Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδατε;

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Le dernier métro [1980] - François Truffaut
Υπόθεση: Βρισκόμαστε στο Παρίσι την περίοδο της Κατοχής όταν τα θέατρα, ως η μόνη πηγή θέρμανσης, γεμίζουν ασφυκτικά από κόσμο. Η Marion Steiner (Catherine Deneuve) διευθύνει και πρωταγωνιστεί στο θέατρο του Εβραίου άντρα της (Heinz Bennent) ο οποίος κρύβεται στο υπόγειο από τους ναζί. Ο ερχομός ενός νέου ηθοποιού στον θίασο (Gérard Depardieu) θα επιφέρει συναισθηματική σύγχιση και θα ταράξει τις ισορροπίες.

Τέτοιες ταινίες πάντα με συναρπάζουν γιατί αποδεικνύουν πως όλη η φρίκη του πολέμου μπορεί να αποτυπωθεί στην μεγάλη οθόνη χωρίς να προβληθεί ούτε ένας νεκρός. Διότι, όπως και να το κάνουμε, η προσμονή του θανάτου -και μάλιστα κεκλεισμένων των θυρών- είναι αρκετά βασανιστική από μόνη της. Σε ορισμένα σημεία με κούρασε λίγο, αλλά το αποδίδω στα πολλά χρόνια που είχα να δω ταινία σε γεμάτη κινηματογραφική αίθουσα. Προβάλλεται συχνά-πυκνά, σας τη συνιστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Τι έγινε ρε παιδιά, πέσατε με τα μούτρα στο διάβασμα όλοι; :P

The Salt of the Earth (2014) - Wim Wenders & Saldago (υιός)
Ένα βιογραφικό ντοκιμαντέρ για τη ζωή και το έργο του βραζιλιάνου κοινωνικού φωτογράφου Sebastião Salgado. Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ τόσο σκηνοθετικά όσο και από άποψη φωτογραφίας, ενώ με συγκίνησε ιδιαίτερα η σύνδεση γεωγραφικής περιοχής-γλώσσας (αγγλικών, γαλλικών, πορτογαλικών). Προσωπικά βρήκα το φινάλε τρόπον τινά αισιόδοξο, παρά την τραγική κορύφωση που προηγείται (γενικά θεωρώ πως η ταινία έχει σχήμα κύκλου, μπορεί να είναι και η ιδέα μου). Αναμφίβολα το γεγονός πως ο γιός του απεικονιζόμενου είναι ο ένας από τους δύο σκηνοθέτες επηρεάζει την αντικειμενικότητα, αλλά και πάλι αξίζει η θέαση.

Ίσως να ακουστεί κάπως περίεργο, αλλά το θεωρώ σημαντικό πως ο Saldago είχε την ευκαιρία να μιλήσει ο ίδιος για το έργο του όσο βρίσκεται εν ζωή και δεν αποτελεί ένα ακόμα εκ των υστέρων ντοκιμαντέρ μελετητών και κριτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Έχει δει κανείς το Miss Violence? :P
Θέλω πολύ να το δω αλλά διχάζομαι με τις κριτικές που διαβάζω. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
άρχισα το The Dreamers κι ενώ ήταν ενδιαφέρον κάπου προς το τέλος το βαρέθηκα και δεν το τελείωσα.
αλλά όσο είδα ήταν καλό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Είδα το Miss Violence και συμμερίζομαι τις αρνητικές κριτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Είδα το Miss Violence και συμμερίζομαι τις αρνητικές κριτικές.
τελικά τι γίνεται με αυτό; δεν αξίζει ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Οι ερμηνείες είναι σε στυλ κυνόδοντα, πρώτον. Το μεγαλύτερο μέρος ήταν ακυρίλες που δε σχετίζονταν καν με το γιατί αυτοκτόνησε η Αγγελική (όχι δεν είναι σπόιλ) και στο τέλος έγινε μια ΜΠΟΥΜ αποκάλυψη και ήταν το μόνο πράγμα που με εντυπωσίασε σε όλη την ταινία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Οι ερμηνείες είναι σε στυλ κυνόδοντα, πρώτον. Το μεγαλύτερο μέρος ήταν ακυρίλες που δε σχετίζονταν καν με το γιατί αυτοκτόνησε η Αγγελική (όχι δεν είναι σπόιλ) και στο τέλος έγινε μια ΜΠΟΥΜ αποκάλυψη και ήταν το μόνο πράγμα που με εντυπωσίασε σε όλη την ταινία. :P

ισχύει. στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας η υπόθεση δεν προχωράει, μόνο προς το τέλος μαθαίνουμε την αλήθεια (συγκλονιστικά όμως τα όσα έγιναν, ειδικά το τέλος).


είδα το enemy.
πολύ mindfuck ταινία. διάβασα και αναλύσεις, αλλά ο καθένας τα δικά του λέει. έχω μπερδευτεί και θέλω να το ψάξω παραπάνω αλλά βαριέμαι. :P αν την έχει δει κάποιος, ας μου εξηγήσει παρακαλώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
είδα το enemy.
πολύ mindfuck ταινία. διάβασα και αναλύσεις, αλλά ο καθένας τα δικά του λέει. έχω μπερδευτεί και θέλω να το ψάξω παραπάνω αλλά βαριέμαι. :P αν την έχει δει κάποιος, ας μου εξηγήσει παρακαλώ :P
μ'αρέσουν κάτι τέτοια περίεργα που δεν καταλαβαίνεις γρι. όταν βρω χρόνο λέω να την δω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
ισχύει. στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας η υπόθεση δεν προχωράει, μόνο προς το τέλος μαθαίνουμε την αλήθεια (συγκλονιστικά όμως τα όσα έγιναν, ειδικά το τέλος).

Μόνο το τέλος άξιζε για εμένα.
Εγώ δεν κατάλαβα βέβαια αν τα παιδιά της Ελένης προέκυψαν απο βιασμό, γιατί για αυτή δε μας έδωσε τα τρανά στοιχεία, μόνο την αδερφή της έδειξε. Αλλά μάλλον ναι, απο βιασμό πρέπει να'ταν. Δε μπορώ να πω πως ανταποκρίνεται άμεσα σε κάποιον τύπο ελληνικής οικογένειας πάντως, ούτε οι σκηνές ανταποκρίνονταν ξεκάθαρα σε βιασμό - δεν είδα την μικρή να αντιστέκεται, ούτε καν να τη "ποτίζει" όπως έκανε τη δεύτερη φορά ώστε να μην αντισταθεί. Τιναπω. Όσο για τον τίτλο, μη σχολιάσω. :P Miss Violence και δεν είδαμε ούτε τη Miss γιατί αυτοκτόνησε, ούτε την τραγική Violence. :P
ΥΓ. Για να μη παρεξηγηθώ με τον τύπο της οικογένειας, όλοι ξέρουμε πως υπάρχει λίγο πολύ σε όλες τις οικογένειες βία (λεκτική ή όχι, ήπια ή μη). Καβγάδες μεταξύ γονέων και παιδιών (ιδιαίτερα στην εφηβεία), καμια μπάτσα που και που στο παιδί που δεν κάθεται καλά κτλ αλλά δεν έχω δει να είναι τόσο καθώς πρέπει και ψύχραιμες οι οικογένειες όπως παρουσιάστηκε στη ταινία όταν γίνονται αυτά στο σπίτι. :confused: Ακόμη και να φοβούνται, αντιδρούν έτσι; :hmm: Τι να πω. Τι σκεφτόσουν Αβρανά όταν το έγραφες; Σε παρακαλώ, πες μου λίγο. :hmm:

Μετά απο αυτό θέλω να δω και το Attenberg, και λίγο λιγότερο τις Άλπεις αλλά φοβάμαι μη χάσω κάθε ενδιαφέρον για τον νεοελληνικό κινηματογράφο. Οπότε μάλλον απο βδομάδα θα δω κανένα Gone Girl να έρθω στα ίσα μου μετά την "Miss Violence".:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μόνο το τέλος άξιζε για εμένα.
Εγώ δεν κατάλαβα βέβαια αν τα παιδιά της Ελένης προέκυψαν απο βιασμό, γιατί για αυτή δε μας έδωσε τα τρανά στοιχεία, μόνο την αδερφή της έδειξε. Αλλά μάλλον ναι, απο βιασμό πρέπει να'ταν. Δε μπορώ να πω πως ανταποκρίνεται άμεσα σε κάποιον τύπο ελληνικής οικογένειας πάντως, ούτε οι σκηνές ανταποκρίνονταν ξεκάθαρα σε βιασμό - δεν είδα την μικρή να αντιστέκεται, ούτε καν να τη "ποτίζει" όπως έκανε τη δεύτερη φορά ώστε να μην αντισταθεί. Τιναπω. Όσο για τον τίτλο, μη σχολιάσω. :P Miss Violence και δεν είδαμε ούτε τη Miss γιατί αυτοκτόνησε, ούτε την τραγική Violence. :P
ΥΓ. Για να μη παρεξηγηθώ με τον τύπο της οικογένειας, όλοι ξέρουμε πως υπάρχει λίγο πολύ σε όλες τις οικογένειες βία (λεκτική ή όχι, ήπια ή μη). Καβγάδες μεταξύ γονέων και παιδιών (ιδιαίτερα στην εφηβεία), καμια μπάτσα που και που στο παιδί που δεν κάθεται καλά κτλ αλλά δεν έχω δει να είναι τόσο καθώς πρέπει και ψύχραιμες οι οικογένειες όπως παρουσιάστηκε στη ταινία όταν γίνονται αυτά στο σπίτι. :confused: Ακόμη και να φοβούνται, αντιδρούν έτσι; :hmm: Τι να πω. Τι σκεφτόσουν Αβρανά όταν το έγραφες; Σε παρακαλώ, πες μου λίγο. :hmm:

Η ταινία ήταν υπερβολική. Δεν συγκρίνεται με τον κυνόδοντα που ήταν μια πιο αλληγορική ταινία. Αυτό ήταν ωμή βία που σίγουρα δεν συμβαίνει σε όλες τις οικογένειες. Σαν επεισόδιο 10ης εντολής ήταν :P όπως και να 'χει, εγώ δεν θα την πρότεινα σε κάποιον. Δεν έχει να προσφέρει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Η ταινία ήταν υπερβολική. Δεν συγκρίνεται με τον κυνόδοντα που ήταν μια πιο αλληγορική ταινία. Αυτό ήταν ωμή βία που σίγουρα δεν συμβαίνει σε όλες τις οικογένειες. Σαν επεισόδιο 10ης εντολής ήταν :P όπως και να 'χει, εγώ δεν θα την πρότεινα σε κάποιον. Δεν έχει να προσφέρει τίποτα.

Μπροστά σε αυτό το πράγμα, ο κυνόδοντας είναι πραγματικό αριστούργημα - παρά τις αιμομιξίες και τις "ωμές σεξουαλικές σκηνές" ( :confused: ) λες και σεξ δεν έχει ξαναδείξει η μεγάλη οθόνη, το "παράλογο με τη γάτα" και όσα έχω ακούσει να λένε κατά καιρούς. Εγώ όταν είχα δει τον κυνόδοντα ήμουν 14-15 (τελείωνα την Β' γυμνασίου) και δεν είχα σοκαριστεί. Τώρα πως μερικοί θίγονται και σοκάρονται με τέτοια ταινία, αδυνατώ να καταλάβω. Εμένα μου άρεσε κιόλας, εντάξει δηλαδή μπορεί να μην είναι στο top 10 μου (και για αυτό φταίνε οι ερμηνείες λιγάκι) αλλά τη θεωρώ αρκετά καλή ταινία.
Τι σκατά αντικατοπτρίζει το ""Miss Violence"" και γιατί το θεωρούν αρκετοί καλό (εγώ όπως είπαμε είμαι με το μέρος των άλλων που το θεωρούν σκατένιο:P) δεν θα καταλάβω προφανώς στο άμεσο μέλλον.
Ούτε εγώ θα τη πρότεινα. Ενώ τον κυνόδοντα έχει τύχει να τον προτείνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ρε παίδες δεν βλέπεται το enemy.
μου έχει μείνει ένα μισάωρο για να τελειώσει και -πέραν του ότι δεν έχω καταλάβει τίποτα- βαριέμαι απίστευτα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ρε παίδες δεν βλέπεται το enemy.
μου έχει μείνει ένα μισάωρο για να τελειώσει και -πέραν του ότι δεν έχω καταλάβει τίποτα- βαριέμαι απίστευτα :/:

άμα τα λέω εγώ :P κοίτα, ένα ψιλονόημα το βάζει αλλά για να την κατανοήσεις πλήρως πρέπει να ψάξεις μετά για διάφορες αναλύσεις στον διαδίκτυο. κι όσο για την βαρεμάρα, κι εγώ κόντεψα να κοιμηθώ στη μέση της ταινίας αλλά άντεξα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
άμα τα λέω εγώ :P κοίτα, ένα ψιλονόημα το βάζει αλλά για να την κατανοήσεις πλήρως πρέπει να ψάξεις μετά για διάφορες αναλύσεις στον διαδίκτυο. κι όσο για την βαρεμάρα, κι εγώ κόντεψα να κοιμηθώ στη μέση της ταινίας αλλά άντεξα :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μετράω μέρες για το Gone Girl. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
το έχω δει. εγκρίνω :P

επόμενο θα δω το Sixth Sense:popcorn:

Oui, oui. ;) Και εμένα μου το έχουν προτείνει αρκετοί και το κατέβασα προχτές, οπότε ΠΣΚ έχω σκοπό να το δω. :D
Επίσης έχω κατεβάσει American History X και Notebook και μαντέψτε ποιο ΔΕΝ έχω όρεξη να δω. :look:

Για Gone Girl:
Τώρα που πέρασα τους υπότιτλους είδα πως ξεκινάει με αφήγηση. Όλο έτσι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Μετράω μέρες για το Gone Girl. :look:

Αρκετά καλό.

Πάντως για το Enemy που λέτε υπάρχει και βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Μiss Violence (αν δεν έχετε δει την ταινία και θέλετε να την δείτε μην ανοίξετε το σπόιλ)
μόλις την είδα. για να καταλάβω, είναι μια οικογένεια όπου ο πατέρας αρχίζει να βιάζει τις κόρες μόλις κλείσουν τα 11 και γι'αυτό η αγγελική αυτοκτονεί στα γενέθλια της. και στο τέλος η μεγάλη κόρη σκοτώνει τον πατέρα.αυτό;;;; αυτή είναι η όλη υπόθεση; :eek: επίσης έχει κάποια σημεία η ταινία που δεν τα κατάλαβα καθόλου. 1) ο άντρας έξω από το γυναικολογικό τι ρόλο βάραγε; ο ίδιος δεν ήταν που ήρθε μετά από την πρόνοια; 2) γιατί η Μυρτώ κόπηκε με το ξυράφι για να μην πάει θάλασσα; 3) γιατί ο πατέρας άδειασε όλο το ψυγείο σε κάποια φάση; 4)εκεί που πάνε την Αλκμήνη στο σπίτι εκείνου του γέρου. δεν κατάλαβα..την βίασε; και γιατί εμπλέκεται και άλλος στην ιστορία; 5) η μάνα τα ξέρει όλα αυτά; γενικά άμα κάτσω να τα θυμηθώ από την αρχή θα βρω 700 πράγματα που δεν βγάζουν νόημα. αφήνει πολλά ερωτηματικά η ταινία και το μόνο κομμάτι που ξεκαθαρίζει τι στον διάολο γίνεται είναι έκει που βιάζουν την Μυρτώ. Δεν μ'αρεσε :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top