Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδατε;

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μόλις είδα το Psycho..Δεν είμαι μαθημένος σε ασπρόμαυρες και ειδικά τόσο παλιές αλλά ήταν πολυυυυυύ μπροστά από την εποχή του!!:clapup::clapup:

Σκέφτομαι να κάνω Hitchcock Week, δηλαδή να βλέπω μια βδομάδα κάθε μέρα απο μια ταινία του Χίτσκοκ. Συγκλονιστικός σκηνοθέτης, κάποτε έδειχνε και στο Sundance (το έπιανα με Ote TV) σε τακτά διαστήματα ένα ντοκιμαντέρ για το πως αποτύπωνε τους φόβους του.

Στην εβδομάδα αυτή έχω σκεφτεί να συμπεριλάβω: Psycho, Frenzy, The birds, Rope. Μου λείπουν τρεις ταινίες ακόμη για να ολοκληρώσω τον σχεδιασμό της εβδομάδας μου.:whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Αααα τέλεια!!Λοιπόν δες το Vertigo.Θεωρείται η καλύτερη ταινία όλων των εποχών(άφησε πίσω της τον Πολίτη Κειν μετά από πολλά χρόνια).Επίσης προτείνω το Rear the Window.ΔΕΝ τα έχω δει αλλά θεωρούνται οι καλύτερες του Χιτσκοκ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αααα τέλεια!!Λοιπόν δες το Vertigo.Θεωρείται η καλύτερη ταινία όλων των εποχών(άφησε πίσω της τον Πολίτη Κειν μετά από πολλά χρόνια).Επίσης προτείνω το Rear the Window.ΔΕΝ τα έχω δει αλλά θεωρούνται οι καλύτερες του Χιτσκοκ!!

Έχω ακούσει αρκετές καλές κριτικές για το Vertigo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εαν δεις κάποια από αυτές περιμένω κριτική.Το Ψυχώ ήταν η πρώτη ταινία του Χιτσκοκ που βλέπω, οπότε έχω σκοπό να δω και άλλες με την πρώτη ευκαιρία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εαν δεις κάποια από αυτές περιμένω κριτική.Το Ψυχώ ήταν η πρώτη ταινία του Χιτσκοκ που βλέπω, οπότε έχω σκοπό να δω και άλλες με την πρώτη ευκαιρία :)

Θα τις δω όλες μαζεμένες όπως είπα. Περιμένω πρώτα να τελειώσω με 9η σεζόν supernatural και μετά να βλέπω Hannibal και τουλάχιστον μια ταινία τη βδομάδα.:P
Χτες είδα δύο ας πούμε, veeeery unexpected.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ντάξει το Ψυχώ ήταν ταινιάρα.Ανατριχίλα σε πολλές φάσεις.Και εγώ λέω τώρα να δω το Vertigo.
Καλα εκεί που πετάγεται στο κελάρι ντυμένος γρια τα χρειάστηκα.:worry: Καιρό είχα να μην περιμένω ανατροπή.Για ταινία του '60 ήταν πολύ μπροστά.Και ο μονόλογος στο τέλος κορυφή. Πολύ καλή απεικόνιση του χαρακτήρα. Σκοτώθηκε και η πρωταγωνίστρια στα μισά του έργου ...Αν δεν ηξερα τη σκηνή με το μαχαίρι στο ντουζ δε θα το φανταζόμουν με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ντάξει το Ψυχώ ήταν ταινιάρα.Ανατριχίλα σε πολλές φάσεις.Και εγώ λέω τώρα να δω το Vertigo.
Καλα εκεί που πετάγεται στο κελάρι ντυμένος γρια τα χρειάστηκα.:worry: Καιρό είχα να μην περιμένω ανατροπή.Για ταινία του '60 ήταν πολύ μπροστά.Και ο μονόλογος στο τέλος κορυφή. Πολύ καλή απεικόνιση του χαρακτήρα. Σκοτώθηκε και η πρωταγωνίστρια στα μισά του έργου ...Αν δεν ηξερα τη σκηνή με το μαχαίρι στο ντουζ δε θα το φανταζόμουν με τίποτα.

Και εγώ τη σκηνή στο ντουζ ξέρω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Ντάξει το Ψυχώ ήταν ταινιάρα.Ανατριχίλα σε πολλές φάσεις.Και εγώ λέω τώρα να δω το Vertigo.
Καλα εκεί που πετάγεται στο κελάρι ντυμένος γρια τα χρειάστηκα.:worry: Καιρό είχα να μην περιμένω ανατροπή.Για ταινία του '60 ήταν πολύ μπροστά.Και ο μονόλογος στο τέλος κορυφή. Πολύ καλή απεικόνιση του χαρακτήρα. Σκοτώθηκε και η πρωταγωνίστρια στα μισά του έργου ...Αν δεν ηξερα τη σκηνή με το μαχαίρι στο ντουζ δε θα το φανταζόμουν με τίποτα.

Και εγώ τη σκηνή στο ντουζ ξέρω.:P

Όλοι την ξέρουμε αυτή την σκηνή ρε γαμώτο..Είναι η πιο κλασσική και χαλάει το σασπένς..Ο μονόλογος στο τέλος ήταν απίστευτος όπως απίστευτη ήταν η σκηνή που μπήκε μέσα ντυμένος γρια!!Εκεί πραγματικά είπα...WTF???? Τι να λέμε τώρα...ΤΑΙΝΙΑΡΑ.
Emikouko περιμένω εντυπώσεις για το Vertigo ;) Εγώ λέω να κατεβάσω το Rear Window αλλά δεν ξέρω αν θα προλάβω να το δω σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
"Μετά τη Λουτσία."
Αν δε σας αρέσουν οι βίαιες μην τη δείτε. Αν και παιρνάει ΤΟΣΑ μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Όλοι την ξέρουμε αυτή την σκηνή ρε γαμώτο..Είναι η πιο κλασσική και χαλάει το σασπένς..Ο μονόλογος στο τέλος ήταν απίστευτος όπως απίστευτη ήταν η σκηνή που μπήκε μέσα ντυμένος γρια!!Εκεί πραγματικά είπα...WTF???? Τι να λέμε τώρα...ΤΑΙΝΙΑΡΑ.
Emikouko περιμένω εντυπώσεις για το Vertigo ;) Εγώ λέω να κατεβάσω το Rear Window αλλά δεν ξέρω αν θα προλάβω να το δω σήμερα.
Δε ξέρω πότε θα το δω.Μέσα στη βδομάδα σίγουρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Σκέφτομαι να κάνω Hitchcock Week, δηλαδή να βλέπω μια βδομάδα κάθε μέρα απο μια ταινία του Χίτσκοκ. Συγκλονιστικός σκηνοθέτης, κάποτε έδειχνε και στο Sundance (το έπιανα με Ote TV) σε τακτά διαστήματα ένα ντοκιμαντέρ για το πως αποτύπωνε τους φόβους του.

Στην εβδομάδα αυτή έχω σκεφτεί να συμπεριλάβω: Psycho, Frenzy, The birds, Rope. Μου λείπουν τρεις ταινίες ακόμη για να ολοκληρώσω τον σχεδιασμό της εβδομάδας μου.:whistle::P

Εκεί που οι περισσότεροι που ασχολούνται με τον κινηματογράφο ξεκινάνε με τους ψαγμένους σκηνοθέτες (Trier, Buñuel, Tarkovsky κλπ) εγώ είχα αποφασίσει να αρχίσω από τις ταινίες μυστηρίου, εξού και η λατρεία για τον Hitchcock. Δεν έχω δει ολόκληρη την εργογραφία του αλλά πρέπει να 'χω δει καμιά δεκαπενταριά σίγουρα, αρκετά χρόνια πριν σε (θερινά) σινεμά βέβαια, οπότε θα κάνω μια λίστα με τις αγαπημένες μου, με σειρά προτίμησης:

1) Rear Window (1954)
2) North by Northwest (1959)
3) Psycho (1960)
4) Notorious (1946)
5) The Lady Vanishes ( 1938 )
6) Vertigo ( 1958 )
7) Dial M for Murder (1954)
8 ) To Catch a Thief (1955)
9) The Birds (1963)
10) The Man Who Knew Too Much (1956)

Πολύ καλές θεωρούνται και οι Rebecca (1940) και Strangers on a Train (1951) αλλά δεν έχει τύχει να τις δω και προτιμώ να περιμένω να τις δείξει κάποιος κινηματογράφος παρά να τις δω στον υπολογιστή. Γενικά οι ταινίες του Hitchcock έχουν ενδιαφέρον από πολλές απόψεις, καθώς πέρα από σκηνοθετική/σεναριακή ευρηματικότητα, καλύπτουν και ένα μεγάλο χρονικό φάσμα της ιστορίας. Τα μοτίβα γενικά επαναλαμβάνονται όπως ανέφερα και σε άλλο ποστ για το 39 Steps που είδα πρόσφαρα και μερικές φορές τα εφέ μπορεί να θεωρηθούν cult από το σύγχρονο μάτι (όπως στα Πουλιά) αλλά προσωπικά στις ταινίες του δεν βαριέμαι ποτέ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Έχω δει άτομα που ασχολούνται με κινηματογράφο να μην έχουν δει Trier και Tarkovsky. :P
Σίγουρα δεν υπάρχει μέρος για να ξεκινήσεις, φυσικά.
Λέω να συμπληρώσω την 7άδα μου με το Notorious πάντως, αν δεν αλλάξω γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Εγώ τη βρήκα καλογυρισμένη και πρωτότυπη. :P Δεν είναι η αγαπημένη μου ταινία κιόλας αλλά σίγουρα βρίσκεται μέσα στις αγαπημένες μου.

Και για να μη βγαίνουμε off, πριν λίγο τελείωσα το Remake του My Bloody Valentine το οποίο είχα πει να δω με μια φίλη μου που της αρέσει ο Jensen Ackles.:P
Μέτριο προς το καλό θα πω, μπορούσε να ήταν και καλύτερο.
Δε με έψησε να δω το original όπως συνέβη με Friday the 13th και Nightmare on Elm Street, πάντως.

Δεν ξέρω, εγώ τη βαρέθηκα φρικτά! Ούτε καν ρομάτζο δεν είχε που τα συμπαθώ εγώ κάτι τέτοια... Την έκλεισα στο μισάωρο :/:

Αν και δεν είναι ταινία είδα 10η εντολή. Έπαθα πλάκα :hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Remember Me

Κλισέ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Vertigo Απογοητεύτηκα...Περίμενα κάτι καλύτερο με βάση τα όσο είχα ακούσει :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Νymphomaniac Vol 1.
Σήμερα θα δω το 2ο.
Ντάξει καλό είναι παρά τις ακραίες σκηνές.Καλές ερμηνείες και πολύ καλαγυρισμένο.Πολύ συγκινιτικό το part με το delirium.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν ξέρω, εγώ τη βαρέθηκα φρικτά! Ούτε καν ρομάτζο δεν είχε που τα συμπαθώ εγώ κάτι τέτοια... Την έκλεισα στο μισάωρο :/:

Αν και δεν είναι ταινία είδα 10η εντολή. Έπαθα πλάκα :hypno:

Το ρομάντζο εμφανίζεται κοντά στο τέλος της ταινίας. Και εγώ τη περίμενα τίγκα ρομαντζάδα, σε σημείο που θα έπληττα αλλά όχι. Τελικά μου άρεσε.

Λατρεύουμε 10η εντολή!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a posse ad esse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η a posse ad esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.
εξαιρετική δεν έχω λόγια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mstefanopoulou

Νεοφερμένος

Η mstefanopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγώ είδα τις εξής ταινίες και ήταν όλες αρκετά καλές:

-Imitation game - τέλειο
-the theory of everything αρκετά καλό
-Whiplash - τέλειο
-ανωτέρα βια - σουηδικό, δύσκολη ταινία
-Birdman τέλειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Ντάξει το εμπεδώσαμε :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top