Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδατε;

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.


Song of the Sea


:huglove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
2 fast 2 furious στις 5 το πρωι εδω το παω σερι μερες που ειναι! Καλημερα στο forum!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.


Πέρασε ευχάριστα η ώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
blue is the warmest colour καλή ταινία αν και οι τόσες ερωτικές σκηνές κουράζουν.
spirited away πολύ γλυκιά και ευχάριστη ταινία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Dogville.
Νομίζω η καλυτερη του Trier απ 'αυτές που έχω δει. Πολύ έξυπνο σενάριο και σκηνοθεσία. Απλώς μου πήρε λίγο χρόνο στην αρχή να συνηθίσω το όλο σκηνικό.
Αν και δε μου αρέσει η Kidman γενικότερα πρέπει να παραδεχτώ ότι ήταν πολύ καλή στο συγκεκριμένο ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Το cake με την Aniston. Στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός καθώς είχα συνδέσει την Αniston περισσότερο με χαμηλού επιπέδου κωμωδίες αλλά σε αυτόν το ρόλο ήταν αρκετά καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Άκυρο.

Έχει δει κανείς το Chien Andalou? Αν το έχει δει κανείς, συνεχίσατε με Golden Age? (Bunuel και τα δύο)

Γιατί το είδα και ντάξυ ήταν λίγο κατώτερο των προσδοκιών μου, ίσως φταίει το οτι είναι και παλιούτσικη.
Το GA καλύτερο;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Τι προσδοκίες είχες; Είναι ένα σουρεαλιστικό φιλμάκι γραμμένο το 1928 από τους Buñuel και Dali (τρέχα γύρευε δηλαδή :laugh:) που σκοπό είχε να σοκάρει την τότε αστική κοινωνία. Προσωπικά το βρήκα διασκεδαστικό και το μόνο που κρατάω είναι αυτό:
"No idea or image that might lend itself to a rational explanation of any kind would be accepted."https://en.wikipedia.org/wiki/Un_Chien_Andalou#cite_note-5
Κι αφού δεν κατάφεραν να σοκάρουν με το Un Chien Andalou, τα κατάφεραν τελικά δύο χρόνια μετά με το L'âge d'or που λογοκρίθηκε και απαγορεύτηκε για σχεδόν πενήντα χρόνια. Δεν το 'χω δει το δεύτερο, αλλά απ'όσα ξέρω από Buñuel ακόμα μία κριτική στον συντηρητισμό που προβάλει η θρησκεία και η κοινωνία θα είναι. Συμφωνώ με την ιδέα μεν, αλλά διαφωνώ με τον τρόπο που ενσαρκώνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τι προσδοκίες είχες; Είναι ένα σουρεαλιστικό φιλμάκι γραμμένο το 1928 από τους Buñuel και Dali (τρέχα γύρευε δηλαδή :laugh:) που σκοπό είχε να σοκάρει την τότε αστική κοινωνία. Προσωπικά το βρήκα διασκεδαστικό και το μόνο που κρατάω είναι αυτό:
Κι αφού δεν κατάφεραν να σοκάρουν με το Un Chien Andalou, τα κατάφεραν τελικά δύο χρόνια μετά με το L'âge d'or που λογοκρίθηκε και απαγορεύτηκε για σχεδόν πενήντα χρόνια. Δεν το 'χω δει το δεύτερο, αλλά απ'όσα ξέρω από Buñuel ακόμα μία κριτική στον συντηρητισμό που προβάλει η θρησκεία και η κοινωνία θα είναι. Συμφωνώ με την ιδέα μεν, αλλά διαφωνώ με τον τρόπο που ενσαρκώνεται.

Είναι όμορφη η ταινία, δε λέω. Περίμενα πιο σοκαριστικές σκηνές απο την γνωστή. Και όχι τέτοιο τέλος. :P Καλά και για την εποχή της όμως είναι ποολύ ωραία.
Απλά στην αρχή ήμουν κάπως "άντε να τελειώνει" και στη σκηνή με το μάτι είχα σκαλώωωσει και μετά δεν κρατιόμουν. :P Έχω διαβάσει πως ο Μπουνιουέλ φοβόταν να κυκλοφορήσει στη πρεμιέρα του Chien Andalou. :P Μάλιστα σε βιβλίο έχω διαβάσει πως με τη χρυσή εποχή είχε ξεσπάσει και σκάνδαλο.
Η χρυσή εποχή όμως δεν είναι μικρού μήκους, είναι κανονική ταινία (80 λεπτά περίπου; ή 70). Δε ξέρω, έχω κολλήσει λιγάκι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Όντως φοβόταν αρχικά, αλλά μετά είδε που ενθουσιάστηκε το κοινό και ξενέρωσε. Καλλιτέχνες παιδάκι μου! :loltooth: Αν έχεις κολλήσει δες το το L'Âge d'Οr να μας πεις κι όλας πώς σου φάνηκε (είναι κανονική ταινία από άποψη διάρκειας, τώρα από άποψη ροής δεν ξέρω, το ίδιο σεναριακό δίδυμο κρύβεται από πίσω, διατηρώ ορισμένες επιφυλάξεις). Προσωπικά τον Buñuel τον ψιλοβαριέμαι οπότε δεν είμαι καλή επιρροή.

Αύριο θα δω την πρώτη ταινία για φέτος σε θερινό κινηματογράφο, το Les 400 Coups, του Truffaut. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Όντως φοβόταν αρχικά, αλλά μετά είδε που ενθουσιάστηκε το κοινό και ξενέρωσε. Καλλιτέχνες παιδάκι μου! :loltooth: Αν έχεις κολλήσει δες το το L'Âge d'Οr να μας πεις κι όλας πώς σου φάνηκε (είναι κανονική ταινία από άποψη διάρκειας, τώρα από άποψη ροής δεν ξέρω, το ίδιο σεναριακό δίδυμο κρύβεται από πίσω, διατηρώ ορισμένες επιφυλάξεις). Προσωπικά τον Buñuel τον ψιλοβαριέμαι οπότε δεν είμαι καλή επιρροή.

Αύριο θα δω την πρώτη ταινία για φέτος σε θερινό κινηματογράφο, το Les 400 Coups, του Truffaut. :D

Έχω κάνει μια λιστάρα με ταινίες και δεν έχω κάτσει να δω τίποτα, μη ξύνεις τις πληγές μου.:P Χαχαχα. Αλλά μάλλον θα τη βάλω σε προτεραιότητα. ;)

Έχεις ξαναπάει; Θέλω απο μικρούλι να πάω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Σταμάτησα να κάνω λίστες από καιρό, τώρα τσεκάρω ποιες σινεφίλ παίζουν κάθε βδομάδα και πάω σε όποια μ'αρέσει!

Εννοείται πως έχω ξαναπάει, οι θερινοί κινηματογράφοι είναι οι αγαπημένοι μου! Πρέπει να ήμουν δημοτικό όταν είχα πάει να δω το Big Fish με τη μαμά μου σε θερινό. Είναι εντελώς διαφορετική αίσθηση, το έχω συνδυάσει με τη γρανίτα κεράσι, τις κουβέρτες που μας δίνουν στην μεταμεσονύκτια προβολή που κάνει κρύο, τον αέρα που φυσάει και φέρνει ένα σωρό ήχους/μυρωδιές. Είναι άλλη φάση το θερινό σινεμά κι οι βόλτες που κάνεις μετά στην καλοκαιρινή πόλη. Αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα και δεν έχει αρκετή ζέστη, οπότε αύριο προβλέπεται να την αρπάξω όμως δεν μπορώ να αντισταθώ! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Σταμάτησα να κάνω λίστες από καιρό, τώρα τσεκάρω ποιες σινεφίλ παίζουν κάθε βδομάδα και πάω σε όποια μ'αρέσει!

Εννοείται πως έχω ξαναπάει, οι θερινοί κινηματογράφοι είναι οι αγαπημένοι μου! Πρέπει να ήμουν δημοτικό όταν είχα πάει να δω το Big Fish με τη μαμά μου σε θερινό. Είναι εντελώς διαφορετική αίσθηση, το έχω συνδυάσει με τη γρανίτα κεράσι, τις κουβέρτες που μας δίνουν στην μεταμεσονύκτια προβολή που κάνει κρύο, τον αέρα που φυσάει και φέρνει ένα σωρό ήχους/μυρωδιές. Είναι άλλη φάση το θερινό σινεμά κι οι βόλτες που κάνεις μετά στην καλοκαιρινή πόλη. Αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα και δεν έχει αρκετή ζέστη, οπότε αύριο προβλέπεται να την αρπάξω όμως δεν μπορώ να αντισταθώ! :redface:

Δεν μπορώ αν δεν τα έχω οργανωμένα σε μια λίστα! :redface: Και βέβαια εδώ που μένω το σινεμά είναι μια ώρα μακριά οπότες πάνω απο μια φορά σινεμά δεν έχω πάει στη ζωή μου.:P
Υγεία, μπρος στον θερινό τι'ναι η αρρώστια;:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Les 400 coups (1959) του François Truffaut
Ουσιαστικά στην ταινία αποτυπώνεται η καθημερινότητα ενός ζωηρού δωδεκάχρονου αγοριού, μοναδικού τέκνου μιας ιδιόρρυθμης παριζιάνικης οικογένειας, όπου οι γονείς από αδιαφορία ή ανικανότητα αδυνατούν να το βοηθήσουν να βρει την κλίση του. Ακολουθούν άλλες 4 ταινίες με τον ίδιο πρωταγωνιστή: Antoine et Colette [1962], Baisers Volés [1968], Domicile Conjugal [1970] και L'amour en fuite [1979], οπότε η θέαση ολόκληρου του "έπους" θα έχει σίγουρα μεγάλο ενδιαφέρον αφού καλύπτει μια ολόκληρη εικοσαετία από τη ζωή του και ποικίλες εκφάνσεις του ενήλικου βίου.

Πάρα πολύ όμορφη ταινία, με υπέροχες ερμηνείες τόσο από τους ανήλικους όσο και τους ενήλικους πρωταγωνιστές. Παρουσιάζεται το πώς επηρεάζεται η ψυχοσύνθεση ενός παιδιού που μεγαλώνει μέσα σε μια προβληματική οικογένεια, όλη η αυταρχικότητα του τότε εκπαιδευτικού συστήματος, αλλά και το ισχυρό κίνητρο της φιλίας. Επηρεασμένη από τον τίτλο την περίμενα αρκετά διαφορετική αλλά με εξέπληξε ευχάριστα, κυρίως γιατί μου φάνηκε σκηνοθετικά ειλικρινής ταινία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Une nuvelle amie
Πολύ μ άρεσε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
The Grand Budapest Hotel
Καλή ταινία! Ιδιαίτερη, είναι η αλήθεια, οπωσδήποτε είχε το ενδιαφέρον της. 7/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Στον Ζέφυρο (θερινός κινηματογράφος στα Πετράλωνα) αυτή την εβδομάδα θα προβληθούν τα Annie Hall (1977) και Manhattan (1979) του Woody Allen (obviously). Ιδανικές ταινίες για θερινό σινεμά, τις προτείνω ανεπιφύλακτα (ειδικά το Manhattan, θεωρώ πως είναι η καλύτερή του). Το εισιτήριο για τ'ανήλικα και τους φοιτητές είναι 6Ε. :)

Επειδή δεν παίζουν φράγκα να ξαναβλέπω ταινίες που έχω ήδη δει (:P), ίσως πάω σε κάποια στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος όπου θα γίνει κύκλος προβολών με τίτλο "Ποίηση και Ντοκιμαντέρ". Για όποιον ενδιαφέρεται 3 από τα 4 ντοκιμαντέρ υπάρχουν και στο youtube.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Awakenings (1990)
Πολύ ωραία ήταν.Εξαιρετικός ο De Niro αλλά και ο Williams.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
είδα κι εγώ το awakenings. πολύ ωραία :D άνετα ένα 8/10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Miele.

Ευχάριστη ταινία. Πολύ καλογραμμένος ο χαρακτήρας της πρωταγωνίστριας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top