Πληροφορίες για Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης (Ξάνθη/Χανιά)

la loquera

Νεοφερμένος

Ο la loquera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από απόφοιτο/φοιτητή του τμήματος μηχανικών παραγωγής και διοίκησης(Ξάνθη/Χανιά). Έδωσα πανελλήνιες από το 4ο πεδίο και η μόνη σχέση που έχω με φυσική είναι η φυσική της πρώτης λυκείου .. Θα μπορούσα να ανταπεξέλθω στο τμήμα ή χρειάζονται γνώσεις που έχουν διδαχθεί στο λύκειο και θεωρούνται δεδομένες στο πανεπιστήμιο. Επιπλέον, αν κάποιος γνωρίζει για το τμήμα ΜΠΔ στο ΔΙΠΑΕ θα ήθελα να ακούσω κάποια άποψη και για αυτό. Είναι καλύτερο να πας Ξάνθη/Χανιά ή οι γνώσεις που λαμβάνεις στο συγκεκριμένο είναι αντάξιες με αυτές των άλλων δύο τμημάτων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

Paniklas

Νεοφερμένος

Ο Paniklas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έχω ακριβώς τις ίδιες απορίες. Είναι δυνατόν για κάποιον χωρίς γνώσεις φυσικής να καλύψει τα κενά του και να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις συγκεκριμένων τμημάτων, ή είναι καλύτερο να επιλέξει το τμήμα Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας ΠΑΠΕΙ και το Τμήμα Μηχανικών Βιομηχανικής Σχεδίασης και Παραγωγής στο ΠΑΔΑ, που απ' ό,τι έχω καταλάβει έχουν λιγότερη φυσική και επικεντρώνονται περισσότερο στα οικονομικά.

Να σημειώσω εδώ ότι παρά την έλλειψη γνώσεων φυσικής, τα μαθηματικά μου είναι σε ένα αρκετά καλό επίπεδο.:D
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,686 μηνύματα.
Έχω ακριβώς τις ίδιες απορίες. Είναι δυνατόν για κάποιον χωρίς γνώσεις φυσικής να καλύψει τα κενά του και να ανταποκριθεί στις απατιτήσεις συγκεκριμένων τμημάτων, ή είναι καλύτερο να επιλέξει το τμήμα Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας ΠΑΠΕΙ και το Τμήμα Μηχανικών Βιομηχανικής Σχεδίασης και Παραγωγής στο ΠΑΔΑ, που απ' ό,τι έχω καταλάβει έχουν λιγότερη φυσική και επικεντρώνονται περισσότερο στα οικονομικά.

Να σημειώσω εδώ ότι παρά την έλλειψη γνώσεων φυσικής, τα μαθηματικά μου είναι σε ένα αρκετά καλό επίπεδο.:D
Το παδα θα σε ξεροψήσει στα μαθηματικα και την φυσικη .
Η σχολη αυτη χτυπαει δικαιωματα ΤΕΕ στους μηχανικους παραγωγης για αυτο εδιωξε μαλακωδως τα μαθηματα κλωστουφαντουργειας.
Παντως οποιος καταλαβαινει μαθηματικα μπορει και την φυσικη.
Λιγο στο 1ο εξαμηνο θα ζοριστεις παραπανω με το νευτωνα αλλα θα τα καταφερεις.
Αυτο που μ'αρεσει με εσας του 4ου ειναι οτι φτυνετε την φυσικη και μετα λετε α θελω πληροφορικη, μηχ υπολογιστων, ηλεκτρονικη κλπ....Κουλ.
Οκ ορεξη να εχεις και θα βγει αμα εχεις μαθηματικη σκεψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paniklas

Νεοφερμένος

Ο Paniklas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χαχαχα ισχυει αυτο για την φυσικη. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σχετικά με το τμήμα στο παδα, για τα τμηματα στην κρητη, ξανθη και πειραια γνωριζεις κάτι;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,686 μηνύματα.
Χαχαχα ισχυει αυτο για την φυσικη. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σχετικά με το τμήμα στο παδα, για τα τμηματα στην κρητη, ξανθη και πειραια γνωριζεις κάτι;
Τωρα για κρητη και ξανθη δεν ξερω κατι αλλα τμηματα πολυτεχνικης σχολης ειναι ..καλα θα ειναι.. και γεματα απο παιδια του 4ου.
Οπως και της χιου καλη ειναι.
Εγω λατρευω την μηχανολογια αλλα την αλλη την μαχιμη οχι του γραφειου και ας ειναι τα πολλα λευτα στην δευτερη.
Παντως ξανθη δεν θα πηγαινα γιατι θα πρεπει να παντρευτω καμια μουσουλμανιτσα θεα και δεν ειμαι ακομα ετοιμος.... και χανια οχι γιατι θελει πολλα λευτα.
Εδω αθηνα..καλα ειναι
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,369 μηνύματα.
Να σημειώσω εδώ ότι παρά την έλλειψη γνώσεων φυσικής, τα μαθηματικά μου είναι σε ένα αρκετά καλό επίπεδο.:D
Να ξέρεις οτι οι βαθμοί πολλών φοιτητών σε τμήματα μηχανικών είναι καλοί εως εξαιρετικοί στα μαθηματικά αλλά πατώνουν στην φυσική. Με σημαντικές ελλείψεις σε γνώσεις φυσικής θα έχεις θέμα, όσο καλά και να είναι τα μαθηματικά σου λοιπόν.

Τα μαθηματικά όσον αφορά την φυσική είναι απλώς εργαλεία, και εαν και καλλιεργούν την αντίληψη, δεν μπορούν να αποτελέσουν υποκατάστατο για την φυσική αντίληψη. Για αυτό άλλωστε αναφέρουμε ξεχωριστά την μαθηματική και φυσική σκέψη.

Και με βάση τα παραπάνω έρχομαι στο γιατί η φυσική σκέψη είναι πολύ σημαντική. Καλώς ή κακώς μετά απο ένα σημείο τα μαθήματα γίνονται πιο δύσκολα. Οπότε :

1. Είτε επειδή ο καθηγητής βαριέται ή είναι μπακάλης και δεν αναλύει επαρκώς.
3. Είτε επειδή απλά δεν υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος.
4. Είτε επειδή είναι τέτοια η φύση του μαθήματος που για να δείξεις κάτι θες καμιά εβδομάδα και 10 πίνακες...

Καταλήγεις να μην αποδεικνύεις πολλά πράγματα ή να αποδεικνύονται στο πολύ περίπου. Οπότε τα μαθηματικά μετά απο ένα σημείο δυστυχώς δεν βοηθούν ιδιαίτερα. Εκεί το μόνο που μπορεί να σε σώσει είναι η φυσική διαίσθηση. Γιατί άπαξ και δεν υπάρχει ούτε αυτή, τότε πλέον πας στα εντελώς τυφλά. Εκεί πας δηλαδή μόνο με λυμένα θέματα και άγιος ο Θεός. Το οποίο είναι οτι χειρότερο μπορεί να σου τύχει ψυχολογικά, καθώς μιλάμε για το ολοκληρωτικό χάος στην σκέψη και την προετοιμασία, αλλά ταυτόχρονα το άγχος σου θα χτυπήσει και κόκκινο γιατί δεν θα ξέρεις καν εαν θα περάσεις το μάθημα ακόμα και εαν ξεσκιστείς στο διάβασμα.

Και εαν και αναπόφευκτα θα σου τύχει σε ορισμένες περιπτώσεις, είναι σημαντικό να μπορείς να ελαχιστοποιήσεις τις φορές που αυτό θα συμβεί.
 

Paniklas

Νεοφερμένος

Ο Paniklas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τωρα για κρητη και ξανθη δεν ξερω κατι αλλα τμηματα πολυτεχνικης σχολης ειναι ..καλα θα ειναι.. και γεματα απο παιδια του 4ου.
Οπως και της χιου καλη ειναι.
Εγω λατρευω την μηχανολογια αλλα την αλλη την μαχιμη οχι του γραφειου και ας ειναι τα πολλα λευτα στην δευτερη.
Παντως ξανθη δεν θα πηγαινα γιατι θα πρεπει να παντρευτω καμια μουσουλμανιτσα θεα και δεν ειμαι ακομα ετοιμος.... και χανια οχι γιατι θελει πολλα λευτα.
Εδω αθηνα..καλα ειναι
Οποτε το συμπερασμα ειναι:

1.Όλα τα τμήματα έχουν καλή αποκατάσταση
2. Παδα, ξανθη, κρητη εχουν φυσικη αλλα με σωστη προσεγγιση βγαινει
3. Το τμημα στο παπει βγαζει μηχανολογους γραφειου
4. Υπάρχουν όμορφες μουσουλμάνες στην Ξάνθη;)
Σωστα;

Να ξέρεις οτι οι βαθμοί πολλών φοιτητών σε τμήματα μηχανικών είναι καλοί εως εξαιρετικοί στα μαθηματικά αλλά πατώνουν στην φυσική. Με σημαντικές ελλείψεις σε γνώσεις φυσικής θα έχεις θέμα, όσο καλά και να είναι τα μαθηματικά σου λοιπόν.

Τα μαθηματικά όσον αφορά την φυσική είναι απλώς εργαλεία, και εαν και καλλιεργούν την αντίληψη, δεν μπορούν να αποτελέσουν υποκατάστατο για την φυσική αντίληψη. Για αυτό άλλωστε αναφέρουμε ξεχωριστά την μαθηματική και φυσική σκέψη.

Και με βάση τα παραπάνω έρχομαι στο γιατί η φυσική σκέψη είναι πολύ σημαντική. Καλώς ή κακώς μετά απο ένα σημείο τα μαθήματα γίνονται πιο δύσκολα. Οπότε :

1. Είτε επειδή ο καθηγητής βαριέται ή είναι μπακάλης και δεν αναλύει επαρκώς.
3. Είτε επειδή απλά δεν υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος.
4. Είτε επειδή είναι τέτοια η φύση του μαθήματος που για να δείξεις κάτι θες καμιά εβδομάδα και 10 πίνακες...

Καταλήγεις να μην αποδεικνύεις πολλά πράγματα ή να αποδεικνύονται στο πολύ περίπου. Οπότε τα μαθηματικά μετά απο ένα σημείο δυστυχώς δεν βοηθούν ιδιαίτερα. Εκεί το μόνο που μπορεί να σε σώσει είναι η φυσική διαίσθηση. Γιατί άπαξ και δεν υπάρχει ούτε αυτή, τότε πλέον πας στα εντελώς τυφλά. Εκεί πας δηλαδή μόνο με λυμένα θέματα και άγιος ο Θεός. Το οποίο είναι οτι χειρότερο μπορεί να σου τύχει ψυχολογικά, καθώς μιλάμε για το ολοκληρωτικό χάος στην σκέψη και την προετοιμασία, αλλά ταυτόχρονα το άγχος σου θα χτυπήσει και κόκκινο γιατί δεν θα ξέρεις καν εαν θα περάσεις το μάθημα ακόμα και εαν ξεσκιστείς στο διάβασμα.

Και εαν και αναπόφευκτα θα σου τύχει σε ορισμένες περιπτώσεις, είναι σημαντικό να μπορείς να ελαχιστοποιήσεις τις φορές που αυτό θα συμβεί.
Οπότε μου προτείνεις να προσπαθήσω να βρω κάποιο τμήμα που εστιάζει στα οικονομικά και στην πληροφορική και όχι τόσο στη φυσική; Ποια είναι η άποψή σου για το τμημα Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας στο ΠΑΠΕΙ; Θεωρείς ότι θα τα βρω δύσκολα και σε αυτό;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,686 μηνύματα.
1.Όλα τα τμήματα έχουν καλή αποκατάσταση ΝΑΙ
2. Παδα, ξανθη, κρητη εχουν φυσικη αλλα με σωστη προσεγγιση βγαινει ΝΑΙ
3. Το τμημα στο παπει βγαζει μηχανολογους γραφειου ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ
4. Υπάρχουν όμορφες μουσουλμάνες στην Ξάνθη;) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Σωστα;
 

Paniklas

Νεοφερμένος

Ο Paniklas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
3. Το τμημα στο παπει βγαζει μηχανολογους γραφειου ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ
Δεν είμαι σίγουρος τι στο καλό βγαίνεις από αυτό το τμήμα. Ποια είναι μια ρεαλιστική σταδιοδρομία μετά τη φοίτηση σε αυτό το τμήμα και ποια είναι η διαφορά του από τα υπόλοιπα τμήματα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,686 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος τι στο καλό βγαίνεις από αυτό το τμήμα. Ποια είναι μια ρεαλιστική σταδιοδρομία μετά τη φοίτηση σε αυτό το τμήμα και ποια είναι η διαφορά του από τα υπόλοιπα τμήματα;
Ειναι μια αλλη μορφη της διοικησης επιχειρησεως οπως εχει κανει και αλλου :
ΔΕΟ + Ναυτιλιακές διεργασίες = ναυτιλιακα
ΔΕΟ + Ξενοδοχειακές υπηρεσιες = ξενοδοχειακα
ΔΕΟ+ Διεργασιες βιομηχανικης παραγωγης = η σχολη που λες
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,369 μηνύματα.
Οπότε μου προτείνεις να προσπαθήσω να βρω κάποιο τμήμα που εστιάζει στα οικονομικά και στην πληροφορική και όχι τόσο στη φυσική; Ποια είναι η άποψή σου για το τμημα Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας στο ΠΑΠΕΙ; Θεωρείς ότι θα τα βρω δύσκολα και σε αυτό;
Δεδομένου οτι ήδη είσαι καλός στα μαθηματικά, και εαν δεν έχεις ενδιαφέρον να εμβαθύνεις σε φυσικές, το οποίο δεν είναι αδύνατο αλλά απαιτεί σίγουρα αρκετό κόπο, τότε ναι, πιστεύω οτι έχει περισσότερο νόημα να εστιάσεις εκεί που λες.

Τώρα σχετικά με το τμήμα που αναφέρεις...πιστεύω οτι δεν θα έχεις ιδιαίτερο θέμα, ίσως δυσκολευτείς σε 2-3 μαθηματάκια, αλλά οκει, αυτό θα μπορούσε να γίνει σε πολλά πτυχία ούτως η άλλως ανεξάρτητα τι θα διάλεγες. Είναι δηλαδή δυσκολία εντός του λογικού/αναμενόμενου εύρους.
 

chrismpd

Νεοφερμένος

Ο chrismpd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα και καλό πάσχα!
Θα σας μιλήσω ως φοιτητής του τμήματος Μηχανικών παραγωγής και διοίκησης στην Ξάνθη. Το τμήμα στην ξάνθη και την Κρήτη είναι πολυτεχνείο κανονικό και οι απόφητοι αποκτούν τα επαγγελματικά δικαιώματα του Μηχανικου παραγωγής και διοίκησης τα οποία είναι ακριβώς ίδια με αυτά του Μηχανολόγου Μηχανικού. Το τμήμα στο ΠΑΔΑ δεν έχει αποκτήσει ακόμα τα δικαιώματα!
Εγώ είμαι από Αθήνα και προτίμησα να σπουδάσω ξάνθη παρά να πάω σε μια σχολή που δεν θα αναγνωριστούν τα επαγγελματικά μου διακιώματα και δεν ξέρω αν θα αναγνωριστούν ποτέ.
Όσο αφορά το τμήμα, θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή με τα λιγότερα μόρια. Έχεις απίστευτες δυνατότητες και δεν θα βασανιστείς τόσο όσο οι φοιτητες των "μεγάλων" πολυτεχνικών στην Ελλάδα.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Προφανώς δεν το λέω για να σε αποτρέψω αλλά αν δεις το προγραμμα σπουδών θα καταλάβεις ότι ένα μεγάλο ποσοστό των μαθημάτων είναι φυσική. Για αυτούς που δεν ξέρουν από το τμήμα και γράφουν στα φόρουμ για να περάσει η ώρα να τους εξηγήσω ότι φυσικη δεν είναι μόνο η"Νευτώνεια" αλλά υπάρχουν και μαθήματα Θερμοδυναμικής, Μετάδοσης θερμότητας , Μηχανικές Ι,ΙΙ,ΙΙΙκ.λ.π
Πολλά παιδιά του έτους μου προτίμησαν να παρατήσουν την σχολή επειδή είχαν μπει από 4ο πεδιο,ΕΠΑΛ και δεν μπορούσαν να παρακολουθήσουν τα μαθήματα

Την ζωη στην Ξάνθη ή θα την αγαπήσεις ή θα την μισίσεις, δεν υπάρχει μέση λύση.Αλλά θεωρώ ότι αξίζει μια τεράστια ευκαιρία για όποια/οποιον το σκέφτεται.

Μαθήματα: https://pme.duth.gr/proptixiaka/courses/
 

Paniklas

Νεοφερμένος

Ο Paniklas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλό πάσχα!
Θα σας μιλήσω ως φοιτητής του τμήματος Μηχανικών παραγωγής και διοίκησης στην Ξάνθη. Το τμήμα στην ξάνθη και την Κρήτη είναι πολυτεχνείο κανονικό και οι απόφητοι αποκτούν τα επαγγελματικά δικαιώματα του Μηχανικου παραγωγής και διοίκησης τα οποία είναι ακριβώς ίδια με αυτά του Μηχανολόγου Μηχανικού. Το τμήμα στο ΠΑΔΑ δεν έχει αποκτήσει ακόμα τα δικαιώματα!
Εγώ είμαι από Αθήνα και προτίμησα να σπουδάσω ξάνθη παρά να πάω σε μια σχολή που δεν θα αναγνωριστούν τα επαγγελματικά μου διακιώματα και δεν ξέρω αν θα αναγνωριστούν ποτέ.
Όσο αφορά το τμήμα, θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή με τα λιγότερα μόρια. Έχεις απίστευτες δυνατότητες και δεν θα βασανιστείς τόσο όσο οι φοιτητες των "μεγάλων" πολυτεχνικών στην Ελλάδα.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Προφανώς δεν το λέω για να σε αποτρέψω αλλά αν δεις το προγραμμα σπουδών θα καταλάβεις ότι ένα μεγάλο ποσοστό των μαθημάτων είναι φυσική. Για αυτούς που δεν ξέρουν από το τμήμα και γράφουν στα φόρουμ για να περάσει η ώρα να τους εξηγήσω ότι φυσικη δεν είναι μόνο η"Νευτώνεια" αλλά υπάρχουν και μαθήματα Θερμοδυναμικής, Μετάδοσης θερμότητας , Μηχανικές Ι,ΙΙ,ΙΙΙκ.λ.π
Πολλά παιδιά του έτους μου προτίμησαν να παρατήσουν την σχολή επειδή είχαν μπει από 4ο πεδιο,ΕΠΑΛ και δεν μπορούσαν να παρακολουθήσουν τα μαθήματα

Την ζωη στην Ξάνθη ή θα την αγαπήσεις ή θα την μισίσεις, δεν υπάρχει μέση λύση.Αλλά θεωρώ ότι αξίζει μια τεράστια ευκαιρία για όποια/οποιον το σκέφτεται.

Μαθήματα: https://pme.duth.gr/proptixiaka/courses/
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών. Όντως, τώρα που κοιτάζω το πρόγραμμα σπουδών παρατηρώ ότι περιλαμβάνει υπερβολικά πολυ φυσική και ότι ίσως δεν είναι η καλύτερη επιλογή για μένα. Σε ευχαριστώ ξανά για τις πληροφορίες και καλές σπουδές!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top