Ποια είναι η γνώμη σας για τη Λογοτεχνία;

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Πως σας φαίνεται το μάθημα της Λογοτεχνίας κατεύθυνσης? Γνώμες, απόψεις, σημειώσεις, προβλέψεις για θέματα, δυσκολίες!Συζητήσεις για το μάθημα, ότι χρειάζεστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Τα ερμηνευτικά είναι εντάξει...Στα δομικά στοιχεία έχω λίγο πρόβλημα! π.χ αυτοβιογραφικά στοιχεία,ψυχογραφικά κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
κανείς άλλως ρε παιδιά?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexa

Νεοφερμένος

Η alexa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγιόφυλλο (Τρίκαλα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ειναι απο τ αγαπημενα μου μα8ηματα...
φαινεται ευκολο αλλα δεν ειναι...8ελει διαβασμα και πολυ προσοχη στα βιογραφικα στοιχεια οπου μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες που μπορουν να σε βοη8ησουν στην απαντηση πολλων ερωτησεων το κακο ειναι οτι δεν εχεις χρονο να συζητησεις και να σχολιασεις με τον κα8ηγητη σου μερικα πραγματα οσον αφορα τον χαρακτηρα του ποιητη,συγγραφεα,αφηγητη επειδη ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος...(αυτο ισχυει για μενα);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Και εμένα μου φαίνεται εύκολο μάθημα!:P Σε ποιο κείμενο είστε? Εμείς στην Ιστορία ενός αιχμαλωτου! Ποιο είναι το αγαπημένο σου κείμενο και ποιο θεωρείς πιο δύσκολο και γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
δν ειμαι θεωρητικη αλλα μπορω να πω(εχω ακουσει πολλους να το λενε) οτι επειδη μοιαζει στην εκθεση εχει αντικειμενικη βαθμολογηση αυτο το κανει δυσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Κι εμείς στην ιστορία ενός αιχμαλώτου είμαστε! Δεν είναι δύσκολο στην κατανόηση, απλώς οι απαντήσεις πρέπει να είναι σωστά δομημένες με όλα τα στοιχεία μέσα κι αυτό με δυσκολεύει λίγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Έχεις δίκιο είναι εύκολο με την πρώτη ματιά αλλά καταβάθος κρύβει πολλά μυστικά.....

Τι πιστεύεις ότι θα πέσει φέτος????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Κρητικός. Με τη λογική οτι δεν έχει πέσει μέχρι τώρα και του χρόνου πιθανότατα να αλλάξει το βιβλίο. Κάποτε πρέπει να πέσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι θα πέσει Δημουλά. Δεν έχει πέσει ποτε!Νομίζω φέτος έδωσε άδεια να εξετάζονται τα ποιήματά της πανελλαδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baggos17

Νεοφερμένος

Ο baggos17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγω για φέτος βλέπω να πέφτει είτε Κρητικος είτε Σαχτούρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bibble

Νεοφερμένος

Η bibble αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι θα πέσει ή Κρητικος ή Καρυωτάκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexa

Νεοφερμένος

Η alexa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγιόφυλλο (Τρίκαλα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Και εμένα μου φαίνεται εύκολο μάθημα!:P Σε ποιο κείμενο είστε? Εμείς στην Ιστορία ενός αιχμαλωτου! Ποιο είναι το αγαπημένο σου κείμενο και ποιο θεωρείς πιο δύσκολο και γιατι?
εμεις ειμαστε λιγο πισω σχετικα...
ειμαστε στον καισαριων του καβαφη=]
απο αυτα που καναμε το αμαρτημα ηταν πολυ ωραιο,φετος νομιζω θα πεσει ο κρητικος..
δυσκολο κειμενο...χμμμ αυτο ειναι αναλογα με το πως διαβαζεις..και βεβαια με την κριση του ε3εταστη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Πλάκα κάνετε έτσι..?Το σιχαίνομαι...θα προτιμούσα να είχα ακόμα 50 σελίδες ιστορία παρά αυτό το μάθημα.Κατα την γνώμη μου δεν είναι σωστό να εξετάζεται πανελλαδικά...διότι η λογοτεχνία είναι μια (μορφή τέχνης) , και ο εξεταστής μπορεί να κρίνει ένα γραπτό απο την πλευρά του δηλαδή η βαθμολόγηση είναι καθαρά υποκειμενική!ΈΛΕΟΣ.Εγώ προσωπικά θα προσπαθήσω να τα κατανωήσω όσο καλύτερα μπορώ αλλά δν θα διαβάσω όλα τα κείμενα το ίδιο καλά θα επικεντρωθώ στα ποιήματα και θα εξαιρέσω τον "Καισαρίων" επειδή έπεσε πέρσυ και όποιο πέσεις στο ΟΕΦΕ...Αυτά απο μ'ένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
μήπως μπορεί να ανεβάσει κανείς σημειώσεις για λογοτεχνία????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyg4

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ειναι δύσκολο να πεσει Δημουλα επειδη βρισκεται εν ζωη
-----------------------------------------
Μηπως γνωριζει καποιος τη διαφορα αναμεσα στη Σχολη Φιλολογιας και Φιλοσοφικης Εκπ/σης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrypap3

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως στις πανελληνιες δεν υπαρχουν sos. Ολα ειναι σημαντικα... Η λογοτεχνια ειναι ενα δυσκολο μαθημα αλλα πρεπει να δουμε τη θετικη της πλευρα...Στο μαθημα αυτο γραφει εκεινος που θα το αγαπησει! Μια εξαιρετικη καθηγητρια μου ειχε πει πως η επιτυχια θα ερθει εαν''ερωτευτουμε''το καθε μαθημα! Δεν πιστευω στη στειρα απομνημονευση σημειωσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλένηΚρ

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως στις πανελληνιες δεν υπαρχουν sos. Ολα ειναι σημαντικα... Η λογοτεχνια ειναι ενα δυσκολο μαθημα αλλα πρεπει να δουμε τη θετικη της πλευρα...Στο μαθημα αυτο γραφει εκεινος που θα το αγαπησει! Μια εξαιρετικη καθηγητρια μου ειχε πει πως η επιτυχια θα ερθει εαν''ερωτευτουμε''το καθε μαθημα! Δεν πιστευω στη στειρα απομνημονευση σημειωσεων...

Σε νιώθω τόσο πολύ! Ούτε εγώ μπορω να αποστηθίζω κατεβατά, γι' αυτό και μισώ την ιστορία! Στα αρχαία και στη λογοτεχνία διαβάζω τις σημειώσεις του φροντιστηρίου και του σχολείου και από εκει παίρνω την κεντρική ιδέα και την αναπτύσσω. Φέτος τα αρχαία (εκτος Πολιτειας:mad:) και η λογοτεχνία ειναι το αγαπημένο μου μάθημα!!
Και όσο ανώμαλη κι αν με πείτε, μ' αρεσει ο Κρητικός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrypap3

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ολοι τις ιδιες αγωνιες εχουμε...Η Ιστορια ισως κ να θελει απομνημονευση αλλα αυτο γινεται μεσω των επαναληψεων...Στα υπολοιπα δεν ειναι αναγκαιο...Οι διορθωτες δεν εχουν μπροστα τους τις σημειωσεις σου! Αυτο που με απασχολει στην ιστορια ειναι πως τα γεγονοτα ειναι μπερδεμενα κ δεν υπαρχει συνοχη...Δεν δινονται με χρονολογικη σειρα...Για να μην αναφερω τα κενα που υπαρχουν...Καπου ειδα πως ειχε κυκλοφορησει υλικο για τον κρητικο...Το εχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Αν είναι έτσι ούτε Σαχτούρης μπορεί να πέσει επειδή είναι εν ζωή!!
-----------------------------------------
Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι μέσα στην ύλη οι σελίδες 279-375??
-----------------------------------------
Ποιο νομίζεται ότι είναι το κάλύτερο βοήθημα για την λογοτεχνία??Εγώ έχω το Μεταίχμιο αλλά έχει πάραααααα πολλά.......
-----------------------------------------
Παιδιά μποτρεί κανείς να ανεβάσει σημειώσεις?????πλιζ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top