Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας

Νόντας

Νεοφερμένος

Ο Νόντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Επειδή θα ορκιστώ στο Πανεπιστήμιο μάλλον Σεπτέμβριο, γενικά από τέλη Σεπτεμβρίου θα έχω όλο το χρόνο για προετοιμασία. Από πού μπορώ να προετοιμαστώ; Είναι αρκετός ο χρόνος Σεπτέμβριος-Απρίλιος; Επίσης για να δώσω στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ χρειάζεται να έχω πάει φαντάρος;
Συνήθως προβλέπεται άδεια για τους στρατευμένους, για να τους δοθεί η δυνατότητα συμμετοχής.

... Παρακαλώ Περιμένετε ...​



https://www.oefe.gr/Μαθητές/ΡωτάτεΑπαντάμε/tabid/88/Default.aspx?qID=1495
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriva88

Νεοφερμένος

Ο asteriva88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Πάντως το να έχεις πάρει 10-20-30 παιδαγωγικά μαθήματα, δεν σε κάνει παιδαγωγό.
Ναι αλλά πρέπει να έχεις μια εκπαίδευση είτε μας αρέσει είτε όχι σχετικά με τις παιδαγωγικές μεθόδους και τα αποτελέσματα που έχουν. Θεωρητικά η εκπαίδευση αυτή πρέπει να εκμεταλλεύεται την εμπεριά και τη γνώση που έχει συσσωρευτεί σε θέματα εκπαίδευσης αλλά και να λύνει απορίες/προβλήματα όσων θα ασχοληθούν μελλοντικά με παιδιά. Κανείς δεν γεννήθηκε διδάσκοντας σε μια τάξη. Γιατί υπάρχουν καθηγητές που θεωρούν ότι κατέχουν την απόλυτη γνώση και είναι σουπερ ντουπερ παιδαγωγοί και δεν έχουν αξιολογηθεί ποτέ!!! Και δεν θέλουν να αξιολογηθούν :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι αλλά πρέπει να έχεις μια εκπαίδευση είτε μας αρέσει είτε όχι σχετικά με τις παιδαγωγικές μεθόδους και τα αποτελέσματα που έχουν. Θεωρητικά η εκπαίδευση αυτή πρέπει να εκμεταλλεύεται την εμπεριά και τη γνώση που έχει συσσωρευτεί σε θέματα εκπαίδευσης αλλά και να λύνει απορίες/προβλήματα όσων θα ασχοληθούν μελλοντικά με παιδιά. Κανείς δεν γεννήθηκε διδάσκοντας σε μια τάξη. Γιατί υπάρχουν καθηγητές που θεωρούν ότι κατέχουν την απόλυτη γνώση και είναι σουπερ ντουπερ παιδαγωγοί και δεν έχουν αξιολογηθεί ποτέ!!! Και δεν θέλουν να αξιολογηθούν :mad:

Εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει εκπαίδευση και αξιολόγηση!!:D
Αυτό που εννοούσα είναι ότι δεν κάνουν όλοι για παιδαγωγοί, ακόμα και αν έχουν πάρει 100 ανάλογα μαθήματα! Δεν πρέπει να το κάνουν απλά για να έχουν σίγουρη μια θέση και να μην μπορούν να γράψουν μια σωστή λέξη για παράδειγμα....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EfakiK

Νεοφερμένος

Η EfakiK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει εκπαίδευση και αξιολόγηση!!:D
Αυτό που εννοούσα είναι ότι δεν κάνουν όλοι για παιδαγωγοί, ακόμα και αν έχουν πάρει 100 ανάλογα μαθήματα! Δεν πρέπει να το κάνουν απλά για να έχουν σίγουρη μια θέση και να μην μπορούν να γράψουν μια σωστή λέξη για παράδειγμα....:hmm:

Aχ, αυτό ξαναπές το! Έχω βαρεθεί να βλέπω ορθογραφικά, συντακτικά κ εκφραστικά λάθη από φιλολόγους που νομίζουν κ ότι είναι αστέρια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νόντας

Νεοφερμένος

Ο Νόντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μα η ορθογραφία δεν έχει να κάνει με την παιδαγωγική επάρκειαθα ήταν ποιο εύκολο απλά να καταργηθεί να μην υπάρχουν τόσα πολλά γράμματα.

Αλλά όπως λέτε όσα μαθήματα και να περάσει κάποιος δεν αρκούν οι γνώσεις.

Η αξιολόγηση θα πρέπει να γίνεται στους διορισμένους.

Σε όσους έχουν πτυχίοδεν είναι εφικτό να αποκτηθεί το πιστοποιητικό είναι νομίζω σε όλους αυτονόητο με εξαίρεση την υπουργό!!!:whistle:

Αλλά αντιλαμβάνεστε 10 μαθήματα αλλοιώνουν το πρόγραμμα σπουδών.Αν προστεθούν έξτρα μαθήματα είναι ένας χρόνος ή αν αφαιρεθούν από τα άλλα τότε θα υπάρχει ελλιπείς μόρφωση στο αντικείμενο σπουδών.
Από την δική μου εμπειρίανα πω πως είχαμε 20 μαθήματα επιλογής αν δηλαδή έπαιρνα 10 παιδαγωγικά και επέλεγαακόμη κάποια από τα 10 πληροφορικής ή από 5 φυσικής και τα 2 του οικονομικού,τοτε δεν θα είχα επιλέξει ούτε ένα σχετικό με το πτυχίο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μα η ορθογραφία δεν έχει να κάνει με την παιδαγωγική επάρκειαθα ήταν ποιο εύκολο απλά να καταργηθεί να μην υπάρχουν τόσα πολλά γράμματα.

Ελπίζω να μην εννοείς αυτό που φαντάζομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EfakiK

Νεοφερμένος

Η EfakiK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ελπίζω να μην εννοείς αυτό που φαντάζομαι...

Μα η ορθογραφία δεν έχει να κάνει με την παιδαγωγική επάρκειαθα ήταν ποιο εύκολο απλά να καταργηθεί να μην υπάρχουν τόσα πολλά γράμματα.

Αλλά όπως λέτε όσα μαθήματα και να περάσει κάποιος δεν αρκούν οι γνώσεις.

Η αξιολόγηση θα πρέπει να γίνεται στους διορισμένους.

Σε όσους έχουν πτυχίοδεν είναι εφικτό να αποκτηθεί το πιστοποιητικό είναι νομίζω σε όλους αυτονόητο με εξαίρεση την υπουργό!!!:whistle:

Αλλά αντιλαμβάνεστε 10 μαθήματα αλλοιώνουν το πρόγραμμα σπουδών.Αν προστεθούν έξτρα μαθήματα είναι ένας χρόνος ή αν αφαιρεθούν από τα άλλα τότε θα υπάρχει ελλιπείς μόρφωση στο αντικείμενο σπουδών.
Από την δική μου εμπειρίανα πω πως είχαμε 20 μαθήματα επιλογής αν δηλαδή έπαιρνα 10 παιδαγωγικά και επέλεγαακόμη κάποια από τα 10 πληροφορικής ή από 5 φυσικής και τα 2 του οικονομικού,τοτε δεν θα είχα επιλέξει ούτε ένα σχετικό με το πτυχίο μου.

Η Revekka είπε ότι δεν έχει νόημα να παίρνουμε πιστοποιητικά χωρίς ουσία κ ότι υπάρχει κόσμος που εξασφαλίζει την παιδαγωγική επάρκεια αλλά δεν έχει καθόλου γνώσεις. Το σχόλιό σου λοιπόν είναι άκυρο γιατί κανείς δε συνέδεσε την ορθογραφία με την παιδαγωγική επάρκεια. Η αναφορά είναι στην ουσία των πραγμάτων κ στο φαίνεσθαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νόντας

Νεοφερμένος

Ο Νόντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το ΟΠΑ ξεκινά το Πρόγραμμα Σπουδών Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας από το ακαδ. έτος 2011-2012
https://www.aueb.gr/pages/news/popup.php?catid=17&index=3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Το ΟΠΑ ξεκινά το Πρόγραμμα Σπουδών Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας από το ακαδ. έτος 2011-2012
https://www.aueb.gr/pages/news/popup.php?catid=17&index=3

Δηλαδή, αυτό είναι μόνο για τους αποφοίτους Οικονομικών σχολών????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EfakiK

Νεοφερμένος

Η EfakiK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δηλαδή, αυτό είναι μόνο για τους αποφοίτους Οικονομικών σχολών????

Κ για μένα δεν είναι ξεκάθαρο το σε ποιους απευθύνεται κ τι ακριβώς είναι. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν είναι για μας. Γράφει ότι είναι για τελειόφοιτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fytoplagton

Νεοφερμένος

Η marilina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
επειδή έχω χιλιομπερδευτεί μπορεί κάποιος να μου πει αν τελικά όσοι είναι απόφοιτοι του τμήματος φιλοσοφίας-παιδαγωγικής-ψυχολογίας απαλάσσονται από την παιδαγωγική επάρκεια? από ότι κατάλαβα μέχρι πριν από λίγο καιρό εξαιρούνταν... αλλάξε κάτι τώρα? ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EfakiK

Νεοφερμένος

Η EfakiK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
επειδή έχω χιλιομπερδευτεί μπορεί κάποιος να μου πει αν τελικά όσοι είναι απόφοιτοι του τμήματος φιλοσοφίας-παιδαγωγικής-ψυχολογίας απαλάσσονται από την παιδαγωγική επάρκεια? από ότι κατάλαβα μέχρι πριν από λίγο καιρό εξαιρούνταν... αλλάξε κάτι τώρα? ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αυτή την απορία έχω κ εγώ. Αρχικά είχαμε μπει στις παιδαγωγικές σχολές αλλά απ' ότι έχω καταλάβει δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμα τίποτα. Κ από τους 'υπεύθυνους' κανείς δεν ξέρει να απαντήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fytoplagton

Νεοφερμένος

Η marilina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αυτή την απορία έχω κ εγώ. Αρχικά είχαμε μπει στις παιδαγωγικές σχολές αλλά απ' ότι έχω καταλάβει δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμα τίποτα. Κ από τους 'υπεύθυνους' κανείς δεν ξέρει να απαντήσει!

θα ήταν πολύ άδικο να πρέπει να παρακολουθήσουμε και εμείς αυτά τα μαθήματα παιδαγωγικής επάρκειας από τη στιγμή που έχουμε τόσα υποχρεωτικά μαθήματα παιδαγωγικών μέσα στη σχολή... δεν νομίζω πάντως να ισχύσει αυτό το νέο μέτρο και για μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EfakiK

Νεοφερμένος

Η EfakiK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
θα ήταν πολύ άδικο να πρέπει να παρακολουθήσουμε και εμείς αυτά τα μαθήματα παιδαγωγικής επάρκειας από τη στιγμή που έχουμε τόσα υποχρεωτικά μαθήματα παιδαγωγικών μέσα στη σχολή... δεν νομίζω πάντως να ισχύσει αυτό το νέο μέτρο και για μας...

Τελικά ίσως είναι πιο απλό απ' όσο περιμένουμε να βρούμε την απάντηση!
Στη σελίδα του τμήματός μου αναφέρεται ότι δεν το χρειαζόμαστε:

https://www.fks.uoc.gr/ Αναγράφεται στις 'επαγγελματικές δυνατότητες'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fytoplagton

Νεοφερμένος

Η marilina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ωραία! μου έφυγε ένα βάρος...:D:D:D τουλάχιστον το δικό σου τμήμα είναι οργανωμένο... σε μας άντε να βρεις άκρη...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evit

Νεοφερμένος

Η evit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Ψάχνοντας πληροφορίες σχετικά με την παιδαγωγική επάρκεια διάβασα την παραπάνω συζήτηση.
Μήπως όμως θα ήταν εύκολο, επειδή έχω μπερδευτεί, να μου διευκρινήσει κάποιος τι πρέπει να κάνω στη δική μου περιπτωση;
Επειδή παραπάνω αναφέρεστε σε ΑΕΙ ξέρετε πως μπορώ εγώ να διδάξω?
Έχω τελειώσει ΑΤΕΙ Οργανωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων και αυτή τη στιγμή κάνω μεταπτυχιακό
Πρέπει να πάω στην ΑΣΠΑΙΤΕ? ή υπάρχει και άλλος τρόπος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky1986

Νεοφερμένος

Η vicky1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θα σου πω αυτά που γνωρίζω για το θέμα και ελπίζω να σε βοηθήσουν.
Στις προκυρήξεις για ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών βγαίνουν οι θέσεις ανάλογα με την ειδικότητα και το πτυχίο. Πχ για πληροφορικάριους βγάνουν 20 θέσεις και μετά αναλύει και λέει τόσο ποσοστό θα διοριστούν από ΑΕΙ τόσο από ΤΕΙ και πόσες από αυτές αντιστοιχούν σε ανθρώπους που διορίζονται με κοινωνικά κριτήρια (πολύτεκνοι, τρίτεκνοι κτλ) και σε κάθε περίπτωση αναφέρει και τις σχολές από όπου δέχονται για την αντίστοιχη ειδικότητα
Μετά είναι οι εξετάσεις όπου ανάλογα με την βαθμολογία και ότι άλλα πτυχία έχεις (πχ μεταπτυχιακό) παίρνεις και τα αντίστοιχα μόρια. Αλλά αυτοί που έχουν πιστοποιητικό από ΑΣΠΑΙΤΕ ή έχουν μεταπτυχιακό πάνω σε παιδαγωγικά έχουν προτεραιότητα σε σχέση με τους υπολοίπους, αρκεί να γράψουν πάνω από τη βάση.
Με λίγα λόγια στις θέσεις που προκυρήσονται υπάρχουν αυτές με κοινωνικά κριτήρια μετά σειρά έχουν αυτοί με πιστοιποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας και τελευταίοι και καταιδρωμένοι είναι οι υπόλοιποι.
Αν λοιπόν εσύ σκοτωθείς στο διάβασμα και γράψεις άριστα σε όλα αυτός που έχει πιστοποιητικό αρκεί να γράψει τη βάση και σε προσπερνά στη κατάταξη.

Και συνεχίζω:
Πρώτα θα δεις από ένα παλιό διαγωνισμό αν δέχονται την ειδικότητα σου και μετά είτε θα κάνεις αίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ (του χρόνου ξανά) ή θα κάνεις μεταπτυχιακό με παιδαγωγικό αντικείμενο.
Αυτό που λένε για το πιστοποιητικό που θα πάμε πίσω στις σχολές μας για κάνα δυο εξάμηνα για να το πάρουμε και υποτίθεται πως αν δε το έχει κάποιος δε θα μπορεί καν να δώσει εξετάσεις, ακόμα δεν το έχουν οργανώσει πως θα γίνει, πότε θα αρχίσει κτλ και βασικά δε ξέρουμε και αν θα ισχύσει τελικά.
Αυτό που διάβασα που αφορά τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ που θα γίνει στις αρχές του 2012 (που σίγουρα θα αλλάξει ημερομηνία,εδώ και δυο χρόνια τον μεταφέρουνε συνεχώς) είναι πως για τον επόμενο διαγωνισμό θα ισχύουν ότι ίσχυαν και παλιότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

evit

Νεοφερμένος

Η evit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αγαπητή Vicky1986,

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες. Ομολογώ πως με βοήθησες και με ξεμπέρδεψες γιατί με όλα αυτά που ακούω
δεν ήξερα τι μου γίνεται. Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα αν γνωρίζεις να μου απαντήσεις. Το ιδιο ισχύει και για την ιδιωτική εκπαίδευση?
Εννοώ εκτός του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ που δεν υφίσταται, χρειάζεται είτε μεταπτυχιακό εκπαιδευτικού χαρακτήρα, είτε ΑΣΠΑΙΤΕ ώστε να πιστοποιείς τη διδακτική σου ικανότητα? Η λογική μου, μου λέει πως έτσι πρέπει να είναι, αλλα βλέπω κάποιους που και λόγω προσόντων και λόγω ηλικίας δεν τους παίρνει να δουλεύουν είτε στον ιδιωτικό τομέα, είτε σε φροντιστήρια και ΕΠΑΛ ακόμα. Δεν ξέρω αν είμαι κατανοητή.

Καλή επιτυχία σε όλους μας και υπομονή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky1986

Νεοφερμένος

Η vicky1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Όσο για τα φροντιστήρια δε νομίζω ότι παίζει ρόλο τι επιπλέον πτυχία έχεις γιατί ούτως ή άλλως σε νομίζω να στα αναγνωρίσει εργοδότης (γιατί για αυτόν σημαίνει περισσότερα λεφτά) απλά θα πρέπει να τον πείσεις ότι έχει τις γνώσεις και την ικανότητα να διδάξεις.
Για τα ΕΠΑΛ δεν ειμαο σίγουρη αλλά νομίζω ότι ισχύει περίπου ότι και τα γενικά λύκεια αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη καλύτερα ψάξτο.
Για τα ιδιωτικά λύκεια δεν έχω ιδέα τι γίνεται πιστεύω όμως ότι εκεί ίσως τα πράγματα να είναι πιο αυστηρά γιατί είναι ιδιωτικά ο γονιός πληρώνει πολλά λεφτά και προφανώς θα απαιτεί και υψηλότερο επίπεδο καθηγητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evit

Νεοφερμένος

Η evit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Vicky, Να είσαι καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top