Πληροφορική: ΟΠΑ vs ΕΚΠΑ vs ΠΑΜΑΚ vs ΑΠΘ

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το αναγνωρισμένο ήταν σε εισαγωγικά:)

Την άποψή μου είπα, εμένα προσωπικά δε μου αρέσει καθόλου σαν σχολή και ξέρω κι άλλα άτομα που είναι δυσαρεστημένα. Σε άλλους βέβαια αρέσει, σε άλλους όχι...

Πάντως εγώ ακόμα κλαίω τα 19.194 μόριά μου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πρώτο εξάμηνο είσαι μην προδικάζεις τη σχολή σου. Δεν είναι τυχαίο το όνομα του Ο.Π.Α. στον τομέα των οικονομικών. Πιο πιθανό είναι να μην βρίσκεις φιλικό το κλίμα του πανεπιστημίου και να σε ξενίζει παρά να έχει πρόβλημα το επίπεδο σπουδών. Προσπάθησε να το δεις πιο ζεστά.
Τα υπολοιπα περι ΕΚΠΑ δεν τα σχολιάζω, άστα να τα κρίνουν άτομα από πληροφορική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το είχα ψάξει το θέμα γιατί σκεφτόμουν κι εγώ να πάω πληροφορική, δεν έχω τίποτα προσωπικό με την ΑΣΟΕΕ, πίστεψέ με!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
Θα σε συμβούλευα να μην πας ΑΣΟΕΕ. Πέρασα φέτος Λογιστική & Χρηματοοικονομική, πήγα ένα μήνα και τα παράτησα. Απαίσια, από όποια πλευρά και να το δεις... Το κτίριο, το κλίμα, οι καθηγητές... Στη θέση σου θα πήγαινα Καποδιστρικό, καθώς απ' ό,τι ξέρω το πτυχίο είναι πιο "αναγνωρισμένο". Έχω πολλούς φίλους εκεί που είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένοι.

Πάντως μην το σκέφτεσαι... Αθήνα!!! :jumpy:

δεν καταλαβαινω τι σχεση μπορει να εχει το λοχρη με την πληροφορικη...δεν μπορεις να ξερεις πως ειναι τα πραγματα εκει.απο οσο ξερω η ασοεε εχει αρκετα καλο ονομα και στην πληροφορικη και ξερω αρκετους που ειναι ικανοποιημενοι απο το τμημα...το κτιριο ειναι αρκετα καλο εσωτερικα εκτος απ τα αμφιθςατρα του κεντρικου κτηριου...οσον αφορα το λοχρη ειμαι στο δευτερο ετος και οι καθηγητες ειναι μια χαρα(τουλαχιστον οι περισσοτεροι,δεν μπορει να ειναι ολοι στα μετρα μας)..αλλωστε οι καθηγητες του λοχρη δεν εχουν σχεση με αυτους της πληροφορικης.πραγματικα αμφιβαλλω αν μιλας απο εμπειρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την άποψή μου είπα, ΕΛΕΟΣ! Αλίμονο αν ήμασταν όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Hello, δημοκρατία έχουμε.

Φυσικά και δε μιλάω από εμπειρία γιατί όπως είπα είμαι στο λοχρη, όχι στην πληροφορική. Αλλά επειδή σκεφτόμουν να πάω πληροφορική είχα ρωτήσει πολλούς έμπειρους και αξιόλογους ανθρώπους και το συμπέρασμα ήταν ότι το Καποδιστριακό είναι σαφώς καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
niki.p
Εντελως πληροφοριακα, τι ακριβως δεν σου αρεσε απο τη σχολη σου. Ακριβως ακριβως.......
Επισης τωρα τι σκεφτεσαι να κανεις; Να μπεις σε αλλη σχολη με το 10%; Εχεις πολλα μορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς ακριβώς λοιπον... δε μου αρέσει η σχολή αλλά δεν αμφισβητώ το τμήμα και το επίπεδό του.
Δε μου αρέσει που είναι όλοι σε "στρατόπεδα". Φυσικά αυτό υπάρχει σε όλες τις σχολές -αν και δεν συναντάται σε τέτοιο βαθμό στις επαρχιακές πόλεις. Αλλά τι φταίω εγώ να πηγαίνω για μάθημα και να ακούω τον δαπίτη και τον πασπίτη και δεν ξέρω κι εγώ ποιον άλλον να τσακώνονται επί μισή ώρα μέσα στην αίθουσα?
Τα αμφιθέατρα του κεντρικού κτιρίου είναι μες στο μαύρο χάλι, οι περισσότερες θέσεις είναι σπασμένες με αποτέλεσμα να δημιουργούνται προβλήματα.
Επίσης, βρήκα τους καθηγητές λιγάκι ψωνισμένους... χωρίς να αμφισβητώ και πάλι το επίπεδο των γνώσεών τους.

Κι επειδή έχω πλήρη αυτογνωσία, μπορεί όλα αυτά να τα βλέπω τόσο αρνητικά γιατί η σχολή αυτή δεν ήταν η πρώτη μου προτίμηση, ήταν η δεύτερη. Παρόλα αυτά, τα προβλήματα υπάρχουν, άλλον μπορεί να τον ενοχλούν κι άλλος να συμβιβάζεται!

Βασικά εγώ ήθελα να πάω πολιτικός μηχανικός (το γιατί έβαλα μόνο Αθήνα είναι μια άλλη ιστορία...) και σαν δεύτερη επιλογή έβαλα αυτό χάρη στην επαγγελματική αποκατάσταση. Μεγάλο λάθος! :(

Με το 10% περνάω Ξάνθη (στο τέταρτο πεδίο έχω πιο λίγα μόρια). Γνωρίζει κανείς εάν μπορεί να πάρει μετεγγραφή κάποιος που δίνει με το 10%? Δε λέει τίποτα στο υπεπθ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν είσαι στις προβλεπόμενες κατηγορίες μπορείς...Πάντως θεωρώ ότι βλέπεις τα πράγματα αρκετά αρνητικά, δεν καταλαβαινω γιατι έχεις στραβώσει έτσι...επειδή όπως σου ειπα ξέρω πολλά άτομα και απο άλλα τμήματα και ξέρω, στο μέτρο του δυνατού το επίπεδο (και ιδιαίτερα του δικού μου τμήματος), πρέπει να σου πω οτι ολα αυτα ειλικρινά και με κάθε φιλική διάθεση πρώτη φορά τ'ακούω...Και δεν ισχύουν ούτε στο ελάχιστο. Ούτε για την Πληροφορική, ούτε για το λοχρή, ούτε καν για το δέος και το μάρκετινγκ...Οφειλω να παραδεχτώ το γεγονός ότι η σχολή είναι υπερβολικά πολιτικοποιημένη αλλά θα με συγχωρέσεις, δεν το θεωρώ πρόβλημα για ένα φοιτητή που ξέρει για ποιο λόγο μπήκε στη σχολή...Τώρα αν εσυ έβαλες δεύτερη επιλογή ασοεε λόγω μορίων (γιατι κατά πάσα πιθανότητα αυτό έκανες) τότε το πρόβλημα θα πρέπει να το αναζητήσεις αλλού...Προσωπικά έχοντας βγάλει περίπου τα ιδια μορια με σένα, δε μετάνιωσα ούτε για το τμήμα, ούτε για το πανεπιστήμιο και το λέω αυτό οχι τόσο απ'τη δικη μου μικρή εμπειρία, αλλά απ'το γεγονός οτι έχω κουβεντιάσει με πολλά παιδιά από μεγαλύτερα έτη και με παλιότερους πτυχιούχους του πανεπιστημίου και του τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σόρρυ, αλλά τα προβλήματα που ανέφερα μόλις τώρα είναι υπαρκτά, χειροπιαστά, όλοι το παραδέχονται. Απλά μερίκοι (οι περισσότεροι) συμβιβάζονται. Και ξαναλέω, δε θίγω το επίπεδο του τμήματος.

Όσο για τον λόγο που ήθελα να περάσω κάπου είναι για να αποκτήσω γνώσεις, όχι για να ακούω κάποιους να τσακώνονται, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω πολιτική συνείδηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ειναι συμβιβασμός το να ξέρεις οτι σε 20 μέρες θα βαρεθούν και θα σας αφήσουν ήσυχους...πόσον καιρό έχεις να πας σε διάλεξη;
Εκτός του οτι αν εχεις ξεκάθαρο στόχο, μπορείς να αποκομισεις οσα χρειαζεσαι ακόμη κι αν τα δέκα πρώτα λεπτα του μαθηματος τα τρώνε οι παρατάξεις...Ειλικρινά σε καποια μαθηματα του τμ. Πληροφορικής που έχουν και πολύ μεγαλύτερη ύλη απο οτι πχ. η οργάνωση του πρωτου εξαμηνου στο λοχρη, εγιναν κανονικοτατα ακόμη και υπο αυτες τις συνθήκες...δεν ειναι θεμα συμβιβασμου, ειναι θεμα του ποσο εύκολα μπορεις εσυ να προσαρμοστείς, καλώς ή κακώς απο τη στιγμη που αποφασισες να σπουδασεις σε ελληνικο πανεπιστημιο και μαλιστα στην Αθήνα, πρεπει να μαθεις και λιγο να επιβιώνεις στα δύσκολα, δεν θα σου τα δώσουν ολα στο πιάτο. Αν θεωρεις ότι στο ΕΜΠ δεν γινονται αυτα που περιγραφεις και άλλα χειρότερα, τότε μάλλον δεν εισαι σωστά ενημερωμένη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον για να θέλω να πάω θα έχω ενημερωθεί τώρα πια:)

Τέσπα, εγώ το παιδί ήθελα να βοηθήσω, λέγοντας τα πράγματα όπως τα βλέπω εγω :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
niki.p
Συγνώμη αν ρωτάω προσωπικά πράγματα, αλλά δεν καταλαβαίνω.
Είναι προφανές ότι δεν θα σου αρέσει η Λόχρη του ΟΠΑ, αφού η πρώτη επιλογή σου ήταν ΠΜ ΕΜΠ. Ωστόσο τώρα λες ότι θα συμπληρώσεις μηχανογραφικό για να μπεις ΠΜ με το 10% και όπου και να περάσεις θα πάρεις μεταγραφή για ΕΜΠ. Και ρωτάω. Γιατί δεν το έκανες αυτό πέρυσι; Το δικαίωμα μεταγραφής προέκυψε φέτος;
Να σου πω και κάτι σαν 4 χρόνια φοιτητής του ΕΜΠ.
Κομματόσκυλα υπάρχουν και εδώ. Δεν μπορώ να τα συγκρίνω σε μέγεθος με του ΟΠΑ γιατί δεν τα έχω δει ποτέ. Ωστόσο δεν νομίζω να υπάρχει λόγος σύγκρισης των δύο πανεπιστημίων, λόγου του διαφορετικού αντικειμένου. Το μόνο που μπορείς να πεις είναι ότι η Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου είναι πολύ πιο ωραία από το κτίριο του ΟΠΑ στο κέντρο της Αθήνας στην Πατησίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, φέτος προέκυψε γιατί πέθανε η μητέρα μου.
Σε ποιο τμήμα είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ναι, φέτος προέκυψε γιατί πέθανε η μητέρα μου.
Σε ποιο τμήμα είσαι?
Τα συλλυπητήριά μου.
Είμαι στους ΗΜΜΥ. Μήπως την σκέφτεσαι για δεύτερη επιλογή; Δεν έχει βέβαια σημασία αφού σύμφωνα με τις περυσινές βάσεις του 10% σίγουρα θα πιάσεις μία σχολή ΠΜ με τα μόρια που γράφεις στην προηγούμενη σελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[HELL]Alexander

Νεοφερμένος

Ο [HELL]Alexander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Φίλε ασοε μονο επειδη ειναι παλιο και έχει όνομα, έγω έγραψα 16,600 (είμαι του 93, οποτε σου μιλάω για τις περσινές) και δήλωσα ΠΑΠΕΙ επειδή γνωρίζω άτομα. Γενικά βλέπω πολυ δυσφήμιση προς πειραιά που δεν πρεπει, πάντως αν ενδιαφέρεσαι να ακολουθήσεις απο πληροφορική προγραμματισμο τότε έλα παπει, αυτη ειναι η καλύτερη ειδικοτητα του..
Προγραμματισος = ΠΑΠΕΙ
Καποδιστριακο ειναι με τηλεπικοινωνίες δεν ειναι αμοιγως πληροφορική
Ασοε έχει ωραιους συνδιασμους για οικονομικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Δε ξέρω πως σου ήρθε να απαντήσεις σε ένα θέμα που έχει ανοίξει πριν 2.5 χρόνια, αλλά έτσι για να έχουμε κάτι να λέμε...

Καποδιστριακο ειναι με τηλεπικοινωνίες δεν ειναι αμοιγως πληροφορική
Ασοε έχει ωραιους συνδιασμους για οικονομικά..

Αν βγάλουμε τα μαθηματικά και τη φυσική που είναι οι επιστήμες στις οποίες βασίστηκε η ανάπτυξη των υπολογιστών και της πληροφορικής, αμέσως μετά οι τηλεπικοινωνίες είναι ο πιο συγγενικός κλάδος με την πληροφορική. Για την αγορα εργασίας είναι πλεονέκτημα για ένα πτυχιούχο πληροφορικής να έχει γνώσεις στις τηλεπικοινωνίες.

Σε αντίθεση με τα οικονομικά που είναι μια (απαίσια για εμένα :P) παντελώς άσχετη με την πληροφορική επιστήμη.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Τα οικονομικα παντελως ασχετα με την πληροφορρικη;; Μαλλον δεν γνωριζεις οτι ολα αυτα τα δισεκατομμυρια που ακους και το χρηματιστηριο ειναι εικονικα χρηματα που ελεγχονται απο υπολογιστες. ;) Εννοειται πως και η τηλεπικοινωνιες εχουν σχεση με την πληροφορικη αλλα να μην λεμε οτι θελουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Τα οικονομικα παντελως ασχετα με την πληροφορρικη;; Μαλλον δεν γνωριζεις οτι ολα αυτα τα δισεκατομμυρια που ακους και το χρηματιστηριο ειναι εικονικα χρηματα που ελεγχονται απο υπολογιστες.

Επίσης υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να αναλύσουν ένα γραπτό κείμενο, να βρουν keywords που χαρακτηρίζουν το κείμενο αυτό, να καταλάβουν αν 2 κείμενα έχουν ή όχι κοινή θεματολογία και πολλά άλλα. Τι σημαίνει αυτό; Ότι η πληροφορική και η φιλολογία/γλωσσολογία είναι συγγενικές επιστήμες;

Άλλο οι εφαρμογές μιας επιστήμης σε μια άλλη και άλλο 2 επιστήμες που αναπτύχθηκαν μαζί, συνέβαλαν ενεργά η μία στην ανάπτυξη της άλλης, χρησιοποιούν κοινούς αλγορίθμους και πρωτόκολλα.

ps : Απ' όσα βιβλία με προμήθευσε η σχολή μου, το μοναδικό που αφιερώνει μερικές σελίδες για να εξηγήσει πως δημιουργείται ένα αρχείο εικόνας jpg είναι ένα βιβλίο τηλεπικοινωνιών. νταξ... δε λέω, θα μπορούσαν κι άλλα βιβλία να παρέχουν την πληροφορία αυτή, σίγουρα όμως όχι ένα βιβλίο οικονομικών. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos47

Νεοφερμένος

Ο christos47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας είμαι πρωτοετής στο τμήμα πληροφορικής του ΠΑ.ΠΕΙ. γενικά είμαι απογοητευμένος από την σχολή καθώς στην πλειοψηφία τους οι καθηγητές είναι κατώτεροι των περιστάσεων τέλος πάντων και τώρα θα δώσω με το 10% και θα βάλω πρώτα καποδιστριακό και μετά ΟΠΑ .Ήθελα να ρωτήσω για το ΟΠΑ και κυρίως για τον χώρο του πανεπιστήμιου πως είναι?επειδή περνάω από κει βλέπω πως είναι πολύ χάλια σαν χώρος θα ήθελα να μάθω πως είναι και μέσα.πχ τα εργαστήρια ,οι εγκαταστάσεις πως είναι? φοβάσαι όταν βγαίνεις ξέρω γω από το πανεπιστήμιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
καλυτερα ειναι να πας πληροφορικη απθ ή εφαρμοσμενη πληροφορικη παμακ? θελω και οικονομικα και προγραμματισμο.και γενικα,ποια σχολη ειναι καλυτερη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top