Γενικό -  Ποια είναι η γνώμη σας για την Α' Λυκείου;

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Σίγουρα πρέπει να προσπαθούμε ώστε να πετύχουμε το καλυτερο.Αλλα όταν την εβδομάδα κάποια μαθήματα τα έχεις 2 φορές από 45λ όπου μέχρι να μπει ο καθηγητής και να βγάλουμε τα πράγματα περνάει σχεδόν 10λεπτο σε ένα τμημα 25 ατόμων τι μάθημα μπορείς να κάνεις; Επίσης πάμε σχολείο για να μας εξηγήσει κάποια πράγματα κάποιος και μετά να καθήσουμε και μόνοι μας να διαβάσουμε.Με το να τα διαβάσω μόνη μου χάνεται η ουσία.Εχουμε καταντήσει να πηγαίνουμε στο σχολείο για τις παρουσίες.Εχει χαθεί η ουσία!Φέτος και με τον κοροναιο δεν έχουμε βγάλει κάποια κομμάτια της ύλης τα οποία λογικά θα μας χρειαστούν σε επόμενες ταξεις.Τα παιδιά στο σχολείο μου για να μην πω όλα τα περισσότερα πάνε σε φροντιστήριο!Εγώ φέτος που ξεκίνησα για πρώτη χρονια συζητώντας με φίλες παρατηρήσαμε ότι όλες έχουμε κενά!Και σε πληροφορω ότι όλες είμαστε μαθήτριες του 18+.Οπότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά.Δυστυχως:/:
Κενά και μαθητές του 18+... Νομίζω έρχεσαι σε αντιφάσεις... Σίγουρα όλοι μας εχούμε κενά απο τον μάρτιο και μετα λόγω κορονοιού, αλλά αυτό είναι κοινό για όλους. Μιλόντας προσωπικά για μένα, φέτος με μόνο 1 ώρα την βδομάδα Άλγεβρα(ο λόγος ήταν οτί ήμουν αρκετά μέτριος, δεν επιθυμώ να ακολουθήσω θετική κατεύθυνση), κατάφερα να έχω ένα πολυ καλό μέσο όρο(19). Όπως είπες και εσύ, είχαμε μαθήματα όπου οι καθηγητές αδιαφορούσαν πλήρως για το μάθημα και την παραδόση του( γεωμετρία) στο οποίο είχαμε μέσο όρο τμήματος 11.5, αλλά με λίγη προσπάθεια κατάφερα να αποκομίσω έναν αξιοπρεπή βαθμό(15). Σίγουρα τα δημόσια σχολεία έχουν πολλά αρνητικά χαρακτηριστικά, αλλά μην ξενχάς ότι αυτά μας ανατρέφουν τόσα χρόνια, και σε εκείνα χρωστάμε το μεγαλύτερο ποσοστό των γνώσεων μας και όχι μόνο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Κενά και μαθητές του 18+... Νομίζω έρχεσαι σε αντιφάσεις... Σίγουρα όλοι μας εχούμε κενά απο τον μάρτιο και μετα λόγω κορονοιού, αλλά αυτό είναι κοινό για όλους. Μιλόντας προσωπικά για μένα, φέτος με μόνο 1 ώρα την βδομάδα Άλγεβρα(ο λόγος ήταν οτί ήμουν αρκετά μέτριος, δεν επιθυμώ να ακολουθήσω θετική κατεύθυνση), κατάφερα να έχω ένα πολυ καλό μέσο όρο(19). Όπως είπες και εσύ, είχαμε μαθήματα όπου οι καθηγητές αδιαφορούσαν πλήρως για το μάθημα και την παραδόση του( γεωμετρία) στο οποίο είχαμε μέσο όρο τμήματος 11.5, αλλά με λίγη προσπάθεια κατάφερα να αποκομίσω έναν αξιοπρεπή βαθμό(15). Σίγουρα τα δημόσια σχολεία έχουν πολλά αρνητικά χαρακτηριστικά, αλλά μην ξενχάς ότι αυτά μας ανατρέφουν τόσα χρόνια, και σε εκείνα χρωστάμε το μεγαλύτερο ποσοστό των γνώσεων μας και όχι μόνο!
Κοίτα ο καθένας έχει διαφορετικές εμπειρίες και οπτική γωνία.Οποτε η σύγκριση είναι διαφορετική για τον καθένα.Οταν μιλάω για κενά εννοώ πράγματα που θα μου χρειαστούν πχ στα μαθηματικά για τις πανελλήνιες τα οποία όμως δεν εμαθα στο σχολείο.Αν τελειώνουμε μια ενότητα και ο καθηγητής μας λέει να μάθετε αυτά τα 5 και εμείς χρειαζόμαστε και τα 2 που δεν μας τα δίδαξε λογικό είναι να έχουμε κενά.Στο διαγώνισμα αυτός θα μας εξετάσει τα 5 αλλά τα 2 είναι εξίσου χρήσιμα.Τελος οπως είπα ο καθένας έχει διαφορετικές εμπειρίες οπότε και διαφορετικη άποψη για την Α λυκείου.Εγω που ζω σε επαρχία τα πράγματα ειναι ίσως λίγο διαφορετικά.
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Κοίτα ο καθένας έχει διαφορετικές εμπειρίες και οπτική γωνία.Οποτε η σύγκριση είναι διαφορετική για τον καθένα.Οταν μιλάω για κενά εννοώ πράγματα που θα μου χρειαστούν πχ στα μαθηματικά για τις πανελλήνιες τα οποία όμως δεν εμαθα στο σχολείο.Αν τελειώνουμε μια ενότητα και ο καθηγητής μας λέει να μάθετε αυτά τα 5 και εμείς χρειαζόμαστε και τα 2 που δεν μας τα δίδαξε λογικό είναι να έχουμε κενά.Στο διαγώνισμα αυτός θα μας εξετάσει τα 5 αλλά τα 2 είναι εξίσου χρήσιμα.Τελος οπως είπα ο καθένας έχει διαφορετικές εμπειρίες οπότε και διαφορετικη άποψη για την Α λυκείου.Εγω που ζω σε επαρχία τα πράγματα ειναι ίσως λίγο διαφορετικά.
εγω που ημουν τουρίστας λυκειο στις πανελλελε παρατηρησα μαθηματικα δν χρειαζονται όλες οι ενοτητες θα λεγα εκθεση πιο πολύ προσοχή βεβαια εξαρτάται και αμα θες να χεις καλο μο
 

Panagiotis2022

Νεοφερμένος

Ο Panagiotis2022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα επειδή έχω και εγώ άγχος μπορείτε να μου πείτε αν περνάω με αυτούς τους βαθμούς αν πατωσω εξετάσεις
Screenshot_20220521_154713.jpg
 

angeloskar

Νεοφερμένος

Ο angeloskar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα επειδή έχω και εγώ άγχος μπορείτε να μου πείτε αν περνάω με αυτούς τους βαθμούς αν πατωσω εξετάσεις View attachment 102774
Αδερφέ νομίζω περνάς. Αλλά αν σκοπεύεις να δώσεις πανελλήνιες και ειδικά αν έχεις στόχο κάποια υψηλόβαθμη σχολή, θα σου έλεγα να διορθώσεις τους βαθμούς σου, έστω στα μαθήματα που θα χρειαστείς. Αν πχ θέλεις να γίνεις μηχανικός φτιάξε γερές βάσεις στα μαθηματικά και στη φυσική(αντίστοιχα ισχύουν και για τις άλλες κατευθύνσεις). Αν από την άλλη δεν έχεις κατασταλάξει σε κάποιο επάγγελμα, προσπάθησε να κρατήσεις ένα ικανοποιητικό επίπεδο σε όλα τα μαθήματα. Φιλική συμβουλή, δεν θέλω να σου πω τι θα κάνεις, σου λέω τι θα έκανα εγώ στη θέση σου.

Για να σου φύγει όμως και το άγχος, νομίζω περνάς ναι
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Στο λύκειο όλοι περνάνε ..Μην αγχώνεσαι...Ωστόσο γνώμη μου είναι να μην αφήσεις κενά..Προσπάθησε να βελτιώσεις τους βαθμούς σου...Η τρίτη λυκείου είναι που είναι η χειρότερη τάξη γεμάτο άγχος για την κάλυψη της ύλης,να μην έχεις και το άγχος για την κάλυψη κενών...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top