Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδατε;

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ωχ, τώρα τα είδα αυτά.

Ποιος είναι αυτός ο κιν/φος αν επιτρέπεις;

Το Τιτάνια στην Θεμιστοκλέους. Φιγουράρει ένα "Ενοικιάζεται" απ' έξω και δεν έχει ανοίξει ακόμα.

Και εδώ έκλεισαν τα Village στο Λιμάνι που μου άρεσαν πολύ... εμένα και στους άλλους 10 ανθρώπους που πήγαιναν!:P

Καλά μη συγκρίνουμε τα σκουπίδια που παίζουν τα Village με τα διαμάντια που παίζουν άλλοι κιν/φοι. :P

Ontopic, είδα το Macbeth σε σκηνοθεσία Kurzel και φωτογραφία Arkapaw (1η σεζόν True Detective). Στα συν το σενάριο που, αν και δεν έχω διαβάσει το πρωτότυπο, έμοιαζε ιδιαίτερα πιστό στον Shakespeare και η εξαιρετική φωτογραφία. Στα πλην η ηθοποιία που προσωπικά βρήκα αδύναμη (κυρίως της Cotillard). Συνολικά η ταινία δεν με έπεισε, μου φάνηκε υπερβολικά στιλιζαρισμένη, με περιττές χολυγουντιανές επιρροές σε διάφορες σκηνές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Είδα το Trainspotting και (για άλλη μια φορά) το Requiem for a Dream χτες το βράδυ.
Εξακολουθεί να μου αρέσει περισσότερο το RFAD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Ειδα το American Beauty.Καταπληκτικη μουσικη,αλλα αρκετα περιεργη ταινια.Θιγει αρκετα κοινωνικα ζητηματα αλλα απο μια περιεργη σκοπια.Ειδικα το τελος με αφησε αφωνη...
Επισης ετυχε να δω και το the social network.Δεν με συγκινησε ιδιαιτερα απλως περιγραφει πως ξεκινησε η ιδεα του facebook και την μετετπειτα δικαστικη διαμαχη του mark zuckerberg με τους υπολοιπους.
Αλμα το Requiem for a dream καλο;Σκεφτομαι να το δω αλλα φοβαμαι την αντοδραση μου.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλά μη συγκρίνουμε τα σκουπίδια που παίζουν τα Village με τα διαμάντια που παίζουν άλλοι κιν/φοι. :P

Αφ' ενός οτιδήποτε ...εμπορικό (όπου εμπορικό εννοείται κάτι που θα έπαιζαν τα Village) δεν είναι απαραίτητα σκουπίδι και αφ'ετέρου ήταν πολύ όμορφη αξιοποίηση ενός χώρου στο κέντρο της πόλης, εύκολα προσβάσιμου και ταυτόχρονα σε ένα πολύ όμορφο μέρος. ;)

Τελευταία είδα τον Αστακό και μου άρεσε πολύ. Η ταινία ήταν πανέξυπνη, με προσεγμένες αναλογίες που επιτρέπουν "συνδέσεις" με μία πραγματικότητα πολύ πιο ...κοντινή από όσο θέλουμε να πιστεύουμε. Ο Farrell πολύ καλός επίσης, αν και δεν του τρέφω καμία ιδιαίτερη συμπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ειδα το American Beauty.Καταπληκτικη μουσικη,αλλα αρκετα περιεργη ταινια.Θιγει αρκετα κοινωνικα ζητηματα αλλα απο μια περιεργη σκοπια.Ειδικα το τελος με αφησε αφωνη...
Επισης ετυχε να δω και το the social network.Δεν με συγκινησε ιδιαιτερα απλως περιγραφει πως ξεκινησε η ιδεα του facebook και την μετετπειτα δικαστικη διαμαχη του mark zuckerberg με τους υπολοιπους.
Αλμα το Requiem for a dream καλο;Σκεφτομαι να το δω αλλα φοβαμαι την αντοδραση μου.:worry:

Θέλω να το δω το American Beauty εδώ και καιρό αλλά διστάζω.
Πολύ ωραίο το RFAD, αλλά να ξέρεις είναι αρκετά λυπηρό/καταθλιπτικό και ίσως σου φανεί σκληρό.

Τελευταία είδα τον Αστακό και μου άρεσε πολύ. Η ταινία ήταν πανέξυπνη, με προσεγμένες αναλογίες που επιτρέπουν "συνδέσεις" με μία πραγματικότητα πολύ πιο ...κοντινή από όσο θέλουμε να πιστεύουμε. Ο Farrell πολύ καλός επίσης, αν και δεν του τρέφω καμία ιδιαίτερη συμπάθεια.

Δεν έχω καταλάβει ακόμη καλά την πλοκή του Αστακού, αλλά μοιάζει με Κυνόδοντα και Άλπεις στο ύφος; Να ξέρω αν είναι να μη το δω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Αφ' ενός οτιδήποτε ...εμπορικό (όπου εμπορικό εννοείται κάτι που θα έπαιζαν τα Village) δεν είναι απαραίτητα σκουπίδι και αφ'ετέρου ήταν πολύ όμορφη αξιοποίηση ενός χώρου στο κέντρο της πόλης, εύκολα προσβάσιμου και ταυτόχρονα σε ένα πολύ όμορφο μέρος. ;)

Οι εμπορικές ταινίες που δεν είναι σκουπίδια (εκτός του ότι είναι ελάχιστες) παίζονται σε ένα σωρό άλλους κιν/φους σε ολόκληρη την πόλη, με πολύ φθηνότερο εισιτήριο, επομένως μικρό το κακό. Όσον αφορά τον χώρο, δεν είχα δει τα συγκεκριμένα για να ξέρω, αλλά σε όσα Village έχω πάει τα θεωρώ εξαιρετικά κακόγουστα και θορυβώδη για το γούστο και την αισθητική μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
crimson peak
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Pygmalion καλή, αν και ήξερα τι θα γίνει, γιατί είχα διαβάσει το θεατρικό.
Disconnected κοινωνική, που δεν είναι τόσο του τύπου μου. 7/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Annabelle (2014) την περίμενα καλύτερη. η παρέα μου σχεδόν κοιμήθηκε πάντως :P
Spy (2015) ναι, πήρα και κωμωδία για μετά. μ' άρεσε :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Love and Other Drugs γλυκούτσικη, την είδα κυρίως για τον Gyllenhaal αλλά μου άρεσε πολύ και η Hathaway. 8/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Πήγα στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου και είδα τις ταινίες Eva Nova και Jimmy P.
Η πρώτη ήταν λίγο αργή αλλά σε κάποια σημεία μου άρεσε η δεύτερη κυλούσε πιο γρήγορα αλλά με κούρασε λίγο η ψυχανάλυση γιατί δεν είμαι λάτρης της.

Είδα επίσης επιτέλους το Sweeney Todd και το Big Fish.

Α, και το Southpaw. Πολύ καλή ήταν αν και δεν είχε τόσο ιδιαίτερη πλοκή. Μου άρεσαν οι ερμηνείες και ότι συνδέθηκα κατά κάποιον τρόπο με τον κεντρικό ήρωα και ό, τι περνούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αμέρικα (2012)

Μια ιστορία για δυο άστεγα ορφανά αγόρια 7 και 10 ετών που αγωνίζονται να επιβιώσουν στο Κουρδιστάν του 1990. Όταν παρακολουθούν μερικές σκηνές από την ταινία Superman μέσα από μια τρύπα στον τοίχο του τοπικού σινεμά, αποφασίζουν ότι θέλουν να πάνε στην Αμερική για να ζήσουν με τον Superman. Εκείνος θα τους κάνει την ζωή πιο εύκολη και θα τιμωρήσει όσους τους φέρθηκαν άσχημα. Για να φτάσουν εκεί, χρειάζονται διαβατήρια, χρήματα και πολλή τύχη. Δυστυχώς, δεν έχουν τίποτα από αυτά, ξεκινούν όμως το ταξίδι τους προς την Αμερική, έχοντας ο ένας τον άλλο.

Την προτείνω. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Focus μου την είχαν προτείνει ως πολύ καλή αλλά δεν τρελάθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Crimson Peak <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Είδα τρεις ταινίες με τους Cary Grant και Katharine Hepburn: Bringing up Baby [1938], Holiday [1939], The Philadelphia Story [1940] (απ' την καλή στην καλύτερη). Πολύ ευχάριστες και πνευματώδεις και οι τρεις, με ιδιαίτερες ερμηνείες απ' τους ηθοποιούς. Η τρίτη μου άρεσε περισσότερο με διαφορά, γιατί τη βρήκα συνολικά λιγότερο επιφανειακή και πολύ πιο ψυχογραφική ως προς την προσωπικότητα της πρωταγωνίστριας.

Επίσης είδα το To Have and Have Not (1944) πάλι του Howard Hawks, με τον Humphrey Bogart (:redface:). Υπέροχη ταινία από όλες τις απόψεις, σκηνοθεσία, ηθοποιία, σενάριο. Θυμίζει Casablanca αλλά προσωπικά μ' άρεσε περισσότερο κυρίως λόγω των noir στοιχείων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Age of Adeline χθες το βράδυ. Τα πρώτα 20 λεπτά (κοιμήθηκα μετά :P ) Την υπόλοιπη σήμερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top