Γενικό -  Ποια είναι η γνώμη σας για την Α' Λυκείου;

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μαθηματικα , φυσικη , χημεια γαμησαν τα υπολοιπα για τον πουτσο καβαλα θα κοβετε φλεβα και θα βαρατε ενεσεις ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
μαθηματικα , φυσικη , χημεια γαμησαν τα υπολοιπα για τον πουτσο καβαλα θα κοβετε φλεβα και θα βαρατε ενεσεις ....

προσθέτω και βιολογία

Θα ήθελε να σας δώσει χαρτί για το μάθημα επιλογής λογικά.

Δλδ του χρόνου θα έχουμε μάθημα επιλογής? Δεν καταργήθηκαν τα μαθήματα επιλογής?
Ανάμεσα σε ποια πρέπει να επιλέξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
προσθέτω και βιολογία



Δλδ του χρόνου θα έχουμε μάθημα επιλογής? Δεν καταργήθηκαν τα μαθήματα επιλογής?
Ανάμεσα σε ποια πρέπει να επιλέξω?

Δεν υπάρχουν πλέον μαθήματα επιλογής στην Α' λυκείου ... μόνο στη Β' ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Αμαν με έχετε μπερδέψει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Αμαν με έχετε μπερδέψει. :P

Μπες εδώ για την Α' λυκείου: ----> https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/lykeio/1374-wrologio-programma-a-taxi-lykeio.html
Κι εδώ για την Β' λυκείου: ----> https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/lykeio/1683-wrologio-programma-mathimatwn-b-lykeiou.html

... και θα καταλάβεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Αν και οι περισσότεροι μου λέγανε ότι η Α Λυκείου θα είναι η πιο δύσκολη, εγώ πιστεύω ότι χωρίς φοβερό διάβασμα μπορείς να πας καλά και να πάρεις τις βάσεις για τις επόμενες τάξεις, κυρίως για την Γ Λυκείου... Μαθηματικά, φυσική και χημεία είχαν πολύ ενδιαφέρον και σημαντικές γνώσεις...
Γενικά ήταν μια τάξη που την περίμενα χειρότερη και τελικά αποδείχτηκε ότι μπορεί κανείς να τα βγάλει πέρα με σχετική ευκολία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Αν και οι περισσότεροι μου λέγανε ότι η Α Λυκείου θα είναι η πιο δύσκολη, εγώ πιστεύω ότι χωρίς φοβερό διάβασμα μπορείς να πας καλά και να πάρεις τις βάσεις για τις επόμενες τάξεις, κυρίως για την Γ Λυκείου... Μαθηματικά, φυσική και χημεία είχαν πολύ ενδιαφέρον και σημαντικές γνώσεις...
Γενικά ήταν μια τάξη που την περίμενα χειρότερη και τελικά αποδείχτηκε ότι μπορεί κανείς να τα βγάλει πέρα με σχετική ευκολία...

Σωστά τα λες ! ;)
Για να δούμε τώρα η Β' ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athena<3

Νεοφερμένος

Η Athena<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά, στην Α' Λυκείου χρειαζόμουν πολύ διάβασμα + ότι ξεκίνησα και φροντιστήρια σε πολλά μαθήματα οπότε πιέστηκα κάπως.. Στα θετικά μαθήματα όπως φυσική και χημεία, είναι απλά οι πράξεις της θεωρίας των δύο προηγούμενων χρόνων αλλά πάντα με κάποια πράγματα παραπάνω... Στην άλγεβρα και στην γεωμετρία πάλι χρειάστηκαν παλιότερες γνώσεις...όπως και στα αρχαία, ιδιαίτερα στο συντακτικό και την γραμματική. Με λίγα λόγια, αντιστοιχούν στις γνώσεις του γυμνασίου απλά έχουν λεπτομέρειες και θέλει λίγο διαβασματάκι παραπάνω. Σε αυτή την τάξη πιστεύω ότι κατάλαβα κι εγώ η ίδια σε ποιά μαθήματα είχα περισσότερη κλίση.. Για όποιον δεν βαρίεται πάντως, είναι εύκολα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Παιδιά, τι κρατάμε στα θετικά μαθήματα από την Α' Λυκείου και από το Γυμνάσιο?? Για πείτε, για να προσέξουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Παιδιά, τι κρατάμε στα θετικά μαθήματα από την Α' Λυκείου και από το Γυμνάσιο?? Για πείτε, για να προσέξουμε.

Από την Α' λυκείου κρατάτε πολύ καλά τύπους στη Φυσική, Χημεία και Άλγεβρα ιδιαίτερα Θ.Μ.Κ.Ε και Α.Δ.Μ.Ε στη Φυσική και απόλυτες τιμές στην Άλγεβρα ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,799 μηνύματα.
Eγω στην Α λυκειου απλα δεν ανοιγα βιβλιο. Ασχολουμουν εξολοκληρου με Αγγλικα, Γαλλικα, Γερμανικα που ηθελα δυνατα πτυχια, με αποτελεσμα να παρω ενα μεσο ορο λιγο κατω απο 17 στο σχολειο και να εχω μεινει. Ε απ τη δευτερα αρχισα να το παιρνω πιο ζεστα. :P Oποτε αν ειστε θεωρητικη μην αγχωνεστε δεν ειναι και τοσο σημαντικη ταξη, μονο τα αρχαια και λιγο η εκθεση πρεπει να σας νοιαζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Eγω στην Α λυκειου απλα δεν ανοιγα βιβλιο. Ασχολουμουν εξολοκληρου με Αγγλικα, Γαλλικα, Γερμανικα που ηθελα δυνατα πτυχια, με αποτελεσμα να παρω ενα μεσο ορο λιγο κατω απο 17 στο σχολειο και να εχω μεινει. Ε απ τη δευτερα αρχισα να το παιρνω πιο ζεστα. :P Oποτε αν ειστε θεωρητικη μην αγχωνεστε δεν ειναι και τοσο σημαντικη ταξη, μονο τα αρχαια και λιγο η εκθεση πρεπει να σας νοιαζουν.

Έγκλημα :P

Η πρώτη λυκείου είναι μια μεταβατική τάξη, γιατί στην ουσία δεν υπάρχουν κατευθύνσεις.
Νομίζω το καλύτερο είναι να μην σνομπάρετε κανένα μάθημα, ακόμα και αν έχεις κατασταλάξει σε κατευθύνσεις. Εγώ ήξερα ότι θα πάω θεωρητική, όμως και φυσική διάβαζα και μαθηματικά και χημεία (έστω και αν με δυσκόλευε η τελευταία με τις αλυσιδωτές αντιδράσεις :P ). Τα μαθηματικά της Α περιέχουν όσα θεμελιώδη πράγματα χρειάζεστε για τις επόμενες τάξεις.

Μέλλοντες θεωρητικοί : Μην σνομπάρετε ή μην παραιτείστε από τα μαθηματικά/φυσική/χημεία από την Α λυκείου μόνο και μόνο επειδή το χετε σίγουρο πως δε θα σας "χρειαστούν" στις πανελλήνιες.

Μέλλοντες θετικο-τεχνολογικοί: Μην σνομπάρετε τα αρχαία (εντάξει λίγο μπορείτε), αλλά ειδικά τα κείμενα. Ανοίγουν το μυαλό και αυτά.

Διαβάστε τα όλα, είναι δύσκολη χρονιά γενικά, γιατί δεν έχετε τόσο "στοχευμένες" απαιτήσεις από τους καθηγητές + η αλλαγή νοοτροπίας από το Γυμνάσιο στο Λύκειο.

Μην δουλεύετε με μίνιμουμ και μάξιμουμ. Κανένας δεν πήγε μπροστά έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,407 μηνύματα.
Έγκλημα :P
Μέλλοντες θεωρητικοί : Μην σνομπάρετε ή μην παραιτείστε από τα μαθηματικά/φυσική/χημεία από την Α λυκείου μόνο και μόνο επειδή το χετε σίγουρο πως δε θα σας "χρειαστούν" στις πανελλήνιες.

Σ' αυτό συμφωνώ γιατί μπορεί να χρειαστεί να πάρετε μαθηματικά γενικής στη Γ λυκείου για να ανοίξετε πεδία που σας ενδιαφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σ' αυτό συμφωνώ γιατί μπορεί να χρειαστεί να πάρετε μαθηματικά γενικής στη Γ λυκείου για να ανοίξετε πεδία που σας ενδιαφέρουν.

Σαφέστατα, γιατί αν δεν ξέρεις τα βασικά της Α και παρατήσεις στη Β την άλγεβρα, στη Γ δεν έχεις ελπίδες να μπαλώσεις τοοόσα κενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefelaki Apla

Νεοφερμένος

Η Nefelaki Apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτήσω αν επιλέξω μαθηματικά γενικής παιδείας στην γ' λυκειου ενω είμαι θεωρητική κατεύθυνση ποια πεδία μπορώ να επιλέξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτήσω αν επιλέξω μαθηματικά γενικής παιδείας στην γ' λυκειου ενω είμαι θεωρητική κατεύθυνση ποια πεδία μπορώ να επιλέξω?

εκτός από το 1ο ανοίγεις και το 5ο αν επιλέξεις και Α.Ο.Θ. Στα υπόλοιπα μπορείς να τα επιλέξεις αλλά με ποινή στα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos27

Νεοφερμένος

Ο panos27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
αντε παω σχολειο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Βασικα εγω πιο χαλια το περιμενα παλι καλα.Αν εξαιρεσεις οτι βρηκα γνωστο μου απο το φροντηστηριο αγγλικων στην Τριτη:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εμένα πάντως μ ' άρεσε πολύ. :D
Το σχολείο πολύ ωραίο, έχει και πιο πολλά παιδιά από το Γυμνάσιο, γνώρισα και κάτι καινούριους, μια χαρά.
Μας δώσανε και βιβλία(βέβαια δεν είχαν πάρει σακούλες οι γύφτοι και τρέχαμε να βρούμε).
Και μαζί με τα βιβλία, είδα πως μας έχουν δώσει κάτι μικρά βιβλιαράκια στην Φυσική, Άλγεβρα και Γεωμετρία, τα οποία λένε "Οι λύσεις των ασκήσεων". Δηλαδή σόρρυ, μας δώσανε λυσάρια για τις ασκήσεις του βιβλίου; ο.Ο
Έγινε σε όλα τα σχολεία αυτό, ή μόνο στο δικό μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εμένα πάντως μ ' άρεσε πολύ. :D
Το σχολείο πολύ ωραίο, έχει και πιο πολλά παιδιά από το Γυμνάσιο, γνώρισα και κάτι καινούριους, μια χαρά.
Μας δώσανε και βιβλία(βέβαια δεν είχαν πάρει σακούλες οι γύφτοι και τρέχαμε να βρούμε).
Και μαζί με τα βιβλία, είδα πως μας έχουν δώσει κάτι μικρά βιβλιαράκια στην Φυσική, Άλγεβρα και Γεωμετρία, τα οποία λένε "Οι λύσεις των ασκήσεων". Δηλαδή σόρρυ, μας δώσανε λυσάρια για τις ασκήσεις του βιβλίου; ο.Ο
Έγινε σε όλα τα σχολεία αυτό, ή μόνο στο δικό μου;
Εδώ και χρόνια γίνεται αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top