μερικές σκηνές, ειδικά προς το τέλος μου δημιουργούσε και εκνευρισμό. Στα τελευταία δυο-τρία λεπτά τη σταμάτησα για λίγο, για να ηρεμήσω. Γενικά ήταν μια καλή ταινία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Είδα την Αποπλάνηση (The Beguiled) και, ενώ πήρε βραβείο σκηνοθεσίας στις Κάννες και είχα καλά ratings, τη βρήκα πραγματικά ανιαρή. Τόσο που κοιμήθηκα αρκετά κατά τη διάρκειά της και δεν βρισκόμουν καν στο σπίτι μου αλλά έξω, σε θερινό κινηματογράφο. Την ίδια γνώμη είχε και το άτομο μαζί με το οποίο την είδαμε, αλλά πραγματικά θα ήθελα να ακούσω και την άποψη άλλων πάνω σε αυτή την ταινία.

Δεν περίμενα πολλά από αυτή για να είμαι ειλικρινής, αλλά ακόμη και οι μηδαμινές μου προσδοκίες ισοπεδώθηκαν. Έμαθα όμως πως η ομώνυμη του 1971 είναι καλή οπότε ίσως επιχειρήσω να δω κι εκείνη.

γενικοτερα με τι αισθηση σε αφησε; θα την προτεινες σε καποιον να τη δει;

Ήταν καλούλα, δεν τρελάθηκα κιόλας ούτε μπορώ να πω ότι θα μου μείνει, πράγμα που συμβαίνει σπανίως.
Με άφησε με σκέψεις πάνω στις ανθρώπινες σχέσεις και τις προτεραιότητες των ανθρώπων, καθώς και σκέψεις σχετικά με το περιβάλλον. Οι τελευταίες ήτανε έμμεσα συνυφασμένες με την ταινία, καθώς ήταν περισσότερο δικές μου συνάψεις και επομένως αυθαίρετες σκέψεις παρά συμπεράσματα που βγαίνουν αβίαστα από την πλοκή της ταινίας. Ούτε θα την πρότεινα ούτε δεν θα την πρότεινα. Σίγουρα δεν θα απέτρεπα κάποιον να την δει γιατί έχει να προσφέρει σε κάθε περίπτωση, αλλά αν είχα μερικές ταινίες να προτείνω, δεν θα έδινα προτεραιότητα στη συγκεκριμένη.

Έχοντας πει αυτό, πρόσφατα ξαναείδα το Princess Mononoke, για να τη δείξω σε μια φίλη μπας και σωθεί η αντίληψή της για τα anime. Είναι πραγματικά καταπληκτική, με πολύ καλή και πρωτότυπη πλοκή, διάχυτα μηνύματα σχετικά με το περιβάλλον, την καταστροφή του και τη σχέση του ανθρώπου με τη φύση και τα ζώα καθώς και soundtrack που σαγηνεύει. Πραγματικά να τη δείτε όσοι δεν την έχετε δει, αξίζει με τα χίλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν ενδιαφέρεστε για αστυνομικό θρίλερ, προτείνω τον "Αόρατο Επισκέπτη" (Contratiempo / The Invisible Guest).
Ισπανική ταινία, εξαιρετική στο είδος της. Με διαρκείς ανατροπές, κρατά το ενδιαφέρον του θεατή μέχρι το τέλος.
Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.:)

Μόλις την είδα, μου άρεσε αρκετά!
Ο ισπανικός κινηματογράφος είναι αρκετά ποιοτικός σε αστυνομικά/θρίλερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@alcyone & Ερινύς

Μπορείτε να δείτε και το El Cuerpo/The Body (2012), του ίδιου σκηνοθέτη, αν δεν την έχετε δει. Αρκετά καλή κι αυτή, αν και για μένα ένα κλικ παραπάνω είναι το Contratiempo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ααα, σ ευχαριστούμε!
Θα την δω αύριο αν είναι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Jane Wants A Boyfriend
"A young woman with Asperger's tries to find her first boyfriend with a little help from her older sister."
Βασικά, η περιγραφή στο imdb είναι λίγο fail. Η ταινία δεν είχε τόσο να κάνει με το να βρει αγόρι όσο με τη σχέση που είχε με την αδερφή της. Καλή ταινιούλα. Ένα 7αράκι το αξίζει. Δεν έχω δει ακόμη κάποια στο συγκεκριμένο θέμα (πέρα από mary and max) που να με συνεπάρει.Και το Adam καλούτσικο ήταν.

Aυτή η υπόθεση μου θυμίζει μια σουηδική που είχα δει.
Αν κατάλαβα καλά, ψάχνεις ταινίες με κεντρικό άξονα το σύνδρομο αυτό οπότε δες σίγουρα αυτή, αν δεν την έχεις δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να δω το requiem for a dream λένε οτι είναι παρα πολύ σκληρή ταινία πείτε να την δω η όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να δω το requiem for a dream λένε οτι είναι παρα πολύ σκληρή ταινία πείτε να την δω η όχι?
Δες τη μόνο αν είσαι σκληρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
@alcyone & Ερινύς

Μπορείτε να δείτε και το El Cuerpo/The Body (2012), του ίδιου σκηνοθέτη, αν δεν την έχετε δει. Αρκετά καλή κι αυτή, αν και για μένα ένα κλικ παραπάνω είναι το Contratiempo.

Ααα, σ ευχαριστούμε!
Θα την δω αύριο αν είναι :D

Και λοιπόν την είδα, και παιδιά έχει πολύ καιρό να μου αρέσει τόσο πολύ ταινία, θα την ξαναδώ σήμερα και παίζει να είναι στις 10 καλύτερες ταινίες που έχω δει. Να την δείτε πάραυτα! :D
Μου άρεσε περισσότερο από το Contratiempo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top