Πιστεύετε ότι υπάρχει έλλειψη επαναστατικότητας στους νέους;

Amanda!!

Νεοφερμένος

Η Amanda!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε μια έρευνα που κάνω για το σχολείο...
Θεωρείτε πως υπάρχει έλλειψη επαναστατικότητας στους νέους σήμερα;
Και ότι επιπλέον οι νέοι δεν έχουν ιδεολογία αλλά και σωστά πρότυπα;
(Οι απαντήσεις σας θα με βοηθούσαν πολύ:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όχι, δεν υπάρχει έλλειψη επαναστατικότητας στους νέους. Μια χαρά αντιδραστικοί είναι. Το θέμα είναι ότι δεν εστιάζουν αυτήν τους την αντιδραστικότητα σε έναν σκοπό. Έτσι, το νεανικό πνεύμα, το πνεύμα της αλλαγής και της αισιοδοξίας, πάει χαμένο.

Ιδεολογία; Του τοπ-μόντελ και του ποδοσφαιριστή, ως επί το πλείστον. Λίγα παιδιά έχω γνωρίσει, που να έχουν σοβαρές απόψεις. Πείτε με ξενέρωτο, αλλά αυτή είναι η εμπειρία που έχω από τους περισσότερους συνομηλίκους μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ουσιαστική. Είμεθα μια νεολαία βολεμένη , και όσο να 'ναι, επανάστατης και αντικαπιταλιστής δε γίνεσαι με το βανς-ωλ σταρ παπούτσι και την μπιλαμονγκ μπλούζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Όχι, δεν υπάρχει έλλειψη επαναστατικότητας στους νέους. Μια χαρά αντιδραστικοί είναι. Το θέμα είναι ότι δεν εστιάζουν αυτήν τους την αντιδραστικότητα σε έναν σκοπό. Έτσι, το νεανικό πνεύμα, το πνεύμα της αλλαγής και της αισιοδοξίας, πάει χαμένο.
Πολυ ευστοχη παρατηρηση ,αλλα εντελως χαμενο το θεωρω υπερβολη.Εφοσον εξωτερικευεται υπηρετει καποιο σκοπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Υπάρχει εμπειρική απόδειξη. Ψάξε στα τελευταία μέλη του forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δε βλέπω και πολλούς νέους με κάποιο σκοπό. Ο συνηθέστερος σκοπός τους είναι περνάνε καλά. Εντάξει, είναι κι αυτός κάτι. Αλλά δεν έχει να κάνει με επαναστατικότητα. Δεν υπάρχει έμπνευση. Λένε "δεν είναι καλό το εκπαιδευτικό μας σύστημα", και μετά το στηρίζουν πηγαίνοντας στο φροντιστήριο. Και καλά η τρίτη. Και η πρώτη και η δευτέρα; Δεν κάνουν τίποτε για να το αλλάξουν. Και οι καταλήψεις, προκάλυμμα των τεμπέληδων είναι, για να χάσουν μάθημα.

Δεν είπα εντελώς χαμένο, δε μιλάω εγώ τόσο απόλυτα:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ας το πάρω σοβαρά το θέμα. :P

Θεωρείτε πως υπάρχει έλλειψη επαναστατικότητας στους νέους σήμερα;
Θα συμφωνήσω με τον Crook και στα δύο του posts. :D

Και ότι επιπλέον οι νέοι δεν έχουν ιδεολογία αλλά και σωστά πρότυπα;
Ό,τι μας δώσουν παίρνουμε και βολευόμαστε με λίγη TV. Εντάξει, το παράκανα.:P
Μου φαίνεται πως υπάρχει ένα κύμα πρόσφατα πάντως. Αν και όλοι είμαστε ανώριμοι λόγω της ηλικίας, σπάμε πλάκες κλπ., βλέπω πως υπάρχει εξωσχολική μόρφωση. Τα παιδιά διαβάζουν φιλοσοφία, επιστήμη, όχι μόνο Twilight.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ας το πάρω σοβαρά το θέμα. :P


Θα συμφωνήσω με τον Crook και στα δύο του posts. :D

:thanks:

Μου φαίνεται πως υπάρχει ένα κύμα πρόσφατα πάντως. Αν και όλοι είμαστε ανώριμοι λόγω της ηλικίας, σπάμε πλάκες κλπ., βλέπω πως υπάρχει εξωσχολική μόρφωση. Τα παιδιά διαβάζουν φιλοσοφία, επιστήμη, όχι μόνο Twilight.:P

Έτσι σου φαίνεται, λόγω αυτού του site. Όμως μου φαίνεται ότι εδώ μέσα, έχει συγκεντρωθεί μια... αφρόκρεμα:P. Είμαστε καλό forum, πώς να το κάνουμε δηλαδή:D. Η πλειοψηφία, ωστόσο, των νέων δε νοιάζεται καθόλου για φιλοσοφία και επιστήμη. Και αυτοί που θα μπορούσαν να νοιαστούν (έχουμε μια τέτοια στην τάξη), δε συζητούν δημοσίως για τέτοια θέματα, για να μη θεωρηθούν "ξενέρωτοι". Ναι, ρε, είμαι ΞΕΝΕΡΩΤΟΣ! Δε μου αρέσει να είμαι συνέχεια στο νερό, θέλω να βγαίνω πότε-πότε να φτιάχνω καστράκια στην άμμο και να λύσω σταυρόλεξα:P. Τελοσπάντων, κρίνοντας από την τάξη μου (δεν ξέρω τί λένε οι δικές σας τάξεις), είμαστε 18 άτομα (προσφάτως γίναμε 17, μια έφυγε), και από αυτά 2, άντε τρία άτομα, ενδιαφέρονται στα σοβαρά για την επιστήμη, τη φιλοσοφία, κλπ. Και καλά, θα μου πεις πως το έχει η ηλικία. Τί έχει η ηλικία; Τί στο καλό με αυτή τη ρημάδα την ηλικία; Στο Δημοτικό το είχε. Εντάξει. Στο Γυμνάσιο ακόμα να σοβαρευτούν. Εντάξει. Έχουν τη δικαιολογία ότι δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμη. Στην Α' Λυκείου, άντε, τους δικαιολογείς, δε τους δικαιολογείς. Στη Β'; Τί στα ρημάδια γίνεται; Δε νομίζω ότι φταίει η ηλικία. Η βαρεμάρα χτυπάει κατακούτελα, και η καλοπέραση δίχως κόπο γίνεται σήμα κατατεθέν των νέων, κληροδοτούμενο, βέβαια, από τις προηγούμενες γενιές, μόνο που τώρα έρχεται να συμπληρωθεί από την έλλειψη εκτίμησης προς τη γνώση.

Φυσικά, ας μη λέμε μόνο τα κακά. Είμαστε πιο απελευθερωμένοι από στερεότυπα και προκαταλήψεις (έχουν έρθει, βέβαια, άλλα, όμως τουλάχιστον όχι τόσο αρνητικά και κακεντρεχή όσο τα προηγούμενα). Αλλά φοβάμαι ότι αυτά είναι το αποτέλεσμα της βαρεμάρας, και όχι της κριτικής σκέψης των ίδιων των νέων. Φοβάμαι, επίσης, ότι δεν είναι το Ίντερνετ μελλοντική απειλή, ούτε η τηλεόραση (αν και συνεισφέρει στα κακά). Είναι ότι δε σκεφτόμαστε. Αυτό πάνω-κάτω με ενέπνευσε να βάλω τα λεγόμενα του Λοκ στην υπογραφή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο.Και ειλικρινά λυπάμαι όταν βλέπω παιδιά της ηλικίας μου να έχουν ως προτυπα διάφορα τηλεοπτικά σκουπίδια και να ασχολούνται με επιδερμικά θέματα.Να στερούνται ιδανικών και αξιών.Παρολαυτά δεν είναι όλα τοσο μαύρα, ας μην κάνουμε γενικεύσεις.Τουλάχιστον ο καθένας απο εμάς να κρατήσει μια πιο κριτική στάση στα μηνύματα που δέχεται.Και ας παψουμε πια να είμαστε θεατές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε, βέβαια, σαφώς υπάρχει η διαχρονική διάθεση του εφήβου για αλλαγή και μερικές φορές αλλάζει και κάτι. Βέβαια, όπως είναι φυσικό, η επαναστατικότητα φεύγει μαζί με την εφηβεία, οπότε παίρνουν άλλοι τη σκυτάλη κι εμείς περνάμε στην καλή ή κακή κανονικότητα της ενηλικίωσης. Δεδομένα πράγματα δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
πιστευω οτι επαναστατικοτητα ειναι χαρακτηριστικο των νεων!καθενας μας επαναστατει για κατι, αλλοι για σοβαρους και αλλοι για ανουσιους λογους!Αλλωστε την επαναστατικοτητα μας την αποδειξαμε και τον δεκεμβρη(δεν αναφερομαι στα περιστατικα με τους κουκουλοφορους)!ο ιταλικος τυπος μας χαρακτηρισε ως τους πιο επαναστατικα ενθερμους νεους της ευρωπης!τωρα σχετικα με το θεμα των προτυπων πιστευω οτι σοβαρη εθυνη επιφερουν τα μμε με την προβολη λανθασμενων προτυπων καθως και ελλειψη ορθης κρισης απο αρκετους νεους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Θεωρώ ότι η επαναστατικότητα των νέων είναι η ίδια όπως πάντα, εξ άλλου, το αντιδραστικό πνεύμα είναι κωδικοποιημένο στο DNA του ανθρώπου τουλάχιστον όσο είναι νέος. Η κάθε είδους επαναστατικότητα μας, απλά απορρωφάται από την μαζοποίηση και την κατάντια του σύγχρονου κόσμου. Από άθλια μέσα όπως η τηλεόραση που τα αποφεύγω πλέον. Οι επαναστάσεις μας είναι του στυλ πέθανε ο Alex πάμε να δείρουμε τους μπάτσους, εντελώς pathetic. Δεν βλέπουμε ότι μέρα με την μέρα στερούμαστε όχι μόνο κάθε είδους δικαιώματος, αλλά και ανθρωπιάς. Γινόμαστε απαθείς στην βία και σε ότι άλλο προβάλλει η τηλεόραση, απλά επειδή είναι συνηθισμένο. Ο πόλεμος στη Γάζα δεν με συγκίνησε όσο θα έπρεπε και ντρέπομαι για τον εαυτό μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikolasPhys

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το ότι οι νέοι είναι επαναστατικοί αποδείχτηκε για άλλη μια φορά το χειμώνα του 2008-2009! Πιστεύω ότι αυτό ειναι ατράνταχτο στοιχείο που αποδεικνύει ότι δεν κοιμόμαστε όσο νομίζουν οι άλλοι! (άσχετα που εγώ κοιμάμαι)
Βέβαια οι αντιδράσεις μας είναι κάπως υπερβολικές... αλλά τι να κάνουμε... ετσι ειναι οι νέοι, πληθωρικοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:thanks:



Έτσι σου φαίνεται, λόγω αυτού του site. Όμως μου φαίνεται ότι εδώ μέσα, έχει συγκεντρωθεί μια... αφρόκρεμα:P. Είμαστε καλό forum, πώς να το κάνουμε δηλαδή:D. Η πλειοψηφία, ωστόσο, των νέων δε νοιάζεται καθόλου για φιλοσοφία και επιστήμη. Και αυτοί που θα μπορούσαν να νοιαστούν (έχουμε μια τέτοια στην τάξη), δε συζητούν δημοσίως για τέτοια θέματα, για να μη θεωρηθούν "ξενέρωτοι". Ναι, ρε, είμαι ΞΕΝΕΡΩΤΟΣ! Δε μου αρέσει να είμαι συνέχεια στο νερό, θέλω να βγαίνω πότε-πότε να φτιάχνω καστράκια στην άμμο και να λύσω σταυρόλεξα:P. Τελοσπάντων, κρίνοντας από την τάξη μου (δεν ξέρω τί λένε οι δικές σας τάξεις), είμαστε 18 άτομα (προσφάτως γίναμε 17, μια έφυγε), και από αυτά 2, άντε τρία άτομα, ενδιαφέρονται στα σοβαρά για την επιστήμη, τη φιλοσοφία, κλπ. Και καλά, θα μου πεις πως το έχει η ηλικία. Τί έχει η ηλικία; Τί στο καλό με αυτή τη ρημάδα την ηλικία; Στο Δημοτικό το είχε. Εντάξει. Στο Γυμνάσιο ακόμα να σοβαρευτούν. Εντάξει. Έχουν τη δικαιολογία ότι δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμη. Στην Α' Λυκείου, άντε, τους δικαιολογείς, δε τους δικαιολογείς. Στη Β'; Τί στα ρημάδια γίνεται; Δε νομίζω ότι φταίει η ηλικία. Η βαρεμάρα χτυπάει κατακούτελα, και η καλοπέραση δίχως κόπο γίνεται σήμα κατατεθέν των νέων, κληροδοτούμενο, βέβαια, από τις προηγούμενες γενιές, μόνο που τώρα έρχεται να συμπληρωθεί από την έλλειψη εκτίμησης προς τη γνώση.

Φυσικά, ας μη λέμε μόνο τα κακά. Είμαστε πιο απελευθερωμένοι από στερεότυπα και προκαταλήψεις (έχουν έρθει, βέβαια, άλλα, όμως τουλάχιστον όχι τόσο αρνητικά και κακεντρεχή όσο τα προηγούμενα). Αλλά φοβάμαι ότι αυτά είναι το αποτέλεσμα της βαρεμάρας, και όχι της κριτικής σκέψης των ίδιων των νέων. Φοβάμαι, επίσης, ότι δεν είναι το Ίντερνετ μελλοντική απειλή, ούτε η τηλεόραση (αν και συνεισφέρει στα κακά). Είναι ότι δε σκεφτόμαστε. Αυτό πάνω-κάτω με ενέπνευσε να βάλω τα λεγόμενα του Λοκ στην υπογραφή μου.

Με καλυψες πληρως....Ξεμειναμε απο παιδια για σοβαρες συζητησεις.
Αρχιζεις σοβαρη συζητηση και σου λενε ''ναι ναι...αυριο που θα παμε''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Όχι, δεν υπάρχει έλλειψη επαναστατικότητας στους νέους. Μια χαρά αντιδραστικοί είναι. Το θέμα είναι ότι δεν εστιάζουν αυτήν τους την αντιδραστικότητα σε έναν σκοπό. Έτσι, το νεανικό πνεύμα, το πνεύμα της αλλαγής και της αισιοδοξίας, πάει χαμένο.

Συμφωνώ μαζί σου! Άρα οι νέοι έχουν έλλειψη επαναστατικότητας! Εφόσον δεν διαθέτουν ένα ιδεολογικό κορμό, δεν μπορούν να θεωρηθούν επαναστατικοί.

Και το να είναι κανείς απλά αντιδραστικός είναι κύριο χαρακτηριστικό του καπιταλιστικού συστήματος. Οι νέοι που καλώς για εμένα βγήκαν στους δρόμους τον περασμένο Δεκέμβρη, δεν φόβισαν κανένα! Μην έχετε αυταπάτες! Αυτοί που κυβερνάνε (αστική τάξη) ξέρουν πολύ καλά ότι λείπει ο ιδεολογικός κορμός από τους νέους...δεν ανησυχούν καθόλου.
Άλλωστε η αστική τάξη είναι εκείνη που επιβάλει τους κανόνες λειτουργίας του σχολείου [1] και ξέρει πολύ καλά τι ανθρώπους φτιάχνει!

[1] Το σχολείο δυστυχώς είναι ένας μηχανισμός κατηγοριοποίησης των ανθρώπων. (Μια μεγάλη κουβέντα... όπου δε βρίσκει χώρο σε αυτό το topic να αναπτυχθεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Συμφωνώ. Δεν υπάρχει ιδεολογία που να ενώνει τους νέους σήμερα, και αυτό οφείλεται στην αποβλάκωση που δέχονται από τη κοινωνία και το περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εσύ ρε κρουκ, τουλάχιστον έχεις 6-7 ανθρώπους σε όλη τη Β λυκείου να συζητήσεις για τέτοια θέματα.

Τι να πω εγώ που έχω 3 σε όλο το γυμνάσιο και ούτε αυτούς καλά κατατοπισμένους; :(


Και φυσικά η αποβλάκωση θερίζει. Αν ήταν να παίρνω ένα ευρώ κάθε φορά που με λένε ξενέρωτο και φυτό τώρα ο βασιλάκης ο γέης θα μου 'κανε τεμενάδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ποτέ δεν υπήρχε ιδεολογική βάση κοινή σε μία ομάδα. Προσωπικά θεωρώ ότι οι έφηβοι, σε όλες τις εποχές, είναι οι ίδιοι και δεν συμφωνώ με προβληματισμούς τύπου "που πάμε σήμερα;". Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά δεν εξιδανικεύω το παρελθόν.
Προσωπικά δεν έτυχε να αποκαλεστώ ξενέρωτος γιατί κρατάω ισορροπία, προσπαθώ τουλάχιστον. Στο σπιτάκι μου και με δυο-τρια άτομα που ξέρω θα μιλήσω για φιλοσοφία κι επιστήμη, στην παρέα μόνο χαβαλέ και που και που καμια συζήτηση έτσι στο πιο σοβαρό, αισθηματικά, κοινωνικά, πολιτική κλπ. Δεν ξέρω αν οι νέοι σήμερα ή άλλοτε μιλούσαν για φιλοσοφία κι επιστήμη, πάντως προσωπικά δεν θεωρώ κάτι το παράλογο οι νέοι να μη μιλούν για φιλοσοφία κι επιστήμη όταν πάνε για καφεδάκι...
Απλά πρέπει να τηρούνται οι ισορροπίες και να γίνει κατανοητό ότι δεν μπορούμε να κάνουμε με όλους τα πάντα, πως θα γίνει. Όσο καταστροφικό και γελοίο είναι να είσαι ένας τραγικός γυφτοκάγκουρας, άλλο τόσο είναι να είσαι μικρομέγαλο. Κάπου στη μέση ίσως...Τι να πω, είμαι της άποψης ότι ο άνθρωπος πρέπει να κάνει τα πάντα και με τους κατάλληλους ανθρώπους και μόνο τότε θα μπορεί να πει ότι έζησε. Είμαι και της παρακμής (mylos club, petroupoli) και της υψηλής διανόησης (Μέγαρο Μουσικής Αθηνών). Ένας άνθρωπος που για μένα είναι ισορροπημένος εδώ, δηλαδή είναι και κοινωνικό άτομο με τα όλα του και μυαλό αξιοσημείωτο, είναι ο Στέλιος (mostel).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ πάντως μίλησα έτσι για τις περιπτώσεις που θες να συζητήσεις για λιγότερο χαβαλετζήδικα πράματα και δεν μπορείς να βρεις κάποιον στην ηλικία σου για να το κάνεις. Κανείς δεν απέκλεισε την παρακμή, την παρεϊστικη βλακειολογία και αερολογία όπως και τις χαζομαροσυζητήσεις. Όλα στο πρόγραμμα είναι και καθένα στον καιρό του.

(ξέρει κανείς πώς διάολο μπαίνουν τα διαλυτικά με τόνο; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Με καλυψες πληρως....Ξεμειναμε απο παιδια για σοβαρες συζητησεις.
Αρχιζεις σοβαρη συζητηση και σου λενε ''ναι ναι...αυριο που θα παμε''

Εμένα πάλι μου λένε "άντε πάλι με τις φιλοσοφίες σου".
Η μόνη σοβαρή συζήτηση που μπορούν να κάνουν είναι ότι αφορά τα δύο φύλα και τη σεξουαλικότητα του ανθρώπου. Και μετά από λίγο, την εξευτελίζουν κι αυτή.

Συμφωνώ μαζί σου! Άρα οι νέοι έχουν έλλειψη επαναστατικότητας! Εφόσον δεν διαθέτουν ένα ιδεολογικό κορμό, δεν μπορούν να θεωρηθούν επαναστατικοί.

Και το να είναι κανείς απλά αντιδραστικός είναι κύριο χαρακτηριστικό του καπιταλιστικού συστήματος. Οι νέοι που καλώς για εμένα βγήκαν στους δρόμους τον περασμένο Δεκέμβρη, δεν φόβισαν κανένα! Μην έχετε αυταπάτες! Αυτοί που κυβερνάνε (αστική τάξη) ξέρουν πολύ καλά ότι λείπει ο ιδεολογικός κορμός από τους νέους...δεν ανησυχούν καθόλου.
Άλλωστε η αστική τάξη είναι εκείνη που επιβάλει τους κανόνες λειτουργίας του σχολείου [1] και ξέρει πολύ καλά τι ανθρώπους φτιάχνει!

[1] Το σχολείο δυστυχώς είναι ένας μηχανισμός κατηγοριοποίησης των ανθρώπων. (Μια μεγάλη κουβέντα... όπου δε βρίσκει χώρο σε αυτό το topic να αναπτυχθεί)

[1]Το θέμα είναι ενδιαφέρον, ίσως θα μπορούσες να του εισηγηθείς σε ένα καινούριο τόπικ.

Εσύ ρε κρουκ, τουλάχιστον έχεις 6-7 ανθρώπους σε όλη τη Β λυκείου να συζητήσεις για τέτοια θέματα.

Τι να πω εγώ που έχω 3 σε όλο το γυμνάσιο και ούτε αυτούς καλά κατατοπισμένους; :(


Και φυσικά η αποβλάκωση θερίζει. Αν ήταν να παίρνω ένα ευρώ κάθε φορά που με λένε ξενέρωτο και φυτό τώρα ο βασιλάκης ο γέης θα μου 'κανε τεμενάδες...

6-7; Δε το νομίζω. Καταρχήν, στους 2-3 συμπεριέλαβα και τον εαυτό μου. Έπειτα, είπα ότι ναι μεν ενδιαφέρονται, αλλά δημοσίως είναι άστα να πάνε. Προσωπικά, δηλαδή, μπορεί να τους αρέσει, αλλά επειδή φοβούνται ότι θα τους πουν "ξενέρωτους" και "φυτά" και ξέρω γω τί άλλο, απέχουν από τέτοιου είδους συζητήσεις. Άσε που δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις.

Με όλα αυτά, μου μένουν 1-2 παιδιά να συζητήσω στα "σοβαρά" (γιατί πραγματικά σοβαρές συζητήσεις έχω με μεγάλους ή με ένα συγγενή εξ αγχιστείας που μέχρι πρότινος γνώριζα μόνο το όνομά του). Κάποιος άλλος που ναι μεν μπορεί να συζητήσει, αλλά τον τρώει η μιζέρια, πάει κι αυτός. Άστα, άστα, στην ίδια κατάσταση βρισκόμαστε:P.

Ποτέ δεν υπήρχε ιδεολογική βάση κοινή σε μία ομάδα. Προσωπικά θεωρώ ότι οι έφηβοι, σε όλες τις εποχές, είναι οι ίδιοι και δεν συμφωνώ με προβληματισμούς τύπου "που πάμε σήμερα;". Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά δεν εξιδανικεύω το παρελθόν.
Προσωπικά δεν έτυχε να αποκαλεστώ ξενέρωτος γιατί κρατάω ισορροπία, προσπαθώ τουλάχιστον. Στο σπιτάκι μου και με δυο-τρια άτομα που ξέρω θα μιλήσω για φιλοσοφία κι επιστήμη, στην παρέα μόνο χαβαλέ και που και που καμια συζήτηση έτσι στο πιο σοβαρό, αισθηματικά, κοινωνικά, πολιτική κλπ. Δεν ξέρω αν οι νέοι σήμερα ή άλλοτε μιλούσαν για φιλοσοφία κι επιστήμη, πάντως προσωπικά δεν θεωρώ κάτι το παράλογο οι νέοι να μη μιλούν για φιλοσοφία κι επιστήμη όταν πάνε για καφεδάκι...
Απλά πρέπει να τηρούνται οι ισορροπίες και να γίνει κατανοητό ότι δεν μπορούμε να κάνουμε με όλους τα πάντα, πως θα γίνει. Όσο καταστροφικό και γελοίο είναι να είσαι ένας τραγικός γυφτοκάγκουρας, άλλο τόσο είναι να είσαι μικρομέγαλο. Κάπου στη μέση ίσως...Τι να πω, είμαι της άποψης ότι ο άνθρωπος πρέπει να κάνει τα πάντα και με τους κατάλληλους ανθρώπους και μόνο τότε θα μπορεί να πει ότι έζησε. Είμαι και της παρακμής (mylos club, petroupoli) και της υψηλής διανόησης (Μέγαρο Μουσικής Αθηνών). Ένας άνθρωπος που για μένα είναι ισορροπημένος εδώ, δηλαδή είναι και κοινωνικό άτομο με τα όλα του και μυαλό αξιοσημείωτο, είναι ο Στέλιος (mostel).

Χε, η ειρωνεία είναι ότι υπάρχει κοινή ιδεολογική βάση στους νέους σήμερα. Ότι το εκπαιδευτικό σύστημα πρέπει να αλλάξει. Αλλά υπάρχει επίσης μια άλλη κοινή βάση. Ότι θα το αλλάξουν άλλοι, όχι εμείς, και ούτως ή άλλως, δε θα μας πιάσει. Οπότε γιατί να σκοτιζόμαστε;
Δεν εξιδανικεύουμε το παρελθόν, ίσα-ίσα που στο παρελθόν τα πράγματα πρέπει να ήταν από πολλές άλλες απόψεις χειρότερα. Αλλά τουλάχιστον οι νέοι ενδιαφέρονταν περισσότερο για την Επιστήμη και τη Φιλοσοφία.
Κοινωνικά και πολιτική; Ούτε γι' αυτά δεν είναι ικανοί να συζητήσουνε. Μόνο για αθλητικά και για γκόμενες. Και δεν είναι ούτε καν συζήτηση - δεν έχουν μάθει να σέβονται το συνομιλητή τους, κι αυτό είναι βασική προϋπόθεση για τη διεξαγωγή διαλόγου. Και ούτε χαβαλέ ξέρουν να κάνουν! Οι πιο πολλοί έχουν την αρρωστημένη αίσθηση του χιούμορ, ότι ο χαβαλές αφορά αποκλειστικά τις τρύπες και τα σωληνάκια.:lol2::mpam:

Εγώ πάντως μίλησα έτσι για τις περιπτώσεις που θες να συζητήσεις για λιγότερο χαβαλετζήδικα πράματα και δεν μπορείς να βρεις κάποιον στην ηλικία σου για να το κάνεις. Κανείς δεν απέκλεισε την παρακμή, την παρεϊστικη βλακειολογία και αερολογία όπως και τις χαζομαροσυζητήσεις. Όλα στο πρόγραμμα είναι και καθένα στον καιρό του.

(ξέρει κανείς πώς διάολο μπαίνουν τα διαλυτικά με τόνο; )

Μπαίνουν επίσης με Shift+W (στα ελληνικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top