Γενικό -  Ποια είναι η γνώμη σας για την Α' Λυκείου;

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προς το παρων ειναι η αγαπημενη μου ταξη
Περασα υπεροχα φετος....και να ξερει η Α'Λυκειου ειναι πολυ σημαντικη ταξη γιατι σου δινει τις βασεις για μαθηματα που θα ακολουθησουν....δηλαδη κοιτα να τα μαθεις καλα..αυτα που διαβαζεις...ειδικα μαθηματα της κατευθυνσης που θελεις να ακολουθησεις...απο εκει και περα ειναι σιγουρα διαφορετικα απο οτι στο Γυμνασιο...πιο σοβαρα τα πραγματα αλλα νομιζω θα την αγαπησεις την ταξη αυτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Προς το παρων ειναι η αγαπημενη μου ταξη
Περασα υπεροχα φετος....και να ξερει η Α'Λυκειου ειναι πολυ σημαντικη ταξη γιατι σου δινει τις βασεις για μαθηματα που θα ακολουθησουν....δηλαδη κοιτα να τα μαθεις καλα..αυτα που διαβαζεις...ειδικα μαθηματα της κατευθυνσης που θελεις να ακολουθησεις...απο εκει και περα ειναι σιγουρα διαφορετικα απο οτι στο Γυμνασιο...πιο σοβαρα τα πραγματα αλλα νομιζω θα την αγαπησεις την ταξη αυτη

μόνο εγώ την έχω μισήσει;;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Εάν δε διαβάσεις το 1ο τετραμηνο,τοτε θα υποφερεις σιγουρα....Αλλιως θα ειναι πολυ πιο ευκολα αργοτερα.Παντως εχει πολυ καλες ευκαιριες για εξοδους και δραστηριοτητες:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Η τάξη που πραγματικά μίσησα με όλη μου την ψυχή (λόγω μαθημάτων και όχι μόνο) ήταν η Β Λυκείου. Στην Α και στη Γ πέρασα κάπως καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Όχι, και ο κολλητός μου. :P

Αααα ωραία. τώρα που μου το είπες ένιωσα καλύτερα. τουλάχιστον δεν είμαι η μόνη πάνω στον κόσμο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
κ μενα η Α λυκειου δε μ'αρεσε καθολου.μονο η ιστορια της Α μ'αρεσει.βεβαια, δε ξερω τι εντυπωσεις θ'αποκομισω απ'τις επομενες ταξεις.σιγουρα θα'ναι πιο ζορικα τα πραγματα,αλλα τουλαχιστον θα ξερω σε ποια μαθηματα πρεπει ν'αφοσιωθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Κοίτα η Α' Λυκείου είναι σημαντική διότι χτίζεις βάσεις για τις 2 επόμενες χρονιές. Επομένως ειναι σημαντική και αν δεν έχεις δώσει βάση σ' αυτήν, τότε θα τα βρείς μπαστούνια τις επόμενες χρονιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εμένα δεν μου φάνηκε πολύ δύσκολη αν και είχε μεγάλη διαφορά η ύλη πχ σε μαθηματικά-φυσική.
Το μόνο που με ενόχλησε ήταν ότι γράψαμε πάρα πολλά τεστ(βέβαια μπορεί να ήταν και θέμα καθηγητών αλλά τεσπα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για μένα το μεγαλύτερο «πρόβλημα» στην Α' Λυκείου είναι η Άλγεβρα, και για τους wanna-be θεωρητικάριους, αλλά και για τους wanna-be θετικούς / τεχνολογικούς.

Κι αυτό γιατί σε εισάγει στην έννοια της απόδειξης και σε έναν ορθολογιστικό τρόπο σκέψης που δεν υπήρχε στο Γυμνάσιο.

Βασικότατο φυσικά μάθημα για όσους θέλουν 2ο-3ο-4ο-5ο πεδίο. Επίσης η Φυσική της Α' Λυκείου είναι προαπαιτούμενη για την Φυσική Κατεύθυνσης της Γ' Λυκείου: χωρίς αυτήν δεν πας πουθενά.

Στη Β' Λυκείου και να μην την παρακολουθήσετε χρειάζεστε 1-2 μόλις πράγματα από εκεί που μπορούν να καλυφθούν (κατά τη γνώμη μου). Αλλά όσοι έχετε ήδη καταλήξει στο ότι δεν θέλετε να βλέπετε άλλα αρχαία, δώστε βάση στα Φυσικομαθηματικά - και κάντε υπομονή με τις έξι (6!!!) ώρες αρχαία, μία χρονιά είναι, θα περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouki

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
δεν ξετρελαθηκα κιολας!!:xixi:
αμα δεν ειχαμε αρχαια θα ηταν πολυ καλυτερη...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι σχετικά. Όπως βλέπεις άλλοι θεωρούν την Α δύσκολη, άλλοι εύκολη τάξη. Κι αυτό δεν είναι θέμα εξυπνάδας. Ένας φυσικός μου είχε πει πως σ'αυτές τις ηλικίες αναπτύσσεται συνεχώς το μυαλό. Συνεπώς κάποιος θα συλλάβει την παραμετρική εξίσωση την ώρα της παράδοσης, και κάποιος άλλος μετά από τρεις μήνες.
Στο λύκειο εμβαθύνεις περισσότερο σε κάθε μάθημα και το όλο σκεπτικό αλλάζει. Η Α σε εισάγει σε αυτό. Οι βάσεις είναι αφάνταστα σημαντικές, γι'αυτό δώσε προσοχή φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris17

Νεοφερμένος

Ο dimitris17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Μη λες ο,τι θέλεις, επειδή χρειάστηκες εσύ ιδιαίτερα δεν σημαίνει οτι χρειάζονται γενικά. Ιδιαίτερα/φροντιστήρια απο την Α λυκείου είναι σκέτη υπερβολή, δεν είναι δύσκολα τα μαθήματα.
κατα την αποψη σου................εγω απ την πρωτη λυκειου εκανα ιδιαιτερα και αποδειχθηκε οτι και καλοι μαθητες απ τα ομαδικα φροντιστ. πατωσαν...τα συμπερασματα δικα σας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κοιτα Δημητρη... συμφωνω οτι τα ιδιαιτερα ειναι πιο αποδοτικα απο τα ομαδικα φροντιστηρια (εχω κανει και απο τα 2 και περισσοτερο με βοηθησαν τα ιδαιτερα). Για παραδειγμα εκανα βλακεια που φετος στα Μαθηματικα πηγα σε τμημα (και μαλιστα χαμηλοτατου επιπεδου, χωρις να εχω διαθεση να προσβαλλω κανεναν). Ομως δεν ξερω κατα ποσο μπορει η μεση ελληνικη οικογενεια να "αντεξει" οικονομικα τα ιδιαιτερα. Η δικη μου παντως οχι... Κακα τα ψεματα, οι οικονομικες απαιτησεις των καθηγητων στα ιδιαιτερα ειναι αρκετα υψηλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εμένα φέτος θα μου λείψει ο Βιολόγος. Εγώ με ποιόν θα κάνω πλάκα φέτος?:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Ήταν από τις χειρότερες τάξεις.Δηαλδή η χειρότερη τάξη από όλα τα σχολικά μου χρόνια.Από όλες τις απόψεις....Δε θέλω να θυμάμαι τίποτα.Βασικά εγώ έφταιγα γιατί δε διάβαζα όσο έπρεπε αλλά...Ευτυχώς πήγαμε τριήμερη αυτό μόνο θέλω να θυμάμαι...
Και από θέμα καθηγητών, και από θέμα σιευθυντή.Σκατά.Κατάρα λες και είχε πέσει.Ευτυχώς στη Β'Λυκείου όλα ήταν ΟΚ...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Άλγεβρα , φυσική και να κάνεις απο τώρα πολλές εκθέσεις . Όπως και να αρχίσεις να γράφεις περιλήψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasoula

Νεοφερμένος

Η tasoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
δεν ξετρελαθηκα κιολας!!:xixi:
αμα δεν ειχαμε αρχαια θα ηταν πολυ καλυτερη...:D
+φωνω για τα αρχαια..και συγκεκριμενα αν δεν ειχαμε τετοια καθηγητρια αρχαιων θα ταν καλυτερη:P..Αλλα γενικα ηταν η καλυτερη μου χρονια..!!και η 4ημερη τα'σπαγε κυριολεκτικα και γενικα το κλιμα του Λυκειου αλλη φαση..πολυ πιο χαλαρα!!..Ελπιζω και η Β'Λυκειου να'ναι ετσι..Αν και μου φαινεται οτι εχω να ριξω αρκετο διαβασμα!..:read:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
κατα την αποψη σου................εγω απ την πρωτη λυκειου εκανα ιδιαιτερα και αποδειχθηκε οτι και καλοι μαθητες απ τα ομαδικα φροντιστ. πατωσαν...τα συμπερασματα δικα σας....

το θέμα ομως είναι τι κάνεις εσυ κ οχι οι άλλοι.. γιατι και στα φροντιστήρια ξέρουμε τι γίνεται με διαφορες κλίκες...εγω παντως χωρίς βοήθεια (με καποια βοηθήματα στην εκθεση, κείμενα, φυσική) εβγαλα 17, και οχι τρελο διαβασμα... Δεν ξερω δεν μπορω να το καταλαβω αυτό με τα φροντιστήρια απο Α΄λυκείου... και αλλοι ξεκιναν πολυ νωρίτερα (αν και πολλοι δεν το λενε...! (αλλο που δεν μπορω να καταλαβω!)) Εν τέλει, η Α απο όλες τίς απόψεις ήταν η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ταξη μου!! τι τριήμερη.. τι κοπάνες... τι πλάκες.... τι τσακωμοι..... τι γέλια.... τι καθηγητές.... (μελαγχωλησα τωρα....)

ουφ! το καλύτερο δε ηταν (μιας και έγινε λόγος) η καθηγήτρια των αρχαίων μας, η οποια (ναναι καλα η γυναικα..) τάχει α χρονακια της και κατα καιρους πάθαινε κάτι που κολλουσε//παγωνε!! σαν να επαθε ανακοπή!!! χαχαχαχ!! κ ομως πάντα ημασταν πιο μπροστα απο όλα τα τμήματα... κ ας ήταν μονο αυτα....... ο δε "νιονιος ο φιλόλογος!".. στην τριήμερη μας εγινε η μασκότ!!! ο ΠΛΕΟΝ αυστηρος και αγαπητος συναμα καθηγητης ολης της 1ης που αυριο γίνεται 2α.......

Εν πασει περιπτώσει, η 1η ειναι η αγαπημενη μου σε αναμνήσεις τάξη.... και ούτε απαιτει κατι τοοοοοοοοσο δυσκολο για να ειναι το φροντιστηριο//ιδιαίτερο απαραίτητο... Παιδες θα περασετε φανταστικά! :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleniK

Νεοφερμένος

Η EleniK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Νομίζω ότι η Α λυκείου είναι η τελευταία τάξη στην οποία μπορείτε να αναπτύξετε αυτό που λέμε Γενική Παιδεία. Μην επικεντρωθείτε μόνο στα μαθήματα κατεύθυνσης (που οι περισσότεροι δεν εχετε επιλέξει ακόμα) γιατί θα χάσετε τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top