Πληροφορική ΟΠΑ

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
γεια σας παιδια...χτες εμαθα οτι στην πληροφορικη του οπα βγαινεις με πτυχιο πληροφορικης και οικονομικων...
αληθευει?(εγινε η ερωτηση και πιο πανω...αλλα δεν απαντηθηκε με σιγουρια :P)
ειμαι β'λυκειου και αν ολα πανε καλα ...μαλλον αυτη θα ναι η πρωτη μου επιλογη...
μιας που πρωτη μου επιλογη ειναι η πληροφορικη και 2η τα οικονομικα... και αυτη η σχολη φαινεται πως τα συνδυαζει και τα 2..:P
αλλα ποσο θετικο ειναι οτι θα βγω πληροφορικος απο οικονομικο πανεπιστημιο? :/ εννοω...ποσο καλο ακουγεται?
θα ηθελα αν μπορειτε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες για το τμημα...τι μαθημτα θα κανω...
οταν βγω στην αγορα εργασίας σε τι θεσεις θα μπορω να κανω αιτηση κλπ...

κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
μια παρατηρηση, το θεμα το εχετε στο 5ο πεδιο! ενω η σχολη ειναι στο 2ο! καλο θα ηταν να αλλαξει! ευχαριστω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
γεια σας παιδια...χτες εμαθα οτι στην πληροφορικη του οπα βγαινεις με πτυχιο πληροφορικης και οικονομικων...
αληθευει?(εγινε η ερωτηση και πιο πανω...αλλα δεν απαντηθηκε με σιγουρια :P)
ειμαι β'λυκειου και αν ολα πανε καλα ...μαλλον αυτη θα ναι η πρωτη μου επιλογη...
μιας που πρωτη μου επιλογη ειναι η πληροφορικη και 2η τα οικονομικα... και αυτη η σχολη φαινεται πως τα συνδυαζει και τα 2..:P
αλλα ποσο θετικο ειναι οτι θα βγω πληροφορικος απο οικονομικο πανεπιστημιο? :/ εννοω...ποσο καλο ακουγεται?
θα ηθελα αν μπορειτε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες για το τμημα...τι μαθημτα θα κανω...
οταν βγω στην αγορα εργασίας σε τι θεσεις θα μπορω να κανω αιτηση κλπ...

κανεις?

Γεια ! Δεν είμαι πληροφορική, αν και σκοπεύω να πάρω μερικά μαθήματα απο κει, οπότε ίσως πω καμιά κοτσάνα...:) Το τμήμα πληροφορικής του ΟΠΑ είναι τμήμα πληροφορικής ( τι είπα τώρα ;:P). Αν δεν κάνω λάθος, τα μόνα υποχρεωτικά μαθήματα οικονομικών είναι ενα μάθημα οικονομικών και ένα μάθημα λογιστικής. Βέβαια, στο ΟΠΑ όλα τα τμήματα ανταλλάσουν κατά κάποιο τρόπο μαθήματα οπότε ίσως πάρεις μερικά ακόμα οικονομικών και διοίκησης αν θες (συνήθως οι πληροφορικάριοι τα δίνουν επειδή είναι πιο εύκολά από τα δικά τους παλούκια;)).

Κατά τα άλλα τμήμα πληροφορικής είναι και βγαίνεις πληροφορικάριος και όχι οικονομολόγος (επιφυλλάσομαι αν παίρνει κάποιο παραπάνω επ.δικαίωμα, δεν ξέρω) απλά έχεις τη δυνατότητα να πάρεις μαθήματα που ανήκουν και σε περιοχές που άλλα τμήματα πληροφορικής δεν δίνουν όπως η επιχειρησιακή έρευνα* (αν δε κάνω λάθος υπάρχει κύκλος) , διοικητική επιστήμη*, αποφάσεις*, που χρησιμοποιούν μεθοδολογίες επιστήμης υπολογιστών και μαθηματικών. Επίσης, ξέρω ότι δίνει περισσότερη έμφαση σε μηχανική λογισμικού απ'οτι άλλα τμήματα που κάνουν λιγότερα, αλλά έχει λιγότερα μαθηματικά από το τμήμα του ΕΚΠΑ...

Μια χαρά είναι που είναι στο ΟΠΑ, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα για το που στεγάζεται (πέρα από το κτήριο του ΟΠΑ που well... :redface:) και διεκδικείς τις ίδιες θέσεις με όλους τους πληροφορικάριους... Καλό όνομα έχει αλλά πρέπει να ασχοληθείς.

Τα αντικείμενα με αστερίσκο καλύπτονται και απ'το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ) του ΟΠΑ περισσότερο (πονηρή διαφήμιση και έτσι :P) , που έρχεται κάπως πιο κοντά σε αυτό που λες οικονομικά-πληροφορική (αν και δεν το πιστεύω πλήρως) με τα σωστά μαθήματα, αλλά είναι κάπως διαφορετικό από το πληροφορικής. Αν σε ενδιαφέρει Pm me ή δες το thread του : https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40246
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
μια παρατηρηση, το θεμα το εχετε στο 5ο πεδιο! ενω η σχολη ειναι στο 2ο! καλο θα ηταν να αλλαξει! ευχαριστω!:P

ΑΑΑ μπραβο και το ειχα απορια..σε ποιο πεδιο ειναι τελικα? :P

Γεια ! Δεν είμαι πληροφορική, αν και σκοπεύω να πάρω μερικά μαθήματα απο κει, οπότε ίσως πω καμιά κοτσάνα...:)
Το τμήμα πληροφορικής του ΟΠΑ είναι τμήμα πληροφορικής ( τι είπα τώρα ;:P). Αν δεν κάνω λάθος, τα μόνα υποχρεωτικά μαθήματα οικονομικών είναι ενα μάθημα οικονομικών και ένα μάθημα λογιστικής. Βέβαια, στο ΟΠΑ όλα τα τμήματα ανταλλάσουν κατά κάποιο τρόπο μαθήματα οπότε ίσως πάρεις μερικά ακόμα οικονομικών και διοίκησης αν θες (συνήθως οι πληροφορικάριοι τα δίνουν επειδή είναι πιο εύκολά από τα δικά τους παλούκια;)).

Κατά τα άλλα τμήμα πληροφορικής είναι και βγαίνεις πληροφορικάριος και όχι οικονομολόγος (επιφυλλάσομαι αν παίρνει κάποιο παραπάνω επ.δικαίωμα, δεν ξέρω) απλά έχεις τη δυνατότητα να πάρεις μαθήματα που ανήκουν και σε περιοχές που άλλα τμήματα πληροφορικής δεν δίνουν όπως η επιχειρησιακή έρευνα* (αν δε κάνω λάθος υπάρχει κύκλος) , διοικητική επιστήμη*, αποφάσεις*, που χρησιμοποιούν μεθοδολογίες επιστήμης υπολογιστών και μαθηματικών. Επίσης, ξέρω ότι δίνει περισσότερη έμφαση σε μηχανική λογισμικού απ'οτι άλλα τμήματα που κάνουν λιγότερα, αλλά έχει λιγότερα μαθηματικά από το τμήμα του ΕΚΠΑ...

Μια χαρά είναι που είναι στο ΟΠΑ, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα για το που στεγάζεται (πέρα από το κτήριο του ΟΠΑ που well... :redface:) και διεκδικείς τις ίδιες θέσεις με όλους τους πληροφορικάριους... Καλό όνομα έχει αλλά πρέπει να ασχοληθείς.

Τα αντικείμενα με αστερίσκο καλύπτονται και απ'το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ) του ΟΠΑ περισσότερο (πονηρή διαφήμιση και έτσι :P) , που έρχεται κάπως πιο κοντά σε αυτό που λες οικονομικά-πληροφορική (αν και δεν το πιστεύω πλήρως) με τα σωστά μαθήματα, αλλά είναι κάπως διαφορετικό από το πληροφορικής. Αν σε ενδιαφέρει Pm me ή δες το thread του : https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40246

ευχαριστωωω πολυ μαν για τις πληροφορίες.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.

5ο οχι εε?
κοιτα εγω το μονο που ξερω απο πεδια ειναι οτι για το 5ο δινεις+ενα μαθημα :P
αλλαζει κατι που ειναι σε αυτα τα πεδια? εννοω στον βαθμο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Οι σχολές Πληροφορικής ανήκουν στο 2ο Επιστηµονικό Πεδίο Θετικών Επιστηµών και στο 4ο Επιστηµονικό Πεδίο Τεχνολογικών Επιστηµών, ενώ η εισαγωγή μπορεί να γίνει και από το 5ο πεδίο με μάθημα επιλογής ΑΟΘ (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Το thread μετακινήθηκε στο 4ο πεδίο επειδή έτσι συνηθίζεται στο site με τα θέματα που αφορούν σε σχολές Πληροφορικής.
Δεν έχει, όμως, ιδιαίτερη σημασία αν θα είναι στο 2ο ή στο 4ο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Οι σχολές Πληροφορικής ανήκουν στο 2ο Επιστηµονικό Πεδίο Θετικών Επιστηµών και στο 4ο Επιστηµονικό Πεδίο Τεχνολογικών Επιστηµών, ενώ η εισαγωγή μπορεί να γίνει και από το 5ο πεδίο με μάθημα επιλογής ΑΟΘ (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Το thread μετακινήθηκε στο 4ο πεδίο επειδή έτσι συνηθίζεται στο site με τα θέματα που αφορούν σε σχολές Πληροφορικής.
Δεν έχει, όμως, ιδιαίτερη σημασία αν θα είναι στο 2ο ή στο 4ο.:)

η εισαγωγη σαφως και ΔΕΝ μπορει να γινει απο το 5ο πεδιο! δεν γινετε να περνανε σε σχολες πληροφορικης ατομα απο θεωρητικη! γιατι απλα δεν εχουν το μαθηματικο υποβαθρο για να ανταπεξελθουν! και σαφως και εχει ιδιιατερη σημασια, γιατι ακομα και τεχνολογικη να εισαι, δεν ειναι το ιδιο να βγαλεις τα μορια που χρειαζονται απο το 5ο και το ιδιο να τα βγαλεις στο 2ο-4ο δεν ειναι ολα ισα και ομοια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
η εισαγωγη σαφως και ΔΕΝ μπορει να γινει απο το 5ο πεδιο! δεν γινετε να περνανε σε σχολες πληροφορικης ατομα απο θεωρητικη! γιατι απλα δεν εχουν το μαθηματικο υποβαθρο για να ανταπεξελθουν! και σαφως και εχει ιδιιατερη σημασια, γιατι ακομα και τεχνολογικη να εισαι, δεν ειναι το ιδιο να βγαλεις τα μορια που χρειαζονται απο το 5ο και το ιδιο να τα βγαλεις στο 2ο-4ο δεν ειναι ολα ισα και ομοια! :D

ειμαι τεχνολογικη :P
καλο ειναι η κακο που ειναι στο 2ο-4ο αντι για 5ο? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ειμαι τεχνολογικη :P
καλο ειναι η κακο που ειναι στο 2ο-4ο αντι για 5ο? :worry:

καλο γιατι περνανε ατομα που ξερουν καλυτερα μαθηματικα, αρα η σχολη ειναι πιο καλη! εφοσον κατα την παραδοση δεν κολλανε σε σημεια σχετικα με τα μαθηματικα, και τρεχουν πιο γρηγορα σε ποιο δυσκολα μονοπατια! κακο εαν δεν καταφερει καποιος μαθητης να βγαλει τα μορια που χρειαζονται για να περασει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
tsekis να υποθεσω οτι περασες δετ απο 4ο πεδιο ? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
:PΌχι από 5ο πέρασα με 1ο το ΔΕΤ αν και πας και 4ο και 5ο, άλλα είχα 2ο πεδίο. Κομπίνα για να βάλω το τμημα σου χαχα

Τη Στατιστική δεύτερη επίλογη και 3η την πληροφορική του ΟΠΑ (μου άρεσε πιο πολύ το πρόγραμμα), οπότε τα είχα δει αρκετά αυτά.


Αν έκανα καλά θα δείξει :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
η εισαγωγη σαφως και ΔΕΝ μπορει να γινει απο το 5ο πεδιο! δεν γινετε να περνανε σε σχολες πληροφορικης ατομα απο θεωρητικη! γιατι απλα δεν εχουν το μαθηματικο υποβαθρο για να ανταπεξελθουν! και σαφως και εχει ιδιιατερη σημασια, γιατι ακομα και τεχνολογικη να εισαι, δεν ειναι το ιδιο να βγαλεις τα μορια που χρειαζονται απο το 5ο και το ιδιο να τα βγαλεις στο 2ο-4ο δεν ειναι ολα ισα και ομοια! :D
Μίλησα για τη δυνατότητα που έχει κάποιος να μπει σε σχολή Πληροφορικής από το 5ο πεδίο παίρνοντας Μαθ/κά Γεν. Παιδείας και ΑΟΘ και όχι αν μπορεί να ανταπεξέλθει στη σχολή. Φυσικά συμφωνώ ότι από θεωρητική θα έχεις τεράστια κενά στο Πανεπιστήμιο, είδες πουθενά να λέω το αντίθετο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
καλο γιατι περνανε ατομα που ξερουν καλυτερα μαθηματικα, αρα η σχολη ειναι πιο καλη! εφοσον κατα την παραδοση δεν κολλανε σε σημεια σχετικα με τα μαθηματικα, και τρεχουν πιο γρηγορα σε ποιο δυσκολα μονοπατια! κακο εαν δεν καταφερει καποιος μαθητης να βγαλει τα μορια που χρειαζονται για να περασει!

για τα τα μορια μιλουσα...αν ειναι πιο δυσκολο η πιο ευκολο:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Μίλησα για τη δυνατότητα που έχει κάποιος να μπει σε σχολή Πληροφορικής από το 5ο πεδίο παίρνοντας Μαθ/κά Γεν. Παιδείας και ΑΟΘ και όχι αν μπορεί να ανταπεξέλθει στη σχολή. Φυσικά συμφωνώ ότι από θεωρητική θα έχεις τεράστια κενά στο Πανεπιστήμιο, είδες πουθενά να λέω το αντίθετο;

και εγω λεω πως ΔΕΝ εχει την δυνατοτηα, και εδωσα ενα απλο επιχειρημα για τα παιδια της θεωρητικης!

για τα τα μορια μιλουσα...αν ειναι πιο δυσκολο η πιο ευκολο:whistle:

απο το 5ο πεδιο ειναι πιο ευκολο να βγαλεις μορια, αλλα οπως και εαν εχεις πληροφορικη δεν περνας απο 5ο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Το τμημα της πληροφορικης παλια ητανε στο 5ο ... Τωρα ομως 2ο κ 4ο... Παντως αν ητανε στο 5ο σαφως θα ηταν ευκολοτερο να περασεις αφου βαρυτητα θα ειχαν τα μαθηματα ΑΟΘ και Μαθηματικα γενικης και οχι μαθηματικα και φυσικη κατευθυνσης ;) Αλλα αν περναγανε και παιδια θεωρητικης πληροφορικη δεν νομιζω οτι θα ηταν σε καλο επιπεδο η σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω , στο τμήμα πληροφορικής του Ο.Π.Α. μπορείς να πάρεις ειδικότητα στα οικονομικά; Και αν , ναι σου αναγνωρίζουν ότι έχεις γνώσεις πάνω σ'αυτό το αντικείμενο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SavvasLOG

Νεοφερμένος

Ο SavvasLOG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πρεπει να παρεις ΑΟΘ για να δηλωσεις το τμημα πληροφορικης της ασοεε?

τρα ειναι στο 2ρο και 4ρτο; δλδη δεν θελει αοθ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος (Μάρτιος 2012):
https://www.adip.gr/eks/AUEB-Informatics-external-evaluation-final.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Bump.

Μιας και τελείωσα το συγκεκριμένο τμήμα και είμαστε σε περίοδο κατάθεσης μηχανογραφικών ας απαντήσω μερικά θέματα σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται.

Θα ήθελα να ρωτήσω , στο τμήμα πληροφορικής του Ο.Π.Α. μπορείς να πάρεις ειδικότητα στα οικονομικά; Και αν , ναι σου αναγνωρίζουν ότι έχεις γνώσεις πάνω σ'αυτό το αντικείμενο ;

Στο τρίτο έτος, θα κληθείς να επιλέξεις κύκλους (κάτι αντίστοιχο με κατευθύνσεις). Μέσα σε αυτούς, είναι ο και κύκλος "Επιχειρησιακή Έρευνα και Οικονομικά Πληροφορικής" ο οποίος πραγματεύεται οικονομικά ζητήματα. Δεν θα τον πρότεινα καθώς υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα μαθήματα στους άλλους κύκλους αλλά αυτό αποτελεί καθαρά προσωπική επιλογή.

Όσον αφορά την αναγνώριση, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ακριβώς. Προφανώς καθαρές οικονομικές γνώσεις από το εν λόγω τμήμα δεν θα αποκτήσεις. Μπορείς ωστόσο αν θέλεις να πάρεις μαθήματα επιλογής (το πολύ 4) από το τμήμα Οικονομικών τα οποία θα προσμετρήσουν στον μέσο όρο σου.

πρεπει να παρεις ΑΟΘ για να δηλωσεις το τμημα πληροφορικης της ασοεε?

Όχι. Το ΑΟΘ δεν αποτελεί προαπαιτούμενο για το συγκεκριμένο τμήμα. Μην ξεγελιέστε από το γεγονός οτι το τμήμα εντάσσεται στην ΑΣΟΕΕ με ο,τι και αν αυτό συνεπάγεται. Καθαρά οικονομικά υποχρεωτικά μαθήματα είναι 2 στο πρώτο έτος, ένα μικροοικονομίας και ένα λογιστικής.

----

Για οποιαδήποτε ερώτηση μπορείτε να ρωτάτε εδώ, να μου στείλετε ΠΜ ή ακόμη και να απευθυνθείτε στο φόρουμ του τμήματος.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top