Ποιά σχολή πληροφορικής να επιλέξω; (ΠΑΠΕΙ, ΟΠΑ, ΕΚΠΑ)

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ΠΑΠΕΙ γιατί το έχεις αποκλείσει;
Είναι μια σχολή που μου κέντρισε το ενδιαφέρον οπότε θα ήθελα να ακούσω και την δική σου άποψη για τον λόγο που δεν σε ενδιαφέρει....
Δεν το αποκλείω, απλά επειδή λογικά περνάω σε όποιο τμήμα θέλω σημασία κυρίως έχει ποιο θα βάλω πρώτο. Και το ΟΠΑ εμενα προσωπικά μου αρεσει και με εξυπηρετεί καλύτερα (για λογους που εχω αναφέρει παραπάνω). Αυτο ειναι υποκειμενικό. Σε κάποιον άλλον μπορει να φαίνεται πιο ενδιαφέρον το πρόγραμμα του ΠΑΠΕΙ ή κάποιου άλλου τμήματος και να διαλέξει εκείνο. Επίσης θεωρώ πως το ΟΠΑ έχει λίγο μεγαλύτερο κύρος σαν πανεπιστήμιο αλλά και το τμήμα της Πληροφορικής (μεγάλο ερευνητικό έργο, πολυ καλά μεταπτυχιακά σε Πληροφορική/Οικονομικά κλπ). Βέβαια εφόσον εσυ ενδιαφέρεσαι και για hardware, τα τμήματα που σε εξυπηρετούν είναι του ΠΑΔΑ και του ΕΚΠΑ. Απλά να ξέρεις το ΕΚΠΑ ειναι αρκετά απαιτητικό και στα πρώτα 2 έτη θα κανεις πιο πολύ προγραμματισμό, οχι hardware.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rempelos42

Νεοφερμένος

Ο rempelos42 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδιά, χαλαρώστε λίγο με το κύρος της κάθε σχολής. Τα στερεότυπα αυτά υπάρχουν για να εξυπηρετούν συγκεκριμένους ανθρώπους. Στην αγορά της πληροφορικής αυτό που μετράει είναι το τί τελικά γνωρίζει καθένας. Είμαι στον χώρο αυτό πάνω από 20 χρόνια. Οι εταιρείες προσλαμβάνουν με τον ίδιο τρόπο τον απόφοιτο των ΑΕΙ, των ΤΕΙ, των κολλεγίων. Με τον ίδιο τρόπο θα προσλάβουν αυτόν που σπούδασε Μαθηματικά ή Φυσική. Η μόνη διαφορά που υπάρχει είναι για εκείνες τις εταιρείες που κατεβαίνουν σε διαγωνισμούς δημοσίου όπου σε μερικές περιπτώσεις υπάρχει "κόφτης" στον αριθμό των μηχανικών που εργάζονται στην εταιρεία. Γι αυτό, κι αυτού του είδους οι εταιρείες προτιμούν μηχανικούς. Επίσης, προτίμηση στους μηχανικούς υπάρχει και στις εταιρείες που δραστηριοποιούνται στον χώρο των τηλεπικοινωνιών. Κι αυτές, για ορισμένα έργα ίσως προτιμήσουν μηχανικό. Πάντως, από προσωπική εμπειρία και έχοντας συνδιαλλαγεί με αποφοίτους όλων των σχολών, το καλύτερο υπόβαθρο το έχουν όσοι τελείωσαν Επιστήμη Υπολογιστών στην Κρήτη. Από τις σχολές της Αττικής το καλύτερο επίπεδο το είχαν οι απόφοιτοι του ΕΚΠΑ. Και πάλι όμως μπορώ να θυμηθώ αρκετές εξαιρέσεις.
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, χαλαρώστε λίγο με το κύρος της κάθε σχολής. Τα στερεότυπα αυτά υπάρχουν για να εξυπηρετούν συγκεκριμένους ανθρώπους. Στην αγορά της πληροφορικής αυτό που μετράει είναι το τί τελικά γνωρίζει καθένας. Είμαι στον χώρο αυτό πάνω από 20 χρόνια. Οι εταιρείες προσλαμβάνουν με τον ίδιο τρόπο τον απόφοιτο των ΑΕΙ, των ΤΕΙ, των κολλεγίων. Με τον ίδιο τρόπο θα προσλάβουν αυτόν που σπούδασε Μαθηματικά ή Φυσική. Η μόνη διαφορά που υπάρχει είναι για εκείνες τις εταιρείες που κατεβαίνουν σε διαγωνισμούς δημοσίου όπου σε μερικές περιπτώσεις υπάρχει "κόφτης" στον αριθμό των μηχανικών που εργάζονται στην εταιρεία. Γι αυτό, κι αυτού του είδους οι εταιρείες προτιμούν μηχανικούς. Επίσης, προτίμηση στους μηχανικούς υπάρχει και στις εταιρείες που δραστηριοποιούνται στον χώρο των τηλεπικοινωνιών. Κι αυτές, για ορισμένα έργα ίσως προτιμήσουν μηχανικό. Πάντως, από προσωπική εμπειρία και έχοντας συνδιαλλαγεί με αποφοίτους όλων των σχολών, το καλύτερο υπόβαθρο το έχουν όσοι τελείωσαν Επιστήμη Υπολογιστών στην Κρήτη. Από τις σχολές της Αττικής το καλύτερο επίπεδο το είχαν οι απόφοιτοι του ΕΚΠΑ. Και πάλι όμως μπορώ να θυμηθώ αρκετές εξαιρέσεις.
Αυτο ακριβώς είπα και γω, ολες οι σχολές ειναι καλές οπότε ο καθένας πάει εκεί που του αρεσει καλύτερα. Το κύρος το ειπα με την έννοια ότι εχω ακούσει πολυ καλα λόγια για το ΟΠΑ, για την οργάνωση, τις πρακτικές, το erasmus οτι ολα ειναι πολυ οργανωμένα και απο άποψης μαθημάτων το επίπεδο πολυ υψηλό. Αυτο εννοούσα με το κύρος, δεν ήθελα να δώσω αξία στο "όνομα".
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Γειά σε όλους, είμαι β΄ λυκείου και σκέφτομαι να περάσω σε ένα τμήμα πληροφορικής, κατά προτίμηση στην Αθήνα, και είμαι μεταξύ του πληροφορικής και επικοινωνίας του ΕΚΠΑ, του πληροφορικής ΠΑΠΕΙ και του πληροφορικής ΟΠΑ. Δεν ξέρω όμως ποιό από αυτά αξίζει περισσότερο και γιατί. Θα ήθελα εάν καποιος έχει κάποια άποψη να τη μοιραστεί μαζί μου. Θα το εκτιμούσα.
 

artemis.lnrd

Νεοφερμένος

Η artemis.lnrd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα, και εγώ Β Λυκείου είμαι και στοχεύω πληροφορική στην Αθήνα. Από ό,τι έχω δει στα προγράμματα σπουδών, κατάλαβα πως το τμήμα του ΕΚΠΑ είναι πιο "καθαρή" πληροφορική ενώ του ΟΠΑ έχει και κάποια οικονομικά μαθήματα που ίσως δεν σου κινούν το ενδιαφέρον. Όσο για το ΠΑΠΕΙ δεν ξέρω. Το σίγουρο είναι πως και οι τρεις αυτές σχολές είναι από τις top. Καλή συνέχεια. :)
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Γειά σε όλους, είμαι β΄ λυκείου και σκέφτομαι να περάσω σε ένα τμήμα πληροφορικής, κατά προτίμηση στην Αθήνα, και είμαι μεταξύ του πληροφορικής και επικοινωνίας του ΕΚΠΑ, του πληροφορικής ΠΑΠΕΙ και του πληροφορικής ΟΠΑ. Δεν ξέρω όμως ποιό από αυτά αξίζει περισσότερο και γιατί. Θα ήθελα εάν καποιος έχει κάποια άποψη να τη μοιραστεί μαζί μου. Θα το εκτιμούσα.
Καλησπέρα, και τα 3 τμήματα που ανέφερες είναι πολύ καλά στον τομέα τους οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς για αυτό. Τα κριτήρια σου πρέπει να είναι τα εξής :

1. Αν σε ενδιαφέρει ΜΟΝΟ το λογισμικό καλό είναι να επιλέξεις ΟΠΑ ή ΠΑΠΕΙ καθώς αυτά τα 2 τμήματα έχουν πολύ λίγα μαθήματα hardware ,δεν μπαίνουν σε υπερβολικό βάθος ώστε να δυσκολευτείς πολύ να τα περάσεις και επίσης δεν έχουν μαθήματα φυσικής. Το ΕΚΠΑ επειδή έχει κανονικά κατεύθυνση μηχανικής υπολογιστών και τηλεπικοινωνίες μπαίνει πιο πολύ σε βάθος στο hardware (και τις τηλεπικοινωνίες) και έχει μαθήματα φυσικής για να καλύψει τις ανάγκες αυτής της κατεύθυνσης. Αν δεν έχεις θέμα με αυτό , έστω να περάσεις τα υποχρεωτικά πχ τότε δεν θα το μετανιώσεις γιατί είναι πολύ δυνατή σχολή.

2. Μετά είναι το θέμα των μεταφορών. Το ΕΚΠΑ δεν εξυπηρετείται από σταθμούς μετρό προς το παρόν και πρέπει να αλλάξεις μέσο για να φτάσεις. Εκτός αν μένεις κοντά , η μεταφορά συνήθως παίρνει 1 με 1:30 ώρα και αν θες να είσαι στην ώρα σου για διαλέξεις κλπ πρέπει να τα υπολογίζεις ανάλογα. Το ΠΑΠΕΙ εξυπηρετείται από Μετρό/ ΗΣΑΠ ότι προτιμάς και το ΟΠΑ εξυπηρετείται από ΗΣΑΠ (Κατεβαίνεις Βικτώρια και 5 λεπτά περπάτημα μετά).

3. Τέλος, δες γενικά τα προγράμματα σπουδών , να δεις στο περίπου ποιο σου αρέσει περισσότερο , ποιες κατευθύνσεις σε προσελκύουν (προς το παρόν) , να κάνεις την επιλογή σου και να στοχέψεις τα αντίστοιχα μόρια. (επειδή έχουν ανέβει πολύ οι βάσεις τα 17500+ μόρια είναι safe προς το παρόν)

Αν έχεις άλλες απορίες πιο συγκεκριμένες γράψε μου μήπως μπορώ να βοηθήσω :) .

κατάλαβα πως το τμήμα του ΕΚΠΑ είναι πιο "καθαρή" πληροφορική ενώ του ΟΠΑ έχει και κάποια οικονομικά μαθήματα που ίσως δεν σου κινούν το ενδιαφέρον.

2 μαθήματα έχει όλα κι όλα (πανεύκολα κιόλας) που αν τα περάσεις τελείωσε το οικονομικό κομμάτι.
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλησπέρα, και τα 3 τμήματα που ανέφερες είναι πολύ καλά στον τομέα τους οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς για αυτό. Τα κριτήρια σου πρέπει να είναι τα εξής :

1. Αν σε ενδιαφέρει ΜΟΝΟ το λογισμικό καλό είναι να επιλέξεις ΟΠΑ ή ΠΑΠΕΙ καθώς αυτά τα 2 τμήματα έχουν πολύ λίγα μαθήματα hardware ,δεν μπαίνουν σε υπερβολικό βάθος ώστε να δυσκολευτείς πολύ να τα περάσεις και επίσης δεν έχουν μαθήματα φυσικής. Το ΕΚΠΑ επειδή έχει κανονικά κατεύθυνση μηχανικής υπολογιστών και τηλεπικοινωνίες μπαίνει πιο πολύ σε βάθος στο hardware (και τις τηλεπικοινωνίες) και έχει μαθήματα φυσικής για να καλύψει τις ανάγκες αυτής της κατεύθυνσης. Αν δεν έχεις θέμα με αυτό , έστω να περάσεις τα υποχρεωτικά πχ τότε δεν θα το μετανιώσεις γιατί είναι πολύ δυνατή σχολή.

2. Μετά είναι το θέμα των μεταφορών. Το ΕΚΠΑ δεν εξυπηρετείται από σταθμούς μετρό προς το παρόν και πρέπει να αλλάξεις μέσο για να φτάσεις. Εκτός αν μένεις κοντά , η μεταφορά συνήθως παίρνει 1 με 1:30 ώρα και αν θες να είσαι στην ώρα σου για διαλέξεις κλπ πρέπει να τα υπολογίζεις ανάλογα. Το ΠΑΠΕΙ εξυπηρετείται από Μετρό/ ΗΣΑΠ ότι προτιμάς και το ΟΠΑ εξυπηρετείται από ΗΣΑΠ (Κατεβαίνεις Βικτώρια και 5 λεπτά περπάτημα μετά).

3. Τέλος, δες γενικά τα προγράμματα σπουδών , να δεις στο περίπου ποιο σου αρέσει περισσότερο , ποιες κατευθύνσεις σε προσελκύουν (προς το παρόν) , να κάνεις την επιλογή σου και να στοχέψεις τα αντίστοιχα μόρια. (επειδή έχουν ανέβει πολύ οι βάσεις τα 17500+ μόρια είναι safe προς το παρόν)

Αν έχεις άλλες απορίες πιο συγκεκριμένες γράψε μου μήπως μπορώ να βοηθήσω :) .



2 μαθήματα έχει όλα κι όλα (πανεύκολα κιόλας) που αν τα περάσεις τελείωσε το οικονομικό κομμάτι.
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τη σημασία και τον χρόνο που αφιέρωσες. Τα έχω δει τα μαθήματα και όντως το ΕΚΠΑ έχει και λιγη φυσική, πράγμα που δε μου αρέσει. Μία άλλη ερώτηση, επειδή σκέφτομαι να ασχοληθώ με την κυβερνοασφάλεια και δεν ξέρω πολλά, έχεις κάποια άποψη γιαυτό και αξίζει στην Ελλάδα?
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τη σημασία και τον χρόνο που αφιέρωσες. Τα έχω δει τα μαθήματα και όντως το ΕΚΠΑ έχει και λιγη φυσική, πράγμα που δε μου αρέσει. Μία άλλη ερώτηση, επειδή σκέφτομαι να ασχοληθώ με την κυβερνοασφάλεια και δεν ξέρω πολλά, έχεις κάποια άποψη γιαυτό και αξίζει στην Ελλάδα?
Χαίρετε και πάλι , ναι αξίζει να ασχοληθείς και μπορείς να μάθεις πολλά εδώ στην Ελλάδα όπως και στο εξωτερικό για την κυβερνοασφάλεια. Το ΠΑΠΕΙ έχει φημισμένη ομάδα στο κομμάτι αυτό , το ΟΠΑ και το ΠΑΠΕΙ προσφέρουν μεταπτυχιακά πολύ καλά πάνω στον τομέα και υπάρχουν εταιρίες για ενασχόληση με Cyber security στην Ελλάδα. Όσα άτομα γνωρίζω από τη σχολή που ήθελαν να ασχοληθούν με τον τομέα , ασχολούνται κανονικά εδώ στην Ελλάδα επαγγελματικά. :)
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Χαίρετε και πάλι , ναι αξίζει να ασχοληθείς και μπορείς να μάθεις πολλά εδώ στην Ελλάδα όπως και στο εξωτερικό για την κυβερνοασφάλεια. Το ΠΑΠΕΙ έχει φημισμένη ομάδα στο κομμάτι αυτό , το ΟΠΑ και το ΠΑΠΕΙ προσφέρουν μεταπτυχιακά πολύ καλά πάνω στον τομέα και υπάρχουν εταιρίες για ενασχόληση με Cyber security στην Ελλάδα. Όσα άτομα γνωρίζω από τη σχολή που ήθελαν να ασχοληθούν με τον τομέα , ασχολούνται κανονικά εδώ στην Ελλάδα επαγγελματΑ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αξίζει πιό πολύ του οπα ή του παπει?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τη σημασία και τον χρόνο που αφιέρωσες. Τα έχω δει τα μαθήματα και όντως το ΕΚΠΑ έχει και λιγη φυσική, πράγμα που δε μου αρέσει. Μία άλλη ερώτηση, επειδή σκέφτομαι να ασχοληθώ με την κυβερνοασφάλεια και δεν ξέρω πολλά, έχεις κάποια άποψη γιαυτό και αξίζει στην Ελλάδα?
Νομίζω πως το τμήμα του ΟΠΑ έχει και αντίστοιχη κατεύθυνση Κυβερνοασφάλειας στο πλαίσιο του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών. Αν θέλεις να το ψάξεις περισσότερο μπορείς να κατεβάσεις τον οδηγό σπουδών του τμήματος απο την ιστοσελίδα:
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Νομίζω πως το τμήμα του ΟΠΑ έχει και αντίστοιχη κατεύθυνση Κυβερνοασφάλειας στο πλαίσιο του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών. Αν θέλεις να το ψάξεις περισσότερο μπορείς να κατεβάσεις τον οδηγό σπουδών του τμήματος απο την ιστοσελίδα:
Το έψαξα ευχαριστώ. Απ'ότι έμαθα έχει και το ΠΑΠΕΙ.
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Αξίζει πιό πολύ του οπα ή του παπει?
Εγώ ΟΠΑ πήγα , δεν επέλεξα τη συγκεκριμένη κατεύθυνση , στο ΟΠΑ έχουμε προπτυχιακά 2 μαθήματα κυβερνασφάλειας ενώ το ΠΑΠΕΙ έχει 4. Τα υπόλοιπα τα έχουμε στο μεταπτυχιακό. Pick your poison :P .
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει για τις διάφορες μεταξύ του τμήματος πληροφορικής και επικοινωνιών ΕΚΠΑ με του ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ, αλλά όχι μόνο, επειδή είναι από 4ο πεδίο και βλέπω πως στο πληροφορικής και επικοινωνιών ΕΚΠΑ έχει φυσικές και διάφορα θέλω να ξέρω αν βγαίνουν από έναν μαθητή που τελευταία φορά διάβασε φυσική στην πρώτη λυκείου ή αν θα τα βρω σκούρα... Επίσης σε ποια από αυτές τις 3 σχολές θα αποκτήσω περισσότερες γνώσεις στον προγραμματισμό και σε ποια θα αποκτήσω περισσότερες γνώσεις στον ασφάλεια και κυβερνοασφαλεια;;
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Πολύ ωραίο ερώτημα θα έλεγα! εχω και εγώ ακριβώς τις ίδιες απορίες
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει για τις διάφορες μεταξύ του τμήματος πληροφορικής και επικοινωνιών ΕΚΠΑ με του ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ, αλλά όχι μόνο, επειδή είναι από 4ο πεδίο και βλέπω πως στο πληροφορικής και επικοινωνιών ΕΚΠΑ έχει φυσικές και διάφορα θέλω να ξέρω αν βγαίνουν από έναν μαθητή που τελευταία φορά διάβασε φυσική στην πρώτη λυκείου ή αν θα τα βρω σκούρα... Επίσης σε ποια από αυτές τις 3 σχολές θα αποκτήσω περισσότερες γνώσεις στον προγραμματισμό και σε ποια θα αποκτήσω περισσότερες γνώσεις στον ασφάλεια και κυβερνοασφαλεια;;
Καλησπέρα, οι διαφορές του ΕΚΠΑ με ΟΠΑ-ΠΑΠΕΙ είναι ότι το ΕΚΠΑ όπως είπες έχει 2 μαθήματα φυσικής υποχρεωτικά που είναι απαραίτητα για όσους πάνε στην κατεύθυνση τηλεπικοινωνιών-hardware και σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις από ένα εύρος μαθημάτων είτε πληροφορικής είτε μηχανικής υπολογιστών από το 3ο έτος και μετά που αρχίζουν οι κατευθύνσεις (αν δεν σε ενδιαφέρει το hardware πάμε παρακάτω). Το ΟΠΑ και το ΠΑΠΕΙ εστιάζουν σε Θεωρητική πληροφορική (μαθηματικά πίσω από την πληροφορική για να στο πω λιανά), Machine Learning , AI , Cybersecurity , Software Engineering κλπ.

Τώρα για το αν θα τα βρεις σκούρα ή όχι με τα συγκεκριμένα μαθήματα εξαρτάται από σένα και πόσο διατεθιμένος είσαι να ρίξεις το διάβασμα που χρειάζεται για να τα περάσεις. Ο Ηλεκτρομαγνητισμός συγκεκριμένα είναι δύσκολο μάθημα ακόμα και για άτομα που γνωρίζουν καλά φυσική , παρ'όλα αυτά με σωστό διάβασμα σίγουρα μπορείς να το περάσεις (τόσα άτομα το έχουν κάνει άλλωστε) .

Όσον αφορά τις 2 τελευταίες σου απορίες, Προγραμματισμό θα μάθεις και στις 3 σχολές πολύ καλά μέσω των εργασιών που παρέχονται στα μαθήματα. Κυβερνοασφάλεια τώρα , προπτυχιακά όλες οι σχολές έχουν μαθήματα επιλογής που μπορείς να παρακολουθήσεις , όμως το ΠΑΠΕΙ έχει πολύ καλή ερευνητική ομάδα στην κυβερνοασφάλεια από ότι έχω ακούσει, οπότε εκεί ίσως έχεις ένα πλεονέκτημα. Επίσης προτείνεται και για μεταπτυχιακές σπουδές πάνω στο αντικείμενο , όπως και το ΟΠΑ καθώς έχουν μεταπτυχιακά πλήρως εξειδικευμένα σε Cybersec.

Ελπίζω να ξεκαθάρισα λίγο το τοπίο :) . Αν χρειαστείς άλλη πληροφορία feel free to ask!
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλησπέρα, οι διαφορές του ΕΚΠΑ με ΟΠΑ-ΠΑΠΕΙ είναι ότι το ΕΚΠΑ όπως είπες έχει 2 μαθήματα φυσικής υποχρεωτικά που είναι απαραίτητα για όσους πάνε στην κατεύθυνση τηλεπικοινωνιών-hardware και σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις από ένα εύρος μαθημάτων είτε πληροφορικής είτε μηχανικής υπολογιστών από το 3ο έτος και μετά που αρχίζουν οι κατευθύνσεις (αν δεν σε ενδιαφέρει το hardware πάμε παρακάτω).

Τώρα για το αν θα τα βρεις σκούρα ή όχι με τα συγκεκριμένα μαθήματα εξαρτάται από σένα και πόσο διατεθιμένος είσαι να ρίξεις το διάβασμα που χρειάζεται για να τα περάσεις. Ο Ηλεκτρομαγνητισμός συγκεκριμένα είναι δύσκολο μάθημα ακόμα και για άτομα που γνωρίζουν καλά φυσική , παρ'όλα αυτά με σωστό διάβασμα σίγουρα μπορείς να το περάσεις (τόσα άτομα το έχουν κάνει άλλωστε) .

Όσον αφορά τις 2 τελευταίες σου απορίες, Προγραμματισμό θα μάθεις και στις 3 σχολές πολύ καλά μέσω των εργασιών που παρέχονται στα μαθήματα. Κυβερνοασφάλεια τώρα , προπτυχιακά όλες οι σχολές έχουν μαθήματα επιλογής που μπορείς να παρακολουθήσεις , όμως το ΠΑΠΕΙ έχει πολύ καλή ερευνητική ομάδα στην κυβερνοασφάλεια από ότι έχω ακούσει, οπότε εκεί ίσως έχεις ένα πλεονέκτημα. Επίσης προτείνεται και για μεταπτυχιακές σπουδές πάνω στο αντικείμενο , όπως και το ΟΠΑ καθώς έχουν μεταπτυχιακά πλήρως εξειδικευμένα σε Cybersec.

Ελπίζω να ξεκαθάρισα λίγο το τοπίο :) . Αν χρειαστείς άλλη πληροφορία feel free to ask!
Ευχαριστώ πολύ, κάτι ακόμα, δηλαδή από το ΕΚΠΑ μπορείς να βγεις μηχανικός υπολογιστών;
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, κάτι ακόμα, δηλαδή από το ΕΚΠΑ μπορείς να βγεις μηχανικός υπολογιστών;
Δικαιώματα μηχανικού δεν δίνει ακόμα αλλά με τα μαθήματα που υπάρχουν έπρεπε να δίνει δίπλωμα Μηχανικου Υπολογιστών για να είμαι ειλικρινής :D. Έχω ακούσει από συναδέλφους DIτες ,όπως λέγονται όσοι φοιτούν στο ΕΚΠΑ, ότι πιέζουν οι καθηγητές να γίνει 5ετές το πρόγραμμα σπουδών για να δίνει και δικαιώματα μηχανικού υπολογιστών , αλλά το πότε και αν θα γίνει αυτό είναι άλλη ιστορία :)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει για τις διάφορες μεταξύ του τμήματος πληροφορικής και επικοινωνιών ΕΚΠΑ με του ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ,
ΟΠΑ -> Δεν ασχολούνται με υλικό πληροφοριακών συστημάτων και δικτύων/τηλεπικοινιών , κάνουν μόνο software .

ΕΚΠΑ -> Ασχολούνται και με το φυσικό επίπεδο των πληροφοριακών και τηλεπικοινωνιακών συστημάτων πέρα απο το software .
αλλά όχι μόνο, επειδή είναι από 4ο πεδίο και βλέπω πως στο πληροφορικής και επικοινωνιών ΕΚΠΑ έχει φυσικές και διάφορα θέλω να ξέρω αν βγαίνουν από έναν μαθητή που τελευταία φορά διάβασε φυσική στην πρώτη λυκείου ή αν θα τα βρω σκούρα...
Μόνο ένα είναι το υποχρεωτικό μάθημα καθαρής φυσικής . Θα δυσκολευτείς ; Ναι , ακραία , αλλά είναι μόνο ένα . Απο εκεί και πέρα εαν θες απέχεις σε μεγάλο βαθμό .
Επίσης σε ποια από αυτές τις 3 σχολές θα αποκτήσω περισσότερες γνώσεις στον προγραμματισμό και σε ποια θα αποκτήσω περισσότερες γνώσεις στον ασφάλεια και κυβερνοασφαλεια;;
Πιθανότατα και απο τις δύο μπορείς να φτάσεις στο ίδιο επίπεδο γνώσεων , αρκεί να κάνεις κατάλληλες επιλογές μαθημάτων .
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Δικαιώματα μηχανικού δεν δίνει ακόμα αλλά με τα μαθήματα που υπάρχουν έπρεπε να δίνει δίπλωμα Μηχανικου Υπολογιστών για να είμαι ειλικρινής :D. Έχω ακούσει από συναδέλφους DIτες ,όπως λέγονται όσοι φοιτούν στο ΕΚΠΑ, ότι πιέζουν οι καθηγητές να γίνει 5ετές το πρόγραμμα σπουδών για να δίνει και δικαιώματα μηχανικού υπολογιστών , αλλά το πότε και αν θα γίνει αυτό είναι άλλη ιστορία :)
Δικαιώματα μηχανικού δεν δίνει ακόμα αλλά με τα μαθήματα που υπάρχουν έπρεπε να δίνει δίπλωμα Μηχανικου Υπολογιστών για να είμαι ειλικρινής :D. Έχω ακούσει από συναδέλφους DIτες ,όπως λέγονται όσοι φοιτούν στο ΕΚΠΑ, ότι πιέζουν οι καθηγητές να γίνει 5ετές το πρόγραμμα σπουδών για να δίνει και δικαιώματα μηχανικού υπολογιστών , αλλά το πότε και αν θα γίνει αυτό είναι άλλη ιστορία :)
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά τους θα είναι μόνο από θετική νομίζω
 

Delinquent Duo

Νεοφερμένος

Ο Delinquent Duo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Σαν φοιτητής στο ΕΚΠΑ μπορώ να πω πως δεν το έχω μετανιώσει καθόλου που έχω μπει, κι ας χρειαστεί να χρωστάω φυσική για αρκετό καιρό. Οποιοσδήποτε που θέλει να εμβαθύνει στην Πληροφορική, κι όχι απλά να έχει επάγγελμα σχετικό με αυτήν, έχει την ίδια γνώμη.

Σου προτείνω να παρακολουθήσεις αυτήν την συνέντευξη:
(διάβασε και το σχόλιο-μακρυνάρι).

Καλό θα ήταν να δεις και την αντίστοιχη του ΠΑΠΕΙ:
.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top