Πληροφορικής ΠΑΠΕΙ ή Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ;

Πληροφορικής Πειραιά και Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Καποδιστριακού.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Πληροφορικής Πειραιά (ΠΑ.ΠΕΙ)

    Ψήφοι: 9 21.4%
  • Πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών Καποδιστριακού

    Ψήφοι: 31 73.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 4.8%

kaktos

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Θα απαντήσω μόνο σε αυτό, τώρα για θέματα του στυλ ποιος κάνει τα πιο δύσκολα νομίζω πως δεν έχει νόημα να το πιάσω ο καθένας θα ευλογήσει τα γένια του και δε θα βγει καμία άκρη. Εγώ πάντως τη γνώμη μου την είπα μερικές σελίδες πίσω, όλοι περάσαμε από μια διαδικασία να κάνουμε μηχανογραφικό ( άλλα και να ψαχτούμε σε αυτά ) και μια άποψη την έχουμε.

Όσον αφορά το θέμα με το πρόγραμμα σπουδών πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάνε μερικοί. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι δε νοείται ολοκληρομένο ΠΣ πληροφορικής χωρίς ηλεκτρονική και φυσική. Κάποιες βασικές γνώσεις πρέπει να τις έχεις, η πληροφορική δεν είναι μόνο το software, ούτε πιάνει μόνο από τις λογικές πύλες και πάνω. Αυτό είναι και το όλο νόημα μιας πανεπιστημιακής σχολής, να σπουδάσεις κάτι ως ολοκληρωμένη επιστήμη. Αν κάποιος θέλει μόνο ό,τι γουστάρει εκείνος ας πάει σε κάνα ΙΕΚ να μάθε πχ html και php και να λέει ότι σπούδασε web development ( και όχι πληροφορική ).
Αυτά δεν είναι παραξενιές του ΕΚΠΑ ισχύουν για κάθε σχεδόν πανεπιστημιακή πληροφορική ( Πάτρα, Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο, Ιωαννινα ). Οι μόνες εξαιρέσες σε αυτό είναι το ΟΠΑ, το ΠΑΠΕΙ και το ΠΑΜΑΚ γιατί πρόκειται για οικονομικά πανεπιστήμια και είναι δεκτό να θέλουν να κάνουν κάτι πιο εστιασμένο. Αλλά όχι και να ακούω τον καθένα να λέει πως πήγε ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ "γιατί μόνο εκεί κανουν καθαρή πληροφορική" μόνο και μόνο επειδή δεν ήθελε να κάνει φυσική. Θα τα βλέπει κανένας υποψήφιος και θα νομίζει ότι είναι δεύτερο ΗΜΜΥ.


Φίλε διαφωνώ εντελώς μαζί σου, όπως ανέφερα παραπάνω είμαι πληροφορική στο ΠΑ.ΠΕΙ, γιατί να αναγκάζομαι εγώ να μάθω φυσική και ηλεκτρονική εφόσον δεν με ενδιαφέρει το hardware; Ο λόγος που δεν υπάρχουν τα συγκεκριμένα μαθήματα στις παραπάνω σχολές είναι ακριβώς επειδή δεν ασχολούνται με hardware αλλά αντίθετα με software. Βέβαια δεν μπορείς να λες ότι είσαι πληροφορική και να μην έχεις ιδέα για το τι γίνεται μέσα στον Η/Υ, για αυτόν ακριβώς το λόγο βάζουν και τα μαθήματα Λογικής σχεδίασης,αρχιτεκτονικής όπου μαθαίνεις βασικά 5 πράγματα για να καταλάβεις τι γίνεται μέσα στο Η/Υ. Δεν θα πάει κανένας από ΠΑ.ΠΕΙ ή ΟΠΑ να φτιάξει κανένα κύκλωμα ή επεξεργαστή, αυτά θα τα κάνουν τα παιδιά από το ΗΜΜΥ. Προσωπικά δεν με ενδιέφερε και δεν με ενδιαφέρει καθόλου το hardware, μου αρέσει το web developing και γενικά η ανάπτυξη εφαρμογών, δεν καταλαβαίνω γιατί να μάθω φυσική και ηλεκτρονική εφόσον δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο κομμάτι και για πιο λόγο νομίζεις ότι εσύ δεν πρέπει να υπάρχουν αυτά τα τμήματα. Νομίζω όσοι είναι στο ΗΜΜΥ εξειδικεύονται πάνω στο hardware και αποκτούν και γνώσεις software. Hardware πρέπει να το παραδεχτώ δεν μαθαίνεις σε ΠΑΠΕΙ-ΟΠΑ σε βάθος αλλά στο software νομίζω άνετα ανταγωνίζεται ένας του ΠΑΠΕΙ-ΟΠΑ με έναν από ΗΜΜΥ. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, μιλάμε για ΑΕΙ και όχι διαφορά ΑΕΙ και ΤΕΙ, χωρίς να θέλω να θεωρήσω κάποιον κατώτερο που σπουδάζει στα ΤΕΙ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Φίλε διαφωνώ εντελώς μαζί σου, όπως ανέφερα παραπάνω είμαι πληροφορική στο ΠΑ.ΠΕΙ, γιατί να αναγκάζομαι εγώ να μάθω φυσική και ηλεκτρονική εφόσον δεν με ενδιαφέρει το hardware; Ο λόγος που δεν υπάρχουν τα συγκεκριμένα μαθήματα στις παραπάνω σχολές είναι ακριβώς επειδή δεν ασχολούνται με hardware αλλά αντίθετα με software. Βέβαια δεν μπορείς να λες ότι είσαι πληροφορική και να μην έχεις ιδέα για το τι γίνεται μέσα στον Η/Υ, για αυτόν ακριβώς το λόγο βάζουν και τα μαθήματα Λογικής σχεδίασης,αρχιτεκτονικής όπου μαθαίνεις βασικά 5 πράγματα για να καταλάβεις τι γίνεται μέσα στο Η/Υ. Δεν θα πάει κανένας από ΠΑ.ΠΕΙ ή ΟΠΑ να φτιάξει κανένα κύκλωμα ή επεξεργαστή, αυτά θα τα κάνουν τα παιδιά από το ΗΜΜΥ. Προσωπικά δεν με ενδιέφερε και δεν με ενδιαφέρει καθόλου το hardware, μου αρέσει το web developing και γενικά η ανάπτυξη εφαρμογών, δεν καταλαβαίνω γιατί να μάθω φυσική και ηλεκτρονική εφόσον δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο κομμάτι και για πιο λόγο νομίζεις ότι εσύ δεν πρέπει να υπάρχουν αυτά τα τμήματα. Νομίζω όσοι είναι στο ΗΜΜΥ εξειδικεύονται πάνω στο hardware και αποκτούν και γνώσεις software. Hardware πρέπει να το παραδεχτώ δεν μαθαίνεις σε ΠΑΠΕΙ-ΟΠΑ σε βάθος αλλά στο software νομίζω άνετα ανταγωνίζεται ένας του ΠΑΠΕΙ-ΟΠΑ με έναν από ΗΜΜΥ. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, μιλάμε για ΑΕΙ και όχι διαφορά ΑΕΙ και ΤΕΙ, χωρίς να θέλω να θεωρήσω κάποιον κατώτερο που σπουδάζει στα ΤΕΙ...


Για τον ίδιο λόγο που κάνεις ανάλυση ( μαθηματική και αριθμητική ), άλγεβρα, λογική σχεδίαση, σήματα/συστήματα, και πιο εξωτικές γλώσσες προγραμματισμού όπως prolog και haskell ( αν ). Μήπως θες να μου πεις πώς αυτά θα σε βοηθήσουν στο κομμάτι που μου ανέφερες; Καμία σχέση δεν έχουν. Αλλά τα κάνεις γιατί εντάσσονται στην επιστήμη που σπουδάζεις, και γιατί δεν είναι ρεαλιστικό ένα πανεπιστημιακό ΠΣ να εξειδικεύεται τόσο πολύ. Ε κατά την ίδια λογική άλλες σχολές προχωρούν ένα επίπεδο πιο κάτω και κάνουν και ηλεκτρονική/φυσική. Και μιλάω πάντα για σχολές πληροφορικής όχι ΗΜΜΥ. Δε μπορεί να λες ότι κάνεις για λογικές πύλες χάριν γενικών γνώσεων και να μη ξέρεις βασικά πράγματα για το πώς υλοποιούνται από κάτω.

όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα αλλά το αγνόησες κατανοώ πως μπορεί κάποιες σχολές που έχουν μία κλήση στον επιχειρησιακό τομέα να έχουν ένα άλλο πρόγραμμα σπουδών και να κάνουν πιο πολύ πράγματα που να έχουν μια πιο εφαρμοσμένη χρησιμότητα. Για αυτό και στο ΠΑΠΕΙ/ΟΠΑ κάνουν πιο enterprise γλώσσες όπως C# και Java αντίστοιχα. Για αυτό και το ΟΠΑ κάνει εκεί ένα βήμα πιο πέρα και πετάει απ' έξω επίσης πολλά μαθηματικά για χάρη των πληροφοριακών συστημάτων και του web dev.

Το να λέει κάποιος εγώ πήγα εκεί γιατί προτιμούσα αυτή τη φιλοσοφία μπορώ να το δεχτώ. Αλλά την πληροφορική αφήστε την απ' έξω. Ούτε καθαρή ούτε βρώμικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bond_bill

Νεοφερμένος

Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
καλησπερα θελω να περασω σε καποια σχολη πληροφορικης που να ασχολητε κατα κυριο λογο με το software. Ποια σχολη προτεινετε ? Βασικα ηθελα να περασω τηλεπικοινωνιων αλλα δεν νομιζω να βγαλω τοσο πολυ. Οποτε σαν δευτερη λυση σκευτικα το οικονομικο πανεπιστημιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaktos

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Για τον ίδιο λόγο που κάνεις ανάλυση ( μαθηματική και αριθμητική ), άλγεβρα, λογική σχεδίαση, σήματα/συστήματα, και πιο εξωτικές γλώσσες προγραμματισμού όπως prolog και haskell ( αν ). Μήπως θες να μου πεις πώς αυτά θα σε βοηθήσουν στο κομμάτι που μου ανέφερες; Καμία σχέση δεν έχουν. Αλλά τα κάνεις γιατί εντάσσονται στην επιστήμη που σπουδάζεις, και γιατί δεν είναι ρεαλιστικό ένα πανεπιστημιακό ΠΣ να εξειδικεύεται τόσο πολύ. Ε κατά την ίδια λογική άλλες σχολές προχωρούν ένα επίπεδο πιο κάτω και κάνουν και ηλεκτρονική/φυσική. Και μιλάω πάντα για σχολές πληροφορικής όχι ΗΜΜΥ. Δε μπορεί να λες ότι κάνεις για λογικές πύλες χάριν γενικών γνώσεων και να μη ξέρεις βασικά πράγματα για το πώς υλοποιούνται από κάτω.

όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα αλλά το αγνόησες κατανοώ πως μπορεί κάποιες σχολές που έχουν μία κλήση στον επιχειρησιακό τομέα να έχουν ένα άλλο πρόγραμμα σπουδών και να κάνουν πιο πολύ πράγματα που να έχουν μια πιο εφαρμοσμένη χρησιμότητα. Για αυτό και στο ΠΑΠΕΙ/ΟΠΑ κάνουν πιο enterprise γλώσσες όπως C# και Java αντίστοιχα. Για αυτό και το ΟΠΑ κάνει εκεί ένα βήμα πιο πέρα και πετάει απ' έξω επίσης πολλά μαθηματικά για χάρη των πληροφοριακών συστημάτων και του web dev.

Το να λέει κάποιος εγώ πήγα εκεί γιατί προτιμούσα αυτή τη φιλοσοφία μπορώ να το δεχτώ. Αλλά την πληροφορική αφήστε την απ' έξω. Ούτε καθαρή ούτε βρώμικη.

Μα προσωπικά δεν μίλησα για καθαρή και βρώμικη πληροφορική, εσύ το ανέφερες αυτό πιο πάνω, σου είπα ότι και οι δύο σχολές πρέπει να υπάρχουν ακριβώς επειδή η αλληλεπίδραση μεταξύ τους είναι τεράστια(Μιλάω για ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ-ΗΜΜΥ). Κάποιος πρέπει να φτίαχνει το software-->ΠΑΠΕΙ/ΟΠΑ και κάποιος πρέπει να φτιάχνει το hardware--->(ΗΜΜΥ). Όσο για τα μαθηματικά που ανέφερες, προσωπικά τα θεωρώ τελείως μα τελείως ανούσια και δεν κρατάω απολύτως τίποτα από τα συγκεκριμένα μαθήματα...τα κάνω γιατί πρέπει να τα κάνω για να τα περάσω. Αναφέρεις ότι το ΟΠΑ κάνει ένα βήμα παραπάνω και πετάει πολλά μαθηματικά, όμως τα αντικαθιστά με οικονομικά μαθήματα αφού πρόκειται για ένα Οικονομικό Πανεπιστήμιο. Τα μαθήματα είναι επιλογές του τμήματος κάθε σχολής και αλλάζουν σε τακτά χρονικά διαστήματα. Στο ΠΑ.ΠΕΙ που είμαι εγώ μπορώ να σου πω ότι από του χρόνου θα μειωθούν τα μαθηματικά μαθήματα στα μισά και θα αντικατασταθούν από προγραμματιστικά, ξέρεις ποίος είναι ο λόγος;; Ο παλιός Πρόεδρος της σχολής(Μαθηματικός) συνταξιοδοτήθηκε και ανέλαβε μια καινούργια πρόεδρος η οποία έχει τελειώσει Πληροφορική. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως οι αλλαγές στα μαθήματα γίνονται με βάση τον ίδιο τον πρόεδρο και υπερισχύουν τα μαθήματα που ο ίδιος διδάσκει κάθε φορά. Στηρίζομαι λοιπόν σε αυτό που σου αναφέρω και το πάω ακόμα ένα βήμα παραπέρα λέγοντας σου ότι εάν ο πρόεδρος του τμήματος είχε τελειώσει ηλεκτρολόγος-μηχανικός θα μπορούσα κάλλιστα να εντάξει μαθήματα ηλεκτρονικής σε ένα ή και περισσότερα εξάμηνα της σχολής.

καλησπερα θελω να περασω σε καποια σχολη πληροφορικης που να ασχολητε κατα κυριο λογο με το software. Ποια σχολη προτεινετε ? Βασικα ηθελα να περασω τηλεπικοινωνιων αλλα δεν νομιζω να βγαλω τοσο πολυ. Οποτε σαν δευτερη λυση σκευτικα το οικονομικο πανεπιστημιο

Καλημέρα, φίλε μου, προσωπικά είμαι πληροφορική στο ΠΑ.ΠΕΙ, εάν θέλεις περισσότερο μαθηματικά επιλέγεις ΠΑ.ΠΕΙ, αλλιώς αν θέλεις περισσότερα οικονομικά επιλέγεις ΟΠΑ, δεν σου αναφέρω καθόλου την περίπτωση του Χαροκοπείου βάλε την τελευταία επιλογή από τις πληροφορικές. Προσωπικά, επειδή είχα ακούσει καλά λόγια για το ΠΑ.ΠΕΙ για αυτόν τον λόγο και το δήλωσα σε αντίθεση με το ΟΠΑ που κάνει και περισσότερα οικονομικά μαθήματα μπερδεύοντας τα πράγματα(θεωρώ ότι καλύτερα να κάνεις κάτι πάνω στο αντικείμενο σου π.χ.μαθηματικά έχουν σχέση με την πληροφορική. παρά οικονομικά που είναι σχεδόν άσχετα). Αν με ρώταγες τώρα ένα χρόνο μετά θα σου έλεγα ΟΠΑ γιατί δεν είμαι μαθηματικός τύπος και δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα τα μαθηματικά. Είναι ανάλογα τις προτιμήσεις σου, θέλεις μαθηματικά πολύ-->ΠΑ.ΠΕΙ ,θέλεις λίγα μαθηματικά και περισσότερα οικονομικά--->ΟΠΑ. Πάντως να ξέρεις στο τέλος όλοι το ίδιο πτυχίο θα πάρουμε και ανάλογα με τις γνώσεις που έχει ο καθένας θα κριθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μα προσωπικά δεν μίλησα για καθαρή και βρώμικη πληροφορική, εσύ το ανέφερες αυτό πιο πάνω...
Αναφέρθηκα στο quote που έγινε για παλαιότερα μηνύματα πρώην φοιτητών που και καλά πήγαν ΕΚΠΑ και το μετάνιωσαν γιατί νόμιζαν ότι θα τους κάνουν άλλα αντί άλλων. Αν κάποιοι δε ξέρουν τι περιλαμβάνει κ κάθε επιστήμη δε τους φταίει η σχολή καλό είναι γενικά να μιλάμε για τις δικές μας προτιμήσεις από το να βαφτίζουμε τα αγγούρια πορτοκάλια. Δε μπορώ να γίνω πιο ξεκάθαρος.

Κάποιος πρέπει να φτίαχνει το software-->ΠΑΠΕΙ/ΟΠΑ και κάποιος πρέπει να φτιάχνει το hardware--->(ΗΜΜΥ).
Μη με κάνεις να επαναλαμβάνομαι. Για τον ρόλο των πανεπιστημίων έχω αναφερθεί ήδη.

1) Ο στόχος του πανεπιστημίου δεν είναι να σε βγάλει επαγγελματία αλλά επιστήμονα. Δε μοιράζει πόστα.

2) Όλοι κάνουν από όλα. Εσύ τι λες στο ΗΜΜΥ δε κάνουν software? στις πληροφορικές δε κάνουν hardware? 3 είναι οι εξαιρέσεις εδώ και στις είπα.

Αναφέρεις ότι το ΟΠΑ κάνει ένα βήμα παραπάνω και πετάει πολλά μαθηματικά, όμως τα αντικαθιστά με οικονομικά μαθήματα αφού πρόκειται για ένα Οικονομικό Πανεπιστήμιο.
Για πολλοστή φορά τα μόνα υποχρεωτικά οικονομικά στο ΟΠΑ από το σύνολο των 38 μαθημάτων είναι δύο.

και το ΠΑΠΕΙ οικονομικό πανεπιστήμιο είναι

Στο ΠΑ.ΠΕΙ που είμαι εγώ μπορώ να σου πω ότι από του χρόνου θα μειωθούν τα μαθηματικά μαθήματα στα μισά και θα αντικατασταθούν από προγραμματιστικά, ξέρεις ποίος είναι ο λόγος;; Ο παλιός Πρόεδρος της σχολής(Μαθηματικός) συνταξιοδοτήθηκε και ανέλαβε μια καινούργια πρόεδρος η οποία έχει τελειώσει Πληροφορική. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως οι αλλαγές στα μαθήματα γίνονται με βάση τον ίδιο τον πρόεδρο και υπερισχύουν τα μαθήματα που ο ίδιος διδάσκει κάθε φορά. Στηρίζομαι λοιπόν σε αυτό που σου αναφέρω και το πάω ακόμα ένα βήμα παραπέρα λέγοντας σου ότι εάν ο πρόεδρος του τμήματος είχε τελειώσει ηλεκτρολόγος-μηχανικός θα μπορούσα κάλλιστα να εντάξει μαθήματα ηλεκτρονικής σε ένα ή και περισσότερα εξάμηνα της σχολής.
Δε ξέρω τι γίνεται στο ΠΑΠΕΙ ( σε εμάς πάντως που θα αλλάξει επίσης από του χρόνου έχει προηγηθεί τόση συζήτηση δεν είναι τόσο απλό ). Και γενικότερα τείνω να πιστεύω ότι έτσι γίνεται στις περισσότερες σχολές δε μπορεί να κάνει ο πρόεδρος ό,τι του κατέβει. Αν αλλάξει όλος ο χαρακτήρας του τμήματος εδώ θα μαστε να το ξανά σχολιάσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
καλησπερα θελω να περασω σε καποια σχολη πληροφορικης που να ασχολητε κατα κυριο λογο με το software. Ποια σχολη προτεινετε ? Βασικα ηθελα να περασω τηλεπικοινωνιων αλλα δεν νομιζω να βγαλω τοσο πολυ. Οποτε σαν δευτερη λυση σκευτικα το οικονομικο πανεπιστημιο

Καλή σου επιτυχία από εμένα με τα αποτελέσματα. Εγώ είμαι στο ΕΚΠΑ , αλλά θα σου πρότινα να μην κάθεσαι να τα ψάχνεις τελικά από το ischool , που λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δεις τα προγράμματα σπουδών της κάθε σχολής και να δεις ποιο φαίνεται σε εσένα καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaktos

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Αναφέρθηκα στο quote που έγινε για παλαιότερα μηνύματα πρώην φοιτητών που και καλά πήγαν ΕΚΠΑ και το μετάνιωσαν γιατί νόμιζαν ότι θα τους κάνουν άλλα αντί άλλων. Αν κάποιοι δε ξέρουν τι περιλαμβάνει κ κάθε επιστήμη δε τους φταίει η σχολή καλό είναι γενικά να μιλάμε για τις δικές μας προτιμήσεις από το να βαφτίζουμε τα αγγούρια πορτοκάλια. Δε μπορώ να γίνω πιο ξεκάθαρος.

Μη με κάνεις να επαναλαμβάνομαι. Για τον ρόλο των πανεπιστημίων έχω αναφερθεί ήδη.

1) Ο στόχος του πανεπιστημίου δεν είναι να σε βγάλει επαγγελματία αλλά επιστήμονα. Δε μοιράζει πόστα.

2) Όλοι κάνουν από όλα. Εσύ τι λες στο ΗΜΜΥ δε κάνουν software? στις πληροφορικές δε κάνουν hardware? 3 είναι οι εξαιρέσεις εδώ και στις είπα.

Για πολλοστή φορά τα μόνα υποχρεωτικά οικονομικά στο ΟΠΑ από το σύνολο των 38 μαθημάτων είναι δύο.

και το ΠΑΠΕΙ οικονομικό πανεπιστήμιο είναι

Δε ξέρω τι γίνεται στο ΠΑΠΕΙ ( σε εμάς πάντως που θα αλλάξει επίσης από του χρόνου έχει προηγηθεί τόση συζήτηση δεν είναι τόσο απλό ). Και γενικότερα τείνω να πιστεύω ότι έτσι γίνεται στις περισσότερες σχολές δε μπορεί να κάνει ο πρόεδρος ό,τι του κατέβει. Αν αλλάξει όλος ο χαρακτήρας του τμήματος εδώ θα μαστε να το ξανά σχολιάσουμε.

Έγω ένα μόνο πράγμα θα σε ρωτήσω και θα σταματήσω αυτήν την κουβέντα; Πιστεύεις ότι το χαρτί που θα πάρεις από το ΕΚΠΑ θα έχει μεγαλύτερη ανταπόκριση από αυτό του ΠΑΠΕΙ/ΟΠΑ; Γιατί εγώ δεν νομίζω, όλα είναι τα ίδια. Στο τέλος θα κριθείς ανάλογα με τις γνώσεις σου από αυτόν που πρόκειται να σε προσλάβει. Τελειώνοντας λοιπόν, θέλω να σου πω ότι ποτέ δεν πρόκειται να απευθυνθώ σε μια εταιρία που ασχολείται με το hardware ακριβώς επειδή δεν θα έχω τις ίδιες γνώσεις με κάποιον από τα ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έγω ένα μόνο πράγμα θα σε ρωτήσω και θα σταματήσω αυτήν την κουβέντα; Πιστεύεις ότι το χαρτί που θα πάρεις από το ΕΚΠΑ θα έχει μεγαλύτερη ανταπόκριση από αυτό του ΠΑΠΕΙ/ΟΠΑ; Γιατί εγώ δεν νομίζω, όλα είναι τα ίδια. Στο τέλος θα κριθείς ανάλογα με τις γνώσεις σου από αυτόν που πρόκειται να σε προσλάβει. Τελειώνοντας λοιπόν, θέλω να σου πω ότι ποτέ δεν πρόκειται να απευθυνθώ σε μια εταιρία που ασχολείται με το hardware ακριβώς επειδή δεν θα έχω τις ίδιες γνώσεις με κάποιον από τα ΗΜΜΥ.

Η συζήτηση που γίνεται σε όλες αυτές τις σελίδες αφορά το τι είδους γνώσεις θα πάρει κάποιος από την κάθε σχολή όχι αυτό που ρωτάς. Τώρα θα μου πεις πληροφορική σπουδάζεις γνώσεις σε κάποια πράγματα παίρνεις και μόνος σου αλλά αυτό δεν αναιρεί κάτι.

Το τι κοιτάει η κάθε εταιρεία ( αν κοιτάει ) αφορά την ίδια και δε μπορώ να το ξέρω.


Έτσι κι αλλιώς στην εγχώρια αγορά οι απαιτήσεις που υπάρχουν είναι λίγο... λίγες.

Ο ΗΜΜΥτης θα ξέρει περισσότερα ή λιγότερα από σένα αναλόγως τα μαθήματα που θα έχει πάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Έγω ένα μόνο πράγμα θα σε ρωτήσω και θα σταματήσω αυτήν την κουβέντα; Πιστεύεις ότι το χαρτί που θα πάρεις από το ΕΚΠΑ θα έχει μεγαλύτερη ανταπόκριση από αυτό του ΠΑΠΕΙ/ΟΠΑ; Γιατί εγώ δεν νομίζω, όλα είναι τα ίδια. Στο τέλος θα κριθείς ανάλογα με τις γνώσεις σου από αυτόν που πρόκειται να σε προσλάβει. Τελειώνοντας λοιπόν, θέλω να σου πω ότι ποτέ δεν πρόκειται να απευθυνθώ σε μια εταιρία που ασχολείται με το hardware ακριβώς επειδή δεν θα έχω τις ίδιες γνώσεις με κάποιον από τα ΗΜΜΥ.

Εσύ δεν είπες πιο πριν στο παιδί να μην επιλέξει το Χαροκόπειο την Πληροφορική?Αφού όλες οι πληροφορικές είναι ίδιες-όπως λες- και πέρνεις το ίδιο χαρτί , γιατί να μην δηλώσει και Χαροκόπειο σαν επιλογή ?

Το έχουμε κουράσει πολύ το θέμα.Το Πανεπιστημείο είναι για να σε κάνει ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ (παν+επιστήμη) και όχι έτοιμο εργάτη.Τώρα πληροφορική δεν είναι μόνο Προγραμματισμός/Hardware/Μαθηματικά. Είναι και Φυσική και Τηλεπικοινωνίες/Σήματα. Ας πούμε ηλεκτρονική θεωρώ απαράδεκτο να μην ξέρει ,τελειώνοντας την πληροφορική.

@οφφ: Επειδή λές συνέχεια για τους ΗΜΜΥ στο hardware , μάλλον πρέπει να μάθεις ότι δεν φημόζονται γενικότερα τόσο για το hardware ,όσο το ceid της Πάτρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaktos

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Εσύ δεν είπες πιο πριν στο παιδί να μην επιλέξει το Χαροκόπειο την Πληροφορική?Αφού όλες οι πληροφορικές είναι ίδιες-όπως λες- και πέρνεις το ίδιο χαρτί , γιατί να μην δηλώσει και Χαροκόπειο σαν επιλογή ?

Το έχουμε κουράσει πολύ το θέμα.Το Πανεπιστημείο είναι για να σε κάνει ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ (παν+επιστήμη) και όχι έτοιμο εργάτη.Τώρα πληροφορική δεν είναι μόνο Προγραμματισμός/Hardware/Μαθηματικά. Είναι και Φυσική και Τηλεπικοινωνίες/Σήματα. Ας πούμε ηλεκτρονική θεωρώ απαράδεκτο να μην ξέρει ,τελειώνοντας την πληροφορική.

@οφφ: Επειδή λές συνέχεια για τους ΗΜΜΥ στο hardware , μάλλον πρέπει να μάθεις ότι δεν φημόζονται γενικότερα τόσο για το hardware ,όσο το ceid της Πάτρας.

Είπα στο παιδί να μην πάει στο Χαροκόπειο γιατί δεν πρόκειται να μάθει και όχι επειδή θα πάρει διαφορετικό χαρτί από τις υπόλοιπες σχολές. Οι καθηγητές στις υπόλοιπες σχολές είναι καλύτεροι από του Χαροκοπείου και πίστεψε με το ξέρω προσωπικά το θέμα. Ο καθένας επιλέγει ότι του αρέσει και δεν μπορείς εσύ να μου στερήσεις το δικαίωμα να ασχοληθώ μόνο με software, όπως και εγώ δεν μπορώ να στερήσω το δικαίωμα σε κάποιον που τελειώνει το ceid της Πάτρας ή το ΗΜΜΥ να ασχοληθεί με hardware. Επιλογή δικιά μου είναι να ασχολήθω μόνο με software και να μην κάνω ηλεκτρονική την οποία δεν θα την χρησιμοποιήσω επειδή δεν θέλω στην τελική ποτέ στη ζωή μου. Τώρα γιατί είναι έτσι οι συγκεκριμένες σχολές και δεν έχουν φυσικές, ηλεκτρονικές κ.λπ τα παράπονα σου στους ανωτέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkap

Νεοφερμένος

Ο xkap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
γεια σας παιδια!! φετος εδωσα και δεν τα πηγα οσο καλα ηθελα... εβγαλα 14216... πιστευετε πως πιανω πληροφορικη στο παπει μιας και θα πεσουν οι βασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γεια σας παιδια!! φετος εδωσα και δεν τα πηγα οσο καλα ηθελα... εβγαλα 14216... πιστευετε πως πιανω πληροφορικη στο παπει μιας και θα πεσουν οι βασεις?

Δε μπορώ να σου απαντησω με σιγουριά ρε φίλε καθώς και συ κ γω είμαστε σε αναμμένα κάρβουνα...
800 μόρια είναι πολλά αλλά όχι ανέφικτα με τα φετινλα θέματα:/:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaktos

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλή επιτυχία παιδιά, κάτι μπορεί να γίνει , αν και κατά την γνώμη μου λίγο δύσκολο...και πέρυσι που δίναμε εμείς λέγανε θα πέσουν θα πέσουν και εκεί που είχε 14735 πήγε στο 15025 ανέβηκε δηλαδή. Νομίζω πάλι ότι δεν θα είναι τόσο μεγάλη η πτώση αλλά ποτέ δεν ξέρεις...τώρα δηλώνουν όλοι Αθήνα για οικονομικούς και πολλούς άλλους λόγους, πάντως εξετάστε και την περίπτωση του Χαροκοπείου σαν δεύτερη επιλογή μιας και συνήθως έχει λίγο πιο κάτω και μπορεί να γίνει κάτι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλή επιτυχία παιδιά, κάτι μπορεί να γίνει , αν και κατά την γνώμη μου λίγο δύσκολο...και πέρυσι που δίναμε εμείς λέγανε θα πέσουν θα πέσουν και εκεί που είχε 14735 πήγε στο 15025 ανέβηκε δηλαδή. Νομίζω πάλι ότι δεν θα είναι τόσο μεγάλη η πτώση αλλά ποτέ δεν ξέρεις...τώρα δηλώνουν όλοι Αθήνα για οικονομικούς και πολλούς άλλους λόγους, πάντως εξετάστε και την περίπτωση του Χαροκοπείου σαν δεύτερη επιλογή μιας και συνήθως έχει λίγο πιο κάτω και μπορεί να γίνει κάτι εκεί.

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος. Τα περσινα θεματα ηταν πιο ευκολα απο του 2011σε αντιθεση με τα φετινα που ηταν παρα πολύ πιο δυσκολα απο οποιαδηποτε αλλη χρονια. Σιγουρα θα υπαρξει μεγαλη πτωση απλα ο καθενας δεν μπορει να ειναι σιγουρος για την περιπτωση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaktos

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Κανεις πολυ μεγαλο λαθος. Τα περσινα θεματα ηταν πιο ευκολα απο του 2011σε αντιθεση με τα φετινα που ηταν παρα πολύ πιο δυσκολα απο οποιαδηποτε αλλη χρονια. Σιγουρα θα υπαρξει μεγαλη πτωση απλα ο καθενας δεν μπορει να ειναι σιγουρος για την περιπτωση του.

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω τα φετινά θέματα ήταν στα ίδια επίπεδα με πέρυσι και λίγο πιο δύσκολα από του 2011. Προσωπικά μιλώντας πάντα, η φετινή φυσική ήταν αρκετά πιο εύκολη από πέρυσι το ίδιο και η έκθεση. Μαθηματικά γενικής ήταν σχεδόν ίδια με κάποιες μικροδιαφορές φέτος, μαθηματικά κατεύθυνσης συνήθως βάζουν δύσκολα οπότε δεν μπορώ να πω κάτι και το ΑΟΔΕ άμα διαβάζεις είναι πάντα εύκολο...Δεν νομίζω να πέσουν οι βάσεις φέτος ειδικά Αθήνα, τα μόνα τμήματα που θα δείτε πτώση είναι 5ο πεδίο και κυρίως σε ΤΕΙ και να πέσουν το πολύ 300-400 μόρια όχι παραπάνω...όλοι ζητάνε Αθήνα όπως είπα για διάφορους λόγους, αυτά τα λέω για να ξέρετε τι παίζει γιατί και πέρυσι που δήλωνα εγώ, είχαν πάρει την Πληροφορική του ΠΑ.ΠΕΙ που με ενδιέφερε και από 14763 την είχαν κατεβάσει 2000 μόρια δηλαδή 12763 μην τρελαθούμε....και ορίστε ανέβηκε 300 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Μιλώντας με συμφοιτητές τις προάλλες που πέρασα από την σχολή κατάλαβα ότι όλα τα τμήματα θα πάρουν παραπάνω εισακτέους και σε συνδυασμό με την δυσκολία των θεμάτων μία πτώση της βάσης των σχολών του πανεπιστημίου είναι λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω τα φετινά θέματα ήταν στα ίδια επίπεδα με πέρυσι και λίγο πιο δύσκολα από του 2011. Προσωπικά μιλώντας πάντα, η φετινή φυσική ήταν αρκετά πιο εύκολη από πέρυσι το ίδιο και η έκθεση. Μαθηματικά γενικής ήταν σχεδόν ίδια με κάποιες μικροδιαφορές φέτος, μαθηματικά κατεύθυνσης συνήθως βάζουν δύσκολα οπότε δεν μπορώ να πω κάτι και το ΑΟΔΕ άμα διαβάζεις είναι πάντα εύκολο...Δεν νομίζω να πέσουν οι βάσεις φέτος ειδικά Αθήνα, τα μόνα τμήματα που θα δείτε πτώση είναι 5ο πεδίο και κυρίως σε ΤΕΙ και να πέσουν το πολύ 300-400 μόρια όχι παραπάνω...όλοι ζητάνε Αθήνα όπως είπα για διάφορους λόγους, αυτά τα λέω για να ξέρετε τι παίζει γιατί και πέρυσι που δήλωνα εγώ, είχαν πάρει την Πληροφορική του ΠΑ.ΠΕΙ που με ενδιέφερε και από 14763 την είχαν κατεβάσει 2000 μόρια δηλαδή 12763 μην τρελαθούμε....και ορίστε ανέβηκε 300 μόρια.
Απλά κοιτα τα στατιστικά αυτα που λες δεν ισχυουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaktos

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Αν έδωσες φέτος εξετάσεις προφανώς και θα είχες λύσει και τον προηγούμενων ετών τα θέματα. Πες μου κάτι, η περσινή φυσική λύνονταν σε β θέμα; δεν νομίζω...η περσινή έκθεση είχε πιο εύκολο θέμα και περίληψη ειδικά από φέτος; Τα μόνα που μπορούμε να πούμε ότι ήταν δυσκολότερα ήταν τα μαθ.κατεύθυνσης καθώς και τα μαθηματικά γενικής σε ένα παραπάνω ερώτημα. Η ανάπτυξη εφαρμογών μήπως ήταν ευκολότερη πέρσι δεν νομίζω...στο ίδιο επίπεδο εγώ τα είδα. Όπως και να έχει σε λίγο καιρό θα δούμε πόσο θα πέσουν και πόσο θα ανέβουν, εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους σας!

Μιλώντας με συμφοιτητές τις προάλλες που πέρασα από την σχολή κατάλαβα ότι όλα τα τμήματα θα πάρουν παραπάνω εισακτέους και σε συνδυασμό με την δυσκολία των θεμάτων μία πτώση της βάσης των σχολών του πανεπιστημίου είναι λογική.

Εδώ κοιτάνε να τα μειώσουν με το Αθηνά και θα πάρουν και περισσότερους; Κάθε χρόνο το ίδιο ποσοστό παίρνουν απλά οι βάσεις αυξομειώνονται λόγω της ζήτησης των σχολών από τους ίδιους τους φοιτητές και λόγω των θεμάτων που μπαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν έδωσες φέτος εξετάσεις προφανώς και θα είχες λύσει και τον προηγούμενων ετών τα θέματα. Πες μου κάτι, η περσινή φυσική λύνονταν σε β θέμα; δεν νομίζω...η περσινή έκθεση είχε πιο εύκολο θέμα και περίληψη ειδικά από φέτος; Τα μόνα που μπορούμε να πούμε ότι ήταν δυσκολότερα ήταν τα μαθ.κατεύθυνσης καθώς και τα μαθηματικά γενικής σε ένα παραπάνω ερώτημα. Η ανάπτυξη εφαρμογών μήπως ήταν ευκολότερη πέρσι δεν νομίζω...στο ίδιο επίπεδο εγώ τα είδα. Όπως και να έχει σε λίγο καιρό θα δούμε πόσο θα πέσουν και πόσο θα ανέβουν, εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους σας!
Οκ θα σου πω συγκεκριμένα για κάθε μάθημα:
-Στα μαθηματικά γενικής τα θέματα ήταν πολύ πιο πολλά και πιο δύσκολα από κάθε άλλη χρονιά(μπορούν να συγκριθούν μόνο με αυτα τως επαναληπτικών του 2007 αλλά και πάλι ήταν πολυ πιο δύσκολα)
-Στη φυσική γενικά τα θέματα ναι ήταν πιο δύσκολα αλλά αυτο διαφέρει απο περίπτωση σε περίπτωση πάντως για ένας καλά διαβασμένο ήταν σίγουρα πιο δύσκολα.
-Το αγαπημένο μου..:) Στα μαθηματικά κατεύθυνσης τα θέματα ήταν παρα πολυ πιο δύσκολα απο κάθε άλλη χρονια. Τα περσινά ήταν βατότατα σε σχέση με του 2011 και πολύ εύκολα σε σχέση με τα φετινά.
-Οσο για το ΑΕΠΠ ήταν κάπως πιο δύσκολο απο πέρυσι.
-Στην έκθεση όντως ήταν λίγο πιο εύκολα αλλά αυτό ελάχιστη σημασία έχει...
-ΑΟΔΕ απλα είχε 1-2 παραπάνω παγιδούλες
Γι αυτο λοιπόν προβλεπεται παρα πολυ μεγάλη πτώση των βάσεων.

πάντα φιλικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Οκ θα σου πω συγκεκριμένα για κάθε μάθημα:
-Στα μαθηματικά γενικής τα θέματα ήταν πολύ πιο πολλά και πιο δύσκολα από κάθε άλλη χρονιά(μπορούν να συγκριθούν μόνο με αυτα τως επαναληπτικών του 2007 αλλά και πάλι ήταν πολυ πιο δύσκολα)
-Στη φυσική γενικά τα θέματα ναι ήταν πιο δύσκολα αλλά αυτο διαφέρει απο περίπτωση σε περίπτωση πάντως για ένας καλά διαβασμένο ήταν σίγουρα πιο δύσκολα.
-Το αγαπημένο μου..:) Στα μαθηματικά κατεύθυνσης τα θέματα ήταν παρα πολυ πιο δύσκολα απο κάθε άλλη χρονια. Τα περσινά ήταν βατότατα σε σχέση με του 2011 και πολύ εύκολα σε σχέση με τα φετινά.
-Οσο για το ΑΕΠΠ ήταν κάπως πιο δύσκολο απο πέρυσι.
-Στην έκθεση όντως ήταν λίγο πιο εύκολα αλλά αυτό ελάχιστη σημασία έχει...
-ΑΟΔΕ απλα είχε 1-2 παραπάνω παγιδούλες
Γι αυτο λοιπόν προβλεπεται παρα πολυ μεγάλη πτώση των βάσεων.

πάντα φιλικά:)

Συμφωνώ με τον Σπύρο.Μην περιμένετε τρελές πτώσεις.Δεν ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα από πέρσι.Δες και τα στατιστικα.Δικαιολογώ μια πτώση των 100-200 μορίων max. Μην ακούτε τι λένε.Τα στατιστικά είναι αυτά που μιλάνε από μόνα τους και όχι ότι αρλούμπα κατέβει στους δημοσιογράφους στο ΣΚΑΙ και στο κάθε ΣΚΑΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top