Πληροφορική: ΟΠΑ vs ΕΚΠΑ vs ΠΑΜΑΚ vs ΑΠΘ

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αν θες να συνδιάσεις και οικονομικά :

Τμήμα Εφ.Πληροφορικής ΠΑ.ΜΑΚ
(Έχει 9 υποχρεωτικά μαθήματα σχετικά με οικονομικά και πολλά επιλογής)

Αφου όπως βλέπω είσαι απο Σαλόνικα.
Γι'αυτούς που θέλουν Αθήνα...ξεκάθαρα :

Τμήμα Πληροφορικής ΟΠΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γεια σας. ενδιαφερομαι και εγω στην πληροφορικη... και ειχα ακουσει απο ατομο που σπουδαζε πληροφορικη αλλα δεν θυμαμαι που (ισως να μπορεσω να μαθω ομως αμα εχει σημασια) οτι τα καλυτερα ειναι του πειραια της κρητης και της πατρας... και εγω μενω αθηνα μονιμα... και φετος ειμαι 3η λυκειου και δεν ξερω ακριβως ουτε τι συγκεκριμενα θελω απο την πληροφορικη αλλα και ουτε σε τι βαθμο στοχευω... ειχα ακουσει για το ΠΑΠΕΙ οτι ειναι καλο λοιπον αλλα διαβασα πιο πανω απο καποιον οτι δεν ειναι και τοσο καλο... θα ηθελα την γνωμη σας πιο συγκεκριμενα.. θα προτιμουσα να μεινω αθηνα λογω οικονομικων.... τι θα μου προτεινατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,415 μηνύματα.
γεια σας. ενδιαφερομαι και εγω στην πληροφορικη... και ειχα ακουσει απο ατομο που σπουδαζε πληροφορικη αλλα δεν θυμαμαι που (ισως να μπορεσω να μαθω ομως αμα εχει σημασια) οτι τα καλυτερα ειναι του πειραια της κρητης και της πατρας... και εγω μενω αθηνα μονιμα... και φετος ειμαι 3η λυκειου και δεν ξερω ακριβως ουτε τι συγκεκριμενα θελω απο την πληροφορικη αλλα και ουτε σε τι βαθμο στοχευω... ειχα ακουσει για το ΠΑΠΕΙ οτι ειναι καλο λοιπον αλλα διαβασα πιο πανω απο καποιον οτι δεν ειναι και τοσο καλο... θα ηθελα την γνωμη σας πιο συγκεκριμενα.. θα προτιμουσα να μεινω αθηνα λογω οικονομικων.... τι θα μου προτεινατε?

Να μείνεις Αθήνα φυσικά. Μια χαρά είναι και η πληροφορική Αθήνας. Και μπορείς μετά να κάνεις μεταπτυχιακό σε όποιο πανεπιστήμιο της Ελλάδας θες. Με την κρίση, καλό είναι να κοιτάμε να περάσουμε στην πόλη μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
για το ΠΑΠΕΙ μιλας? ειναι καλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
για το ΠΑΠΕΙ μιλας? ειναι καλο?

Μπορω να σου πω τις εμπειρίες μου απο το ΠΑΠΕΙ μιας και ειμαι στο τμήμα πληροφορικής έστω και για 2 μήνες...παρ'όλα αυτά εχω καταλάβει τι παίζει.Για οτιδηποτε θες να με ρωτησεις στελενεις PM.
Το τμημα απ'οσο ξερω και εχω καταλαβει μεχρι τωρα ειναι το δυσκολοτερο τμημα πληροφορικης στην Ελλαδα απο τις σχολες πληροφορικης (ΕΚΠΑ,ΟΠΑ,Χαροκοπειο,και επαρχιεα).Αυτο για 2 λογους:
1.Συνδυαζει αρκετα το hardware (το hardware των ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ σημειωνω π.χ δικτυα αρχιτεκτονικη τους λογικη σχεδιαση απλων κυκλωματων επεξεργαστη κτλ σε αντιθεση με το hardware styl πολυτεχνειο που φευγει απο υπολογιστες κατα πολυ μπορω να πω μεχρι να παρεις κατευθυνση)με software (C++,java,html,php,css ktl).Οποτε,μελετας την επιστημη της πληροφορικης ως συνολο,μεχρι να ειδικευτεις καπου.Δηλαδη,πρεπει να ξερεις και απο τα 2 απο το πρωτο κιολας εξαμηνο.
2.Εχει πολλα μαθηματα.Πχ 1ο εξαμηνο αν βγαλεις τα αγγλικα,6 μαθηματα που το καθενα εχει 4 ωρες θεωρια,και 2 εργαστηρια(παω για 3ο μαλλον) απο 2 ωρες το καθενα.(Μεχρι τωρα μονο ενα μαθημα εχει υποχρεωτικο εργαστηριο αλλα στο αλλο ο καθηγητης ουσιαστικα σου λεει αν δεν πας μην περιμενεις να περασεις το εργαστηριο)
Επισης η σχολη εχει αρκετα δυσκολα μαθηματικα (τουλαχιστον η αναλυση ειναι δυσκολη)που καπως ισορροπουνε με φροντιστηρια και εργασιες(κανω και τα 2 και βοηθα στο να παρεις βαθμο).
Θα με βοηθουσε αμα μου ελεγες και με ποιο κλαδο της πληροφορικης θελεις να ασχοληθεις.
Ομως,αποκτας παρα πολλες γνωσεις σχετικα με τους υπολογιστες και σχετικα γρηγορα μαλιστα.Πιστευω οτι απο πλευρας μαθηματων θα σε καλυπτει τουλαχιστον στο 80%(καμια σχολη δεν πιανει 100%,και ειμαι σιγουρος γι αυτο.)
(Για να καταλαβεις εβγαλα 17300 μορια και παρολαυτα τη δηλωσα πρωτη σχολη,που ειχε βαση 14735 και περασα 2ος...αντι να δηλωσω πχ ΕΚΠΑ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
τα πολλά μαθήματα δεν κάνουν μια σχολή δύσκολη, ο όγκος δουλειάς την κάνει. Επίσης το ΠΑΠΕΙ δεν είναι το μόνο που συνδυάζει hardware με software ( για τν ακρίβεια το ίδιο ισχύει για κάθε γενικό τμήμα πληροφορικής στην Ελλάδα ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Κοίτα το Πα.Πει πάντως εχει και ογκο δουλειας και πολλα μαθηματα.Προφανως και δεν ειναι το μονο,αλλα ως ΑΕΙ πληροφορικης πιστευω τα καταφερνει πολυ καλα σε αυτο το συνδυασμο software-hardware.
Στην τελικη ο καθενας διαλεγει οτι επιθυμει.Δεν ειναι απαραιτητο να του αρεσει αυτο. :) Αρκει η σχολη που διαλεγει,να τη θελει πραγματικα.Αυτο κρινει ενα καλο φοιτητη απο αλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
γιατι ειναι σκατα το ΠΑΜΑΚ ; επειδη εχει πολλους δαπιτες,την φημη κολεγιου που σπανιως κανει καταληψη;


σκατα λεει ο αλλος! Τον ρωτανε γιατι? Γιατι η γατα εχει ενα αυτι...

ο ετερος φερνει παραδειγμα την ΟΔΕ για να κρινει την ΕΠ,ενα εντελως διαφορετικο τμημα του πανεπιστημιου(!)
κοινος τοπος δεν εχουν περασει ουτε απ εξω απ την σχολη...
το ΠΑΜΑΚ ήταν η παλια ανωτατη βιομηχανικη(εξου και το οικονομικο του ΠΑΜΑΚ προτιμαται απο αυτο του ΑΠΘ),πλεον σκετο πανεπιστημιο...ενταχθηκαν και αλλες σχολες
η ιδια η σχολη εφαρμοσμενης πληροφορικης (με κατευθυνση ΕΠ)ειναι μια χαρα σχολη...με τα διπλα επαγγελματικα της δικαιωματα μαλιστα(τα δε οικονομικα μονο στην αγορα)...το προγραμμα σπουδων της εχει ανανεωθει,εχει απορροφησει και την διοικηση τεχνολογιας η οποια εχει γινει κατευθυνση της...τα εργαστηρια της ειναι καλα(καλυτερα απο ΑΠΘ),καταληψη γινεται σπανιως,το τμημα ειναι οργανωμενο(σαφως καλυτερα απο καποια τμηματα που γνωριζω,για αλλα δεν ξερω)...βασικα δεν ειναι πια τμημα ,αλλα σχολη...
καποια αρνητικα για το τμημα που ισως δουνε καποιοι στο pamakhouse γραφτηκαν και απο παλιους και απο μενα δηλαδη ,δεν ευλογουμε τα γενια μας,αλλωστε ΟΛΕΣ οι ελληνικες σχολες εχουν τα αρνητικα τους,ομως δεν τα ισοπεδωνουμε κιολας,μην τρελαθουμε,αλλωστε εκει μεσα εχουν γραφτει και απο ανθρωπους της αγορας θετικα για το τμημα,τιποτα υποκειμενο δηλαδη...στο forum της πληροφορικης ΟΠΑ δεν εχω μπει και δεν ξερω αν εχει αναλογη κινηση και τι γραφεται...

επισης δεν γνωριζω φυσικα και ουτε μπορω να κρινω επιπολαια το επιπεδο σπουδων στα αλλα τμηματα...ωστοσο βλεπω πως η πληροφορικη ΟΠΑ εχει 37 μαθηματα συνολο..την ωρα που η ΕΠ εχει 52(πλην 2,3 αναλογως της κατευθυνσης αν παρει καποιος πτυχιακη)...διδασκονται στην ΑΣΣΟΕ δηλαδη λιγοτερα μαθηματα πληροφορικης και οικονομιας...



το λοιπον για την επιλογη μιας σχολης δεν στεκομαστε σε υποκειμενες κρισεις που συχνα ειναι και αυθαιρετες...αλλα επιλεγουμε να αναζητησουμε το προγραμμα σπουδων της εκαστοτε σχολης,αν ταιριαζει αυτο με τα θελω μας,γινεται η πρωτη διαλογη,προχωρουμε πηγαινοντας στα ιδια τα τμηματα(ή αν δεν γινεται αυτο σε οσα μπορουμε και τελος παντων σε αναλογου χαρακτηρα σχολη με αυτην του απομακρυσμενου σε εμας τμηματος) βλεπουμε τα εργαστηρια,την οργανωση,τις υποδομες,συμμετεχουμε σε καποια μαθηματα να δουμε και την διδασκαλια...αναζητουμε και γνωση στο δικτυο...και φυσικα εν τελει πιστευω κανουμε μια ασφαλη επιλογη..
αυτα εχουν ξαναειπωθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Μπορω να σου πω τις εμπειρίες μου απο το ΠΑΠΕΙ μιας και ειμαι στο τμήμα πληροφορικής έστω και για 2 μήνες...παρ'όλα αυτά εχω καταλάβει τι παίζει.Για οτιδηποτε θες να με ρωτησεις στελενεις PM.
Το τμημα απ'οσο ξερω και εχω καταλαβει μεχρι τωρα ειναι το δυσκολοτερο τμημα πληροφορικης στην Ελλαδα απο τις σχολες πληροφορικης (ΕΚΠΑ,ΟΠΑ,Χαροκοπειο,και επαρχιεα).Αυτο για 2 λογους:
1.Συνδυαζει αρκετα το hardware (το hardware των ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ σημειωνω π.χ δικτυα αρχιτεκτονικη τους λογικη σχεδιαση απλων κυκλωματων επεξεργαστη κτλ σε αντιθεση με το hardware styl πολυτεχνειο που φευγει απο υπολογιστες κατα πολυ μπορω να πω μεχρι να παρεις κατευθυνση)με software (C++,java,html,php,css ktl).Οποτε,μελετας την επιστημη της πληροφορικης ως συνολο,μεχρι να ειδικευτεις καπου.Δηλαδη,πρεπει να ξερεις και απο τα 2 απο το πρωτο κιολας εξαμηνο.
2.Εχει πολλα μαθηματα.Πχ 1ο εξαμηνο αν βγαλεις τα αγγλικα,6 μαθηματα που το καθενα εχει 4 ωρες θεωρια,και 2 εργαστηρια(παω για 3ο μαλλον) απο 2 ωρες το καθενα.(Μεχρι τωρα μονο ενα μαθημα εχει υποχρεωτικο εργαστηριο αλλα στο αλλο ο καθηγητης ουσιαστικα σου λεει αν δεν πας μην περιμενεις να περασεις το εργαστηριο)
Επισης η σχολη εχει αρκετα δυσκολα μαθηματικα (τουλαχιστον η αναλυση ειναι δυσκολη)που καπως ισορροπουνε με φροντιστηρια και εργασιες(κανω και τα 2 και βοηθα στο να παρεις βαθμο).
Θα με βοηθουσε αμα μου ελεγες και με ποιο κλαδο της πληροφορικης θελεις να ασχοληθεις.
Ομως,αποκτας παρα πολλες γνωσεις σχετικα με τους υπολογιστες και σχετικα γρηγορα μαλιστα.Πιστευω οτι απο πλευρας μαθηματων θα σε καλυπτει τουλαχιστον στο 80%(καμια σχολη δεν πιανει 100%,και ειμαι σιγουρος γι αυτο.)
(Για να καταλαβεις εβγαλα 17300 μορια και παρολαυτα τη δηλωσα πρωτη σχολη,που ειχε βαση 14735 και περασα 2ος...αντι να δηλωσω πχ ΕΚΠΑ)

ξερω πληροφορικαριους σε διαφορα τμηματα
πως στο καλο ολοι τους να ειναι στο "δυσκολοτερο"

ξεκολλατε, δεν κανουμε διαγωνισμο ποιος παει στο πιο δυσκολο
ουτε δυσκολοτερο=καλυτερος

και ο τυπος του αινσταιν, πανευκολος ειναι, E=mc^2, συντομος και ωραιος
για να τον καταλαβεις ομως ή οταν τον εφαρμοζεις, πρεπει να ξερεις τι σου γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Η.Μ.

Νεοφερμένος

Η Η.Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
γιατι ειναι σκατα το ΠΑΜΑΚ ; επειδη εχει πολλους δαπιτες,την φημη κολεγιου που σπανιως κανει καταληψη;


σκατα λεει ο αλλος! Τον ρωτανε γιατι? Γιατι η γατα εχει ενα αυτι...

ο ετερος φερνει παραδειγμα την ΟΔΕ για να κρινει την ΕΠ,ενα εντελως διαφορετικο τμημα του πανεπιστημιου(!)
κοινος τοπος δεν εχουν περασει ουτε απ εξω απ την σχολη...
το ΠΑΜΑΚ ήταν η παλια ανωτατη βιομηχανικη(εξου και το οικονομικο του ΠΑΜΑΚ προτιμαται απο αυτο του ΑΠΘ),πλεον σκετο πανεπιστημιο...ενταχθηκαν και αλλες σχολες
η ιδια η σχολη εφαρμοσμενης πληροφορικης (με κατευθυνση ΕΠ)ειναι μια χαρα σχολη...με τα διπλα επαγγελματικα της δικαιωματα μαλιστα(τα δε οικονομικα μονο στην αγορα)...το προγραμμα σπουδων της εχει ανανεωθει,εχει απορροφησει και την διοικηση τεχνολογιας η οποια εχει γινει κατευθυνση της...τα εργαστηρια της ειναι καλα(καλυτερα απο ΑΠΘ),καταληψη γινεται σπανιως,το τμημα ειναι οργανωμενο(σαφως καλυτερα απο καποια τμηματα που γνωριζω,για αλλα δεν ξερω)...βασικα δεν ειναι πια τμημα ,αλλα σχολη...
καποια αρνητικα για το τμημα που ισως δουνε καποιοι στο pamakhouse γραφτηκαν και απο παλιους και απο μενα δηλαδη ,δεν ευλογουμε τα γενια μας,αλλωστε ΟΛΕΣ οι ελληνικες σχολες εχουν τα αρνητικα τους,ομως δεν τα ισοπεδωνουμε κιολας,μην τρελαθουμε,αλλωστε εκει μεσα εχουν γραφτει και απο ανθρωπους της αγορας θετικα για το τμημα,τιποτα υποκειμενο δηλαδη...στο forum της πληροφορικης ΟΠΑ δεν εχω μπει και δεν ξερω αν εχει αναλογη κινηση και τι γραφεται...

επισης δεν γνωριζω φυσικα και ουτε μπορω να κρινω επιπολαια το επιπεδο σπουδων στα αλλα τμηματα...ωστοσο βλεπω πως η πληροφορικη ΟΠΑ εχει 37 μαθηματα συνολο..την ωρα που η ΕΠ εχει 52(πλην 2,3 αναλογως της κατευθυνσης αν παρει καποιος πτυχιακη)...διδασκονται στην ΑΣΣΟΕ δηλαδη λιγοτερα μαθηματα πληροφορικης και οικονομιας...



το λοιπον για την επιλογη μιας σχολης δεν στεκομαστε σε υποκειμενες κρισεις που συχνα ειναι και αυθαιρετες...αλλα επιλεγουμε να αναζητησουμε το προγραμμα σπουδων της εκαστοτε σχολης,αν ταιριαζει αυτο με τα θελω μας,γινεται η πρωτη διαλογη,προχωρουμε πηγαινοντας στα ιδια τα τμηματα(ή αν δεν γινεται αυτο σε οσα μπορουμε και τελος παντων σε αναλογου χαρακτηρα σχολη με αυτην του απομακρυσμενου σε εμας τμηματος) βλεπουμε τα εργαστηρια,την οργανωση,τις υποδομες,συμμετεχουμε σε καποια μαθηματα να δουμε και την διδασκαλια...αναζητουμε και γνωση στο δικτυο...και φυσικα εν τελει πιστευω κανουμε μια ασφαλη επιλογη..
αυτα εχουν ξαναειπωθει

Επειδη ενδιαφερομαι και εγω για Πληροφορικη (μενω Θεσσ/νικη), το ΠΑΜΑΚ ειναι καλυτερο αν θες να το συνδυασεις με οικονομικα ε; Ειμαι αναμεσα σε αυτο και το ΑΠΘ.Εχεις καμια προτάση; Γιατι δεν με κοβω να αλλαζω πολη...... (Ειδικα για να παω Πειραια ή Αθηνα)
Εμενα με νοιαζουν κυριως οι γνωσεις πανω στους Η/Υ και ισως αργοτερα να κανω Μεταπτυχ. στα οικονομικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
καλησπέρα και Χριστός Ανέστη

εν συντομια,
Aμα θες να σπουδασεις κυριως πληροφορικη,αλλα να το συνδυασεις και με οικονομικα,εχοντας στο νου σου και ενα μεταπτυχιακο σε αυτα,δεν υφισταται αλλη καλυτερη επιλογη στην χωρα απο την ΕΠ,περνα και απο τις σχολες και τις δυο να τις δεις απο κοντα,τις υποδομες κ.λπ ψαξε και το προγραμμα σπουδων,εφοσον επιθυμεις απο τα 50 ποσα ειναι συνολικα τα μαθηματα με την προσφατη ανανεωση του προγραμματος σπουδων ,μπορεις να εχεις απο 10 υποχρεωτικα οικονομικου περιεχομενου (καποια συνδυαστικα με πληροφορικη)να πας στα 20 παιρνοντας και αλλα τοσα επιλογης,ή να μεινεις στα 10 που ειναι μια καλη βαση και να τα παρεις ολα τα επιλογης πληροφορικη αμιγως,εχει ευελιξια το προγραμμα,τα μαθηματα ειναι πολλα και οτι και αν επιλεξεις μπορεις μετα να μεταπηδησεις σε καποιο μεταπτυχιακο στα οικονομικα,την καταρτιση θα την εχεις.Μην ξεχναμε τωρα υπαρχει και κατευθυνση computer management μετα την απορροφηση της ΔΤ.
Βεβαιως οτι και αν σου πω ή σου πουν εδω μεσα δεν εχει τοση αξια οσο η δικη σου προσωπικη αναζητηση,αφου εισαι θεσσαλονικη μπορεις πανευκολα να περασεις απο τις σχολες να δεις τις υποδομες ,να δηλωσεις παρων σε καποιο μαθημα και φυσικα να ψαξεις τα προγραμματα σπουδων ωστε να δεις ποιο σε ικανοποιει περισσοτερο.Αν θες μαθηματα πληροφορικης και τιποτα αλλο θα πας ΑΠΘ,αν θες πληροφορικη κυριως,με ενα προγραμμα σπουδων που εκτος απο τα αμιγως μαθηματα πληροφορικης θα εχει οικονομικα ή μανατζμεντ αμιγως,αλλα και συνδυαστικα με πληροφορικη ,θα πας ΠΑΜΑΚ,αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη,απο εκει και περα οπως σου ειπα ψαξτο.Καλη σου επιτυχια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Η.Μ.

Νεοφερμένος

Η Η.Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
καλησπέρα και Χριστός Ανέστη

εν συντομια,
Aμα θες να σπουδασεις κυριως πληροφορικη,αλλα να το συνδυασεις και με οικονομικα,εχοντας στο νου σου και ενα μεταπτυχιακο σε αυτα,δεν υφισταται αλλη καλυτερη επιλογη στην χωρα απο την ΕΠ,περνα και απο τις σχολες και τις δυο να τις δεις απο κοντα,τις υποδομες κ.λπ ψαξε και το προγραμμα σπουδων,εφοσον επιθυμεις απο τα 50 ποσα ειναι συνολικα τα μαθηματα με την προσφατη ανανεωση του προγραμματος σπουδων ,μπορεις να εχεις απο 10 υποχρεωτικα οικονομικου περιεχομενου (καποια συνδυαστικα με πληροφορικη)να πας στα 20 παιρνοντας και αλλα τοσα επιλογης,ή να μεινεις στα 10 που ειναι μια καλη βαση και να τα παρεις ολα τα επιλογης πληροφορικη αμιγως,εχει ευελιξια το προγραμμα,τα μαθηματα ειναι πολλα και οτι και αν επιλεξεις μπορεις μετα να μεταπηδησεις σε καποιο μεταπτυχιακο στα οικονομικα,την καταρτιση θα την εχεις.Μην ξεχναμε τωρα υπαρχει και κατευθυνση computer management μετα την απορροφηση της ΔΤ.
Βεβαιως οτι και αν σου πω ή σου πουν εδω μεσα δεν εχει τοση αξια οσο η δικη σου προσωπικη αναζητηση,αφου εισαι θεσσαλονικη μπορεις πανευκολα να περασεις απο τις σχολες να δεις τις υποδομες ,να δηλωσεις παρων σε καποιο μαθημα και φυσικα να ψαξεις τα προγραμματα σπουδων ωστε να δεις ποιο σε ικανοποιει περισσοτερο.Αν θες μαθηματα πληροφορικης και τιποτα αλλο θα πας ΑΠΘ,αν θες πληροφορικη κυριως,με ενα προγραμμα σπουδων που εκτος απο τα αμιγως μαθηματα πληροφορικης θα εχει οικονομικα ή μανατζμεντ αμιγως,αλλα και συνδυαστικα με πληροφορικη ,θα πας ΠΑΜΑΚ,αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη,απο εκει και περα οπως σου ειπα ψαξτο.Καλη σου επιτυχια :)

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!Για να αλλαξω πολη, μαλλον δυσκολα, οποτε ειμαι αναμεσα σε ΠΑΜΑΚ και ΑΠΘ, ειδα τα προγραμματα σπουδων και αυτο που μου αρεσε στο ΑΠΘ ειναι η μεγαλυτερη ποικιλια σε μαθηματα καθαρης πληροφορικης και αφου εχει την δυνατοτητα να κανεις μεταπτυχιακο στα οικονομικα, μαλλον θα παω εκει. Στο ΠΑΜΑΚ εχει 2 κατευθυνσεις στις οποιες τα μαθηματα μου κεντριζουν εξισου το ενδιαφερον, βεβαια σου παρεχει και τιτλο οικονομολογου..... (Με μεταπτυχιακο στα οικονομικα θεωρησαι οικονομολόγος?)
Επειδη ακουσα απο κατι φιλους που πηγαν με τους Μεντορες, αληθευει οτι το ΠΑΜΑΚ ειναι καλυτερο απο το ΑΠΘ, σε θεματα οργανωσης και υποδομων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
δεν ξερω αν εχεις την δυνατοτητα απο ΑΠΘ να κανεις μεταπτυχιακο στα οικονομικα,(για ΠΑΜΑΚ εννοουσα)δεν το αποκλειω,αλλα μαθηματα οικονομικων δεν νομιζω να υπαρχουν στο προγραμμα τους ή θα ναι ελαχιστα,γενικα ψαξτο αν οντως σε δεχονται σε μαστερ στα οικονομικα εφοσον επιλεξεις ΑΠΘ(υποθετω ναι)
με μεταπτυχιακο στα οικονομικα θα εχεις τα ιδια επαγγελματικα που θα εχει και ενας αποφοιτος της ΕΠ
απλα και των δυο τα επαγγελματικα στα οικονομικα δεν αφορουν το δημοσιο,αλλα την αγορα...διοτι στην ΕΠ τα βασικα σου επαγγελματικα δικαιωματα ειναι του πληροφορικου ,στον ΑΣΕΠ εισαι ΠΕ19/20 ,πληροφορικων δηλαδη οχι οικονομολογων,ωστοσο παραλληλα μπορεις να γινεις λογιστης/οικονομολογος και μαλιστα να φτασεις ακομα και Α ταξης ,να υπογραφεις ισολογισμους εταιρειων διχως ορια κ.λπ ακολουθωντας φυσικα τα σταδια που ακολουθει και ενας αποφοιτος οικονομικης σχολης
στο ΑΠΘ οταν τελειωνεις εισαι ΠΕ19/20 ,κανοντας μαστερ στα οικονομικα αποκτας και τα παραπανω επαγγελματικα που ανεφερα,στην ΕΠ τα αποκτας ως αποφοιτος της σχολης
μερικα μαστερ στα οικονομικα ιδιως ΑΣΟΕΕ ειναι απο τα πιο ακριβα στην χωρα,θεσσαλονικη δεν νομιζω να πληρωνεις ωστοσο(δεν ξερω κιολας!),ψαξε λιγο του ΠΑΜΑΚ να δεις τι παιζει.

σε θεματα οργανωσης και υποδομων ειναι καλυτερο το ΠΑΜΑΚ,κολεγιο ειναι :P,αλλωστε ηταν και η πρωτη σχολη πληροφορικης στην πολη και μπηκε στο νεο τοτε κτιριο,επισης καταληψη παρα πολυ σπανια γινεται,ειναι ειδηση οταν γινεται και συνθημα στους τοιχους της πολης(εχει πολλους δαπιτες το πανεπιστημιο,μαλλον τους περισσοτερους απο καθε αλλο πανεπιστημιο και γι αυτο συγκεντρωνει συχνα πυκνα την "αγαπη" αντιπαλων παραταξεων:D ,εννοειται δεν παιρνω πολιτικη θεση,απλα αναφερω λιγο πως εχουν τα πραγματα ;) , τωρα με την κριση δεν ξερω βεβαια κατα ποσο εχει αλλαξει το τοπιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
να προσθεσω πως ενα μινι χαμος στα χρονια μου το πρωτο εξαμηνο στα αμφιθεατρα γινοταν,ημασταν πολλοι(μετα αραιωναν και ημασταν οκ)
βεβαιως αργοτερα αρχιζαν σε καποια μαθηματα να δινουν και μεγαλα αμφιθεατρα ,να αυξανουν τα τμηματα και τωρα λογικα με την απορροφηση της ΔΤ θα δοθηκαν και περισσοτερα,για ρωτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ πάλι θα σου λεγα για αρχή να πας σε κάτι vanilla και μετά βλέπεις αν θες να εξειδικευτείς κάπου. Πολλά λέμε πριν μπούμε στη σχολή αλλά αργότερα αλλάζουν τα σχέδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
η ΕΠ ενα+,εναμιση καρπουζι εχει και πολλα μαθηματα,ολα βολευονται
καποιες σχολες πολυτεχνειου ειναι που το ξεφτιλιζουν με διακοσια καρπουζια στην μασχαλη.

μια φορα το σκεπτικο αυτο εχει και το αντιπαλο δεος,αν δεν ειναι καποιος βεβαιος για ενα πεδιο αποκλειστικα και μονο σε προπτυχιακο επιπεδο καλυτερη λυση ειναι το 1 plus,ιδιως αν σκεφτεται μεταπτυχιακο

γω ειπα την γνωμη μου,να περασει απο κοντα να δει και μαθηματα,κτιρια και υποδομες,να δει και τα προγραμματα σπουδων(βασικο αυτο) τι του αρεσει και να επιλεξει

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ,επελεξα την δεκαετια του 90 εφ.πληροφορικη ,γιατι οι σχολες πληροφορικης ηταν στα ντουζενια τους και μολις ιδρυθηκαν,τωρα δεν θα επελεγα,δεν θα παρασυρομουν ουτε απο μορια(αλλωστε πια δεν ειναι τοσο υψηλη βαση,οσο τοτε),ουτε απο περιβαλλον,αλλα θα επελεγα τι πραγματικα μου αρεσει,που οκ να εχει και καποια βαση στην αγορα(οι σχολες πληροφορικης προφανως παντως εχουν αντικρυσμα στην αγορα συγκριτικα με πολλες αλλες,αν και οχι το ιδιο με παλια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω για την εφαρμοσμένη πληροφορική του Πα.μακ.:
1)ποια είναι τα δικαιώματα οικονομολόγου που σου προσφέρει η σχολή?
2)μέχρι ποια βιβλία μπορείς να κρατήσεις ως λογιστής (με πρακτική/χωρίς) ?
3)έχεις τα ίδια δικαιώματα πληροφορικού,με έναν απόφοιτο του α.π.θ.?
4)η κατεύθυνση που επιλέγεις στο δεύτερο έτος (Εφαρμοσμένης Πληροφορικής/Διοίκησης Τεχνολογίας),επηρεάζει τα δικαιώματα που σου δίνει η σχολή (οικονομολόγου)?
ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω για την εφαρμοσμένη πληροφορική του Πα.μακ.:
1)ποια είναι τα δικαιώματα οικονομολόγου που σου προσφέρει η σχολή?
2)μέχρι ποια βιβλία μπορείς να κρατήσεις ως λογιστής (με πρακτική/χωρίς) ?
3)έχεις τα ίδια δικαιώματα πληροφορικού,με έναν απόφοιτο του α.π.θ.?
4)η κατεύθυνση που επιλέγεις στο δεύτερο έτος (Εφαρμοσμένης Πληροφορικής/Διοίκησης Τεχνολογίας),επηρεάζει τα δικαιώματα που σου δίνει η σχολή (οικονομολόγου)?
ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

1)Εχεις διπλα εργασιακά δικαιώματα αρχικά ως πληροφορικάριος και δεύτερον ως οικονομολόγος (μπορείς να ενταχθείς στο οικονομικό επιμελητήριο για να πάρεις την σχετική άδεια) αλλά μην ψάχνεις να ασκήσεις το επάγγελμα του λογιστή απο εκεί γιατι πολύ απλά δεν θα αποκτήσεις τεράστια εξειδίκευση στα οικονομικά μέσα σε αυτη τη σχολή.Εαν θες μετά το πανεπιστήμιο κάνεις ενα MBA και είσαι έτοιμος.
3)Ναι κανονικότατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fios

Νεοφερμένος

Ο fios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Tαπεινή μου γνώμη μου είναι να βλέπουμε τις σχολές ως μονάδα και όχι συνδυαστικά τι θα κάνουμε μετά διότι πολύ απλά μπορούμε μέσα στην σχολή να αλλάξουμε γνώμη Δηλαδή αν θέλει κάποιος να πάει πληροφορική και είναι ανάμεσα σε ΑΠΘ και Πα Μακ θα του έλεγα ΑΠΘ και μετά αν ήθελα να κάνω οικονομικά θα 'εμπαινα με κατατακτήριες σε ένα οικονομικό τμήμα.

Τμήματα με διπλά και τριπλά επαγγελματικά δικαιώματα με εξαίρεση κάποια τμήματα π.χ. ΗΜΜΥ (εξαιτίας του ονόματος ) δε με κερδίζουν. ούτε θα με κερδίσουν ποτέ. Αν θέλω μαθηματικο για να κάνω φροντιτήριο θα κοιτάξω κυρίως απόφοιτους καθαρόαιμων μαθηματικών τμημάτων και όχι αυτών με διπλά και τριπλά δικαιώματα. Το ιδιο και αν ψάχνω οικομολόγο..........

Στις μέρες μας εξαιτίας της κρίσης η οποία είναι μεγάλη και θα συνεχίσει να είναι αξίζει να κουραστούμε να βγάλουμε ένα δεύτερο πτυχίο παρά να κάνουμε ένα μεταπτυχιακό ή ακόμα και διδακτορικό και στο τέλος να μην έχουμε αντίκρισμα στο πελατολόγιο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Κάνεις λάθος με τον τρόπο αυτό υποτιμάς τα μεταπτυχιακά και οτι αυτά προσφέρουν.Το μεταπτυχιακό υπάρχει για να προσφέρει εξειδικευση σε ενα συγκεκριμένο κλάδο.Η πληροφορική απο οσο ξέρω φερει αρκετα μαθηματικά οπότε εαν αποκτήσεις την απαραίτητη βάση που σου χρειάζεται μπορείς να κάνεις και ενα μεταπτυχιακο στα οικονομικά ή οπως συμβουλεύω εγω στην διοίκηση επιχειρήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top