Πληροφορίες για το Τμήμα Πληροφορικής του ΑΠΘ

Fdr_Foster

Νεοφερμένος

Ο Fdr_Foster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλήμερα σας, έχω κάποιες απορίες γι το συγκεκριμένο ΤΕΙ. Στόχος μ φέτος ήταν η πληροφορική στο ΑΠΘ όμως λόγω μαθητικών και κυρίως φυσική είναι λίγο δύσκολο πλέον γι αυτό σκέφτηκα και τη λυση του ΤΕΙ. Σαν ΤΕΙ είναι καλό?? Πόσο απαιτητικό είναι? Επιπλέον, κάποιοι μ είχαν πει ότι αυτά που διδάσκονται εκεί είναι "της παλιάς σχολής", δλδ ασχολούνται ακόμα με win2000 και ότι γενικά είναι πίσω, ισχύει κάτι τέτοιο?
Ποια άλλη σχολή από 2ο και 4ο πεδίο θεωρείται καλή??
(ξέρω είναι τελείως υποκειμενικό το ερώτημα) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Κάτσε να βγουν οι βάσεις και μετά τα κοιτάς αυτά. Οι περισσότεροι χάλια έγραψαν και μαθηματικά και φυσική (Άσχετα που στο ischool όλοι λένε πως έγραψαν 20, αλλα τελικά οι περισσότεροι 10 έγραψαν. ) οπότε οι βάσεις θα πέσουν σίγουρα.
Μπορεί και να πιάσεις το ΑΕΙ. Έχεις 2 μαθήματα ακόμα, ΑΟΔΕ και Προγραμματισμό (που απ' όσο ξέρω θεωρούνται εύκολα). Αν γράψεις καλά σ' αυτά μπορεί και να περάσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fdr_Foster

Νεοφερμένος

Ο Fdr_Foster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μπα δύσκολα αλλά θενκς!! :)
Όποιος έχει σπουδάσει εκεί πάντως ή ξέρει ας πει γτ τα προηγούμενα ποστ είναι πολύ παλιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Λοιπόν, είμαι πρωτοετής στο συγκεκριμένο τμήμα και σκέφτηκα να σε βοηθήσω λιγάκι! Καταρχήν, και εγώ λόγω της αποτυχίας μου στα μαθηματικά και στη φυσική πέρυσι, βρισκόμουν σε δίλημμα, σχετικά με το αν δηλώσω πρώτα το ΤΕΙ Πληροφορικής Θεσ/νίκης ή την Πληροφορική στα Γιάννενα, δεδομένου ότι περνούσα και στα δύο με τα μόρια που είχα. Εν τέλει, το έψαξα όσο μπορούσα το θέμα, μιλώντας και με φοιτητές και των δύο τμημάτων. Για το τμήμα στα Γιάννενα, μου είπαν ότι στο πρώτο έτος τα μαθήματα είναι περισσότερο εισαγωγικά(πολλή φυσική και μαθηματικά, λίγος προγραμματισμός!) Αντίθετα, στο Τει Θεσ/νίκης, στο πρώτο έτος τα μαθήματα δίνουν πολλή βάση στον προγραμματισμό και έχει λίγα μαθηματικά. Επίσης, όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση, έμαθα ότι προτιμώνται οι απόφοιτοι ΤΕΙ σε κάποια επιχείρηση, όχι λόγω χαμηλότερης μισθοδοσίας, αλλά χαμηλότερου κόστους της ασφάλισής τους. Τελικά, αποφάσισα και δήλωσα πρώτα το Τει Θεσσαλονίκης(συνυπολογίζοντας και το ότι έμενα Θεσ/νίκη, άρα όχι επιπλέον επιβάρυνση σε έξοδα των γονιών μου). Η αντίδρασή μου αρχικά, δεν ήταν η καλύτερη, βλέποντας ότι οι εγκαταστάσεις εκεί δεν είναι και τόσο εκσυγχρονισμένες(υπολογιστές σε κάποια εργαστήρια με windows2000). Ωστόσο, υπάρχει πολύ καλή οργάνωση στο τμήμα. Όσον αφορά αυτό που είπες για το ότι αυτά που διδάσκονται εκεί είναι "της παλιάς σχολής" δεν ισχύει..Ως παράδειγμα, σου φέρνω ένα μάθημα Β' εξαμήνου που είχα τώρα διαδικτυακού προγραμματισμού(κάναμε html,css και javascript στις πιο σύγχρονες εκδόσεις τους.)Τέλος, είναι δύσκολο τμήμα και χρειάζεται πολλή δουλειά και διάβασμα! Αν σου αρέσει η πληροφορική και ασχολείσαι, θα βρεις την χαρά σου! Αυτά από εμένα! Καλή σου επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Λοιπόν, είμαι πρωτοετής στο συγκεκριμένο τμήμα και σκέφτηκα να σε βοηθήσω λιγάκι! Καταρχήν, και εγώ λόγω της αποτυχίας μου στα μαθηματικά και στη φυσική πέρυσι, βρισκόμουν σε δίλημμα, σχετικά με το αν δηλώσω πρώτα το ΤΕΙ Πληροφορικής Θεσ/νίκης ή την Πληροφορική στα Γιάννενα, δεδομένου ότι περνούσα και στα δύο με τα μόρια που είχα. Εν τέλει, το έψαξα όσο μπορούσα το θέμα, μιλώντας και με φοιτητές και των δύο τμημάτων. Για το τμήμα στα Γιάννενα, μου είπαν ότι στο πρώτο έτος τα μαθήματα είναι περισσότερο εισαγωγικά(πολλή φυσική και μαθηματικά, λίγος προγραμματισμός!) Αντίθετα, στο Τει Θεσ/νίκης, στο πρώτο έτος τα μαθήματα δίνουν πολλή βάση στον προγραμματισμό και έχει λίγα μαθηματικά. Επίσης, όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση, έμαθα ότι προτιμώνται οι απόφοιτοι ΤΕΙ σε κάποια επιχείρηση, όχι λόγω χαμηλότερης μισθοδοσίας, αλλά χαμηλότερου κόστους της ασφάλισής τους. Τελικά, αποφάσισα και δήλωσα πρώτα το Τει Θεσσαλονίκης(συνυπολογίζοντας και το ότι έμενα Θεσ/νίκη, άρα όχι επιπλέον επιβάρυνση σε έξοδα των γονιών μου). Η αντίδρασή μου αρχικά, δεν ήταν η καλύτερη, βλέποντας ότι οι εγκαταστάσεις εκεί δεν είναι και τόσο εκσυγχρονισμένες(υπολογιστές σε κάποια εργαστήρια με windows2000). Ωστόσο, υπάρχει πολύ καλή οργάνωση στο τμήμα. Όσον αφορά αυτό που είπες για το ότι αυτά που διδάσκονται εκεί είναι "της παλιάς σχολής" δεν ισχύει..Ως παράδειγμα, σου φέρνω ένα μάθημα Β' εξαμήνου που είχα τώρα διαδικτυακού προγραμματισμού(κάναμε html,css και javascript στις πιο σύγχρονες εκδόσεις τους.)Τέλος, είναι δύσκολο τμήμα και χρειάζεται πολλή δουλειά και διάβασμα! Αν σου αρέσει η πληροφορική και ασχολείσαι, θα βρεις την χαρά σου! Αυτά από εμένα! Καλή σου επιτυχία!
Μηπως γνωριζεις και για το τει αυτοματισμου καποια πραγματα,επειδη αν δεν πιασω πληροφορικη κ οικονομικα στο παμακ θα στραφω προς τα κει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Είμαστε στο ίδιο κτίριο, αλλά δεν ξέρω και πολλά...Δες αυτό, ίσως σε βοηθήσει https://www.autom.teithe.gr/gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotirisflorina

Νεοφερμένος

Ο sotirisflorina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
...
Η αντίδρασή μου αρχικά, δεν ήταν η καλύτερη, βλέποντας ότι οι εγκαταστάσεις εκεί δεν είναι και τόσο εκσυγχρονισμένες
(υπολογιστές σε κάποια εργαστήρια με windows2000).
Καλησπέρα σας.
Είμαι παλιοοοοός απόφοιτος του Τμήματος Πληροφορικής του ΤΕΙΘ.
Επειδή είστε σχετικά νέοι, είμαι στα 40 και με υπολογιστή από το 1986, θα σας πω κάτι που θα το καταλάβετε μετά από λίγο καιρό πραγματικής απασχόλησης με τους Η/Υ:

Τα win2000 ή 3000 ή ότι άλλο βλέπετε σήμερα στην αγορά κατά 99% όταν, με το καλό, αποφοιτήσετε θα θεωρούνται παμπάλαια από τους απέξω (τους πελάτες σας δηλαδή).

Μην κοιτάτε πράγματα "ΑΣΗΜΑΝΤΑ" για την Πληροφορική.
Το Λειτουργικό Σύστημα μπορεί να είναι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αλλά να είναι πάρα πολύ καλό για την δουλειά που το επέλεξαν.
πχ. ασφάλεια, σταθερότητα, ταχύτητα κτλ κτλ κτλ.

Αυτά θα μάθετε ΕΚΕΙ.
Τα φτερά και τα πούπουλα αφήστε τα για τους άλλους.

Ωστόσο, υπάρχει πολύ καλή οργάνωση στο τμήμα. Όσον αφορά αυτό που είπες για το ότι αυτά που διδάσκονται εκεί είναι "της παλιάς σχολής" δεν ισχύει..Ως παράδειγμα, σου φέρνω ένα μάθημα Β' εξαμήνου που είχα τώρα διαδικτυακού προγραμματισμού(κάναμε html,css και javascript στις πιο σύγχρονες εκδόσεις τους.)
Και αυτά ίσως δεν είναι της μόδας όταν θα έχετε τελειώσει το Τμήμα Πληροφορικής του ΤΕΙΘ.

Θα μάθετε όμως ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΓΕΝΙΚΑ, θα διαβάζετε δηλαδή κώδικα σαν να διαβάζεις εφημερίδα.
Θα μπορείτε εύκολα να μαθαίνετε τις ΝΕΕΣ γλώσσες προγραμματισμού που θα βγούν στο μέλλον.

Τέλος, είναι δύσκολο τμήμα και χρειάζεται πολλή δουλειά και διάβασμα! Αν σου αρέσει η πληροφορική και ασχολείσαι, θα βρεις την χαρά σου! Αυτά από εμένα! Καλή σου επιτυχία!
Το σημαντικότερο πράγμα που θα πρέπει να ξέρετε είναι το εξής, θα πρέπει να διαβάζετε ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
Επειδή είμαι σίγουρος πως δεν θα είστε σίγουροι για το τι εννοώ ακριβώς:

Θα ΠΡΕΠΕΙ να διαβαζετε μια ζωή.
Η Πληροφορική δεν είναι Επιστήμη στατική.

Καλή σας επιτυχία συνάδελφοι !!!!!!
:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Fdr_Foster

Νεοφερμένος

Ο Fdr_Foster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ βοηθήσατε αρκετά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top