Πληροφορίες για Διδακτορικό

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι φοιτητής στο 3ο μου έτος στο Οικονομικό του Παν.Αθηνών. Μου αρέσει το αντικείμενο σπουδών μου. Τον τελευταίο καιρό βέβαια, και μίας και πλησιάζω ολο και πιο κοντά στο πτυχίο, μου έχει μπει η ιδέα μετά τις προπτυχιακές μου σπουδές, να αποκτήσω έναν τίτλο διδακτορικού (στα οικονομικά προφανώς). Επειδή όμως δεν ξέρω γενικά τι και πως με όλη την διαδικασία, θα ήθελα -εαν γίνεται - να μου πεί κάποιος που γνωρίζει 2-3 πράγματα σχετικά με τα διδακτορικά. Δηλαδή ποιες απαιτήσεις έχει κάτι τέτοιο απο εμένα και τι έχω να αντιμετωπίσω γνκα;
Υ.Γ. Εαν έχω ποστάρει σε λάθος κατηγορία σρυ!
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Σου ξέφυγε το μεσοδιάστημα ανάμεσα σε προπτυχιακό και διδακτορικό που λέγεται μάστερ.
 

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου ξέφυγε το μεσοδιάστημα ανάμεσα σε προπτυχιακό και διδακτορικό που λέγεται μάστερ.
Yπάρχουν σχολές που δέχονται κατευθείαν να πας για διδακτορικό. Εξαρτάται αν θα βρεις καθηγητή, αν θα τον ενθουσιάσει το πλάνο της ερευνάς σου και άλλα πολλά. Αν δεις πολλά βιογραφικά καθηγητών, παλαιότερα πήγαιναν κατευθείαν για διδακτορικό από προπτυχιακό, χωρίς να έχουν κάνει κάποια ενδιάμεση στάση για μάστερ. Ωστόσο θέλει πολύ ψάξιμο.

TS, αρχικά πρέπει να βρεις τι σου αρέσει να κάνεις ως έρευνα, και να βρεις καθηγητή, αναλύοντας το πλάνο μου. Για να μη σε πάρω στο λαιμό μου, μέχρι πριν μια 5ετια ήξερα ότι δεν είναι υποχρεωτική η στάση στο μεταπτυχιακό πριν πας για διδακτορικό. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει. Το πιο σημαντικό είνια να βρεις καθηγητή, το θεμα που θα κανετε και για τα υπολοιπα θα σε βοηθήσουν παιδια εδω που κανουν ήδη διδακτορικό
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Yπάρχουν σχολές που δέχονται κατευθείαν να πας για διδακτορικό. Εξαρτάται αν θα βρεις καθηγητή, αν θα τον ενθουσιάσει το πλάνο της ερευνάς σου και άλλα πολλά. Αν δεις πολλά βιογραφικά καθηγητών, παλαιότερα πήγαιναν κατευθείαν για διδακτορικό από προπτυχιακό, χωρίς να έχουν κάνει κάποια ενδιάμεση στάση για μάστερ. Ωστόσο θέλει πολύ ψάξιμο.

TS, αρχικά πρέπει να βρεις τι σου αρέσει να κάνεις ως έρευνα, και να βρεις καθηγητή, αναλύοντας το πλάνο μου. Για να μη σε πάρω στο λαιμό μου, μέχρι πριν μια 5ετια ήξερα ότι δεν είναι υποχρεωτική η στάση στο μεταπτυχιακό πριν πας για διδακτορικό. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει. Το πιο σημαντικό είνια να βρεις καθηγητή, το θεμα που θα κανετε και για τα υπολοιπα θα σε βοηθήσουν παιδια εδω που κανουν ήδη διδακτορικό
Ούτε και τώρα είναι απ'όσο ξέρω επίσης, αλλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων συνίσταται. Επίσης σου δίνει καλύτερες πιθανότητες να ανταπεξέλθεις.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ούτε και τώρα είναι απ'όσο ξέρω επίσης, αλλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων συνίσταται. Επίσης σου δίνει καλύτερες πιθανότητες να ανταπεξέλθεις.
ναι διοτι καποια διδακτορικα νομιζω ζητανε μαστερ και βαθμο μαστερ. Αλλα και παλι εξαρταται απο τη περιπτωση. Οταν εκανα το μαστερ, μας ειχε πει καθηγητης οτι μπορει καποιος να παει απο προπτυχιακο σε διδακτορικο αλλα εξαρταται το ειδος της ερευνας που θα κανεις
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
ναι διοτι καποια διδακτορικα νομιζω ζητανε μαστερ και βαθμο μαστερ. Αλλα και παλι εξαρταται απο τη περιπτωση. Οταν εκανα το μαστερ, μας ειχε πει καθηγητης οτι μπορει καποιος να παει απο προπτυχιακο σε διδακτορικο αλλα εξαρταται το ειδος της ερευνας που θα κανεις

Όπως το λες,ανάλογα την περίπτωση μπορεί να υπάρξουν διαφορές. Εκτός εαν υπάρχει αυστηρή πολιτική για κάτι απο το ίδιο το πανεπιστήμιο. Λόγου χάρη στην Αμερική υπάρχει το honorary degree, αλλά κάποια πανεπιστήμια το απαγορεύουν.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Πλέον είναι υποχρεωτικό απλά στα πολυτεχνεία η σχολή αναγνωρίζεται σαν ενιαία με μεταπτυχιακό και έτσι μπορεί κανείς να προχωρήσει κατευθείαν σε διδακτορικό.
Σε 4τεις σχολές όμως, προαπαιτείται μεταπτυχιακό.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Όπως το λες,ανάλογα την περίπτωση μπορεί να υπάρξουν διαφορές. Εκτός εαν υπάρχει αυστηρή πολιτική για κάτι απο το ίδιο το πανεπιστήμιο. Λόγου χάρη στην Αμερική υπάρχει το honorary degree, αλλά κάποια πανεπιστήμια το απαγορεύουν.

Πάντως αρκετοί μηχανικοί Πολυτεχνικών Τμημάτων του εξωτερικού κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές κυρίως ως μια περαιτέρω εξειδίκευση και φυσικά κάπως αποκομμένη από το χάος του προπτυχιακού όπου και λόγω κούρασης στα τελευταία εξάμηνα, η ανθρώπινη αντοχή πέφτει. Μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτή η καούρα για το απευθείας διδακτορικό ή για το αν το πτυχίο θεωρείται και μεταπτυχιακό. Ακόμη και να θεωρείται, ένα μεταπτυχιακό είναι ένα μεταπτυχιακό.

Ένα μεταπτυχιακό θεωρητικά έχει πολλά θετικά αν συνδυαστεί με την προοπτική ενός διδακτορικού καθώς σε βάση στον προθάλαμο της μικρής ερευνητικής εργασίας και της μελέτης από βιβλιογραφία (όχι και τόσο συνηθισμένη πρακτική στην Ελλάδα).
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,627 μηνύματα.
Πάντως αρκετοί μηχανικοί Πολυτεχνικών Τμημάτων του εξωτερικού κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές κυρίως ως μια περαιτέρω εξειδίκευση και φυσικά κάπως αποκομμένη από το χάος του προπτυχιακού όπου και λόγω κούρασης στα τελευταία εξάμηνα, η ανθρώπινη αντοχή πέφτει. Μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτή η καούρα για το απευθείας διδακτορικό ή για το αν το πτυχίο θεωρείται και μεταπτυχιακό. Ακόμη και να θεωρείται, ένα μεταπτυχιακό είναι ένα μεταπτυχιακό.

Ένα μεταπτυχιακό θεωρητικά έχει πολλά θετικά αν συνδυαστεί με την προοπτική ενός διδακτορικού καθώς σε βάση στον προθάλαμο της μικρής ερευνητικής εργασίας και της μελέτης από βιβλιογραφία (όχι και τόσο συνηθισμένη πρακτική στην Ελλάδα).
Η διαφορά με το εξωτερικό είναι ότι οι φοιτητές του εξωτερικού εχουν 3 χρόνια bachelor και μετά επιλέγουν 2 έτη Master of science.
Αντιθέτως στην Ελλάδα, είναι 5 χρόνια υποχρεωτικά.
Ο Ευρωπαίος κερδίζει 1 χρόνο τουλάχιστον και μπορεί απευθείας να κάνει διδακτορικό.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Tα δυο τελευταία έτη σε ένα πτυχίο Μηχανικού στην Ελλάδα είναι υπερβολή για προπτυχιακό επίπεδο;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,627 μηνύματα.
Ναι γιατί δεν αναγνωρίζονται ως Msc αλλά ως Meng.
Οπότε για να διεκδικήσεις διδακτορικά στην Ευρώπη ή πρέπει να υψηλό βαθμό και να σταθείς τυχερός ή θα πρέπει να κάνεις Msc
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Πάντως αρκετοί μηχανικοί Πολυτεχνικών Τμημάτων του εξωτερικού κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές κυρίως ως μια περαιτέρω εξειδίκευση και φυσικά κάπως αποκομμένη από το χάος του προπτυχιακού όπου και λόγω κούρασης στα τελευταία εξάμηνα, η ανθρώπινη αντοχή πέφτει. Μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτή η καούρα για το απευθείας διδακτορικό ή για το αν το πτυχίο θεωρείται και μεταπτυχιακό. Ακόμη και να θεωρείται, ένα μεταπτυχιακό είναι ένα μεταπτυχιακό.

Ένα μεταπτυχιακό θεωρητικά έχει πολλά θετικά αν συνδυαστεί με την προοπτική ενός διδακτορικού καθώς σε βάση στον προθάλαμο της μικρής ερευνητικής εργασίας και της μελέτης από βιβλιογραφία (όχι και τόσο συνηθισμένη πρακτική στην Ελλάδα).

Σε αυτούς είναι 3 χρόνια το BEng που σε εμάς δεν υπάρχει αντίστοιχο, 4 χρόνια το MEng(και ναι ακόμα και εκεί τρώγονται οτι το MEng είναι ανώτερι) και 1 χρόνο έξτρα που συνήθως κάνουν το master(σύνολο 5 χρόνια και αυτοί). Σε εμάς οι διπλωματούχοι μηχανικοί έχουν MEng+Master κατά την αποφοίτηση. Ουσιαστικά τα κάνουν όλα με μιας.

Νταξει κοίτα, για τον κλάδο των μηχανικών το μεταπτυχιακό δεν λέει απολύτως τίποτα σε σχέση με την εργασιακή εμπειρία. Αλλά είναι σύγκριση μήλων με πορτοκάλια η υπόθεση. Άλλη φιλοσοφία έχει ένα 4ετες τμήμα που προσφέρει Bachelor και άλλη ένα 5ετες πολυτεχνειακό τμήμα στην Ελλάδα. Στο μεν δεν ξέρω τι κάνεις, αλλά στο δε σε χτυπάνε απο την πρώτη μέρα με εξαμηνιαία projects και μακροσκελείς εργαστηριακές & τεχνικές αναφορές. Ξέρεις δεν ξέρεις να τις κάνεις, σου λένε είναι δικό σου θέμα. Επίσης είναι σημαντικό αλλά αρκετός κόσμος ξεχνάει οτι, άλλο πτυχιακή, και άλλο διπλωματική, που κάνεις στο μεταπτυχιακό και στο τελευταίο εξάμηνο των πολυτεχνείων. Και χρειάζεται πολύ δουλειά, ειδικά εαν μιλάμε για επιστημονικό ή τεχνικό αντικείμενο σε σχέση με μια πτυχιακή. Οπότε για αυτούς τους λόγους και για τα δεδομένα της Ελλάδας τουλάχιστον, κάποιος μπορεί να κάνει κατευθείαν διδακτορικό εαν το επιθυμεί και προέρχεται απο πολυτεχνείο. Στο εξωτερικό, αυτό μάλλον είναι κάπως πιο δύσκολο γιατί έχουν διαφορετική διαδικασία που παίρνουν πτυχίο και το ορίζουν διαφορετικά.

Τώρα η αλήθεια είναι, οτι η έρευνα απαιτεί τελείως διαφορετικά skills απο το να γράψει κάποιος καλά πανελλήνιες ή να περάσει τα μαθήματα της σχολής του. Οπότε δεν πρέπει κανείς να βιάζεται εαν δεν έχει δει λίγο πως είναι. Θέλω να πω,δεν αρκεί μόνο να αγαπάς το αντικείμενο(που σίγουρα είναι αναγκαίο) αλλά και την ζωή που κάνει ένας ερευνητής γενικότερα, με τα θετικά και αρνητικά της.
 

Paul_Hel

Νεοφερμένος

Ο Paul_Hel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Kαλησπέρα!

Έχω Δίπλωμα Integrated Master (Πολυτεχνείου), καθώς και δεύτερο πτυχίο, και θέλω να γίνω υπ. διδάκτορας σε σχολή με τις εξής προ'υ'ποθέσεις:

Oι αιτούντες θα πρέπει να

α. Είναι πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. (Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι.) της ημεδαπής ή αναγνωρισμένου ως ισότιμου ιδρύματος της αλλοδαπής ΚΑΙ να
β. Είναι κάτοχοι Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή αναγνωρισμένου ως ισότιμου ιδρύματος της αλλοδαπής.

Υπάρχει περίπτωση να με απορρίψουν επειδή δεν έχω ξεχωριστό Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top