Ποια είναι η γνώμη σας για το TOEIC;

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Λοιπόν, για πείτε τις γνώμες σας...:)
Μου πρότεινε ο καθηγητής των Αγγλικών να συνεχίσω με το TOEIC (τώρα δίνω ECCE michigan).
Δεν σας φαίνεται το λεξιλόγιο κάπως δύσκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Periklispap

Νεοφερμένος

Ο Periklispap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καλύτερα δώσε το TOEFL και μην ξοδεύεις λεφτά σε άχρηστα πτυχεία.

Έχω ECPE , CPE , FCE , TOEFL και το μόνο που χρησιμεύσε έως τώρα είναι το CPE και το TOEFL το ECPE δεν το δέχεται ούτε το πανεπιστήμιο που το εκδίδει άμα θες να πας να σπουδάσεις εκεί (το οποίο είναι πόλη καλό πανεπιστήμιο, ορίστε και το λινκ https://www.admissions.umich.edu/intl/exams.php )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Από ότι ξέρω το ECPE και το TOEIC είναι αναγνωρισμένα από το δημόσιο..:worry:
Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
δεν μου πολυαρεσει το τοικ!το θεωρω δυσκολο αλλα πολλοι καθηγητες το θεωρουν πανευκολο και εχουν επιτυχιες σε αυτο!αν σε βολευει δωσε αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής έχω κάνει ένα τεστ και μου φάνηκε πιο δύσκολο από το michigan..:/:

Τελικά παιδιά θα δώσω το TOEIC τον νοέμβριο...με σκοπό να περάσω το advance!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θα σου προτεινα ΚΠγ στο επιπεδο Γ1 διοτι ειναι καπως δυσκολο να χτυπησεις Γ1 στο TOEIC.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
στο toeic δεν δινεις writing και speaking.Αποτελειται απο 100 ερωτησεις Listening και 100 ερωτησεις GVR και ολο το τεστ ειναι Multiple choice χωρις αρνητικη βαθμολογια.Τωρα αναλογα με τη βαθμολογια που θα πιασεις παιρνεις και το πτυχιο του αντιστοιχου επιπεδου.Για το lower πχ θελει 505 και πανω δλδ περιπου τις μισες ερωτησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Θα δώσει κανένας άλλος τώρα τον Νοέμβριο TOEIC; =\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary32

Νεοφερμένος

Η mary32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Έχετε κάποιο βιβλίο να προτείνετε για το TOEIC?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
των SuperCourse το βιβλίο είναι πολύ καλό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

len@

Νεοφερμένος

Η len@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα! Σκέφτομαι κι εγώ να δώσω το toeic για το επίπεδο του advanced. Βέβαια θεωρώ πως είναι αρκετά δύσκολο να πιάσω το απαραίτητο σκορ.:( Έχει κανείς από εσάς το αντίστοιχο πτυχίο για να μου δώσει τις συμβουλές του; Κι, επίσης, μπορείτε να με πληροφορήσετε και για το κρατικό; Ευχαριστώ πολύ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Προσωπικά το υποστηρίζω το κρατικό γιατί εκτός οτι αναγνωρίζεται στο ασεπ είναι και αρκετά προσιτό για τους περισσότερους μαθητές και απο οικονομικής πλευράς.Για πληροφορίες μπες στο kpg.minedu.gov.gr Τώρα για το TOEIC κι αυτό έχει αρκετά καλά για μαθητές που τους ταιριάζει πιο καλά η μεθοδολογία του και γνώμη μου είναι οτι ανταποκρίνεται καλύτερα σε ενήλικες και όντως για επίπεδο advanced έχει αρκετές απαιτήσεις αλλά όχι οτι είναι και ακατόρθωτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mawtikos

Νεοφερμένος

Ο mawtikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Mην αγχωνεστε το TOEIC το εδωσα προπερσυ και ειναι γελοιο.....Αν δωσεις λιγο προσοχη και ακους προσεχτικα ανετα πιανεις ADVANCED
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Τι ακριβώς απαιτήσεις έχει το TOEIC; Eγώ ήμουν επίπεδο lower και πήρα το proficiency και όχι με τύχη. Εννοείται ότι συνέχισα μετά για το proficiency του Cambridge. Κατά τη γνώμη μου, είναι μια βλακεία και μισή για να τρώνε λεφτά.Δεν πιστοποιεί τη γνώση. Εεε, δεν γίνεται πιστοποιητικό χωρίς έκθεση και προφορικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Τι ακριβώς απαιτήσεις έχει το TOEIC; Eγώ ήμουν επίπεδο lower και πήρα το proficiency και όχι με τύχη. Εννοείται ότι συνέχισα μετά για το proficiency του Cambridge. Κατά τη γνώμη μου, είναι μια βλακεία και μισή για να τρώνε λεφτά.Δεν πιστοποιεί τη γνώση. Εεε, δεν γίνεται πιστοποιητικό χωρίς έκθεση και προφορικά!
Ειδες ομως που τελικα γινεται; Το TOEIC ειναι ενα πτυχιο που το δινεις συνηθως οταν το χρειαζεσαι αμεσα για εργασιακο σκοπο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Ειδες ομως που τελικα γινεται; Το TOEIC ειναι ενα πτυχιο που το δινεις συνηθως οταν το χρειαζεσαι αμεσα για εργασιακο σκοπο!!

Συμφωνώ, γι'αυτό άλλωστε το δίνουν και οι περισσότεροι ενήλικες που συνήθως βιάζονται για διαγωνισμούς ή για σπουδές.''Βλακεία και μισή'' πάντως όπως αναφέρθηκε πριν δεν είναι γιατί, ακριβώς επειδή στοχεύει σε μεγαλύτερες ηλικίες χρησιμοποιεί λεξιλόγιο με επαγγελματικού περιεχομένου ορολογίες π.χ οικονομικά, λογιστικά, εταιρικά, ασφαλιστικά κτλ.. που όσοι είναι μικρότεροι σε ηλικία συνήθως δεν τα έχουν ξανασυναντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

len@

Νεοφερμένος

Η len@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Έλενα, σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!;) Παιδιά εννοείται πως αν όλοι είχαμε άπλετο χρόνο μπροστά μας δε θα καταφεύγαμε στο toeic...Δυστυχώς, όμως, κάποιες φορές χρειάζεσαι το πιστοποιητικό εδώ και τώρα! Άλλωστε πιστεύω πως αυτή είναι η σκοπιμότητα του συγκεκριμένου πτυχίου..Εμένα με δυσκολεύει πολύ το κομμάτι του listening.. Βέβαια, παράλληλα λέω να κάνω και μια προσπάθεια με το κρατικό. Δε βρίσκω, όμως, πουθενά τη βαθμολογία που πρέπει να συμπληρώσει κάποιος. Καμιά βοήθεια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Έλενα, σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!;) Παιδιά εννοείται πως αν όλοι είχαμε άπλετο χρόνο μπροστά μας δε θα καταφεύγαμε στο toeic...Δυστυχώς, όμως, κάποιες φορές χρειάζεσαι το πιστοποιητικό εδώ και τώρα! Άλλωστε πιστεύω πως αυτή είναι η σκοπιμότητα του συγκεκριμένου πτυχίου..Εμένα με δυσκολεύει πολύ το κομμάτι του listening.. Βέβαια, παράλληλα λέω να κάνω και μια προσπάθεια με το κρατικό. Δε βρίσκω, όμως, πουθενά τη βαθμολογία που πρέπει να συμπληρώσει κάποιος. Καμιά βοήθεια???

Πως βαθμολογειται!

και:

Επίπεδο Γνώσης Επίπεδο Γλώσσας Βαθμός
(Άριστη) (Proficiency) (905-990)
Πολύ Καλή Advanced 785-900
Καλή Lower 505-780
Μέτρια Basic 405-500



πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
όσοι βιάζονται μπορούν να δωσουν και TIE, BULATS, IELTS...πολύ γρήγορα αποτελέσματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
όσοι βιάζονται μπορούν να δωσουν και TIE, BULATS, IELTS...πολύ γρήγορα αποτελέσματα!!!
Τι διαφορα εχουν με το TOEIC;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top