Πιστοποιήσεις Πληροφορικής

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
ναι αλλα οπως ειπα δεν μπορω να κανω μαθηματα σε φροντιστηριο. σ'αυτές τις περιπτώσεις τι κάνουμε?:(
κοιτα σε φροντηστήριο θα πας έτσι και αλλιώς για να δώσεις... βέβαια τζαμπατζιδικα λευτά γιατί θα πρεπει να ανοιξεις και καρτελα απ' όσο θυμάμαι+ τα εξέταστρα... καρτέλα:70 ευρώ αν θυμάμαι καλά και εξέτεστρα αλλα 30-35.
Θα ήθελα πολύ να σε βοηθήσω (στελνοντας σου τα τεστ+ερωτήσεις) αλλά δεν ξέρω τον τρόπο. Βασικά είχα σκεφτει να τα ανεβάσω στη βιβλιοθήκη του ischool, μαλλον αυτό θα κάνω. Στα μέσα της άλλης εβδομάδας νομίζω οτι θα το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
κοιτα σε φροντηστήριο θα πας έτσι και αλλιώς για να δώσεις... βέβαια τζαμπατζιδικα λευτά γιατί θα πρεπει να ανοιξεις και καρτελα απ' όσο θυμάμαι+ τα εξέταστρα... καρτέλα:70 ευρώ αν θυμάμαι καλά και εξέτεστρα αλλα 30-35.

η καρτέλα τι ακριβώς είναι? και οταν λεω οτι δεν θα παω σε φροντιστηριο εννοω οτι δν θα παω για να κανω μαθημα. εννοειται πως θα δωσω εκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
οσο τρελό και να ακουστεί ειμαι και γω της αποψης οτι το συγκεκριμενο πτυχιο δεν θα με βοηθησει πουθενα ούτε τώρα, ούτε πολύ πιθανόν και στο μελλον... απλα θέλω να δω της δυνατότητές μου και να ασχοληθώ λίγο βαθύτερα με το pc και τις λειτουργίες του. γιαυτο κιόλας θέλω να ασχοληθώ μόνη μου. ξέρω πως δεν με πιέζει κατι και απλα το κάνω γιατι μου φαινεται ευχαριστο.:)

Μπορεις απλα να τα μαθεις δεν ειναι αναγκη να παρεις και πιστοποιηση που δε θα σου χρησιμευσει πουθενα... ετσι κι αλλιως δεν ειναι ουτε τιποτα δυσκολο ουτε κατι ιδιαιτερο να μαθεις το office και πιθανοτατα θα σου χρειαστει ελαχιστα ετσι κι αλλιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Μπορεις απλα να τα μαθεις δεν ειναι αναγκη να παρεις και πιστοποιηση που δε θα σου χρησιμευσει πουθενα... ετσι κι αλλιως δεν ειναι ουτε τιποτα δυσκολο ουτε κατι ιδιαιτερο να μαθεις το office και πιθανοτατα θα σου χρειαστει ελαχιστα ετσι κι αλλιως.
μα αυτο ειναι το θεμα. να αποδειξω οτι τα ξερω. ουτως η αλλως αν καταφερω να φτασω σε αυτο το επιπεδο γιατι να μην το δωσω? τι εχω να χασω (εκτος απο χρηματα βεβαια που ειναι το μονο μελανο σημειο στην ολη υποθεση)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
μα αυτο ειναι το θεμα. να αποδειξω οτι τα ξερω. ουτως η αλλως αν καταφερω να φτασω σε αυτο το επιπεδο γιατι να μην το δωσω? τι εχω να χασω (εκτος απο χρηματα βεβαια που ειναι το μονο μελανο σημειο στην ολη υποθεση)?

Γιατι πρεπει σωνει και καλα να το αποδειξεις; Ναι εχεις να χασεις χρηματα τα οποια θα κλαις μετα απο μερικα χρονια που πιθανοτατα θα πρεπει να ξαναδωσεις γιατι τοτε θα το χρειαζεσαι πραγματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Γιατι πρεπει σωνει και καλα να το αποδειξεις; Ναι εχεις να χασεις χρηματα τα οποια θα κλαις μετα απο μερικα χρονια που πιθανοτατα θα πρεπει να ξαναδωσεις γιατι τοτε θα το χρειαζεσαι πραγματικα.
ε ναι θέλω και να το αποδείξω. τι να κανουμε τωρα? ειμαι λιγο τρελη σε μερικά θεματα. το θεμα ειναι οτι τωρα το εχω αποφασίσει και δεν θα αλλαξω γνώμη. εγω το βασικό που θέλω ειναι να μου πείτε κανένα βιβλίο. δεν λεω και οι συμβουλές καλές ειναι βέβαια...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
https://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=540332&prid=228753&deid=-1


https://www.xarchakos.gr/ecdl.html Πάρε αυτά είναι αρκετά καλά

άσε τους άλλους να λένε ότι θέλει φροντιστήριο και ότι με τα βιβλία δεν γίνεται δουλειά. Αν προσπαθήσεις μόνη σου θα κάνεις πιο αργά απο τους άλλους αλλά θα τα μαθαίνεις καλύτερα και θα μάθεις να σκέφτεσαι (πολύ πιο σημαντικό).

Αν δεν θέλεις να ξοδέψεις πολλά πάρε μόνο το πάνω βιβλίο του παπασωτηρίου και προσπάθησε να λύσεις μόνη σου τα θέματα ...

και φυσικά δεν χρειάζεται να στρωθείς και να διαβάσεις (δεν είναι ιστορία ούτε μαθήματικά ουτε Αγγλικά για να θέλει διάβασμα)--. Πέρνα λίγο χρόνο το Σαββατοκύριακο στον υπολογιστή με τα προγράμματα που σε ενδιαφέρουν και θα μάθεις να τα χειρίζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
η καρτέλα τι ακριβώς είναι? και οταν λεω οτι δεν θα παω σε φροντιστηριο εννοω οτι δν θα παω για να κανω μαθημα. εννοειται πως θα δωσω εκει...
Μια χαζομάρα που έχουν βγάλει για να πέρνουν λεφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
nikola αυτο με την καρτέλα πολυ μου την έσπασε τώρα. δηλαδη τι ακριβως ειναι?:( φιλικα παντα ε

fockos σε ευχαριστώ παρα πολύ για τα βιβλία και την ενθάρρυνση:thanks:

γενικα παιδια χιλια thanks για τις απαντησεις και το ενδιαφερον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Για να μην έχουμε αυταπάτες.
Σε καμία περίπτωση το πιστοποιητικό αυτό δεν σε πιστοποιεί στους υπολογιστές ή την πληροφορική και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί εκβάθυνση. Τσάμπα χρήμα, τσάμπα χρόνος αν δεν το χρειάζεσαι για να προσληφθείς.

Αν θες να το αποδείξεις στον εαυτό σου, υπάρχουν και τεστ και ασκήσεις που μπορείς να κάνεις μόνη σου. Αν το κανεις για να το αποδείξεις στους άλλους, θα τους πιάσουν τα γέλια (Μην το πάρεις προσωπικά, σε όλους απευθύνομαι).

Αν θες να λες οτι έχεις εμβαθύνει, δεν θα το κάνεις με το office ή τον explorer. Είναι σαν να σε έχουν αφήσει μπροστά απο ένα τεράστιο δάσος που δεν ξέρεις και εσύ να εξερευνείς τα... κορδόνια των παπουτσιών σου.

Ξόδεψε τον χρόνο σου αλλού. Αν θες να εμβαθύνεις, μάθε λίγα παραπάνω στο πως λειτουργεί ο υπολογιστής στον οποίο δουλέυεις και απο τι αποτελείται και τι κάνει το κάθε τι. Πολυ πιο χρήσιμο είναι το να ξέρεις να φυλάγεσαι απο τις μπαρούφες προσφορές πχ που πάνε να σου σερβίρουν όταν πας να αγοράσεις έναν υπολογιστή απο κάποιο μαγαζί. Ή να μπορείς να κάνεις πράγματα μόνη σου που αλλιώς θα πήγαινες το μηχάνημα σε τεχνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ή να μπορείς να κάνεις πράγματα μόνη σου που αλλιώς θα πήγαινες το μηχάνημα σε τεχνικό.


'Οπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

Βλέπω/ακούω για πολλά άτομα που καλούν/πάνε στον τεχνικό απλά και μόνο επειδή το μηχάνημα έπιασε έναν ιό/για να κάνουν ένα format, μια εγκατάσταση λειτουργικού κτλ. Ή να αλλάξουν ένα δίσκο ή μια μνήμη. Πράγματα πολύ τετριμμένα δηλαδή.

Μετά, πιο «επικίνδυνα» πράγματα, να μπορέσεις να προσθέσεις/αλλάξεις μια κάρτα ή μια ψύκτρα και να μπορείς να καταλάβεις τι μπορεί να φταίει όταν δεν σου δουλεύει κάτι. Είτε σε υλικό είτε σε λογισμικό.

Το σημαντικότερο όλων: Να μπορείς να ψάξεις για κάποιο πρόβλημα που θα σου εμφανιστεί στο google και να καταλαβαίνεις τις οδηγίες για να το διορθώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
nikola αυτο με την καρτέλα πολυ μου την έσπασε τώρα. δηλαδη τι ακριβως ειναι?:( φιλικα παντα ε

fockos σε ευχαριστώ παρα πολύ για τα βιβλία και την ενθάρρυνση:thanks:

γενικα παιδια χιλια thanks για τις απαντησεις και το ενδιαφερον
Δεν γνωρίζω ακριβως γιατί το κάνουν αλλά, για να δώσεις πάντως εξετάσεις πρέπει να βγάλεις. Είναι σαν την αστυνομική μας ταυτότητα, για να δώσεις πάντως πρέπει να έχεις.
Κι εγώ μην νομίζεις ότι το ήξερα το έμαθα όταν πρωτοπήγα.
Τι βγάζεις μία φορά για κάθε επίπεδο πτυχίου. ΟΧΙ για κάθε ενότητα για κάθε πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
οσο τρελό και να ακουστεί ειμαι και γω της αποψης οτι το συγκεκριμενο πτυχιο δεν θα με βοηθησει πουθενα ούτε τώρα, ούτε πολύ πιθανόν και στο μελλον... απλα θέλω να δω της δυνατότητές μου και να ασχοληθώ λίγο βαθύτερα με το pc και τις λειτουργίες του. γιαυτο κιόλας θέλω να ασχοληθώ μόνη μου. ξέρω πως δεν με πιέζει κατι και απλα το κάνω γιατι μου φαινεται ευχαριστο.:)

Καλύτερα να περάσεις πρώτα στο πανεπιστήμιο και να δεις αν μπορείς να πάρεις πιστοποίηση γνώσης χειρισμού υπολογιστή εντελώς ισότιμη με το ecdl, τσάμπα και με πολύ πιο ουσιαστικό αντίκρυσμα στις δυνατότητές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος ποια πιστοποίηση (δίπλωμα δηλαδή) πάνω στους Η/Υ αποτελεί "ισχυρό χαρτί" στην αγορά εργασίας; (εννοώ που να σου δίνει μεγάλα πλεονεκτήματα). Ευχαριστώ προκαταβολικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,847 μηνύματα.
Αποτελεί ισχυρή απόδειξη «πιστοποιημένης» γνώσης...και πόσο μάλλον στην πτυχιομανιακή χώρα μας. Για προκυρήξεις του δημοσίου (δήμους, νομαρχίες, εκπαίδευση, τράπεζες,...κ.α. οργανισμούς) ζητείται ως τυπικό προσόν πέρα από την βαθμίδα εκπαίδευσης του υποψηφίου εξεταζόμενου (π.χ. ΔΕ, ΤΕ, ΥΕ, ΠΕ) ή τις ξένες γλώσσες (αντίστοιχα διπλώματα). Αντίστοιχα στον ιδιωτικό φορέα. Βέβαια, αν δεν θες να δώσεις τώρα το αντίστοιχο πιστοποιητικό επάρκειας πληροφορικής παιδείας και να το χρυσοπληρώσεις (με διαδικασίες ανανέωσης ισχύος...κτλ), σου προτείνω να εισαχθείς σε κάποιο Τμήμα Μαθηματικών ή Τμήμα Πληροφορικής ή συναφούς επιστημονικού πεδίου της πληροφορικής (π.χ. Μηχανικών Η/Υ) ή σε κάποιο ΤΕΙ Πληροφορικής. Αν σπουδάσεις κάποια από τις άνω επιστήμες, στο πρόγραμμα σπουδών των Τμημάτων αυτών υπάρχουν αρκετά μαθήματα πληροφορικής. Το Πανεπιστήμιο με έκδοση ΦΕΚ μέσω ΑΣΕΠ, πιστοποιεί επίπεδο ECDL τους αποφοίτους αυτών των Τμημάτων επειδή έχουν παρακολουθήσει ανάλογα μαθήματα προχωρημένης πληροφορικής. Για παράδειγμα, με 4 μαθήματα πληροφορικής από το Τμήμα Μαθηματικών (βάση νομικής διάταξης) πιστοποιείσαι με ECDL. Αξίζει τον κόπο, διότι είναι δωρεάν λόγω σπουδών σου (το τερπνόν μετά του ωφελίμου), ενώ το επίπεδο πληροφορικής προφανώς και δεν συγκρίνεται με το επίπεδο πληροφορικής που εξετάζει το ECDL (ιδιωτικών φορέων). Στους ιδιωτικούς φορείς απλά κοροϊδεύουν για να παίρνουν τα φράγκα. Στο Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ σε ανάλογα η συναφή Τμήματα Πληροφορικής και Επιστήμης Η/Υ, μαθαίνεις πληροφορική και προγραμματισμό προχωρημένου επιπέδου και η πιστοποίηση ECDL έχει ισόβια ισχύ.

ΠΕ = Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση
ΥΕ = Υποχρεωτική Εκπαίδευση
ΤΕ = Τεχνική Εκπαίδευση
ΔΕ = Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

Προς το παρόν αφοσιώσου στο σχολείο. Έχεις χρόνο για να ψάξεις...για την αγορά εργασίας. Mέχρι να βγεις εσύ στην αγορά εργασίας, το σύστημα διορισμού ανθρώπινου δυναμικού στον δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα, θα έχει αλλάξει.

Φιλικά,
nPb :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
ευχαριστώ πολυ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Της CISCO νομίζω πως έχουν κύρος, αλλά γενικά είναι πανάκριβα και θεωρούνται μεγάλη επένδυση.
Υ.Γ. Μιλάω για επιχειρήσεις, το δημόσιο είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellinaaA

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος ποια πιστοποίηση (δίπλωμα δηλαδή) πάνω στους Η/Υ αποτελεί "ισχυρό χαρτί" στην αγορά εργασίας; (εννοώ που να σου δίνει μεγάλα πλεονεκτήματα). Ευχαριστώ προκαταβολικά:)
μπορείς να δώσεις το IT SKILLS PROFESSIONAL αλλά και αυτό που είναι για βασικές γνώσεις ... είναι από το CAMBRIDGE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος ποια πιστοποίηση (δίπλωμα δηλαδή) πάνω στους Η/Υ αποτελεί "ισχυρό χαρτί" στην αγορά εργασίας; (εννοώ που να σου δίνει μεγάλα πλεονεκτήματα). Ευχαριστώ προκαταβολικά:)

Αγγελική το δίπλωμα σου δίνει κάποια μόρια στο ΑΣΕΠ στον ιδιωτικό τομέα παίζει ρόλο αλλά όχι τόσο πολύ που φαντάζεσαι. Τώρα πας γ γυμνασίου στην αγορά εργασίας θα βγεις σε 4-8 χρόνια από φέτος. Ότι χαρτί και να πάρεις δε θα μπορεί να το χρησιμοποιήσεις γιατί θα έχει λήξει. συνεπώς πρέπει να το ανανεώσεις. Συνεπώς τα λεφτά που θα δώσεις τώρα για φροντιστήριο, τα λεφτά που θα δώσεις για την πιστροποίηση , +τα λεφτά που θα δώσεις + τις εξετασεις για τις ανανεώσεις θα είναι άχρηστα. Καλύτερα να το δώσεις στην ως φοιτήτρια που θα πληρώσεις λιγότερα στο φροντιστήριο και δε θα χρειαστείς να πληρώνεις ανανεώσεις. Αν περάσεις σε πληροφορική σχολή (ή αν το τμήμα σου έχει 4 μαθήματα πληροφορικής για το δημόσιο τουλάχιστον δε θα χρειαστείς να δώσεις τίποτα.

Αν θέλεις να ασχοληθείς με κάτι οπωσδήποτε μάθε μια ξένη γλώσσα (π.χ. ισπανικα ή ιταλικά) λαμβάνεται περισσότερο υπόψη από το πιστοποιητικό της πληροφορικής στον ιδιωτικό τομέα στον δημόσιο λαμβάνεται το ίδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top