Ποια είναι η γνώμη σας για τα ΕΠΑ.Λ;

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
φιλε μου ειναι αναλογως το επαλ πχ εχω ακουσει οχι και τοσο καλα λογια για τις Αργυρουπολης και πολυ καλα λογια για το ΕΠΑΛ της Γλυφαδας...
και πανω απο ολα πιστευω οτι οπου και νας πας αν θες να μαθεις θα μαθεις..
(υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια)
:)


συμφωνω με τον ακη....:iagree::iagree::iagree::no1: εχεις δικιο.το εχω αναφερει επαναληλημενες φορες αυτο:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis!

Νεοφερμένος

Ο akis! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
συμφωνω με τον ακη....:iagree::iagree::iagree::no1: εχεις δικιο.το εχω αναφερει επαναληλημενες φορες αυτο:no1:

να σαι καλα φιλε μου εσυ σε ποιο επαλ πας;
και τι ειδικοτητα θα πας του χρονου;
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
να σαι καλα φιλε μου εσυ σε ποιο επαλ πας;
και τι ειδικοτητα θα πας του χρονου;
:)


:no1: Τα σωστα να λεγονται.στο ΕΠΑ.Λ ΑΓΙΑΣ ειμαι τομεα πληροφορικης.εσυ???
αν θες μπες στην οχι κ τοσο καλη ιστοσελιδα μας κ πες αποψεις...:D
https://1epal-agias.lar.sch.gr/:iagree::iagree::iagree:
(δν ειχαμε αρκετο χρονο οταν πρωτοξεκινησαμε να τν φτιαξουμε κ εχει καποιες μικρεςςς ατελειες,του χρονου 8α τροποποιηθει καλυτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgos11

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αμοργός (Κυκλάδες). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδία εγώ εφυγά απο την 1 Λυκείου και πήγα Επαλ.Απαλάκτικα απο τα θεωριτηκά ασχολούμαι μονο με τα βασηκά και οικονομικα.Αμα ξέρεις τι θέλεις είναι καλήτερο το Επαλ, εμείς φέτος πετάξαμε την ύλη της ΑΟΘ του λυκείου και ξέρουμε τι παίζετε για του χρόνου.Οι πρώοιν σημαθητές που είναι τεχνολογική δεν ξέρουν τι ειναι η ΑΟΘ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis!

Νεοφερμένος

Ο akis! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδία εγώ εφυγά απο την 1 Λυκείου και πήγα Επαλ.Απαλάκτικα απο τα θεωριτηκά ασχολούμαι μονο με τα βασηκά και οικονομικα.Αμα ξέρεις τι θέλεις είναι καλήτερο το Επαλ, εμείς φέτος πετάξαμε την ύλη της ΑΟΘ του λυκείου και ξέρουμε τι παίζετε για του χρόνου.Οι πρώοιν σημαθητές που είναι τεχνολογική δεν ξέρουν τι ειναι η ΑΟΘ.:)

ετσι ειναι παντως το αοθ ειναι ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ :no1:
και εγω ειαμι δυτερα προς τριτη λυκειου και στο μαθημα λογιστικης που καναμε μαθαινεις το 80% και παραπανω του τι πρεπει να κανεις αν πηγενιες για λογιστης,ενω ο κολλητος μου που ειναι σε ενιαιο δεν ξερει..
μετα περυσι καναμε ευρωπαικη ενωση πολυ καλο μαθημα και αυτο λεγανε μερικοι ζαβοι.. (το ειπα κοσμια) τι μας χρειαζεται κτ κτλ και παπ θαβανα το επαλ τα παιδια του ενιαιου και μερικοι καθηγητες που δεν ξερανε την τυφλα τους...
κατα την αποψη μου τα επαλ ειναι πολυ καλυτερα απο τα ενιαια ασχετα αν παω επαλ κρινω αντικειμενικοτατα
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
εχω και εγω μια απορια .επειδη εδω σε εμας κανενας καθηγητης δεν μπηκε στον κοπο να μας πει!
γινεται να γινεις εκπαισευτικος(δημοτικο)απο το επα.λ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
εχω και εγω μια απορια .επειδη εδω σε εμας κανενας καθηγητης δεν μπηκε στον κοπο να μας πει!
γινεται να γινεις εκπαισευτικος(δημοτικο)απο το επα.λ?

Βεβαίως και γίνεται. Από ΕΠΑΛ Β μπορείς να δηλώσεις και ΑΕΙ και ΤΕΙ. Η διαφορά των ΕΠΑΛ Β με τα ΓΕΛ είναι ότι για 1ο και 3ο πεδίο υφίστανται μείωση των μορίων τους. Τα παιδαγωγικά και τα τμήματα νηπιαγωγών ανήκουν τόσο στο 1ο όσο και στο 2ο επιστημονικό πεδίο. Οπότε δηλώνοντάς τα από το 2ο πεδίο έχει τις ίδιες πιθανότητες ένας υποψήφιος ΕΠΑΛ Β να περάσει με ένα υποψήφιο ΓΕΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Βεβαίως και γίνεται. Από ΕΠΑΛ Β μπορείς να δηλώσεις και ΑΕΙ και ΤΕΙ. Η διαφορά των ΕΠΑΛ Β με τα ΓΕΛ είναι ότι για 1ο και 3ο πεδίο υφίστανται μείωση των μορίων τους. Τα παιδαγωγικά και τα τμήματα νηπιαγωγών ανήκουν τόσο στο 1ο όσο και στο 2ο επιστημονικό πεδίο. Οπότε δηλώνοντάς τα από το 2ο πεδίο έχει τις ίδιες πιθανότητες ένας υποψήφιος ΕΠΑΛ Β να περάσει με ένα υποψήφιο ΓΕΛ.

τοτε βρε παιδια υπαρχει καμια διαφορα αναμεσα στο επα.λ και στο γενικο?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τοτε βρε παιδια υπαρχει καμια διαφορα αναμεσα στο επα.λ και στο γενικο?:)
ναι υπαρχει στα ΓΕΛ παιρνεις μονο απολυτηριο λυκειου και συνεχιζεις σε ενα ΤΕΙ ή ΑΕΙ...ενώ στα ΕΠΑΛ παιρνεις απολυτηριο λυκειου ισοτιμο με το απολυτηριο του ΓΕΛ + ενα πτυχιο της ειδικοτητας σου και ετσι συνεχιζεις σε ενα ΤΕΙ ή ΑΕΙ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ναι υπαρχει στα ΓΕΛ παιρνεις μονο απολυτηριο λυκειου και συνεχιζεις σε ενα ΤΕΙ ή ΑΕΙ...ενώ στα ΕΠΑΛ παιρνεις απολυτηριο λυκειου ισοτιμο με το απολυτηριο του ΓΕΛ + ενα πτυχιο της ειδικοτητας σου και ετσι συνεχιζεις σε ενα ΤΕΙ ή ΑΕΙ ;)

Η σημαντική διαφορά είναι αυτή που είπε η bioursa. Όσον αφορά την πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση οι υποψήφιοι ΓΕΛ έχουν 2 πλεονεκτήματα έντανι των υποψηφίων ΕΠΑΛ Β:

1) Οι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Β έχουν πρόσβαση σε σχολές του 1ου και του 3ου επιστημονικού πεδίου μόνο με μειωμένα μόρια. Π.χ. πάρα πολύ δύσκολα μπορεί να περάσει κάποιος ιατρική από ΕΠΑΛ Β, σχεδόν αδύνατον.
2) Μόνο οι υποψήφιοι ΓΕΛ έχουν δικαίωμα να υποβάλλουν μηχανογραφικό χωρίς νέα εξέταση με το 10%. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν απόφοιτοι ΕΠΑΛ Β οπότε είναι λογικό. Του χρόνου θα δούμε αν το υπουργείο παιδείας επιτρέψει σε υποψηφίους ΕΠΑΛ Β να υποβάλουν μηχανογραφικό με το 10%.

Βέβαια τα ΕΠΑΛ Β έχουν και 2 πλεονεκτήματα έναντι των ΓΕΛ:

1) Οι πανελλήνιες εξετάσεις είναι προαιρετικές στα ΕΠΑΛ Β και για όσους είναι υποψήφιοι από ΕΠΑΛ Β για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση οι πανελλήνιες εξετάσεις είναι μόνο εισαγωγικές και όχι απολυτήριες όπως συμβαίνει στο ΓΕΛ. Δηλαδή οι βαθμοί που πετυχαίνουν οι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Β στις πανελλήνιες εξετάσεις δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του βαθμού του απολυτηρίου. Οι τελειόφοιτοι ΕΠΑΛ Β εξετάζονται ενδοσχολικά σε όλα τα μαθήματα είτε δώσουν είτε δεν δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις. Επειδή πάντα τα θέματα των ενδοσχολικών εξετάσεων σε ένα μάθημα είναι ευκολότερα από τα θέματα των πανελληνίων εξετάσεων στο ίδιο μάθημα έχει την δυνατότητα ένος τελειόφοιτος ΕΠΑΛ Β να βγάλει μεγαλύτερο βαθμό απολυτηρίου από τον βαθμό απολυτηρίου που θα έβγαζε αν πήγαινε ΓΕΛ.

2) Εκτός από το απολυτήριο επαγγελματικού λυκείου το οποίο βάσει νόμου θεωρείται ισότιμο με το απολυτήριο γενικού ενιαίου λυκείου στην αγορά εργασίας, δίνεται στους απόφοιτους ΕΠΑΛ Β και ένα επαγγελματικό δίπλωμα της ειδικότητας του τομέα που επέλεξαν επιπέδου 3.


Αυτές είναι οι προφανείς διαφορές. Τώρα όσον αφορά το επίπεδο του μαθήματος, χωρίς να θέλω να απαξιώσω τα ΕΠΑΛ, πιστεύω ότι στα ΓΕΛ γίνεται κατά κανόνα καλύτερο μάθημα. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις αλλά το γεγονός ότι 90000 υποψήφιοι είναι τελειόφοιτοι και απόφοιτοι ΓΕΛ και 20000 υποψήφιοι είναι τελειόφοιτοι ΕΠΑΛ Α και Β και απόφοιτοι β΄ κύκλου ΤΕΕ για το 2009 είναι ενδεικτικό και όχι αποδεικτικό του επιπέδου του μαθήματος.

Μήπως ξέρει κανείς, αν κάποιος απόφοιτος Γενικού Ενιαίου Λυκείου που είχε επιλέξει θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση μπορεί να δώσει πανελλήνιες εξετάσεις σαν υποψήφιος ΕΠΑΛ Ομάδας Β;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
εγω που θελω να παω εξωτερικο για σπουδες σε μια χαρα που δεν ανηκει στην ευρωπαικη ενωση πιστευετε οτι μπορω να πμω στο επαλ και αν ναι σε ποιο α η β εστι ωστε να σπουδασω οικονομικα σε εκεινη την χωρα?
-----------------------------------------
γιατι τωρα για εκπαιδευτικος που ηθελα δεν γινεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γιατι τωρα για εκπαιδευτικος που ηθελα δεν γινεται....

γιατι να μην γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς, αν κάποιος απόφοιτος Γενικού Ενιαίου Λυκείου που είχε επιλέξει θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση μπορεί να δώσει πανελλήνιες εξετάσεις σαν υποψήφιος ΕΠΑΛ Ομάδας Β;

Όχι δεν γίνεται!Εκτώς κι αν γραφτείς ως μαθητής ΕΠΑΛ και επιλέξεις Β Ομάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Πάντως αμα θές πληροφορικός μπορείς να γίνεις εκπαιδευτικός ΠΕ19...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aretoula

Νεοφερμένος

Η Αρετή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδειά δεν μπορείτε να κρίνεται για τα επαλ που θα μπουνε στο ΑΕΙ γιατι φετος είναι η πρωτη χρονια που γινεται αυτο αρα θα περιμένεις να βγουνε τα ποσοστα% επιτυχιας και μετα θα κρινεις αν πρεπει να πας επαλ...Γνωμη μου είναι να πας πραγματικα θα εχεις και δυο πτυχια και γενικου λυκειου και ειδικοτητας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Πάντως αμα θές πληροφορικός μπορείς να γίνεις εκπαιδευτικός ΠΕ19...


Μπορεις να γινεις εκπαιδευτικος πληροφορικος πηγαινοντας στν Α ομαδα...???? Π.χ Τελειωνω ΤΕΙ πληροφορικης,μετα πως μπορω να γινω καθηγητης,η υπαρχει καποια ειδικη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
γιατι να μην γινεται?


αυτο εχω ακουσει ...οτι το επαλ υποστηριζει μονο τα οικονομικα,πληροφορικη και τετοια:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτο εχω ακουσει ...οτι το επαλ υποστηριζει μονο τα οικονομικα,πληροφορικη και τετοια:(


καμια σχεση αυτο που ακουσες..η ΕΠΑΛ Β ομαδα ειναι στο ιδιο συστημα με τα ΓΕΝΙΚΑ λυκεια..μπορεις να περασεις σε οποια σχολη γουσταρεις..μονο η ΕΠΑΛ ομαδα Α δεν υποστηριζει ολες τις σχολες απο εκει μπορεις να περασεις μονο σε ΤΕΙ και στρατιωτικες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
καμια σχεση αυτο που ακουσες..η ΕΠΑΛ Β ομαδα ειναι στο ιδιο συστημα με τα ΓΕΝΙΚΑ λυκεια..μπορεις να περασεις σε οποια σχολη γουσταρεις..μονο η ΕΠΑΛ ομαδα Α δεν υποστηριζει ολες τις σχολες απο εκει μπορεις να περασεις μονο σε ΤΕΙ και στρατιωτικες..

α καπιτο :)ευχαριστω !!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Χαίρετε και πάλι

Μετά από αρκετό καιρό είμαι πάλι πίσω… επειδή το να διαβάσω 5 σελίδες στο συγκεκριμένο θέμα το θεωρώ άσκοπο θα μπω κατευθείαν στο θέμα, αν θες να ασχοληθείς με τα οικονομικά δεν υπάρχει καλύτερο από το ΕΠΑΛ λόγο του εξής απλού ότι εκεί μαθαίνεις ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΑΣΧΕΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Τώρα για τις επιτυχίες του ΕΠΑΛ δεν μπορεί να μιλήσει κάνεις ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ. Όπως θα δεις και σε προηγούμενα δημοσιεύματα (αν δεν τα έχεις βρει πες μου να σου δώσω link) μπορείς να μπεις και σε ΑΕΙ και σε ΤΕΙ το απολυτήριο Λυκείου είναι ισότιμο με του ΓΕΛ συν του Πτυχίου ειδικότητας 3ου επίπεδου (αν θυμάμαι καλά) όποιος έχει να συμπληρώσει κάτι ή να αντιτεθεί σε αυτά θα περιμένω να απαντήσω.


Διαβασα και τις 5 σελιδες και εχω να πω…

Συγχαρητηρια στους Mariosxania, kostas (agia), geoste οι οποιοι απαντουν σε όλα τα θεματα σε σχεση με το ΕΠΑΛ και δεν αφηνουν ατομα που δεν ξερουν οι ΓΕΛακια να μπερδευουν τον κοσμο!!! (Στην αρχη το εκανα εγω αλλα τωρα η νεα γενια τα παει καλυτερα συνεχιστε ετσι!!!)

Παιδια εκανα περσυ μια εργασια στα πλαισια του μαθηματος του ΣΕΠ πανω στα επαλ οι καθηγητες λενε τα χειροτερα και δν υπαρχουν πανω απο ενα 5-8% επιτυχια στα ΑΕΙ καλα ειδικα στο οικονομικο δν παιζει ν περασεις απο επαλ! α και ενας φιλος μ ειναι πολυτεκνης οικογενειας και εδωσε περσυ και δν παιζει η Γιαννακου το σταματησε εδω και 2χρονια!

φιλε μου ειναι αναλογως το επαλ πχ εχω ακουσει οχι και τοσο καλα λογια για τις Αργυρουπολης και πολυ καλα λογια για το ΕΠΑΛ της Γλυφαδας...
και πανω απο ολα πιστευω οτι οπου και νας πας αν θες να μαθεις θα μαθεις..
(υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια)


Το μόνο που έχω να πω είναι…
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42716
Τα σωστα να λεγονται.στο ΕΠΑ.Λ ΑΓΙΑΣ ειμαι τομεα πληροφορικης.εσυ???
αν θες μπες στην οχι κ τοσο καλη ιστοσελιδα μας κ πες αποψεις...

https://1epal-agias.lar.sch.gr/

(δν ειχαμε αρκετο χρονο οταν πρωτοξεκινησαμε να τν φτιαξουμε κ εχει καποιες μικρεςςς ατελειες,του χρονου 8α τροποποιηθει καλυτερα)
Η Σελίδα θέλει πολύ δουλεία αλλά είναι πολύ καλή η κίνηση να την φτιάξετε!!! Αν δείτε την δικία μας έχει να ενημερωθεί από το 2007 και η καθηγητές αντί να βάλουν τα παιδιά να την φτιάξουν κάθονται και τους φορτώνουν με εργασίες άσχετες.

εχω και εγω μια απορια .επειδη εδω σε εμας κανενας καθηγητης δεν μπηκε στον κοπο να μας πει!
γινεται να γινεις εκπαισευτικος(δημοτικο)απο το επα.λ?
Μπορείς πάς στην Ομάδα Βʼ (Για ΑΕΙ) παίρνεις σαν μάθημα επιλογής Ιστορία (Ώστε να έχεις πρόσβαση στο Πρώτο πεδίο) και ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

ναι υπαρχει στα ΓΕΛ παιρνεις μονο απολυτηριο λυκειου και συνεχιζεις σε ενα ΤΕΙ ή ΑΕΙ...ενώ στα ΕΠΑΛ παιρνεις απολυτηριο λυκειου ισοτιμο με το απολυτηριο του ΓΕΛ + ενα πτυχιο της ειδικοτητας σου και ετσι συνεχιζεις σε ενα ΤΕΙ ή ΑΕΙ
επίσης έχω να πω για ακόμα μια φορά, υπάρχουν άτομα που για κάποιους λόγους δεν μπορούν να πάνε για σπουδές και να μπουν στην διαδικασία των Πανελληνίων για αυτούς μια καλή λύση είναι το ΕΠΑΛ γιατί παίρνεις απολυτήριο λυκείου και ΧΩΡΙΣ πανελλήνιες αν το επιλέξεις.

Μήπως ξέρει κανείς, αν κάποιος απόφοιτος Γενικού Ενιαίου Λυκείου που είχε επιλέξει θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση μπορεί να δώσει πανελλήνιες εξετάσεις σαν υποψήφιος ΕΠΑΛ Ομάδας Β;

Θα πρέπει να ξανακάνει 2α και 3η Λυκείου ΕΠΑΛ

εγω που θελω να παω εξωτερικο για σπουδες σε μια χαρα που δεν ανηκει στην ευρωπαικη ενωση πιστευετε οτι μπορω να πμω στο επαλ και αν ναι σε ποιο α η β εστι ωστε να σπουδασω οικονομικα σε εκεινη την χωρα?
-----------------------------------------
γιατι τωρα για εκπαιδευτικος που ηθελα δεν γινεται....
Κοίτα μπορείς να πας ΕΠΑΛ και να πάρεις απλά απολυτήριο γιατί από ότι ξέρω αν θες να πας εξωτερικό δεν σε ενδιαφέρουν η Πανελλήνιες. Έχω ένα φίλο που θα πάει για σπουδές Πορτογαλία και δεν έδωσε πανελλήνιες.

παιδειά δεν μπορείτε να κρίνεται για τα επαλ που θα μπουνε στο ΑΕΙ γιατι φετος είναι η πρωτη χρονια που γινεται αυτο αρα θα περιμένεις να βγουνε τα ποσοστα% επιτυχιας και μετα θα κρινεις αν πρεπει να πας επαλ...Γνωμη μου είναι να πας πραγματικα θα εχεις και δυο πτυχια και γενικου λυκειου και ειδικοτητας...
Και πάλι έχω να πω ότι ούτε αυτά τα ποσοστά δεν είναι πλήρως αντιπροσωπευτικά γιατί υπήρχαν πολλά προβλήματα και πολλές ανακρίβειες φέτος οι οποίες δεν θα υπάρχουν του χρόνου (θέλω να πιστεύω) και πιστεύω θα πάει ακόμα καλυτέρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top