Πληροφορική ή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών;

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,221 μηνύματα.
@Samael @klean
Ωραία τα λέτε για το ΕΚΠΑ ρε παιδιά 😁, αλλά δεν θα βρω θέμα με τις φυσικές που έχει; θα είμαι από 4ο πεδίο άρα ουσιαστικά δεν θα έχω ιδέα από φυσική. Επίσης σημειωτέον οτι τα μαθήματα business του ΟΠΑ με ενδιαφέρουν περισσότερο απο τις τηλεπικοινωνίες του ΕΚΠΑ. Μήπως μου πέσει πολλή η φυσική εκεί πέρα;

Κοίτα όπως είπε και ο Γιάννης δεν μπορείς να τα συνδυάσεις όλα έτσι απλά. Αλλά υπερβάλλεις λίγο.Ακόμα και η πληροφορική του ΕΚΠΑ σε υποχρεώνει να πάρεις μόνο ένα μάθημα καθαρής φυσικής(Ηλεκτρομαγνητισμό κυρίως, με κάποια ελάχιστα βασικά πράγματα απο σχετικότητα και κβαντομηχανική). Ακόμα και την ηλεκτρονική την έχουν ως προαιρετικό επιλογής για να καταλάβεις:P.

Εε δεν γίνεται να καταλαβαίνεις τι σου λέει ένας ημμυ εαν δεν έχεις έστω και βασικές γνώσεις φυσικής εφόσον μιλήσετε για hardware. Εαν τώρα πας ΟΠΑ το hardware το ξεχνάς τελείως. Σε αυτή την φάση θα ήταν καλύτερο λοιπόν όπως σου προτάθηκε ήδη να επιλέξεις το ΟΠΑ γιατί σου αρέσουν μόνο τα μαθηματικά απο ότι έχω καταλάβει.

Το τμήμα του ΕΚΠΑ είναι και τηλεπικοινωνιών οπότε έχει κάποια φυσική, λίγη αλλά υπαρκτή. Ομοίως ένα τμήμα ημμυ απαιτεί και μαθηματικά πολλά και φυσική αλλά αυτά είναι προϋποθέσεις. Δεν σημαίνει οτι εαν σου αρέσουν και είσαι καλός σε αυτά θα την παλέψεις. Οπότε ναι, ΟΠΑ μάλλον σου ταιριάζει καλύτερα.
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα όπως είπε και ο Γιάννης δεν μπορείς να τα συνδυάσεις όλα έτσι απλά. Αλλά υπερβάλλεις λίγο.Ακόμα και η πληροφορική του ΕΚΠΑ σε υποχρεώνει να πάρεις μόνο ένα μάθημα καθαρής φυσικής(Ηλεκτρομαγνητισμό κυρίως, με κάποια ελάχιστα βασικά πράγματα απο σχετικότητα και κβαντομηχανική). Ακόμα και την ηλεκτρονική την έχουν ως προαιρετικό επιλογής για να καταλάβεις:P.

Εε δεν γίνεται να καταλαβαίνεις τι σου λέει ένας ημμυ εαν δεν έχεις έστω και βασικές γνώσεις φυσικής εφόσον μιλήσετε για hardware. Εαν τώρα πας ΟΠΑ το hardware το ξεχνάς τελείως. Σε αυτή την φάση θα ήταν καλύτερο λοιπόν όπως σου προτάθηκε ήδη να επιλέξεις το ΟΠΑ γιατί σου αρέσουν μόνο τα μαθηματικά απο ότι έχω καταλάβει.

Το τμήμα του ΕΚΠΑ είναι και τηλεπικοινωνιών οπότε έχει κάποια φυσική, λίγη αλλά υπαρκτή. Ομοίως ένα τμήμα ημμυ απαιτεί και μαθηματικά πολλά και φυσική αλλά αυτά είναι προϋποθέσεις. Δεν σημαίνει οτι εαν σου αρέσουν και είσαι καλός σε αυτά θα την παλέψεις. Οπότε ναι, ΟΠΑ μάλλον σου ταιριάζει καλύτερα.
Δεν ξέρω ισως διαλέξω ΟΠΑ ισως και ΕΚΠΑ. Δεν εχω θεμα να κανω-λιγη- φυσική θα το παλέψω (ετσι κι αλλιώς πιστευω θα ειναι καλυτερα μαζι με τις αλλες γνωσεις να ξερω και λιγο τι μου γινεται στην φυσικη, λιγα πραγματακια οσα απαιτει η σχολη του ΕΚΠΑ), απλά φοβάμαι οτι δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω γιατι πιθανότατα θα είναι το πιο δύσκολο για μένα. Αλλά αφού θα είναι σχετικά λίγα οπως μου λες, και το ΕΚΠΑ μπαίνει στην λίστα κάλλιστα. Γενικά οι στόχοι μου θα είναι κυρίως ΕΚΠΑ ΟΠΑ. Ισως μιλήσω και με εναν ειδικό να μου δωσει μια γνώμη για το ποιο πρόγραμμα μου ταιριάζει καλύτερα. Anyways, ευχαριστώ για ολα 😄
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Ναι σωστά...έχεις δίκιο, το αφήνω για τώρα αυτό το δίλημμα. Πάντως νομιζω για κατεύθυνση που ειναι αυτο που με καίει το έλυσα...Οικονομίας και Πληροφορικής θα δηλώσω...με στόχο μια Πληροφορική στην Αθηνα ή, αν μου γυρίσει, Μηχανικών Η/Υ του ΠΑΔΑ που μου το προτείνεις κιόλας.Νομίζω είμαι εντάξει για τωρα.
Ευχαριστώ για την βοήθεια 😄
Ενταξει κοολ , ο στοχος ειναι αθηνα και μετα βλεπουμε.
Ολες καλες ειναι
Και η γκλαμουρατη του εκπα , εχει ωραιες μικρες αιθουσουλες που βλεπεις καλα στο πινακα εχει καλους πινακες με μαρκαδορο που τους φροντιζει η αννουλα. Καφε δεν εχει κανεις delivery, εχει και μηχανημα με 80 λεπτα για καφε ξερασμα.
Και η αχουρενια του ΟΠΑ , εχει καλες καφετεριες γυρω και φτηνα τσιγαρα και το σχετικο ανεβασμα απο το ωραιο φύλο.
Και η ειδυλλιακη του χαροκοπειου με τους κηπους του και τα σουβλακια εκει παραπερα
Και η αγωνιστικη του ΠΑΠΕΙ στην αρση βαρων ''κατσε κατω απο την μπαρα''
Και η αρχαιοσοφιστικη που παδα στην γκλαμουρατη ακαδημια πλατωνος κατω απο τις ελιες και διπλα στην 500αρα κοριτσοκρατουμενη διοικηση επιχειρησεων. Αυτη εχει και καφε και καλο τσαμπε φαι διπλα, .
Επιλογες υπαρχουν , μορια θελουμε.
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενταξει κοολ , ο στοχος ειναι αθηνα και μετα βλεπουμε.
Ολες καλες ειναι
Και η γκλαμουρατη του εκπα , εχει ωραιες μικρες αιθουσουλες που βλεπεις καλα στο πινακα εχει καλους πινακες με μαρκαδορο που τους φροντιζει η αννουλα. Καφε δεν εχει κανεις delivery, εχει και μηχανημα με 80 λεπτα για καφε ξερασμα.
Και η αχουρενια του ΟΠΑ , εχει καλες καφετεριες γυρω και φτηνα τσιγαρα και το σχετικο ανεβασμα απο το ωραιο φύλο.
Και η ειδυλλιακη του χαροκοπειου με τους κηπους του και τα σουβλακια εκει παραπερα
Και η αγωνιστικη του ΠΑΠΕΙ στην αρση βαρων ''κατσε κατω απο την μπαρα''
Και η αρχαιοσοφιστικη που παδα στην γκλαμουρατη ακαδημια πλατωνος κατω απο τις ελιες και διπλα στην 500αρα κοριτσοκρατουμενη διοικηση επιχειρησεων. Αυτη εχει και καφε και καλο τσαμπε φαι διπλα, .
Επιλογες υπαρχουν , μορια θελουμε.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Κλαίω...θα τα πάρουμε τα μόρια με σκληρή δουλειά και διάβασμα 😁
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαλιστα ευχαριστω , δηλαδή αuτο το ceid μπορει να ειναι αρτικολεξο του Computer Engineering & Information Departmenτ.Μαθαμε κατι σημερα.
Ολες ετσι λεγονται ή μονο καποιας πολης?
Είναι Computer Engineering and Informatics Department. Αυτό το τμήμα υπάρχει στην Πάτρα. Στα Ιωάννινα υπάρχει αντίστοιχο τμήμα με ίδια ελληνική ονομασία αλλά στα αγγλικά λέγεται νομίζω CSE: Computer Science and Engineering. Αλλά από αντικείμενο σπουδών είναι ίδιες
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,221 μηνύματα.
Μαλιστα ευχαριστω , δηλαδή αuτο το ceid μπορει να ειναι αρτικολεξο του Computer Engineering & Information Departmenτ.Μαθαμε κατι σημερα.
Ολες ετσι λεγονται ή μονο καποιας πολης?
1617561534264.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top