Ποια είναι η καλύτερη σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών;

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
μια ερωτηση για το πολυτεχνειο στο ΑΠΘ.. μου ειπε καποιος οτι εκει γινονται ακομα περισσοτερες καταληψεις και απο το ΕΜΠ...! ειναι αληθεια?

Και στα 2 οι εξωπανεπιστημιακοί και τα ταραχοποιά στοιχεία κάνουν ό,τι θέλουν. Με απλά λόγια και τα 2 είναι ... "οίκοι ανοχής". (δεν γίνεται να το πω πιο διακριτικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UnSourCeR

Νεοφερμένος

Ο UnSourCeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
geoste θα μπορούσες να κάνεις μια σύγκριση από αυτά που έχεις ακούσει (και πιθανότητα έχεις ψάξει και ο ίδιος) για τμήμα ΗΜΤΥ Πάτρας και ΗΜΜΥ Θεσσαλονίκη ?
Πιθανότατα δεν πιάνω οριακά ΕΜΠ και προσπαθώ να διαλέξω ανάμεσα σ'αυτά , έχω δει και συγκρίνει το πρόγραμμα σπουδών τους αλλά θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σου αφού όπως αναφέρεις : https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=1425375&postcount=7 ξέρεις τι συμβαίνει σε αυτά τα τμήματα. Εχώ μιλήσει με απόφοιτο HMMY του ΕΜΠ και μου εξήγησε τι γίνεται με τις ροές , έχουν διαφορά οι κατευθύνσεις ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
geoste θα μπορούσες να κάνεις μια σύγκριση από αυτά που έχεις ακούσει (και πιθανότητα έχεις ψάξει και ο ίδιος) για τμήμα ΗΜΤΥ Πάτρας και ΗΜΜΥ Θεσσαλονίκη ?
Πιθανότατα δεν πιάνω οριακά ΕΜΠ και προσπαθώ να διαλέξω ανάμεσα σ'αυτά , έχω δει και συγκρίνει το πρόγραμμα σπουδών τους αλλά θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σου αφού όπως αναφέρεις : https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=1425375&postcount=7 ξέρεις τι συμβαίνει σε αυτά τα τμήματα. Εχώ μιλήσει με απόφοιτο HMMY του ΕΜΠ και μου εξήγησε τι γίνεται με τις ροές , έχουν διαφορά οι κατευθύνσεις ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Η βασική διαφορά είναι ότι στο τμήμα ΗΜΤΥ του ΠΠ έχουν 4 κατευθύνσεις από τις οποίες επιλέγεις μία στο 7ο εξάμηνο σπουδών ενώ στο ΗΜΜΥ ΑΠΘ έχουν 3 κατευθύνσεις από τις οποίες επιλέγεις 1 στο 6ο εξάμηνο σπουδών. Οι 3 από τις 4 κατευθύνσεις του ΗΜΤΥ ΠΠ είναι κοινές με εκείνες του ΗΜΜΗ ΑΠΘ και είναι:

(α) Ενεργειακός κύκλος
(β) Τηλεπικοινωνιακός κύκλος
(γ) Κύκλος ηλεκτρονικής και υπολογιστών

Ο 4ος κύκλος στο ΗΜΤΥ ΠΠ που δεν υπάρχει αντίστοιχος στο ΗΜΜΥ ΑΠΘ είναι ο:

(δ) Κύκλος σπουδών συστημάτων και αυτόματου ελέγχου


Επίσης στο ΗΜΤΥ ΠΠ κάνουν 62 μαθήματα και στο ΗΜΜΥ ΑΠΘ 61 μαθήματα. Η διαφορά είναι μικρή. Στο ΗΜΤΥ ΠΠ υπάρχει μεγαλύτερη δυνατότητα επιλογών απόότι στο ΗΜΜΥ ΑΠΘ καθώς υπάρχει και 4ος κύκλος.

Το πρόγραμμα σπουδών στον κορμό και στις 3 κατευθύνσεις ΗΜΜΥ ΑΠΘ με τις 3 αντίστοιχες ΗΜΤΥ ΠΠ είναι περίπου το ίδιο. Δεν έχουν μεγάλες διαφορές στο περιεχόμενο των μαθημάτων. Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι στο ΗΜΤΥ ΠΠ έχουν πολλά εργαστήρια, περισσότερα από ΗΜΜΥ ΑΠΘ.

Η μεγάλη δυσκολία του ΗΜΜΗ ΑΠΘ είναι πως για να αποκτήσεις το δικαίωμα να δηλώσεις κύκλο σπουδών πρέπει να έχεις περάσει έναν επαρκή αριθμό μαθημάτων από τα πρώτα 5 εξάμηνα. Αν χρωστάς περισσότερα μαθήματα από όσα προβλέπονται δεν μπορείς να δηλώσεις τομέα και θα πρέπει να περιμένεις τον επόμενο χρόνο. Αν δεν έχεις περάσει ούτε τον επόμενο χρόνο τα μαθήματα που προβλέπονται για να δηλώσεις τομέα πας άλλον ένα χρόνο πιο μετά κ.ο.κ. Για ΗΜΤΥ δεν γνωρίζω κάτι αντίστοιχο.

Αυτό που μπορώ να σου πω για ΗΜΜΥ ΑΠΘ καθώς κι εγώ ΑΠΘ σπούδασα είναι ότι τα παιδιά ταλαιπωρούνται πάρα πολύ.

Το πιο ευέλικτο πρόγραμμα ΗΜΜΥ/ΗΜΤΥ είναι στο ΕΜΠ. Στο ΗΜΜΥ ΕΜΠ επιλέγουν τομέα και μετά ανάλογα με τον τομέα που έχουν επιλέξει επιλέγουν είτε 3 πλήρεις ροές είτε δύο πλήρεις και δύο μισές ροές ώστε το άθροισμα των μαθημάτων τομέα να είναι 25 και στις 2 περιπτώσεις. Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές και σίγουρα ο φοιτητής θα βρει αυτό που του αρέσει. Είναι πολύ ευρύ το πεδίο επιλογών στο ΕΜΠ κι εκτός αυτού έχει 59 μαθήματα που είναι λιγότερα από κάθε άλλο τμήμα ΗΜΜΥ/ΗΜΤΥ στην Ελλάδα. Γενικώς ΗΜΜΥ ΕΜΠ είναι πιο εύκολα από ΗΜΜΥ ΑΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionysia

Νεοφερμένος

Η Dionysia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Επίσης στο ΗΜΤΥ ΠΠ κάνουν 62 μαθήματα

Μία διόρθωση: Οι ΗΜΤΥ έχουν 68 μαθήματα συνολικά (νομίζω περισσότερα και απο τις ιατρικές..). Πιο συγκεκριμένα, στο ΕΜΠ το τελευταίο εξάμηνο είναι αφιερωμένο αποκλειστικά στην διπλωματική χωρίς μαθήματα, ενώ στους ΗΜΤΥ είχαμε κανονικά και τα μαθήματα.

Πιθανότατα δεν πιάνω οριακά ΕΜΠ και προσπαθώ να διαλέξω ανάμεσα σ'αυτά
UnSourCeR ,προσωπικά, θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι για το γεγονός ότι δεν πιάνεις ΕΜΠ γιατί περισσότερη σημασία έχει τι προσπάθεια κάνεις μέσα στην σχολή και να φροντίσεις να επιλέξεις τα μαθήματα που σου ταιριάζουν και όχι την "εύκολη λύση". Σίγουρα το ΕΜΠ έχει μεγάλη φήμη, αλλά χωρίς να θέλω να μειώσω τα παιδιά που το τελείωσαν, η γενική ομολογία είναι ότι απαιτεί λιγότερο κόπο για να πάρεις πτυχίο. Μου έχουν περιγράψει "τραγικά" περιστατικά περάσματος μαθημάτων και ολοκλήρωσης διπλωματικών..όπως και να έχει..
Καλή επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
μια ερωτηση για το πολυτεχνειο στο ΑΠΘ.. μου ειπε καποιος οτι εκει γινονται ακομα περισσοτερες καταληψεις και απο το ΕΜΠ...! ειναι αληθεια?
οχι.το ΕΜΠ εχει τα πρωτεια σε ολη την τριτοβαθμια εκαπιδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Από όσα έχω δει κι έχω ακούσει από τρίτους, προκύπτει ότι η σχολή ΗΜΜΥ ΕΜΠ είναι το ευκολότερο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών στην ΕΛλάδα από ΕΜΠ, ΑΠΘ, ΔΠΘ, Πανεπιστήμιο Πατρών.

Γνωρίζω προσωπικά από πρώτο χέρι ότι η σχολή πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ είναι η 2η δυσκολότερη στην Ελλάδα με 1ο σε δυσκολία το τμήμα πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ. Την 3η θέση καταλαμβάνει εκείνη του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, την 4η του ΔΠΘ και την 5η που είναι και η ευκολότερη στην Ελλάδα του Πανεπιστημίου Πατρών.

Όσον αφορά τα τμήματα αγρονόμων-τοπογράφων μηχανικών είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο με την σχολή αγρονόμων-τοπογράφων μηχανικών ΕΜΠ να υπερτερεί ελαφρώς σε δυσκολία από το τμήμα αγρονόμων-τοπογράφων ΑΠΘ.

Όσον αφορά τους μηχανολόγους, η σχολή μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ είναι η πιο δύσκολη στην Ελλάδα με 2ο το τμήμα Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών του Πανεπιστημίου Πατρών. Για τα τμήματα μηχανολόγων μηχανικών των Πανεπιστημίων Θεσσαλίας και Δυτικής Μακεδονίας δεν γνωρίζω. Σίγουρα το τμήμα μηχανολόγων μηχανικών ΑΠΘ είναι πιο εύκολο από τα αντίστοιχα στο ΕΜΠ και Πανεπιστήμιο Πατρών.

Επίσης η σχολή ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών βρίσκεται σε δυσκολία στα ίδια επίπεδο με την σχολή μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ.

Ακόμη οι μηχανικοί περιβάλλοντος ΔΠΘ είναι αισθητά πιο δύσκολη από την αντίστοιχη σχολή του Πολυτεχνείου Κρήτης.

Για τις υπόλοιπες ειδικότητες μηχανικού στα διάφορα τμήματα των πανεπιστημίων δεν γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UnSourCeR

Νεοφερμένος

Ο UnSourCeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε , θα συνεχίσω να το ψάχνω το θέμα γιατί ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω ούτε για πόλη αλλά ούτε για τμήμα (αν και μάλλον το ΗΜΜΥ/ΗΜΤΥ φαντάζει η ιδανική περίπτωση) . Θα πάρω την δευτέρα "συνέντευξη" και από έναν πολιτικό μηχανικό απόφοιτο ΕΜΠ και θα επιστρέψω με περισσότερες απορίες :P . Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariiiiia

Νεοφερμένος

Η mariiiiia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
τωρα εχω μπει και εγω στο διλημμα ΗΜΜΥ vs ΗΜΤΥ!

μου λενε οτι το πολυτεχνειο της Πατρας ειναι "καλυτερο". (δεν εχω καταλαβει με ποια κριτηρια το ισχυριζονται αυτο!)

ειπε καποιος οτι το ΗΜΤΥ εχει περισσοτερα εργαστηρια. αυτο ισως ειναι ενα συν.
κατα τ' αλλα..?

παντως απο τα συμφραζομενα καταλαβα οτι δεν υπαρχει "καλυτερο" και "χειροτερο" τμημα ηλεκτρολογων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Παιδια θελω την βοηθεια σας!!
Θελω σιγουρα ηλεκτρολογους Μηχανολογους αλλα θελω μπολικη φυσικη,μαθς, πληροφορικη και να αποφυγω ηλεκτρικη ενεργεια και ηλεκτρικα κυκλωματα (δεν αποφευγονται αλλα τουλαχιστον να τα μειωσω).
Εψαξα τις σχολες και βρηκα οτι το ΗΜΜΥ ΕΜΠ σου προσφερει ευλιγισια.
Ομως επειδη ζω 18 χρονια στην αθηνα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσω να ζησω τουλαχιστον αλλα 5 χρονια!
Εχετε να μου προτινετε αλλα ηλεκτρολογους σε αλλες πολεις που να δινει ευλιγισια;;
Το γεγονος οτι δεν θελω αθηνα πιστευετε οτι σκεφτομαι επιπολαια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ευλυγισία λίγο δύσκολο να σου προσφέρει.. ευελιξία ίσως; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
ευλυγισία λίγο δύσκολο να σου προσφέρει.. ευελιξία ίσως; :P

χαχαχα αυτη ειναι η λεξη που εψαχνα!! :clapup: Αυτο εννοω λοιπον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αυτά περι δυσκολίας είναι υποκειμενικές κρίσεις
πιο αντικειμενική,όσο μπορεί να γίνει,είναι η σύγκριση από τα δεδομένα στις εσωτερικές αξιολογήσεις
βεβαίως και η βάση των σχολών παίζει ρόλο διότι αντικατοπτρίζει τον μέσο όρο επίδοσης του φοιτητή
σε όλες τις σχολές βέβαια έχουμε αριστούχους,αλλά όσο υψηλότερη βάση τόσο καλύτερος μ.ο
από εκεί και πέρα βλέπουμε χρόνο αποπεράτωσης και φυσικά μ.ο βαθμολογίας πτυχίου
όλα αυτά συνδυαστικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ημμυ is the new ιατρικη εγω αυτο ξερω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TreloiGamers

Νεοφερμένος

Ο TreloiGamers αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
αυτά περι δυσκολίας είναι υποκειμενικές κρίσεις
πιο αντικειμενική,όσο μπορεί να γίνει,είναι η σύγκριση από τα δεδομένα στις εσωτερικές αξιολογήσεις
βεβαίως και η βάση των σχολών παίζει ρόλο διότι αντικατοπτρίζει τον μέσο όρο επίδοσης του φοιτητή
σε όλες τις σχολές βέβαια έχουμε αριστούχους,αλλά όσο υψηλότερη βάση τόσο καλύτερος μ.ο
από εκεί και πέρα βλέπουμε χρόνο αποπεράτωσης και φυσικά μ.ο βαθμολογίας πτυχίου
όλα αυτά συνδυαστικά
Που μπορω να τα δω αυτα αν γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γεια ΗΜΜΥ ΕΜΠ vs ΗΜΜΥ χανια ποιο προτινεται;;
Ειδα τα μαθηματα και εχουν σχεδον τα ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Τρολλάρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γεια ΗΜΜΥ ΕΜΠ vs ΗΜΜΥ χανια ποιο προτινεται;;
Ειδα τα μαθηματα και εχουν σχεδον τα ιδια.

Θες να πληρωσεις 5 χρονια τουλαχιστον σε αλλη πολη μονο και μονο επειδη εχεις μεγαλωσει στην Αθηνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Θες να πληρωσεις 5 χρονια τουλαχιστον σε αλλη πολη μονο και μονο επειδη εχεις μεγαλωσει στην Αθηνα;

Προσπαθω να καθορισω τις επιλογες μου καθε φορα αφαιρωντας ενα στοιχειο για να συγκρινω τα δεδομενα.Τωρα προσπαθω να ψαξω θεωρωντας οτι ο παραγοντας χρηματα εξαφανιζεται. Μετα θα τον βαλω και αυτον μεσα.

Ως προς τη σχολη ΗΜΜΥ χανια ή ΗΜΜΥ ΕΜΠ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Είσαι της οικογένειας Βαρδινογιάννη; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top