Πληροφορίες για το σχολείο "Ανατόλια" στη Θεσσαλονίκη για Β' και Γ' Λυκείου

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολους...Για το συγκεκριμενο σχολειο στη Θεσσαλονικη Γνωρίζει καποιος πως περιπου γινεται η προετοιμασία Για τις πανελληνιες στις δυο τελευταίες τάξεις; Ακουσαμε πολυ καλα λόγια. Χρειάζονται ιδιαιτερα η φροντιστήρια ; Αν καποιος εχει προσωπική εμπειρία θα με ενδιέφερε (ή στειλτε μου προσωπικό μηνυμα)
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολους...Για το συγκεκριμενο σχολειο στη Θεσσαλονικη Γνωρίζει καποιος πως περιπου γινεται η προετοιμασία Για τις πανελληνιες στις δυο τελευταίες τάξεις; Ακουσαμε πολυ καλα λόγια. Χρειάζονται ιδιαιτερα η φροντιστήρια ; Αν καποιος εχει προσωπική εμπειρία θα με ενδιέφερε (ή στειλτε μου προσωπικό μηνυμα)
Προσωπικά θεωρώ πεταμένα λεφτά τα ιδιωτικά, πάνε μόνο για πρεστίζ, χωρίς ιδιαίτερα ή έστω φροντιστήρια για υψηλόβαθμες δεν υπάρχει καμία πιθανότητα. Από προσωπική εμπειρία στην οικογένειά μου όλοι νομική - ιατρική ποτέ κανείς μας ούτε μια μέρα σε ιδιωτικό, αλλά φυσικά με διάβασμα και ιδιαίτερα στην προετοιμασία των πανελληνίων! Αν τώρα έχεις τόσα πολλά χρήματα και δεν θα σου λείψουν κακό δεν θα σου κάνει πήγαινε, πάντως χωρίς φροντιστήριο δεν ...
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ναι τη σέβομαι την άποψή σου και γω και η οικογένεια μου εχουμε εμπειρία απο ιδιωτικά (αλλοι ευχαριστημένοι κ αλλοι οχι-αναλόγως τον τομέα) αλλά θα ηθελα να μαθω για το συγκεκριμενο σχολειο..
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αν πας Ανατολια θα πας για να πας κάνεις ib και να φύγεις έξω !

Ειναι εξαιρετικό σχολείο σε αυτό που κανει , για πανελλήνιες θα χρειαστεί να πας φροντιστήρια.

Γενικά το πρόβλημα είναι οτι εκτος απο πέρσυ που τα σχολεία είχαν αλλο ωρολόγιο πρόγραμμα-μονο μαθήματα κατεύθυνσης και οχι γενικής - , ολες τις αλλες χρονιές (και φέτος)το Σχολείο απλα δεν κανει αρκετές ώρες για να σου καλύψει την υλη.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δημήτρη μία φίλη μου που είχα, και πήγαινε εκεί από το Γυμνάσιο, δεν ήταν ευχαιριστημένη, ειδικά στη προετοιμασία των πανελληνίων. Αν θες τη γνώμη μου, το Δημόσιο είναι πιο αξιόπιστο. Τώρα αν σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ τα ιδιωτικά, δες τα εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ναι τη σέβομαι την άποψή σου και γω και η οικογένεια μου εχουμε εμπειρία απο ιδιωτικά (αλλοι ευχαριστημένοι κ αλλοι οχι-αναλόγως τον τομέα) αλλά θα ηθελα να μαθω για το συγκεκριμενο σχολειο..

Συγνώμη που επανέρχομαι, αλλά τι ακριβώς θες να μάθεις, λες έχετε εμπειρία στην οικογένεια από ιδιωτικά, καθώς και όλοι λένε για πανελλήνιες δεν καλύπτει...
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Συγνώμη που επανέρχομαι, αλλά τι ακριβώς θες να μάθεις, λες έχετε εμπειρία στην οικογένεια από ιδιωτικά, καθώς και όλοι λένε για πανελλήνιες δεν καλύπτει...
Γνωρίζω ναι.. απλώς μας ειπαν οτι το συγκεκριμενο σχολειο τα καλύπτει ολα.. ευχαριστω πολυ για τις απόψεις σας!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Από πολύ καλές μου φίλες ξέρω πως τα δυνατά χαρτιά του Ανατόλια είναι οι γνωριμίες που θα κάνεις, κάποιες δραστηριότητες που έχει (όπως το MUN), το ΙΒ και οι γνώσεις αγγλικών που αποκτάς (δεν κάνουν ξερά αγγλικά, αλλά και λογοτεχνία κλπ). Από εκεί κι έπειτα ξέρω ότι από καθηγητές έχει μερικούς καλούς, μερικούς κακούς και ορισμένους πολύ καλούς αλλά που δεν ασχολούνται με την τάξη επειδή κάνουν και ιδιαίτερα παράλληλα, οπότε θέλουν να σε παραπέμψουν εκεί. Ερχόμενη από ΓΕΛ της επαρχίας θεωρώ απαράδεκτη την προετοιμασία για τις Πανελλήνιες που κάνει, γιατί 1ον. όλα τα παιδιά που ξέρω από εκεί χρειάστηκαν και φροντιστήρια/ιδιαίτερα για να καλύψουν την ύλη (το θεωρώ απαράδεκτο για ένα ιδιωτικό με τέτοια φήμη και δίδακτρα να μη σε καλύπτει 100%) και 2ον. συζητώντας γενικά τα αποτελέσματα των Πανελληνίων με τις φίλες μου, συνειδητοποίησα ότι έχει ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις με τα ΓΕΛ της επαρχίας. Απ' την άλλη, βέβαια, έχοντας μιλήσει και με παιδιά που πήγαν σε ΓΕΛ της Θεσσαλονίκης, κατάλαβα ότι τα ΓΕΛ στις μεγαλουπόλεις είναι για κλάματα γενικά και γι' αυτό όλοι θέλουν να στρέψουν τα παιδιά τους στα ιδιωτικά, οπότε δεν κρίνω. Επομένως, αν κάποιος έχει την οικονομική ευχέρεια να πάει σ' ένα ιδιωτικό όπως το Ανατόλια, ας πάει, αλλά μην τρέφει αυταπάτες ότι έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να περάσει στη σχολή που θέλει λόγω αυτού. Το φροντιστήριο είναι εκείνο που θα μετρήσει εν τέλει.
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ελάχιστοι καθηγητές νοιάζονται πραγματικά. Source: Είμαι απόφοιτος αυτού του σχολείου.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Δυστυχώς και τα καλύτερα ιδιωτικά σχολεία υπολειτουργούν. Για το συγκεκριμένο σχολείο δεν μπορώ να μιλήσω συγκεκριμένα, αλλά θα πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ τα κριτήρια με τα οποία θα επιλέξεις ιδιωτικό σχολείο. Καλύτερο είναι να ψάξεις για ένα καλό φροντιστήριο (ή ακόμα καλύτερα για ιδιαίτερα αν το αντέχει η τσέπη σου) γιατί είναι περισσότερες οι πιθανότητες να ωφεληθείς από αυτό παρά από ένα ιδιωτικό σχολείο.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Απορω με αυτούς που λένε τα γελ καλύτερα αν εννοούν της Ελλάδας η του εξωτερικού. Με ελάχιστες εξαιρέσεις μάθημα σε ΓΕΛ απλά δεν γίνεται κατά την διάρκεια του σχολικού έτους ακόμη και στην γ λυκείου, πως γίνεται να είναι καλύτερα?
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Απορω με αυτούς που λένε τα γελ καλύτερα αν εννοούν της Ελλάδας η του εξωτερικού. Με ελάχιστες εξαιρέσεις μάθημα σε ΓΕΛ απλά δεν γίνεται κατά την διάρκεια του σχολικού έτους ακόμη και στην γ λυκείου, πως γίνεται να είναι καλύτερα?
Στο Γελ ( Ελλαδας) που πήγαινα εγώ τα του μαθήματος λειτουργούσαν ρολόι. Η υλη κατά κανόνα έβγαινε το ίδιο καλά με το φροντιστήριο. Απλα εκ των πραγμάτων είναι αλ λιως τα πράγματα σε ολιγομελή φροντιστηριακα τμήματα και στα μεγάλα τμήματα των σχολείων.
 
Top