Πληροφορική: ΟΠΑ vs ΕΚΠΑ vs ΠΑΜΑΚ vs ΑΠΘ

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Ναι απλά το ρίσκο είναι διπλό: το δεύτερο πτυχίο είναι ξανά προπτυχιακό επίπεδο με γενικά εισαγωγικά μαθήματα (και αρκετή σαβούρα μαθημάτων) και το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης δεν προσδίδει επιπλέον επαγγελματικά δικαιώματα. Όμως ένας μεταπτυχιακός τίτλος είναι περισσότερη γνώση και στις μεταπτυχιακές σπουδές κυρίως αναπτύσσονται δεξιότητες και τρόπος σκέψης που δεν καλλιεργούνται στο προπτυχιακό επίπεδο σπουδών. Μη τα βλέπετε όλα με χρησιμοθηρικά οφέλη. Γιατί αν το πάμε έτσι, στην Ελλάδα θα έπρεπε να έχουμε μόνο Οικονομικά, Ιατρική και Πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
ΠΑΜΑΚ ή ΟΠΑ vs "καθαρή" ΑΠΘ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω για την εφαρμοσμένη πληροφορική του Πα.μακ.:
1)ποια είναι τα δικαιώματα οικονομολόγου που σου προσφέρει η σχολή?
2)μέχρι ποια βιβλία μπορείς να κρατήσεις ως λογιστής (με πρακτική/χωρίς) ?
3)έχεις τα ίδια δικαιώματα πληροφορικού,με έναν απόφοιτο του α.π.θ.?
4)η κατεύθυνση που επιλέγεις στο δεύτερο έτος (Εφαρμοσμένης Πληροφορικής/Διοίκησης Τεχνολογίας),επηρεάζει τα δικαιώματα που σου δίνει η σχολή (οικονομολόγου)?
ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

1)το λοιπον οτι δικαιωματα εχει ο οικονομολογος στον ιδιωτικο τομεα εχει και ο αποφοιτος εφ πληροφορικης,η μονη διαφορα ειναι πως για τις προκηρυξεις του ΑΣΕΠ εισαι πληροφορικος ΠΕ19/20 δηλαδη,οχι οικονομολογος
https://oe-e.gr/oe/index.php?option=com_content&view=article&id=115&Itemid=114&lang=el
2)βλ ενα
3)εννοειται, σχολη πληροφορικης ειναι,βλ και ενα
https://www.uom.gr/modules.php?op=modload&name=UpDownload&file=index&req=getit&lid=1163
4) απο οσο ξερω οχι,αλλα ρωτα καποιον καθηγητη απο το τμημα γιατι η απορροφηση της σχολης ΔΤ εγινε μολις περσι.

1)Εχεις διπλα εργασιακά δικαιώματα αρχικά ως πληροφορικάριος και δεύτερον ως οικονομολόγος (μπορείς να ενταχθείς στο οικονομικό επιμελητήριο για να πάρεις την σχετική άδεια) αλλά μην ψάχνεις να ασκήσεις το επάγγελμα του λογιστή απο εκεί γιατι πολύ απλά δεν θα αποκτήσεις τεράστια εξειδίκευση στα οικονομικά μέσα σε αυτη τη σχολή.Εαν θες μετά το πανεπιστήμιο κάνεις ενα MBA και είσαι έτοιμος.
3)Ναι κανονικότατα

διαφωνω,εχει αρκετα μαθηματα οικονομικων και μαλιστα επιπροσθετα αν το θελησει καποιος αντι να παρει 10/12 επιλογης στο αντικειμενο της πληροφορικης παιρνει οικονομικης φυσης ,καποια συνδυαστικα μαλιστα
ποσα μαθηματα παραπανω εχει ενα master;(παρεμπιπτοντως καποια μαθηματα του προπτυχιακου με το μαστερ ειναι κοινα ουσιαστικα)....θεωρω πως απο ενα σημειο και μετα ειναι και θεμα πρακτικης,εμπειριας και προσωπικης προσπαθειας..βεβαιως και με ενα master ακομα καλυτερα,ιδιως αν θες να κανεις καριερα.

Tαπεινή μου γνώμη μου είναι να βλέπουμε τις σχολές ως μονάδα και όχι συνδυαστικά τι θα κάνουμε μετά διότι πολύ απλά μπορούμε μέσα στην σχολή να αλλάξουμε γνώμη Δηλαδή αν θέλει κάποιος να πάει πληροφορική και είναι ανάμεσα σε ΑΠΘ και Πα Μακ θα του έλεγα ΑΠΘ και μετά αν ήθελα να κάνω οικονομικά θα 'εμπαινα με κατατακτήριες σε ένα οικονομικό τμήμα.

Τμήματα με διπλά και τριπλά επαγγελματικά δικαιώματα με εξαίρεση κάποια τμήματα π.χ. ΗΜΜΥ (εξαιτίας του ονόματος ) δε με κερδίζουν. ούτε θα με κερδίσουν ποτέ. Αν θέλω μαθηματικο για να κάνω φροντιτήριο θα κοιτάξω κυρίως απόφοιτους καθαρόαιμων μαθηματικών τμημάτων και όχι αυτών με διπλά και τριπλά δικαιώματα. Το ιδιο και αν ψάχνω οικομολόγο..........

Στις μέρες μας εξαιτίας της κρίσης η οποία είναι μεγάλη και θα συνεχίσει να είναι αξίζει να κουραστούμε να βγάλουμε ένα δεύτερο πτυχίο παρά να κάνουμε ένα μεταπτυχιακό ή ακόμα και διδακτορικό και στο τέλος να μην έχουμε αντίκρισμα στο πελατολόγιο μας.

μπα δεν το πιστευω αυτο που λες,το ΗΜΜΥ πως ακριβως το αποδεχεσαι που εχει πεντακοσια πεδια απασχολησης και αντιστοιχα επαγγελματικα; :D μονο λογω ονοματος; εχει ομως ονομα ενα ΗΜΜΥ περιφερειακο συγκριτικα με το κεντρικο τμημα για σενα; αρα αποδεχεσαι μονο τα κεντρικα ΗΜΜΥ;:hmm: λιγο περιεργη λογικη,αλλα την κατανοω και την αποδεχομαι
κοιτα σε προπτυχιακο επιπεδο κανονικα τα μαθηματα πρεπει να ειναι 36(τοσα αν δεν κανω λαθος εχει η πληροφορικη του ΟΠΑ,πρωην εφαρμοσμενη πληροφορικη ΟΠΑ),εκει γυρω οπως εξω..το επιπεδο ειναι ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ,τωρα η σχολη της ΕΠ του παμακ βαζει επιπλεον μαθηματα και αγγιζει τα 50 οπως ειπα,παλιοτερα αγγιζαν τα 56(59 χωρις πτυχιακη),αν δεν πατησει και σε ενα δευτερο πεδιο τι στην ευχη τα θελει τοσα μαθηματα;!παντως γενικως τα πληροφοριακα συστηματα συνδυαζονται με οικονομικα και διοικηση,.
μην υποτιμας τα μαστερ!ιδιως στην εποχη μας και ιδιως μιλωντας για επαγγελματικη καταρτιση,τα γενικα πεδια ειναι ευρυτατα ,δεν λεει και πολλα στις μερες μας στην αγορα(στο εξωτερικο ιδιως) ενα σκετο πτυχιο αν δεν εχεις εξειδικευτει σε ενα πιο συγκεκριμενο πεδιο σε αυτα.βεβαιως τα προπτυχιακα δεν ειναι αχρηστα! εντρυφεις σε καποια πεδια,γνωριζεις πολλες πτυχες τους και πιθανον να σε ελκυσει καποιο απο αυτα περαιτερω ωστε να ασχοληθεις...εχουν την λογικη τους και ειναι απαραιτητα και αυτα,αλλωστε παρεχουν και τα επαγγελματικα δικαιωματα και εξαλλου δυσκολα μπορει καποιος απο ενα ασχετο πτυχιο να μεταπηδησει σε ενα master με εντελως διαφορετικο αντικειμενο διχως μια προτερη γνωση και εμπειρια αυτου.Παρολαυτα για αρκετα επαγγελματα δεν χρειαζεται το περαιτερω,δεν χρειαζεται master
Aπο master ελαχιστα δινουν επαγγελματικα(τα οικονομικα παρεχουν εγγραφη στο επιμελητηριο παντως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ΠΑΜΑΚ ή ΟΠΑ vs "καθαρή" ΑΠΘ;

δες τους οδηγους σπουδων ποιο προγραμμα σου αρεσει περισσοτερο,περνα αν μπορεσεις δες και τις υποδομες του καθενος,κοιτα τις αξιολογησεις(αν και η εφαρμοσμενη πληροφορικη μετα την απορροφηση της ΔΤ που εγινε κατευθυνση της εχει διαφοροποιηθει και η αξιολογηση θα ειναι μερικως update)και αποφασισε,ειναι προσωπικη σου επιλογη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
δες τους οδηγους σπουδων ποιο προγραμμα σου αρεσει περισσοτερο,περνα αν μπορεσεις δες και τις υποδομες του καθενος,κοιτα τις αξιολογησεις(αν και η εφαρμοσμενη πληροφορικη μετα την απορροφηση της ΔΤ που εγινε κατευθυνση της εχει διαφοροποιηθει και η αξιολογηση θα ειναι μερικως update)και αποφασισε,ειναι προσωπικη σου επιλογη :)

Σωστός! Έπρεπε βέβαια να γίνω συγκεκριμένη. :Ρ Έχω δει τους οδηγούς σπουδών και των τριών τμημάτων και όλα ok. Η ερώτησή μου αφορά κυρίως τα τμήματα από άποψη διδακτικού προσωπικού και υλικοτεχνικού εξοπλισμού/υποδομών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Σωστός! Έπρεπε βέβαια να γίνω συγκεκριμένη. :Ρ Έχω δει τους οδηγούς σπουδών και των τριών τμημάτων και όλα ok. Η ερώτησή μου αφορά κυρίως τα τμήματα από άποψη διδακτικού προσωπικού και υλικοτεχνικού εξοπλισμού/υποδομών.

Για το ΟΠΑ που ξέρω από φίλους μου, έχουν αρκετά καλούς καθηγητές και καλές εργαστηριακές υποδομές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Για το ΟΠΑ που ξέρω από φίλους μου, έχουν αρκετά καλούς καθηγητές και καλές εργαστηριακές υποδομές.


Αχα.. thanks για την απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
εχουν ειπωθει αυτα,μπες διαβασε και τα μηνυματα στα αντιστοιχα νηματα των σχολων :) θα σε βοηθησουν
και οι τρείς σχολές μια χαρά είναι.
απλα για ΕΠ να συμπληρωσω πως με την απορροφηση της ΔΤ δεν ηξερα τι επαγγελματικα θα χει η κατευθυνση ΔΤ,αλλα ρωτώντας εμαθα δεν αλλαζουν τα ιδια θα ειναι,βεβαια για σιγουρια 100% ρωτα στο group της σχολης στο fc
εμεις ειμεθα παλιοι :worry::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
εχουν ειπωθει αυτα,μπες διαβασε και τα μηνυματα στα αντιστοιχα νηματα των σχολων :) θα σε βοηθησουν
και οι τρείς σχολές μια χαρά είναι.
απλα για ΕΠ να συμπληρωσω πως με την απορροφηση της ΔΤ δεν ηξερα τι επαγγελματικα θα χει η κατευθυνση ΔΤ,αλλα ρωτώντας εμαθα δεν αλλαζουν τα ιδια θα ειναι,βεβαια για σιγουρια 100% ρωτα στο group της σχολης στο fc
εμεις ειμεθα παλιοι :worry::D

Ok, θα τσεκάρω! Σ' ευχαριστώ πολύ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Στο ΟΠΑ παίρνεις δικαιώματα για οικονομικό επιμελητήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ρε guys, πέρασα παμακ και από γνωστούς μου ακούω πως είναι τέρμα γιάπικο/δαπικο! *mental breakdown* Είναι και ένας από τους λόγους που δε θέλω να πάω.. Με το οπα και το απθ (λέω να ξαναδώσω για εκεί) τι παίζει; Απθ γνωρίζω πως τα πράγματα είναι σαφώς πιο "ζωντανά" απ' ό,τι στο παμακ. Για πείτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αν είναι να ξαναδώσεις, έλα σε εμάς . ΔΑΠ "δυστυχώς", δεν έχουμε :\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Αν είναι να ξαναδώσεις, έλα σε εμάς . ΔΑΠ "δυστυχώς", δεν έχουμε :\

Δύσκολα να γράψω τόσο και βασικά δε θέλω τηλεπικοινωνίες και πολλή φυσική. Και η αλήθεια είναι πως αντί να με πεισμώσει, με έχει ξενερώσει η Αθήνα (λόγω της μη εισαγωγής μου στο οπα) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ρε guys, πέρασα παμακ και από γνωστούς μου ακούω πως είναι τέρμα γιάπικο/δαπικο! *mental breakdown* Είναι και ένας από τους λόγους που δε θέλω να πάω.. Με το οπα και το απθ (λέω να ξαναδώσω για εκεί) τι παίζει; Απθ γνωρίζω πως τα πράγματα είναι σαφώς πιο "ζωντανά" απ' ό,τι στο παμακ. Για πείτε..

Εξαιρετικό κριτήριο επιλογής σχολής η ισχύς της κάθε παράταξης. Φαντάζομαι πως αν στο μέλλον μάθεις πως οι συνάδελφοι στη δουλειά σου ψηφίζουν Νέα Δημοκρατία, θα υποβάλεις αμέσως την παραίτησή σου.

(Δεν το λέω εχθρικά για να σε κοροϊδέψω, απλώς επισημαίνω ότι δεν έχει σημασία για τη ζωή σου το συγκεκριμένο γεγονός και καλό είναι να είμαστε πιο ανοιχτόμυαλοι προς τις επιλογές των υπολοίπων. Για την ιστορία, δε συμπαθώ συνολικά τις φοιτητικές παρατάξεις.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Δύσκολα να γράψω τόσο και βασικά δε θέλω τηλεπικοινωνίες και πολλή φυσική. Και η αλήθεια είναι πως αντί να με πεισμώσει, με έχει ξενερώσει η Αθήνα (λόγω της μη εισαγωγής μου στο οπα) :P

Ένα μάθημα φυσικής και δύο τηλεπικοινωνιών είναι στο σύνολο τα υποχρεωτικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ένα μάθημα φυσικής και δύο τηλεπικοινωνιών είναι στο σύνολο τα υποχρεωτικά :)

Αχα.. πάντως παμακ μετράει καθόλου στην αγορά εργασίας; διαβάζω μέτρια σχόλια.. (σε έχω ζαλίσει btw)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αχα.. πάντως παμακ μετράει καθόλου στην αγορά εργασίας; διαβάζω μέτρια σχόλια.. (σε έχω ζαλίσει btw)

Στην αγορά εργασίας, ελάχιστα θα μετρήσει το όνομα του τμήματος που σπούδασες. Πιο πολύ θα μετρήσουν τα προσόντα που θα έχεις αποκτήσει, όταν με το καλό δοκιμάσεις την τύχη σου σ' αυτήν. Δεν έχω κάποιον γνωστό στο ΠΑΜΑΚ, και γενικά δεν ξέρω τι παίζει.

Πάντως θα συμφωνήσω εν μέρει με τον Giorgos216, πως το τι παρατάξεις παίζουν στο τμήμα, ελάχιστα θα έπρεπε να σε απασχολεί. Αν θες να πετύχεις κάποιες δράσεις στο πλαίσιο του φοιτητικού συλλόγου, μπορείς να οργανωθείς μαζί με άλλους συμφοιτητές σου και να κάνετε κάποια πράγματα, προς όφελος του τμήματος, και γενικότερα του Πανεπιστημίου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Ρε guys, πέρασα παμακ και από γνωστούς μου ακούω πως είναι τέρμα γιάπικο/δαπικο! *mental breakdown* Είναι και ένας από τους λόγους που δε θέλω να πάω.. Με το οπα και το απθ (λέω να ξαναδώσω για εκεί) τι παίζει; Απθ γνωρίζω πως τα πράγματα είναι σαφώς πιο "ζωντανά" απ' ό,τι στο παμακ. Για πείτε..


εμ γι αυτο δεν εχει καταληψεις παρα σπανια και ειναι οργανωμενο πανεπιστημιο :D
κολεγιο
βεβαιως αυτος ειναι και ο λογος για τον οποιο τα χωνουν αρκετοι ιδιως ριζοσπαστες

μην μπερδευεσαι δεν ειμαι ΔΑΠιτης:)

παντως ουκ ολιγοι απο το ΑΠΘ ερχονται στο κυλικειο του ΠΑΜΑΚ,στην βιβλιοθηκη κ.λπ

κοιτα μην μπαινεις με αυτην την λογικη στην σχολη,εσυ οσο δεν μπλεκεσαι σε παραταξεις απλα για σενα δεν θα υπαρχουν ολα αυτα,
φιλιες θα κανεις και στο ΠΑΜΑΚ,δεν ειναι το μπακιγχαμ,ασε που το ΠΑΜΑΚ δεν βρισκεται σε καμια νησιδα,στον ιδιο χωρο με το ΑΠΘ ειναι.
αλλα κατα την γνωμη μου πρεπει να εστιασεις στο ιδιο σου το πτυχιο,να παρεις εναν μεγαλο βαθμο σε αυτο να κανεις αιτηση για ενα πανεπιστημιο εξω για μεταπτυχιακο κ.λπ
οσοι ακολουθησαν αυτην την διαδρομη ειναι μια χαρα,ετσι πρεπει να σκεφτεσαι την παρουσια σου στην εκαστοτε σχολη

κατα την γνωμη μου πανε πρωτα πρωτα στην σχολη,δες τι γινεται μερικους μηνες
μπες και δες πως ειναι η κατασταση,αναλογως αποφασιζεις, συμβουλη
εκτος και αν θες αλλη σχολη,οποτε οργανωσου απο τωρα,ξεκινα διαβασμα και παραλληλα δες και την κατασταση πως εχει εκει.
σκεψεις κανω,οτι νομιζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Εξαιρετικό κριτήριο επιλογής σχολής η ισχύς της κάθε παράταξης. Φαντάζομαι πως αν στο μέλλον μάθεις πως οι συνάδελφοι στη δουλειά σου ψηφίζουν Νέα Δημοκρατία, θα υποβάλεις αμέσως την παραίτησή σου.

(Δεν το λέω εχθρικά για να σε κοροϊδέψω, απλώς επισημαίνω ότι δεν έχει σημασία για τη ζωή σου το συγκεκριμένο γεγονός και καλό είναι να είμαστε πιο ανοιχτόμυαλοι προς τις επιλογές των υπολοίπων. Για την ιστορία, δε συμπαθώ συνολικά τις φοιτητικές παρατάξεις.)

Αυτό μου λένε και οι δικοί μου.. Και ok, έχετε δίκιο, αλλά απλά δε μου αρέσει αυτή φάση. Κι εγώ δεν είμαι καμιάς πολιτικής παράταξης, αλλά για τις (κεντρο)δεξιές ένα κλικ "ιου" παραπάνω.

εμ γι αυτο δεν εχει καταληψεις παρα σπανια και ειναι οργανωμενο πανεπιστημιο :D
κολεγιο
βεβαιως αυτος ειναι και ο λογος για τον οποιο τα χωνουν αρκετοι ιδιως ριζοσπαστες

μην μπερδευεσαι δεν ειμαι ΔΑΠιτης:)

παντως ουκ ολιγοι απο το ΑΠΘ ερχονται στο κυλικειο του ΠΑΜΑΚ,στην βιβλιοθηκη κ.λπ

κοιτα μην μπαινεις με αυτην την λογικη στην σχολη,εσυ οσο δεν μπλεκεσαι σε παραταξεις απλα για σενα δεν θα υπαρχουν ολα αυτα,
φιλιες θα κανεις και στο ΠΑΜΑΚ,δεν ειναι το μπακιγχαμ
αλλα κατα την γνωμη μου πρεπει να εστιασεις στο ιδιο σου το πτυχιο,να παρεις εναν μεγαλο βαθμο σε αυτο να κανεις αιτηση για ενα πανεπιστημιο εξω για μεταπτυχιακο κ.λπ
οσοι ακολουθησαν αυτην την διαδρομη ειναι μια χαρα,ετσι πρεπει να σκεφτεσαι την παρουσια σου στην εκαστοτε σχολη

κατα την γνωμη μου πανε πρωτα πρωτα στην σχολη,δες τι γινεται μερικους μηνες
μπες και δες πως ειναι η κατασταση,αναλογως αποφασιζεις, συμβουλη
εκτος και αν θες αλλη σχολη,οποτε οργανωσου απο τωρα,ξεκινα διαβασμα και παραλληλα δες και την κατασταση πως εχει εκει.
σκεψεις κανω,οτι νομιζεις

Παμακ και οπα ήθελα για τα διπλά, αλλά εκπα ή απθ , βάσει των προγραμμάτων σπουδών και των όσων ακούω/διαβάζω, εμβαθύνεις στην επιστήμη περισσότερο απ' ό,τι στα άλλα, χωρίς να θίγω το παμακ ή το οπα (καρντουλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
το 70% σχεδον ΔΑΠ ψηφιζει
απο κει βγηκε ο προεδρος της ΟΝΝΕΔ
αυτο ειναι αρκετο για να ξεσηκωσει αρνητικα σχολια απο αρκετους :D

η πλειοψηφια ομως δεν ασχολειται με παραταξεις,εγω ουδεποτε ειχα καμια επαφη με αυτες.οποτε ηταν σαν να μην υπηρχε

και στην τελικη σεβομαι και τις επιλογες οσων τους εξελεξαν,ασχετα αν διαφωνω,τι να κανουμε?
παντως για φιλιες κ.λπ μια χαρα ειναι και το ΠΑΜΑΚ

προσωπικα ως χωρος(δεν εννοω τις καθ αυτες σχολες εννοειται) δεν μου αρεζε ποτε το ΑΠΘ,οι υποδομες φωναζουν εγκαταλειψη,ενω μερα μεσημερι μπορει να πετυχεις τοξικομανεις κ.λπ(κριμα βεβαια ειναι οι ανθρωποι δεν λεω,θα επρεπε το κρατος να μεριμνει,αλλα το τελευταιο πραγμα που θες εξω απο την σχολη σου ειναι μια τετοια εικονα)
μιλαω μονο για χωρους,υποδομες,μην μπερδευεσαι :)

edit τωρα ειδα το edit σου,για τις ιδιες τις σχολες ειχαμε κανει λογο παλιοτερα,δεν εχω να προσθεσω κατι παραπανω :) τα εχουμε ξαναπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top