Ποίηση

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εννοειται οτι δεν υπαρχει κανποιο χρονικο οριο απλα ετσι ρωταω...πανω κατω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Περιμένοντας τους Βαρβάρους

-Τι περιμένουμε στην αγορά συναθροισμένοι;
Είναι οι βάρβαροι να φθάσουν σήμερα.
-Γιατί μέσα στην Σύγκλητο μιά τέτοια απραξία;
Τι κάθοντ' οι Συγκλητικοί και δεν νομοθετούνε;

-Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα.
Τι νόμους πια θα κάμουν οι Συγκλητικοί;
Οι βάρβαροι σαν έλθουν θα νομοθετήσουν.

-Γιατί ο αυτοκράτωρ μας τόσο πρωί σηκώθη,
και κάθεται στης πόλεως την πιο μεγάλη πύλη
στον θρόνο επάνω, επίσημος, φορώντας την κορώνα;

-Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα.
Κι ο αυτοκράτωρ περιμένει να δεχθεί
τον αρχηγό τους. Μάλιστα ετοίμασε
για να τον δώσει μια περγαμηνή. Εκεί
τον έγραψε τίτλους πολλούς κι ονόματα.

-Γιατί οι δυό μας ύπατοι κ' οι πραίτορες εβγήκαν
σήμερα με τες κόκκινες, τες κεντημένες τόγες·
γιατί βραχιόλια φόρεσαν με τόσους αμεθύστους,
και δαχτυλίδια με λαμπρά γυαλιστερά σμαράγδια·
γιατί να πιάσουν σήμερα πολύτιμα μπαστούνια
μ' ασήμια και μαλάματα έκτακτα σκαλισμένα;

Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα·
και τέτοια πράγματα θαμπόνουν τους βαρβάρους.

-Γιατί κ' οι άξιοι ρήτορες δεν έρχονται σαν πάντα
να βγάλουνε τους λόγους τους, να πούνε τα δικά τους;

Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα·
κι αυτοί βαριούντ' ευφράδειες και δημηγορίες.

-Γιατί ν' αρχίσει μονομιάς αυτή η ανησυχία
κ' η σύγχυσις. (Τα πρόσωπα τι σοβαρά που έγιναν).
Γιατί αδειάζουν γρήγορα οι δρόμοι κ' οι πλατέες,
κι όλοι γυρνούν στα σπίτια τους πολύ συλλογισμένοι;

Γιατί ενύχτωσε κ' οι βάρβαροι δεν ήλθαν.
Και μερικοί έφθασαν απ' τα σύνορα,
και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.

Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μιά κάποια λύσις.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης



Code:
https://cavafis.compupress.gr/kavgr_29.htm
----



Πάντα επίκαιρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Να μαντέψω πως είναι το αγαπημένο σου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Καβάφης, φοβερός ποιητής. Δεν ασχολούμαι ιδιέτερα με την ποίηση αλλά καμιά φορά όταν δω κάποια εικόνα που εκεντρίσει το εβδιαφέρον μου λερχεται ένα ποίημα στο μυαλό. Ας πούμε για τον ΠΑρνασσό αν δω κάποιοα θεαματική εικόνα του βουνού σίγουρα θα μου έρθει η έμπνευση.

Να αυτό που έγραψα για τον Παρνασσό
Διαβάτης τρέχω κι αναζητώ
για νάβρω τη χαρά μου,
το άγχος το σημερινό
να διώξω απ΄την καρδιά μου.
Τρέχω κι αφήνω πίσω μου
λαγκάδια και ραχούλες
αναζητώντας μοναξιά
έλατα και βρυσούλες.
Τσοπάνο βλέπω, σταματώ
για να τον ερωτήσω
το τι βουνό είναι αυτό
κι άστα κείνα τα πίσω.
Λιάκουρα ονομάζεται
με τα λευκά φτερά της
μαζεύει όλο τον ντουνιά
μέσα στην αγκαλιά της.
Βλέπω και τ΄όμορφο χωριό
Αράχωβα το λένε,
ηλιόλουστο κι αγναντερό
στον κόσμο ξακουσμένο.
Αν και νομίζω ότι θα μπορούσαμε να πούμε ότι θα του ταίριαζε καλύτερα ο τίτλος η εικόνα του ΠΑρνασσού από τα μάτια ενός διαβάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω βγαζω ποιηματακια για καθε φιλη μου!!!!πχ.
Η Αντα η κοντη
που ειναι και πολυ καλη
τραγουδαει σαν αγγουρι
μπροστα σ'ενα ιπταμενο γαϊδουρι!

(τη λεω κοντη γιατι νομιζω οτι ετσι ειναι,ενω ειναι μια χαρα κοπελα.Η συγκεκριμενη ειναι η μουσσα μου και δνε ξερετε τι τραβαει!:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Λέω να γράψω και κανένα ακόμη αν με εμπνεύσει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω εχω εμπνευση τις πιο ακυρες στιγμες!!!ετσι ειμαστε εμεις οι καλλιτεχνες....:P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει τελικά και το έσβησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ωραιο παντως το ποιηματακι σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Το κουμπι !

Καθομαι μπρος απ'το pc
Αλλα εχει κολλησει ενα κουμπι
Στο πληκτολογιο πανω εκει,
Μαλλον απ'τον καφε θα ειναι, απ'το πρωι...

Και πως να γραψω σκεφτομαι
Ε-mail στη μαρινα
Διχως να γραψω σ'αγαπω
που εκανε και ριμα

Μπαινω με μιας στο i-school
Μπας και τη βρω τη λυση
Αλλα το καταραμενο το κουμπι
Δε λεει να ξεκολλησει !

-Μανα φερε οινοπνευμα,
Φερε και μπατονετες
-Τι επαθες παιδακι μου
Μηπως θα κανεις τρελες?

-Δε με καταλαβες μαμα
τι θελω τις μπατονετες
Στο keybord επεσε καφες
και τωρα μου κανει γκελες

-Μα βρε παιδι μου στο'λεγα
καφες και WoW δεν κανει
Γιατι σαν critical shadowbolt βαρας
το δωματιο κουνιεται...
και οι καφεδες χυνονται
και τα κουμπια κολλανε !

Τωρα μολις το εγραψα μεσα σε 2 λεπτα οποτε σας παρακαλω να μη με κριτικαρετε αυστηρα :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μπράβο.
Να του κάνουμε hip-hop / rap :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
τελειοοοοοοοοοοο!!!η τελυταια στροφη ομως δε μ'αρεσε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Ευχαριστω... Καμια φορα μου'ρχονται φλασιες εκει οπως καθομαι...Γι'αυτο και εχω ενα τετραδιο μονο για ποιηματακια/στιχακια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
και εγω αυτο παθαινω!!!!!μονο που ο,τι μου ερθει θα ειναι σε αγγλικο στιχο!για να κανω ελληνικο ποιημα θα πρεπει να γραψω ενα οποιοδηποτε στιχο και μετα θα μου ερθει η ολη εμπνευση!γι αυτο ο πρωτος στιχος ειναι τοσο σημαντικος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν θέλω να πω την πρόστυχία που σκέφτομαι :P
Δεν μίλησα για προστυχιά. Το μυαλό σου είναι πρόστυχο!:PΔεν με πιάνειιιςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Πρόσφατα κόλλησα με ποίηση.
Διαβάσαμε ~3 ποιήματα στα "Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας" και πορώθηκα :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Κόλλησες με ποίηση?έλα χριστέ και παναγιά:P. Εμένα μου αρέσει να αναλύω τα ποιήματα, ότ κάνουμε δηλαδή μέσα στην τάξη την ώρα των κειμένων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εμένα κατα τύχη έπεσε πάνω μου το βιβλίο του Νίκου Καββαδία Πούσι και έχω κολλήσσει.[ame]https://www.youtube.com/watch?v=sd1gKXvp4c0[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Και η δημοτικη ποιήση είναι ωραία και βαθυστόχαστη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αλλιώς δεν θα ήταν δημοτική, αλλά για κάποιο εξεζητημένο, ιδιαίτερο κοινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top